Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti a DPH

Dobry den ! Potrebovala by som rychlo poradit ako je to s DPH pri predaji nehnutelnosti - budova a pozemok . Predavajuci je platcom DPH. Kupujuci su dvaja : 1. neplatca DPH - sukromna osoba , ktora kupuje cast pozemku
2. platca DPH ( s.r.o.) , ktory kupuje budovu s prilahlym zostavajucim
pozemkom
Dakujem
Naposledy upravil Jarmila1965 : 08.02.06 at 09:09
Usporiadat
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Dobrý deň,
viete mi prosím pomôcť?..Kúpna zmluva na pozemok, kde je definovaná kúpna cena pozemku a platba prevodom na účet, ale nie je tam napísané, že na základe vystavenej faktúry od predávajúceho. Pozemok bol zapísaný na KU - aj ked nebol zaplatený - čo znamená, že dnaniteľné plnenie nastalo. chcem sa spýtať prosím, predávajúci by mal vystaviť faktúru kupujúcemu? lehota splatnosti v zmysle zmluvy bolo 30 dní, ale platba neprebehla v lehote splatnosti. ak by došlo k úhrade, je povinný vystaviť predávajúci faktúru, kde by bolo uvedené predavok xx k platbe 0. ďakujem za pomoc
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

pandorasbox Pozri príspevok
Dobrý deň,
viete mi prosím pomôcť?..Kúpna zmluva na pozemok, kde je definovaná kúpna cena pozemku a platba prevodom na účet, ale nie je tam napísané, že na základe vystavenej faktúry od predávajúceho. Pozemok bol zapísaný na KU - aj ked nebol zaplatený - čo znamená, že dnaniteľné plnenie nastalo. chcem sa spýtať prosím, predávajúci by mal vystaviť faktúru kupujúcemu? lehota splatnosti v zmysle zmluvy bolo 30 dní, ale platba neprebehla v lehote splatnosti. ak by došlo k úhrade, je povinný vystaviť predávajúci faktúru, kde by bolo uvedené predavok xx k platbe 0. ďakujem za pomoc
takže po zavkladovaní do 15 dní má predávajúci vystaviť faktúru - daňový doklad tak?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

jeso Pozri príspevok
môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem
Myslím si, že by to malo byť dobre.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

dakujem za utvrdenie
0 0
akire-erika akire-erika

akire-erika je offline (nepripojený) akire-erika

Dobrý deň,

chcem sa pýtať, či predaj pozemku pod OC z hľadiska DPH musíme "dodaniť"?
OC je 39.000,- EUR, ale predáme za 100,- EUR. Týka sa to stavebného pozemku do 5 rokov od kolaudácie, čiže nie je oslobodený od DPH §38 a nepredáva sa osobe s osobitným vzťahom podľa §22.
ďakujem za odpoeď
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso Pozri príspevok
môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem
.................................................. ..............................................
po prečítaní § 54 ods.4 DPH som prišla na to, že R -počet kalendárnych rokov je zle počítaný-

ak predávam v 2010 a technické zhodnotenie bolo v 2004 - R = 10-7= 3
/ 2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010 - 7 rokov /
nakoľko obdobie na úpravu DPH začína plynúť v roku , v ktorom bol majetok uvedený do užívania ...
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Citát:
Pôvodca textu príspevku: jeso
môžem poprosiť o odsúhlasenie , je to správne ?

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

vzorec :
DD= DV x / A-B /
------------------ x R
10

R - počet kalendárnych rokov -
TZ z 2004 - / 10-6 = 4=R
TZ z 2005- / 10-5 = 5=R
TZ z 2008- / 10-2 = 8=R

DV - uplatnená DPH pri Tech.zhodnotení

A-B = 1-0=1
dakujem


jeso Pozri príspevok
.................................................. ..............................................
po prečítaní § 54 ods.4 DPH som prišla na to, že R -počet kalendárnych rokov je zle počítaný-

ak predávam v 2010 a technické zhodnotenie bolo v 2004 - R = 10-7= 3
/ 2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010 - 7 rokov /
nakoľko obdobie na úpravu DPH začína plynúť v roku , v ktorom bol majetok uvedený do užívania ...
Nesúhlasím, že to bolo zle vypočítané. Ja som toto ustanovenie zákona vtedy pozerala a túto vetu som si všimla, ale pozerala som aj príklady, ktoré sa uvádzajú v odbornej literatúre od JUDr. Aleny Zuzikovej.
V prílohe č. 1 k zákonu o DPH je povedené, že R je počet kalendárnych rokov, ktoré zostávajú do skončenia obdobia na úpravu odpočítania dane vrátane roka, v ktorom došlo k zmene použitia investičného majetku.
Všetky príklady v odbornej literatúre uvádzajú R v prvom roku zmeny účelu použitia vo výške plného počtu rokov, ktoré ostávajú do skončenia obdobia na úpravu odpočítania dane. Napríklad: kúpa v júli 2006, zmena účelu použitia v septembri 2006, obdobie na úpravu odpočítanej dane 5 rokov a koeficient použitý v príklade vo výške 5 (konkrétne príklad Poradca 10/2006 strana 107). Na základe uvedeného je v roku 2004 10 kalendárnych rokov, ktoré zostávajú do obdobia na úpravu odpočítania dane. Následne som počítala nasledovne:

r. 2004 ... 10 rokov - ak by bola zmena v r.2004, R=10,
r. 2005 ... 9 rokov
r. 2006 ... 8 rokov
r. 2007 ..... 7 rokov
r. 2008 ..... 6 rokov
r. 2009 .... 5 rokov
r. 2010 .... 4 roky, t.j - ak bola zmena účelu použitia v r. 2010, R= 4
1 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
vladino45 Pozri príspevok
Firma plátca DPH, zaoberajúca sa v prevažnej miere nákupom,predajom a prenájmom nehnuteĺností ( domov , bytov ), podľa okolností s DPH, bez DPH, predala byt, ktorý kúpila bez DPH od občana a následne ho predávame rovnako bez DPH, výnos uvádzame v r.15 DP DPH a vstupuje nám do koeficientu pri odpočítaní dane na vstupe??ďakujem

Pridavam sa, tiež by ma to zaujímalo, viete nám niekto pomôcť, alebo vladino45 si to už vyriešil...ďakujem.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

chcem sa spýtať, či úprava DPH sa týka len technického zhodnotenia , alebo aj opráv na nehnuteľnosti , ktoré išli priamo do nákladov / klasické opravy pri prevádzkovaní nehnuteľnosti, ktoré sa posudzujú ako oprava a nie technické zhodnotenie /
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

jeso Pozri príspevok
FO platca DPH chce predať nehnutelnosť kúpenú v 2004 / od kolaukácie už vtedy min. 10 rokov / + pozemky / zastavané plochy a nádvoria / všetko bolo kúpené bez DPH

v roku 2004 , 2005, 2008 na budove vykonal technické zhodnotenie , DPH uplatnil v plnom rozsahu

pri predaji chce využiť § 38 -oslobodiť predaj od DPH,
samozrejme musí upraviť odpočítanie DPH podla§ 54
úpravu DPH vykoná za každé technické zhodnotenie zhodnotenie samostatne - nakoľko sleduje obdobie 10 rokov od opočítania

chcem sa spýtať, či úprava DPH sa týka len technického zhodnotenia , alebo aj opráv na nehnuteľnosti , ktoré išli priamo do nákladov / klasické opravy pri prevádzkovaní nehnuteľnosti, ktoré sa posudzujú ako oprava a nie technické zhodnotenie /
Ja si myslím, že daň sa vracia v tomto prípade len z kúpnej ceny a z technického zhodnotenia, ktoré (predpokladám) je zahrnuté v obstarávacej cene budovy. Pri tomto názore sa opieram o § 54 ods. 2 zákona o DPH, kde je zadefinované, čo sa rozumie na účely zákona investičným majetkom. Mám pred sebou aj Poradcu 6/2010, kde je výklad k zákonu o DPH (neviem, kto je autorom výkladu) a tam je na strane 142 k výkladu § 54 uvedené: "Investičným majetkom, na ktorý sa vzťahuje úprava odpočítanej dane je:...." a v ďalšom texte je uvedený majetok podľa § 54 ods. 2 zákona o DPH.

Inak by som sa na situáciu pozerala, ak by sa oprava budovy realizovala napr. v októbri 2010 a predaj ako oslobodené plnenie by sa uskutočnilo v novembri 2010. Tu je na zvážení, či došlo k nároku na odpočet DPH za 10/2010 podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH. Podľa mňa sa táto situácia dá posúdiť ako skutočnosť, že viem, že dodávku použijem na plnenia oslobodené od dane a z toho dôvodu nemám nárok na odpočet DPH. Ja by som v prípade, ak by som si chcela uplatniť odpočet DPH, písala dotaz na DRSR a odpočet by som uplatnila len v prípade ich kladného stanoviska.
Naposledy upravil Mária.K. : 29.10.10 at 10:26
2 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Môžem, možno triviálnu otázku?

Firma kúpila nehnuteľnosť (byt) od FO s cieľom ďalšieho predaja (byt má viac ako 5 rokov od kolaudácie, takže predaj oslobodený od DPH). Prípadné bločky na opravu a rekonštrukciu bytu nebudú vstupovať do DPH na vstupe, ale ako to je s režijnými nákladmi spoločnosti (telefón, PHM, internet, energie...), keď momentálne sa zaoberá iba touto nehnuteľnosťou? Bude si môcť uplatniť odpočet DPH, alebo len čiastočne, či vôbec?

Dúfam, že áno...
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

calawen Pozri príspevok
Môžem, možno triviálnu otázku?

Firma kúpila nehnuteľnosť (byt) od FO s cieľom ďalšieho predaja (byt má viac ako 5 rokov od kolaudácie, takže predaj oslobodený od DPH). Prípadné bločky na opravu a rekonštrukciu bytu nebudú vstupovať do DPH na vstupe, ale ako to je s režijnými nákladmi spoločnosti (telefón, PHM, internet, energie...), keď momentálne sa zaoberá iba touto nehnuteľnosťou? Bude si môcť uplatniť odpočet DPH, alebo len čiastočne, či vôbec?

Dúfam, že áno...
posúvam
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ten byt je kúpený a máte ho vo vlastnictve?
DPH z opráv si neuplatňujete vzhľadom na zamýšľaný predaj?
Do okamihu predaja byt vôbec nevyužívate?
telefón, PHM, internet, energie súvisia s tým bytom alebo so sídlom spoločnosti?
Spoločnosť vykonáva aj inú činnosť okrem predmetnej kúpy bytu?
Dosahuje vôbec iné tržby podliehajúce DPH?
=====================
........aspoň vidíš, prečo doteraz neprišla odpoveď na otázku.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

KEJKA Pozri príspevok
ten byt je kúpený a máte ho vo vlastnictve?áno
DPH z opráv si neuplatňujete vzhľadom na zamýšľaný predaj?áno, neuplatňujeme, nakoľko byt bol kúpený za účelom ďalšieho predaja
Do okamihu predaja byt vôbec nevyužívate?vôbec nie je využívaný
telefón, PHM, internet, energie súvisia s tým bytom alebo so sídlom spoločnosti?súvisa so sídlom spoločnosti
Spoločnosť vykonáva aj inú činnosť okrem predmetnej kúpy bytu?v tomto roku vykonávala spoločnosť poradenskú činnosť, možno do konca roku aj sprostredkuje nejaký predaj bytu - bez jeho kúpy
Dosahuje vôbec iné tržby podliehajúce DPH?áno, dosahuje
=====================
........aspoň vidíš, prečo doteraz neprišla odpoveď na otázku.
Odpovede na otázky v texte, vopred ďakujem za ujasnenie tejto problematiky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
za daných okolností by som režijné výdavky účtovala s plným nárokom na odpočet. Ten byt a jeho predaj v budúcnosti mi pripadá ako jednorazová záležitosť. nakoľko v tej súvislosti žiadna DPH na vstupe nebola uplatnená, tak aj jeho predaj sa bude pravdepodobne dať klasifikovať ako ojedinelý predaj dlhodobého majetku, takže koeficientu sa vyhneš.
pokiaľ budeš mať napr. výdavok za inzerát s DPH zameraný na predaj toho bytu, tak tiež DPH neuplatni, aby to bolo čisté.
Podobne aj iné náklady, ktoré sa budu dať presne vymedziť.
Kedže dosahuje firma iné tržby, z ktorých DPH odvádza, tak tá réžia je namieste.
1 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

hádam už iba posledná otázka... akým spôsobom sa ráta koeficient na odpočet DPH? Pomer služby podliehajúce DPH ku oslobodeným?

Info, dozvedela som sa, že toho roku už nebude plnenie podliehajúce DPH, preto sa pýtam.

S týmto sa stretávam prvýkrát, preto sa pýtam možno banality pre skúsenejších.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

posúvam
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Prosím Vás ako je to pri predaji stavebného pozemku, ktorý získal SZČO v roku 2009, zaradil ho do obchodného majetku a teraz sa tento pozemok rozhodol prepísať na seba ako FO. Ako je to s DPH ? A musí vystaviť nejakú Fa a v akej cene keďže tento majetok sa neodpisoval?
A potom mám ešte jednu otázku v evidencii majetku vo v.o.s. sme mali zaradenú tzv.hospodársku budovu(bol to väčší murovaný sklad), ktorú sme odpisovali a má ešte nejakú ZC. Toho roku sa spoločníci rozhodli, že si ju rozdelia a prepísali ju na základe kúpnopredajnej zmluvy zostavenej notárom jeden si ju prepísal na svoju s.r.o. a druhý do osobného vlastníctva. Ako to vysporiadať ? Ďakujem Vám veľmi pekne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať