Zavrieť

Porady

Pomoc pri kúpe foťáku

Ahojte

Potrebujem poradiť pri kúpe digitálneho fotoaparátu, cena tak cca do 100€
ďakujem za všetky rady.
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

vlado 33 Pozri príspevok
To, čo si toho psa fotil na makro? Vidíš tú hľbku ostrosti? Aký kompakt je tak dobrý, že takú spravil? Nože nám to prezraď?
nevies citat ? vyssie mas link ... a ci veris alebo nie ma netrapi
a aby si nepovedal ze som umelo vytiahol fotku za krasneho slnecneho dna, tu je jedna z autosalonu, velka hala, slabe osvetlenie, blesk ... ten isty 5MPx kompakt z 2003:
http://imageshack.us/f/19/tatrai.jpg/
Naposledy upravil bubkoch : 04.11.12 at 20:53
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Misoft:
5 Hours Ago #25229
Bodaj by nie - šak viacej fotiek nafotí.

- No veď však píšem, že počet pixelov je iba na to, aby sa mohol človek pochváliť nejakým absurdným číslom...

Z maličkého kompaktu 3,2 mpx urobím rovnako kvalitnú fotku ako z maličkého kompaktu 15 mpx, s ktorým budem fotiť v režime 3,2 MPX... teda ak budú mať porovnateľne kvalitnú optiku....





Zbytočne mi je foťák s 15 mpx ak fotím v režime 3,2 mpx.... A to ešte uvediem jednu pikošku, tie kompakty sú tak sprosté že ak mám 15 mpx foťák a fotím v režime 3,2 mpx a DIGITÁLNE zoomujem, tak ten hlúpy foťák nie že by využil celý 15 mpx čip a vlastne zoomoval takým spôsobom ako keby si v počítači urobil výrez 15 mpx fotky, ale on bude fotiť 3,2 mpx a to zoomovanie urobí VÝREZ 3,2 mpx fotky na reálnych 1 MPX, ktorý algoritmom zväčší znova na 3,2 mpx....

- túto vlastnosť napríklad nerobí nová nokia so snímačom 41-mpx, ktorý využíva celý práve pri digitálnom ZOOME, takže vlastne fotka z digitálneho ZOOMU vlastne nie je vôbec algoritmom upravená, ale foťák automaticky urobí výrez, ktorý zodpovedá počtu mpx.... z toho vyplýva, že zazoomovaná fotka z tohto 41 mpx foťáku je vlastne kvalitatívne porovnateľná ako nezazoomovaná fotka z 3,2 mpx foťáku...
Píšem o dig. zoome...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Vlado 33, a ak tie fotky pozerám na 15,6 palcovom notebooku, nepôjdem z nich nikdy tlačiť volebný plagát, tak na koľko mpx mám fotiť na 20? aby som si zachvíľu zaplnil HDD, prípadne mi ich vôjde na DVD 10 x menej ???

Ten "skvelý notebook" 15,6 palcov je väčšinou 1366 * 768 a to sa rovná 1,05 mpx :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))

- toto sú tie vaše reklamné ťahy s mpx....

- ešte raz sa pýtam, aký má zmysel pozerať 10 megapixelovú fotku na 1 - megapixelovom zobrazovacom zariadení ???????????????

- teda ak nechcem ne fotkách s ľuďmi pozerať či majú oholené nohy ???

- a práve o tom zoome som písal preto, pretože s touto nokiou, ktorá má 41 megapixelový čip je vlastne optický zoom zbytočný, pretože aj pri digitálnom zoome využíva celý čip, na rozdiel od foťákov a mobilov....
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

- ak je to tak, potom O.K., ale nie som si tým až tak istý, pretože ak by to bola "normálka" tak by túto vlastnosť u nokie až tak nevyzdvihovali...

Vysvetlím ešte raz:
- ak prepnem tú nokiu /nevlastním ju ale podľa recenzie/ do režimu 3 mpx snímania a dig. zazoomujem na max, výsledná fotka bude 3 mpx, ale za použitia celej časti čipu teda 41 mpx a urobí len výrez a tým pádom je slušná kvalita.... a tým pádom nedokresľuje megapixely žiadny logaritmus, lebo taká fotka už vyjde z čipu....

Ak prepnem foťák do 3 mpx a dig. zazoomujem nadoraz, mám za to, že výsledná fotka bude síce 3 mpx, ale postup bude taký, že najskôr urobí 1 mpx /lebo som zazoomoval/ a potom to logaritmom pretiahne na 3 mpx...

- ale netvrdím že sa nemôžem mýliť.....
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

tak ono je to ovela zlozitejsie nez aby sa to dalo vysvetlit jednou vetou ...
tu je to popisane dost podrobne ... aj s vysvetlenim, ze v podstate vo vysledku nejde o 41MPx, ale o 5 MPx
http://www.digimanie.cz/art_doc-F28B...800637192.html
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

... ak si ma pozorne čítal a trochu aj nad tým rozmýšľal a nemal zatemnený mozog z "vlada 33" tak presne toto som písal, a tým pádom som sa teda nemýlil...

Ten princíp som vskutku laicky popísal dobre, možno som sa zle vyjadril, ale presne takto to chápem aj ja...

ináč keď už sme pri tom, tá nokia sa dá nastaviť aj na tých 38 mpx manuálne, ale ja sa znovu pýtam, ide si niekto robiť bilboard na volebnú kampaň ? Nie? Tak potom je to úplne zbytočné...

Proste ak by som mal tento mobil v ruke, môžem aj bez optického zoomu robiť napr. tie spomínané 5 mpx fotky a budú zrovnateľné s kompaktom, ktorý bude používať optický zoom.

Díky za článok, je to tam dobre vysvetlené. A presne takto je to aj s foťákmi s XX mpx, pričom reálne sa nevyužíva viac ako tých ak nechcem preháňať 7 mpx...
Ja osobne nevyužívam u foťáku dig. zoom, iba optický. Títo nokiaci sa pekne vyhli optickému zoomu použitím takto veľkého a kvalitného čipu. Pre mobil je lepšie, keď sa v ňom fyzicky nič nehýbe.
Každý mechanický pohyb spôsobuje časom problémy, opotrebovanie, náročnejšia vodotesnosť a tak ďalej....
0 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

Reagujem na tému zatemnený mozog: Dnešná fotografia nie je len na papieri alebo ako to bolo v minulosti na diákoch. Dnešná fotografia je plastická ako plastelina, môžeš s ňou robiť čo chceš, pokiaľ máš dáta. Neviem čo chceš od svojej Nokie ale vždy budem toho názoru, že mobil je na telefónovanie a foták na fotenie, tak ako pračka na pranie. O dig. zoome sa nebudem vyjadrovať, je to tvoja vec. Máš pravdu, že na 18 Mpx vidno všetky detaily,(každé smetie). Ale nezabúdaj, že to sú dáta. Nikdy si nepotreboval nič upraviť, nič orezať? Posielam ti ako príklad svojho vnuka, jeho neopakovateľný výraz tváre v danom okamihu, a jeho detail keď, že sa bavíme na téme o fotoaparáte pre rodinné foto. Možno potom pochopíš, prečo je dobre mať dostatok dát. Už dávno nefotím do JPG, iba preto, že každou úpravou strácam kvalitu (odstraňujem dáta), keď ti to niečo hovorí. V dnešnej dobe je aký problém uložiť množstvo dát? Ja mám 2 HDD cca 3 tera, mám tam zhruba 5 tisíc foto a sú skoro prázdne. A ešte k tým, toľko spomínaným foťakom.Neznášam, keď niekto propaguje staré šunky. (A už vôbec nie značku Olympus. Táto značka je odsúdená na zánik ,pokiaľ sa nestane zázrak. Táto značka propaguje kvantitu a zabúda na kvalitu.) Treba sa pozrieť na iné fóra. Každý rok dostávam v práci nový kompakt tejto značky pre technickú foto dokumentáciu. Takže mám v tom jasno.
Naposledy upravil vlado 33 : 06.11.12 at 19:53
1 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

vlado 33 Pozri príspevok
.Neznášam, keď niekto propaguje staré šunky. (A už vôbec nie značku Olympus. Táto značka je odsúdená na zánik ,pokiaľ sa nestane zázrak. Táto značka propaguje kvantitu a zabúda na kvalitu.) Treba sa pozrieť na iné fóra. Každý rok dostávam v práci nový kompakt tejto značky pre technickú foto dokumentáciu. Takže mám v tom jasno.
tu vobec nejde o propagaciu starych suniek, ale jednoducho o FAKT, ze cim novsi kompakt, tym je obrazova kvalita HORSIA ...
dalej, kvalita ide dole u VSETKYCH znaciek kompaktov, nie len u olympusu, nastastie najdu sa vyrobcovia, ktorí pochopili ze MPx vojna je krok spat a ZNIZUJU pocty MPx v niektorych svojich modeloch kompaktov ... to co ty povazujes za "data" je pre mna šum a blato ... a nakoniec, mam daleko od toho aby som obhajoval nejaky olympus (aj ked doteraz lutujem ze som ten genialny Oly C-5000 predal), sam uz mam vybavu inej znacky
0 0
kozlíček kozlíček

kozlíček je offline (nepripojený) kozlíček

vlado 33 Pozri príspevok
Reagujem na tému zatemnený mozog: Dnešná fotografia nie je len na papieri alebo ako to bolo v minulosti na diákoch. Dnešná fotografia je plastická ako plastelina, môžeš s ňou robiť čo chceš, pokiaľ máš dáta. Neviem čo chceš od svojej Nokie ale vždy budem toho názoru, že mobil je na telefónovanie a foták na fotenie, tak ako pračka na pranie. O dig. zoome sa nebudem vyjadrovať, je to tvoja vec. Máš pravdu, že na 18 Mpx vidno všetky detaily,(každé smetie). Ale nezabúdaj, že to sú dáta. Nikdy si nepotreboval nič upraviť, nič orezať? Posielam ti ako príklad svojho vnuka, jeho neopakovateľný výraz tváre v danom okamihu, a jeho detail keď, že sa bavíme na téme o fotoaparáte pre rodinné foto. Možno potom pochopíš, prečo je dobre mať dostatok dát. Už dávno nefotím do JPG, iba preto, že každou úpravou strácam kvalitu (odstraňujem dáta), keď ti to niečo hovorí. V dnešnej dobe je aký problém uložiť množstvo dát? Ja mám 2 HDD cca 3 tera, mám tam zhruba 5 tisíc foto a sú skoro prázdne. A ešte k tým, toľko spomínaným foťakom.Neznášam, keď niekto propaguje staré šunky. (A už vôbec nie značku Olympus. Táto značka je odsúdená na zánik ,pokiaľ sa nestane zázrak. Táto značka propaguje kvantitu a zabúda na kvalitu.) Treba sa pozrieť na iné fóra. Každý rok dostávam v práci nový kompakt tejto značky pre technickú foto dokumentáciu. Takže mám v tom jasno.
je to všetko skutočná pravda aj videokamera má foťák a tie fotky sú už nie také ako z fotoaparátu.Raz je to videokamera a hotovo.A ináč ten vnúčik nemá chybu /zlatô/.Akým foťákom je to fotené?
Prajem veľa krásnych záberov!
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Čítal som to celé, tak trochu poznámka prečo sú staršie veci lepšie (berte s rezervou).

Trh tlačí na ceny. A čo môže urobiť výrobca? Použiť lacnejšie materiály či súčiastky, vynechať testovanie výrobkov, zmeniť metodiku určovania parametrov a podobne. Výsledkom sú nižšie skutočné technické parametre. Ale v papieroch sú lepšie!

Osobná skúsenosť. Mal som 15" LCD displej (ešte za 19 tisíc korún). O tri roky som k nemu kúpil ďalší s lepšími parametrami za cenu pod 10 tisíc (už si nepamätám). Na ten nový sa pri tom "starom" nedalo pozerať.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
sthruska Pozri príspevok
Čítal som to celé, tak trochu poznámka prečo sú staršie veci lepšie (berte s rezervou).

Trh tlačí na ceny. A čo môže urobiť výrobca? Použiť lacnejšie materiály či súčiastky, vynechať testovanie výrobkov, zmeniť metodiku určovania parametrov a podobne. Výsledkom sú nižšie skutočné technické parametre. Ale v papieroch sú lepšie!

Osobná skúsenosť. Mal som 15" LCD displej (ešte za 19 tisíc korún). O tri roky som k nemu kúpil ďalší s lepšími parametrami za cenu pod 10 tisíc (už si nepamätám). Na ten nový sa pri tom "starom" nedalo pozerať.
Na fotografie aj tak treba IPS panel, hoc aj ten najlacnejší. Oproti TN matriciam je to nebe a dudy.
1 0
tominoBLA tominoBLA

tominoBLA je offline (nepripojený) tominoBLA

dakujem za odpovede
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Ten šum je spôsobovaný aj lomom a rozptylom svetla na hranách jednotlivých buniek snímača. V prvom rade je naozaj rozhodujúca veľkosť bunky.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Tak teda ktorý vreckový digitálny fotoaparát je najlepší? (ak by som si chcel kúpiť používaný z eBay)
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Letko Pozri príspevok
Tak teda ktorý vreckový digitálny fotoaparát je najlepší? (ak by som si chcel kúpiť používaný z eBay)
porovnaj a vyber si
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

http://recenzie.hladacik.sk/sk/test/...-sp-720uz.html

Chcela by som poradiť, čo hovoríte na tento foťák, hľadám niečo na bežné fotenie, rodina, dovolenka, vo vnútri i v prírode.
0 0
richard8888 richard8888

richard8888 je offline (nepripojený) richard8888

Ahojte viete mi poradit chcem si kupit fotacik a uvazujem medzi

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/ - tento mam za 150e

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/

viete neviem co je lepsie poradit nejake rady a podobne dakujem
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
richard8888
Ahojte viete mi poradit chcem si kupit fotacik a uvazujem medzi

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/ - tento mam za 150e

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/

viete neviem co je lepsie poradit nejake rady a podobne dakujem
Napokon ideš kupovať najnižšiu triedu. V podstate je to jedno. Nikon D3100 ma napr.super vysledky v ostreni cez LV, čo je režim pre video.
Ziadny z tych modelov nevynika. Stovkove rady Canon su pre začiatočníkov, maju aj tisickove, čo su ešte nižšie a porovnavaju sa s Nikon d3100. Canon 600D je cenovo na tom lepšie ako Nikon D5100. Ale D5100 ma vyklopny LCD, može sa to zísť.
Čo vlastne chceš fotografovať, ake maš skusenosti a čo od toho očakávaš?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať