Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti a DPH

Dobry den ! Potrebovala by som rychlo poradit ako je to s DPH pri predaji nehnutelnosti - budova a pozemok . Predavajuci je platcom DPH. Kupujuci su dvaja : 1. neplatca DPH - sukromna osoba , ktora kupuje cast pozemku
2. platca DPH ( s.r.o.) , ktory kupuje budovu s prilahlym zostavajucim
pozemkom
Dakujem
Naposledy upravil Jarmila1965 : 08.02.06 at 09:09
Usporiadat
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

ALBO Pozri príspevok
teraz nerozumiem DzPO vyradí v ZC a výsledok je 0.
Ale ten spôsob vyradenia ten je čo? naozaj pre DPH tam môže byť dôležitý ten §8/3 a potom § 22 a odvod pri vyradení do osobného užívania zo ZC =OC ( i keď pri pozemku asi ani ZC daňová nie je). Ale §8/3 rieši prípad, keď daň bola "odpočiteľná" on kúpil od neplatiteľa, takže daň nebola odpočítaná, je tázka či aj nebola odpočitateľná.
Dani z príjmu sa nevyhne ak predá pozemok do piatich rokov od jeho vyradenia z obch. majetku.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

emgeton Pozri príspevok
Dani z príjmu sa nevyhne ak predá pozemok do piatich rokov od jeho vyradenia z obch. majetku.
Ale tej sa nevyhne vôbec do 5 rokov, s tým asi rátajú, ani keby ju nebol dal do majetku vôbec. Je to tak , nie?
Zle som to napísala.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Albo, emgeton, ďakujem vám za váš čas a záujem. Ak dovolíte, poprosím ešte o váš názor. Na vyradenie majetku by mal byť dôvod. Ponúknete riešenie?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Marína Pozri príspevok
Albo, emgeton, ďakujem vám za váš čas a záujem. Ak dovolíte, poprosím ešte o váš názor. Na vyradenie majetku by mal byť dôvod. Ponúknete riešenie?
Ešte by som si overil, či bola v roku 2003 predmetná pôda bola zahrnutá v územnom pláne ako pozemok určený na zástavbu.


Dôvod na vyradenie? Ak nič iné tak daňová optimalizácia. Nie je povinnosťou daňového subjektu platiť čo najväčšie dane ale platiť dane v súlade so zákonom.
Je to síce istým spôsobom špekulácia, ale nikde v zákone som nenašiel, že je to zakázané.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ALBO Pozri príspevok
teraz nerozumiem DzPO vyradí v ZC a výsledok je 0.
Ale ten spôsob vyradenia ten je čo? naozaj pre DPH tam môže byť dôležitý ten §8/3 a potom § 22 a odvod pri vyradení do osobného užívania zo ZC =OC ( i keď pri pozemku asi ani ZC daňová nie je). Ale §8/3 rieši prípad, keď daň bola "odpočiteľná" on kúpil od neplatiteľa, takže daň nebola odpočítaná, je tázka či aj nebola odpočitateľná.
Pravdepodobne by som v prípade preradenia majetku vychádzala práve z tejto "úvahy" a to, že daň pri kúpe nebola odpočítateľná a preto nemám ako vychádzať pri výpočte prípadného odvodu dane pri preradení do osobného užívania. Nemám žiadnu daň viažúcu sa k pozemku.

Pripájam sa k diskusii ... .-)
1 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

SZČO - FO, platiteľ DPH, kúpil pred 2 rokmi budovu s pozemkom od súkromnej osoby - neplatiteľa DPH. Budovu zaradil do svojho majetku, urobil na nej rôzne úpravy, a teraz ju chce predať. Musí ju predať s DPH?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

abel Pozri príspevok
SZČO - FO, platiteľ DPH, kúpil pred 2 rokmi budovu s pozemkom od súkromnej osoby - neplatiteľa DPH. Budovu zaradil do svojho majetku, urobil na nej rôzne úpravy, a teraz ju chce predať. Musí ju predať s DPH?
V tomto prípade rozhoduje dátum prvej kolaudácie stavby (§38/1 Z DPH).
Uviedli ste málo informácií.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

abel Pozri príspevok
SZČO - FO, platiteľ DPH, kúpil pred 2 rokmi budovu s pozemkom od súkromnej osoby - neplatiteľa DPH. Budovu zaradil do svojho majetku, urobil na nej rôzne úpravy, a teraz ju chce predať. Musí ju predať s DPH?
§ 54 Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie,

Vo vašom prípade by ste nemali zabudnúť na tento paragraf. Ak ste urobili TZ na tomto majetku, a bolo vyššie ako 100 tis. Sk a predáte tento majetok podľa par. 38 ako oslobodený, musíte urobiť úpravu dane.

Ak predáte plátcovi DPH túto nehnuteľnosť a predáte ju ako dodanie tovaru, úprava sa Vás netýka.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Priznám sa, že keď som videla toto znenie v zákone o DPH, rýchlo som to prelistovala s pevnou vierou, že mňa sa to týkať nikdy nebude.
0 0
AltaKE AltaKE

AltaKE je offline (nepripojený) AltaKE

V roku 2005 sme kúpili pozemky – v LV vedené ako zastavané plochy a nádvoria, ktoré nám boli fakturované s DPH. V roku 2006 sme k tomu dokúpili od inej firmy staré budovy bez DPH. Teraz to chceme predať v pôvodnom stave ako jeden areál PO-platiteľovi DPH. Môžeme to všetko predať ako oslobodené od DPH bez nejakých následných povinností? Zaujímajú ma v podstate len tie pozemky - § 54 zrejme sledovať nebudem.
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

V roku 2004 sme urobili technické zhodnotenie budovy v prenájme, ktoré sme odpisovali. teraz z priestorov odchádzame a ZC TZ máme faktúrovať majiteľovi budovy (platiteľ DPH). Má byť predaj s DPH alebo bez DPH.
Ďakujem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

simonka Pozri príspevok
V roku 2004 sme urobili technické zhodnotenie budovy v prenájme, ktoré sme odpisovali. teraz z priestorov odchádzame a ZC TZ máme faktúrovať majiteľovi budovy (platiteľ DPH). Má byť predaj s DPH alebo bez DPH.
Ďakujem.
Vy ste plátca DPH, on je plátca DPH. Z vykonaného TZ ste si uplatnili nárok na odpočítanie DPH. Ide o dodávku , čim Vám vzniká daňová povinnosť. Fakturujem ZD+DPH.
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Ďakujem za odpoveď
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie?

2. situacia:
s.r.o. (platca DPH) kupila byt v 12/07, uplatnila si DPH na vstupe. Od 10/08 do 12/08 bude prenajimat byt FO - neplatcovi DPH a od 01/09 bude prenajimat byt s.r.o. - platcovi DPH.
Kedze si s.r.o. (majitel bytu) uplatnila DPH pri kupe bytu, no potom zmenila ucel, t.j. prenajimala neplatcovi (aj ked len 3 mesiace), musi vratit cely uplatneny odpocet DPH?
Alebo je na to nejaky prepocet, ktorym sa vypocita alikvotna cast DPH, ktoru musi vratit, kedze od 01/09 bude prenajimat byt platcovi DPH?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

monikad Pozri príspevok
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie?

2. situacia:
s.r.o. (platca DPH) kupila byt v 12/07, uplatnila si DPH na vstupe. Od 10/08 do 12/08 bude prenajimat byt FO - neplatcovi DPH a od 01/09 bude prenajimat byt s.r.o. - platcovi DPH.
Kedze si s.r.o. (majitel bytu) uplatnila DPH pri kupe bytu, no potom zmenila ucel, t.j. prenajimala neplatcovi (aj ked len 3 mesiace), musi vratit cely uplatneny odpocet DPH?
Alebo je na to nejaky prepocet, ktorym sa vypocita alikvotna cast DPH, ktoru musi vratit, kedze od 01/09 bude prenajimat byt platcovi DPH?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.

posuvam...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
monikad Pozri príspevok
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.

Ja len k tomu vyznačenému. V tomto prípade sa nedá aplikovať §9 zákona o dani z príjmov na oslobodenie (5 rokov vlastníctva). Nakoľko ide o obchodný majetok spoločnosti, ktorý vyúžíval na dosahovanie príjmov.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
monikad Pozri príspevok
Ahojte,
aj ja mam otazku, resp. 2 modelove situacie, prosim pozrite sa mi na ne niekto. Dakujem.

1. situacia:
S.r.o. (platca DPH) kupila v 12/07 nehnutelnost - byt. DPH na vstupe si neuplatnila, pretoze predpoklada, ze byt bude prenajimat neplatcom DPH. No ak by nahodou prenajimala platcovi DPH, tak najomne bude bez DPH, kedze na vstupe DPH nebola uplatnena.

Ak napriklad po 5 rokoch od kolaudacie sa rozhodne byt predat, predaj bude bez DPH - potiaľto súhlasím a taktiez s.r.o. nebude platit dan z prijmu (z predaja bytu), pretoze ubehlo viac ako 5 rokov (alebo 10 rokov?) od kolaudacie? - zlá úvaha. Predaj obchodného majetku s.r.o. nikdy nemôže byť oslobodený od dane z príjmov. 5 ročná lehota sa týka len FO, ktoré nezaradili majetok do obchodného majetku a ak ano lehota sa počíta od dátumu kedy majetok bol vyradený.
2. situacia:
s.r.o. (platca DPH) kupila byt v 12/07, uplatnila si DPH na vstupe. Od 10/08 do 12/08 bude prenajimat byt FO - neplatcovi DPH a od 01/09 bude prenajimat byt s.r.o. - platcovi DPH.
Kedze si s.r.o. (majitel bytu) uplatnila DPH pri kupe bytu, no potom zmenila ucel, t.j. prenajimala neplatcovi (aj ked len 3 mesiace), musi vratit cely uplatneny odpocet DPH? no na to sa vzťahuje úprava odpočítanej dane pri investičnom majetku podľa § 54. Ťažko presne definovať či celú alebo len čiastočne podľa vypočítaného koeficientu, ktorý sa vypočíta vzorcom uvedeným v prílohe zákona
Alebo je na to nejaky prepocet, ktorym sa vypocita alikvotna cast DPH, ktoru musi vratit, kedze od 01/09 bude prenajimat byt platcovi DPH?

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a moc som vas nepoplietla..
Vopred dakujem za nazor.
tmavým................................
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

účel podnikania sa nemeni tým, ci prenajimam nehnutelnost platcovi DPH, alebo neplatcovi DPH...učel podnikania ako taky zostava, t.j. prenajom nebytovych priestorov...
ale neplatcovi DPH prenajimam zasadne bez DPH !!!
kdezto platcovi DPH mam na vyber - to jest bud s DPH alebo bez DPH, podla dohody...ale samozrejme je lespsie platcovi DPH prenajimat priestory aj s DPH...nakolko potom vstupuje do hry koeficient, ale to uz je o inom..
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
aktaK Pozri príspevok
účel podnikania sa nemeni tým, ci prenajimam nehnutelnost platcovi DPH, alebo neplatcovi DPH...učel podnikania ako taky zostava, t.j. prenajom nebytovych priestorov...
ale neplatcovi DPH prenajimam zasadne bez DPH !!!
kdezto platcovi DPH mam na vyber - to jest bud s DPH alebo bez DPH, podla dohody...ale samozrejme je lespsie platcovi DPH prenajimat priestory aj s DPH...nakolko potom vstupuje do hry koeficient, ale to uz je o inom..
z pohľadu DPH v par. 54 zmena účelu podnikania je na účely uznateľnosti DPH..t.j. ak si uplatním DPH na dodávky tovarov a služieb pri ktorých odvádzam DPH a následne zmením účel na dodávky tovarov a služieb oslobodených som povinný krátiť...aj keď ide o ten istý prenájom...
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
z pohľadu DPH v par. 54 zmena účelu podnikania je na účely uznateľnosti DPH..t.j. ak si uplatním DPH na dodávky tovarov a služieb pri ktorých odvádzam DPH a následne zmením účel na dodávky tovarov a služieb oslobodených som povinný krátiť...aj keď ide o ten istý prenájom...
a co ak mam velku administrativnu budovu, v ktorej permanentne mam v podnajme ako i platcov, tak i neplatcov DPH s tým, ze struktura - ich zostava, respektive pomer, v akom sú zastupeni sa neustale meni...?
to znamena, ze sa neda vopred ani len predvidat, co v takom pripade???
ved na to existuje prave pomerne odpocitanie DPH, cize koeficient..
predaj nehnutelnosti ako taky ma v tomto pripade teraz vobec nezaujima, ide tu len o najom platcovi, resp. neplatcovi DPH...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať