Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti a DPH

Dobry den ! Potrebovala by som rychlo poradit ako je to s DPH pri predaji nehnutelnosti - budova a pozemok . Predavajuci je platcom DPH. Kupujuci su dvaja : 1. neplatca DPH - sukromna osoba , ktora kupuje cast pozemku
2. platca DPH ( s.r.o.) , ktory kupuje budovu s prilahlym zostavajucim
pozemkom
Dakujem
Naposledy upravil Jarmila1965 : 08.02.06 at 09:09
Usporiadat
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ved prave, ze chceme tie nehnutelnosti predat bez DPH, ci to kludne mozme, lebo ja som dost opatrny , co sa tyka oslobodenia od dane..
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

johny18 Pozri príspevok
Ved prave, ze chceme tie nehnutelnosti predat bez DPH, ci to kludne mozme, lebo ja som dost opatrny , co sa tyka oslobodenia od dane..
Podľa mňa je to jasné oslobodenie

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

johny18 Pozri príspevok
Vedel by mi niekto potvrdit ci uvazujem spravne?

Firma A (s.r.o., platca DPH) chce predat firme B (tiez s.r.o. a tiez platca DPH) nehnutelnosti. Ide o vyrobne haly a dielne, a administrativne budovy s pozemkami, na ktorych stoja a taktiez okolite pozemky (nie stavebne). Od kolaudacie, resp. od prveho pouzivania uplynulo viac ako 5 rokov, tie budovy maju aj 40 rokov.

§38 zakona o DPH chapem tak, ze:
1. budovy s pozemkami, na ktorych stoja (su tym padom stavebne), mozme predat s DPH, ale mozme aj uplatnit oslobodenie od DPH a predaju sa bez DPH. Ak sa predaju stavby s pozemkami s DPH, kupujuci bude mat narok na odpocet DPH.
2. pozemky okolo tychto stavieb predame bez DPH, su oslobodene od dane podla §38, odsek 2.

Uvazujem spravne?
Vy sa možete rozhodnúť, či predáte v režime DPH alebo ako oslobodené. Len netreba zabudnúť na par. 54 z o DPH, kt. hovorí okrem iného, že ak ste robili nejaké TZ na nehnutelnosti, je potrebné upraviť daň pri IM.
Zmenou účelu bude pri IM, 54/3/a a obdobie na úpravu je 10 rokov
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Trocha tu zmenu ucelu nechapem.

Vysvetlim, o co ide nam. Firma A kupila investicny majetok v roku 2006, pri nakupe bola odpocitana dan v plnej vyske. Tento majetok firma 3 roky prenajimala firme B za 1 €/rok. Teraz chce firma A majetok predat firme B.

Je toto zmena ucelu?
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Este taka mala poznamocka, firma A kupila ten majetok v urcitej cene, firme B ho chce predat asi v sume desatiny, ktoru A zaplatila za nakup. A vlastni isty pan, B jeho manzelka, tak preto sa to chce predat za mensiu sumu.
Moze DU pri kontrole dodanit rozdiel zo sumy, ktoru A odpocitala pri kupe a sumy, ktoru zdani pri predaji firme B?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
johny18 Pozri príspevok
Trocha tu zmenu ucelu nechapem.

Vysvetlim, o co ide nam. Firma A kupila investicny majetok v roku 2006, pri nakupe bola odpocitana dan v plnej vyske. Tento majetok firma 3 roky prenajimala firme B za 1 €/rok. Teraz chce firma A majetok predat firme B.

Je toto zmena ucelu?
Áno je. Ak ste uplatnili odpočet DPH, predpoklad koeficientu = 1 resp. 100 % nárok na odpočet.
Ak chcete predať bez DPH, predpoklad koeficientu = 0 resp. 0 % nárok na odpočet.
Odpočítanú daň ste povinný odviesť v poslednom zdaňovacom období spravidla december 2009 (ak máte účtovné obdobie zhodné s kalendárnym rokom). Dopočítaná daň sa vypočíta podľa spomínaného § 54.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Som z toho trocha blby, hoci studujem zakon z kazdej strany...

Toto plati len pripade, ak by sa majetok predal s vyuzitim oslobodenia od dane, teda bez DPH?
Ak sa rozhodneme, ze dodanie nehnutelnosti nebude oslobodene a preda sa s DPH, aj tak bude potrebne upravovat dan alebo nie?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
johny18 Pozri príspevok
Toto plati len pripade, ak by sa majetok predal s vyuzitim oslobodenia od dane, teda bez DPH?
Áno.

johny18 Pozri príspevok
Ak sa rozhodneme, ze dodanie nehnutelnosti nebude oslobodene a preda sa s DPH, aj tak bude potrebne upravovat dan alebo nie?
Presne tak. Vtedy nemeníte účel. 1=1
1 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Takže som dobre pochopila, že ak firma kúpila budovu bez DPH tak ju smie alebo jej časť predať taktiež bez DPH ?
Ešte som sa chcela opýtať či sa platí z toho daň prechu a prevodu nehnuteľností ? nemala som nikdy takýto prípad a potrebujem to dosť súrne vedieť. Ďakujem za odpovede
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

AHA Pozri príspevok
Takže som dobre pochopila, že ak firma kúpila budovu bez DPH tak ju smie alebo jej časť predať taktiež bez DPH ?
Ešte som sa chcela opýtať či sa platí z toho daň prechu a prevodu nehnuteľností ? nemala som nikdy takýto prípad a potrebujem to dosť súrne vedieť. Ďakujem za odpovede

Ak ste kúpili budovu ako oslobodenú môžete ju predať ako oslobodenú.

Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti sa neplatí, tá už je zrušená.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Podnikateľ chce previesť budovy z ktorých jedna bola skolaudovaná v r. 1999 a druhá v r. 2002 do osobného vlastníctva. (chce skončiť so živnosťou). Pri stavbách budov bola odpočítaná DPH z materiálov a služieb týkajúcich sa stavby. (vtedy ešte 10%). Bude musieť odviesť DPH alebo sa to stavieb pred r. 2003 vôbec netýka? (ešte nie sú odpísané). Budovy bude naďalej prenajímať ale už len podľa §6 ods. 3 ako príjmy z prenájmu. Pri prenájme nebude účtovať DPH (doteraz ako živnostník účtoval).
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
budova z r. 1999 podľa mňa už odvodu dph nepodlieha, vzťahuje sa na ňu oslobodenie podľa 38 ods.1
toto oslobodenie sa vzťahuje aj na nehnuteľnosť z r. 2002, ale treba použiť § 54 uprava dane odpočítanej pri investičnom majetku, sleduje sa zmena účelu 10 rokov
aj pri prenájme podľa § 6 ods.3 môže byť naďalej platiteľom dph
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Zdravím. V roku 1998 sme kúpili budovu aj s priľahlými pozemkami - zastavané plochy. Tohto roku by sme chceli budovu predať. Sme platcami DPH, ale nehnuteľnosť bola kúpená bez DPH. Technické zhodnotenie budovy nebolo, len menšie opravy. Opravu strechy sme samozdaňovali, keďže išlo o službu zo zahraničia. Môžme teraz túto budovu predať bez DPH? A čo so zastavanou plochou? Podlieha DPH? Ďakujem.
0 0
lowike lowike

lowike je offline (nepripojený) lowike

Ahojte!
Moj zamestnavatel (platitel DPH) odpredava nehnutelnosti, ktore predtym sluzili ako ubytovacie zariadenia (rok kolaudacie cca 1993) pre zamestnancov.
Ja zamestnanec - FO tuto nehnutelnost kupujem a chcela by som sa spytat, ci je tam moznost oslobodenia od platenia DPH.
0 0
lowike lowike

lowike je offline (nepripojený) lowike

prosim, ak mozete, poradte, dnes mam termin na spripomienkovanie kupnej zmluvy. Vopred dakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

lowike Pozri príspevok
Ahojte!
Moj zamestnavatel (platitel DPH) odpredava nehnutelnosti, ktore predtym sluzili ako ubytovacie zariadenia (rok kolaudacie cca 1993) pre zamestnancov.
Ja zamestnanec - FO tuto nehnutelnost kupujem a chcela by som sa spytat, ci je tam moznost oslobodenia od platenia DPH.
Jo to oslobodené od DPH
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
0 0
lowike lowike

lowike je offline (nepripojený) lowike

Dakujem
Aj ja som si to myslela, len zamestnavatel mi tvrdi nieco ine ....
Ale tak skusim oficialne poziadat ...
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Chcela by som Vás poprosiť o radu ako by ste riešili túto situáciu:
FO plátca DPH predalo budovu PO ešte v roku 2008,/dala prepísať/ lenže nikto to neoznámil.
Až v roku 2010. Fa nebola vystavená. PO to nemá v majetku.Ani FO nič neoznámila o predaji. Ako teraz čo najlepšie postupovať. poradí niekto. Veľmi pekne Ďakujem.
Naposledy upravil evika : 22.02.10 at 05:00
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

evika Pozri príspevok
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako by ste riešili túto situáciu:
FO plátca DPH predalo budovu PO ešte v roku 2008,/dala prepísať/ lenže nikto to neoznámil.
Až v roku 2010. Fa nebola vystavená. PO to nemá v majetku.Ani FO nič neoznámila o predaji. Ako teraz čo najlepšie postupovať. poradí niekto. Veľmi pekne Ďakujem.
Ak nastal prevod majetku v katastri, musela byť Zmluva o prevode majetku - jeden výtlačok pre FO, jeden pre PO, následne potom príde oznámenie z katasta o povolení vkladu.
Keďže vklad nastal v r. 2008, vtedy sa malo o tom aj účtovať. (že niekto nosil doklady v kufríku je nepodstatné).
Teraz v r. 2009 to môžeš naúčtovať ako opravu chýb minulých období.

Ak si platca Dph (predávajúci ) ohľadom Dph, deň dodania je deň povolenia vkladu.
Už sama musíš posúdiť, či išlo o predaj zdaňovaný (s Dph) alebo oslobodený.
Platiteľ Dph potom musí podať dodatočné DP.
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Firma plátca DPH, zaoberajúca sa v prevažnej miere nákupom,predajom a prenájmom nehnuteĺností ( domov , bytov ), podľa okolností s DPH, bez DPH, predala byt, ktorý kúpila bez DPH od občana a následne ho predávame rovnako bez DPH, výnos uvádzame v r.15 DP DPH a vstupuje nám do koeficientu pri odpočítaní dane na vstupe??ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať