Zavrieť

Porady

ako donútiť kúriť suseda!

Mám v správe 42 bytov so samostatným kúrením . Nie v každom byte sa ale v zimnom obdoby vykuruje , kedže je byt neobývaný , ako môžem donútiť , aby si zabezpečili aspoň plusové teploty v byte , kedže sa mi stava , že mi zamŕza hlavné vedenie vody . Už som pobehal kde sa dalo , ale nik pomôcť nevie , alebo nechce. stavebný zákon je dodržaný , byty majú vlastne vykurovanie zrealizované . je to ako začarovaný kruh.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Vidím, že laik velmi obdivuje demagogii * sito *.
Prosím laskavě o nastudování:
- základy měření
- základy metrolologie
- stavební fyzika ( aspoň přestupy tepla, tepelná pohoda ...)

PS
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012.

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.

PS
PRVN jsou často +- 40% od reality
a * sito * tento fakt neskutečně drze ignoruje.
Zde prezentuje jako +- 0% a laiky ohlupuje.

Myslí si, že mnoho čísel na displeji PRVN znamená vysokou přesnost.
Byl mnohokrát upozorněn a nic nenastudoval.

PS
Pochopitelně trubičková lobby je silná
a prosadila podivné texty v legislativě.

Trubičková lobby je často maskovaná za elektroniku s mikroprocesory a s bezdrátovým přenosem dat z PRVN
- jenž jsou namontované na radiátorech.
Jde o velké peníze a stojí o ně bojovat.


PS
PRVN nejsou měřidla - nemají určené vlastnosti, nikdo je neschvaluje ...

Stížnosti je možné uplatnit v duté vrbě...
PAKO, už bez V!

PS
Pochopitelně trubičková lobby je silná
a prosadila podivné texty v legislativě.

Nerád, ale Trubičková lobby je taká silná ako sú hlúpi vlastníci bytov. Napíš zákon, že vlastníci musia, kde lobby môže rozkázať, alebo prinútiť vlastníkov k niečomu, čo nechcú! Ak chcú, tak je to dohoda a dohody treba dodržovať! Aj hlúpe? A kto je potom hlupák. Ten čo nariadi, alebo sa podriadil?

PS
PRVN nejsou měřidla - nemají určené vlastnosti, nikdo je neschvaluje ...

A kto to tu tvrdí! Veď ti to tu už niekoľko ľudí napísalo, nie sú, ale tri milióny ich aj napriek tomu nazýva merače, niekedy pomerov. Čo máš v hlave? Nedokážeš ich pochopiť? Len cez sito vidíš?

Stížnosti je možné uplatnit v duté vrbě...

Myslím si, že nie som až taký dutý, aj napriek tomu, že niekoľko dutín v sebe mám. Ale každý sa môže spoľahnúť na ukecanú držku. Čo tvoja nevymáchaná papuľa na porade, poradila? Vraj buran si napísal. Vieš čo to je buran, alebo si len český buran.





Že to nie si ti? Ak áno, Boh ochraňuj, nie nie, nieee, Český národ! Tvoju presnosť. Ja zo zákona to čo si myslím, môžem aj povedať, aj predviesť. Ale to čo tvrdíš ty o tvojej presnosti, ešte nikto nedokazal. Tak sa vrátim o štyristo rokov späť, Giordáno Bruno. Kde je pravda, kde?

Presne, presná?

Nedá mi ...

Nech ti nekvapká na karbid. Voda. Uži si sviatky vody, jari a ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
bodliak Pozri príspevok
Vieme, ako je to s našími špeciálnymi policajnými jednotkami. Málokedy trafia správny dom či byt na prvý pokus.
Veď aj američania vedia namiesto teroristov postrieľať svadobný sprievod.
Naposledy upravil marjankaj : 05.04.12 at 16:19
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nunenko Pozri príspevok
Reálny rozdiel v spotrebe tepla pri termostatických ventiloch pri rovnakom správaní je zhruba percentuálne takýto:
ak bola priemerná vonkajšia teplota cez vykurovacie obdobie 0 stupňov Celsia a teplota v bytoch 20 stupňov Celsia, tak na jednostupňový rozdiel pripadá 5%. Zruba platí, že ten čo mal v byte v priemere 18 stupňov Celsia, spotreboval o 30% (na meter štvorcový) menej energie ako ten čo mal v byte v priemere 24 stupňov Celsia.
Lenže u sita to robí na meter štvorcový v peniazoch aj 500% rozdiel !!! marjankaj chápeš to?
No ako to mám chápať?
Ja u sita nebývam na rozdiel od teba. Ak sa ti nepáči, ako sito rozpočítava tvoje náklady na teplo, prečo ho nedáš na súd?

Spravodlivo rozdeliť náklady nedokáže nikto. Dá sa to iba podľa zákona alebo podľa dohody.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012 na Slovensku.

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.


PS
Jen neskutečně naivní laik nazve PRVN měřidly, neboť neví nic o měření a metrologii.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
PASKOV Pozri príspevok
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012 na Slovensku.

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.


PS
Jen neskutečně naivní laik nazve PRVN měřidly, neboť neví nic o měření a metrologii.
Neviem, či ty žiješ na Marse, ale asi si nevideel ako sa platí za plyn alebo elektrinu.
Platí sa podľa kvalifikovaného odhadu za predchádzajúce obdobie. Elektrárne alebo plynárne samozrejme nemôžu tušiť, že niekto pôjde zapríklad v januári na Bahamy. Ale aj tak bude platiť tie zálohové platby. A po určitom období sa urobí odpočet a vyfaktúruje sa skutočná spotreba. A prípadný rozdiel sa musí doplatiť, alebo ho vrátia.

Teraz by si ešte mohol špekulovať ako to spravodlivo rozdeliť medzi členov domácnosti. Každému zaobstaráš nejaké "měřidlo" alebo ty ako akademik si nájdeš niečo presnejšie a od každého člena domácnosti zinkasuješ príslušnú čiastku. Pre teba malina. Všetko bude podľa fyzikálnych zákonov.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Zamyslete se, zda by bylo možné dopředu provést seriózní dohodu o odběru tepla pro prvé dva měsíce roku 2012 na Slovensku.

PASKOV, kámo, PAKO! Oslovil si koho? Všetkých? Nooo, nech sa teda zamyslia, či sa dá rozumne dohodnúť na odbere tepla a kedy?

Víme, že 1.2012 byl velmi teplý a současně 2.2012 v prvých týdnech velmi studený.

Vaše veličenstvo! Po vojne ja každý generál, len ty nie, ty si ...

PS
* sito * zatím nikde neuvedl, že to umí přesně určit dopředu.

Nie, neviem. Nemám kryštálové gule, ani gebulu, takže neveštím. Ale ty si tu na Porade, drahokam!

PS
Jen neskutečně naivní laik nazve PRVN měřidly, neboť neví nic o měření a metrologii.

Čítať vieš, ale vieš čo čítaš? Prečítaj si 358/2009, pomaly a pozorne! Ak nepochopíš, opýtaj sa Janka, to je znalec, dlho sa neukázal, čo ho prešiel valec?

Pri rozpočítaní nákladov za teplo v bytovom dome netreba meter, ani meteorológa, ale zdravý rozum treba využiť a to vedia vlastníci len v máloktorých domoch, ale sú, sú, len ich nie je moc, je to nemoc?
PAKO, keď chceš rozpočítať množstvo dodaného tepla do domu, musíš mať nejaké čísla, ktoré monitorujú, indikujú dodané teplo do domu. Až potom môžeš uvažovať o rozpočítaní dodaného tepla do domu na jednotlivé byty. Ale, len tie čísla nič nepovedia, tebe isto nie, len by si ešte viac z nich zblbol. Potrebných je omnoho viac čísle, ktoré dajú zmysel rozpočítaniu dodaného tepla do domu. Až potom môžeš uvažovať o objektívnom rozpočítaní nákladov za teplo. Ale to ty nevieš. Či?
0 0
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

ospravedlňujem sa že nenapíšem nič veľmi užitočné k téme, ale ja len nechápem, že niekto vkuse riešiť to, že on má napríklad 19 stupňov , sused má 21 a prečo by mu mal na to prispievať, pritom ide o také čiastky že ak by mal aj 19, tak nikoho to z biedy nevytrhne.
takisto ani nikoho nevytrhne z biedy to, že by sused ktorý kúri menej mal v byte o jeden stupeň viac.
lebo či je to tak alebo tak, rozdiely v platbách by boli malé.
keby ľudia tú energiu čo minú na takéto hádky medzi sebou použili radšej inak, napríklad by sa snažili riešiť to, aby neplatili veľa za poistky, za vedenie účtu, za úroky na pôžičkách, keby si dávali pozor pri nakupovaní a nedali by sa oklamať, tak by určite ušetrili viac ako pri takýchto nezmyselných hádkach.
ale v spoločnosti je to teraz bohužial tak, ideme sa navzájom požrať, závidíme si každú omrvinku a pritom si ani nemáme čo závidieť a zároveň poslušne prispievame tým "vyšším" ktorým je aj čo naozaj závidieť a ktorí nás pekne zdierajú
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

misstka Pozri príspevok
ospravedlňujem sa že nenapíšem nič veľmi užitočné k téme, ale ja len nechápem, že niekto vkuse riešiť to, že on má napríklad 19 stupňov , sused má 21 a prečo by mu mal na to prispievať, pritom ide o také čiastky že ak by mal aj 19, tak nikoho to z biedy nevytrhne.
takisto ani nikoho nevytrhne z biedy to, že by sused ktorý kúri menej mal v byte o jeden stupeň viac.
lebo či je to tak alebo tak, rozdiely v platbách by boli malé.
keby ľudia tú energiu čo minú na takéto hádky medzi sebou použili radšej inak, napríklad by sa snažili riešiť to, aby neplatili veľa za poistky, za vedenie účtu, za úroky na pôžičkách, keby si dávali pozor pri nakupovaní a nedali by sa oklamať, tak by určite ušetrili viac ako pri takýchto nezmyselných hádkach.
ale v spoločnosti je to teraz bohužial tak, ideme sa navzájom požrať, závidíme si každú omrvinku a pritom si ani nemáme čo závidieť a zároveň poslušne prispievame tým "vyšším" ktorým je aj čo naozaj závidieť a ktorí nás pekne zdierajú
Pravdu máš, ak by sa dodávateľovi platilo za teplotu, tak rozdiely v úhradách by medzi bytmi boli minimálne, ako sú aj teploty, rozdiely v teplotách minimálne. Ale za teplotu sa dodávateľovi neplatí, platí sa mu za to, že vyrába teplo a to dodáva do domov na pätu domu. Za pätou domu už je na vlastníkoch, čo a ako. Teda ako, čo podľa teba?

Ak bývaš v bytovom dome za tvoj názor by ťa dodávatelia služieb na rukách nosili. O to im práve ide, aby vlastníci mali taký názor ako ty. Aby mohli pekne zdierať, nás? A koho iného by?
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Pravdu máš, ak by sa dodávateľovi platilo za teplotu, tak rozdiely v úhradách by medzi bytmi boli minimálne, ako sú aj teploty, rozdiely v teplotách minimálne. Ale za teplotu sa dodávateľovi neplatí, platí sa mu za to, že vyrába teplo a to dodáva do domov na pätu domu.
Sito, sito, nezahrial si sa ty flaštičkou? Veď sa ti zvýšila teplota bez dodania tepla, a mne tlak, keď to čítam... Povedal by som, že nie všetko môžeš myslieť vážne, no mýlim sa ty žiješ utkvelo vo svojich bludoch.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Prosím o pozornost, neboť nekonečná demagogie * sito * na adresu možností PRVN je značně úsměvná.
Názor autority na PRVN: Český metrologický institut
zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel a měření ve všech oborech vědecké, technické a hospodářské činnosti v rozsahu podle § 14 zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.
Otázka:
S_013
Žádám o stanovisko k problematice metrologického zabezpečení poměrových rozpočítávačů ( na Slovesku označené PRVN ) používaných při rozpočítání úhrady za dodané teplo.

Odpověď:

S_013
Výše uvedené rozpočítávače ( PRVN )nejsou uvedeny v seznamu druhů měřidel v příloze vyhlášky MPO č. 345/2002 Sb., kterou se stanovují měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Nejde tedy o pracovní měřidla stanovená.
Podle stanoviska ČMI se dokonce ani o měřidla nejedná.

S ohledem na tyto skutečnosti nepodléhají rozpočítávače( PRVN ) povinnosti schvalování typu ani ověřování.
ČMI tyto rozpočítávače nezkouší ani jinak neposuzuje. Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce. Povinnost poskytnout příslušné informace o výrobku je obecně stanovena zákonem o ochraně spotřebitele číslo 634/1992 Sb. (především § 9 až 11). Následně pak může poskytnout relevantní informace o způsobu instalace a použití rozpočítávače případně i jeho uživatel (majitel), který jej obvykle používá k rozpočtu úhrady za teplo dodané uživatelům jednotlivých bytů apod. nebo jím zmocněná firma.



Informace jsou dostupné:
http://www.cmi.cz/

PS
Prosím laskavě * sito *, aby přestal ohlupovat laiky svými bludy na možnosti PRVN.
Děkuji.
1 0
mafia10 mafia10

mafia10 je offline (nepripojený) mafia10

tu by asi pomohla minimalne drevena palica na majitela
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

nunenko Pozri príspevok
Sito, sito, nezahrial si sa ty flaštičkou? Veď sa ti zvýšila teplota bez dodania tepla, a mne tlak, keď to čítam... Povedal by som, že nie všetko môžeš myslieť vážne, no mýlim sa ty žiješ utkvelo vo svojich bludoch.
Prepáčte, zatúlala som sa do tejto témy ani neviem ako, ale ako pozerám, kastička SVB a problémov ich útrob je na Porade žhavená dostatočne.
A vidím aj to, že naše kapacity, za ktoré považujem bezpochyby všetkých, ktorí aktívne radia v týchto témach, sú nabité iskrami a vášňou, ktorá sa len tak nevidí.
A to ešte stále máj nezačal, ajajajáj!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mafia10 Pozri príspevok
tu by asi pomohla minimalne drevena palica na majitela
Palica, drevena na majiteľa? Šak ich je štyridsaťdva, ktorého, ak nie niektorého, tak všetkých, alebo všetci jedného, však je to jednoduchšie. Či nie? Aj väčšia spokojnosť v dome, bytovom.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
nepomôže
A čo tak skúsiť 50 : 50 %! Vyrieši?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

danushka Pozri príspevok
Prepáčte, zatúlala som sa do tejto témy ani neviem ako, ale ako pozerám, kastička SVB a problémov ich útrob je na Porade žhavená dostatočne.
A vidím aj to, že naše kapacity, za ktoré považujem bezpochyby všetkých, ktorí aktívne radia v týchto témach, sú nabité iskrami a vášňou, ktorá sa len tak nevidí.
A to ešte stále máj nezačal, ajajajáj!
danushka, pre istotu. ( ??? ) Jasné, ja si myslím, ale ... nič to, vlastne, nenič to, máš to prepečené, minimálne, maximálne u mňa sa Ti to prepieklo.

Ako pozeráš a čítaš, kastička SVB, či sú aj väčšie, kasty na porade, chrasty? Každá svoje útroby má, problémy tiež, je Porada dostatočné žhavená, čí ktorí žhavia sú bez mena, že. Či nie?




A ešte vidíš aj na kapacity? Asi medzi nie nepatrím, neradím, len svoj názor poviem, ale vidím, že asi bude zaujímavý, keď aj z Porady, celebrity sa tlačia kamsi, kdesi do riti, SVB. Radim bez iskry, bez vášne, no niekto prská, iskrí z vášne, nečítajte jeho názor. Je to strašné. Gymnazisti, dnešní, vraj padajú, keď čítajú, vety im zmysel vraj nedajú. Prečo?

Ajajajáj, ale už je tu máj, danushka, tak vitaj, bez iskier aj tieto, takéto témy čítaj, nezavieraj ich. Isto poznáš, bol jeden mních mal ... Zavieral, alebo zvieral? Tiež by sa dalo jajajáj, tak už ...

A do koľko, že ... Január, február, marec, apríl, máj. Neviem prečo, Ti učaroval tak ten máj??? Ale, aké je zadanie otázky v téme? „Ako donútiť kúriť suseda!“ ( Háá ) V máji ( ??? ) To vieš, v máji, to tak niekoho sre, že v januári, keď mrzne, niekoho od chladu, pomaly smrť bere! A však ako príde máj, každý čaká raj, mne, mne preplatok daj! Ja som v dome naj ...

Podstata veci je v tom, že ten kto má byt v bytovom dome si myslí, že je bohom, všemohúcim vo svojom byte. Pravda, ale vie aj to, že v dome nie je sám? A ostatní môžu bohovať, alebo boha sa zbaviť. Bohatého, čím?

Ak niekto navrhne 50 : 50, tak je to na ho..., ak niekto navrhne 60 : 40 už to nestojí ani za hovno. Ale, ak chce človek prežiť, musí! Koľko? A ktorý?

Netvrdím, že človek ktorý býva v rodinnom dome nemôže pochopiť problémy človeka bývajúceho v bytovom dome. Aj také porekadlo dedovia mali, HLADNÝ SÝTEMU NEVERÍ, asi tá fľaštička, VERÍ SÝTEMU HLADNÝ? Aj inak by sa ešte dalo ... Či nie? O hlade, aj o pohľade, uhle ... Akom? Čo, kde, kto, kedy, prečo, odkiaľ? Ale to je asi nejaká ? ...óza, alebo si myslíš, že oáza, je Porada?

Vravíš, že my, chlapi si tu tolerujeme. Nie ja. Ja tolerujem, kto netoleruje, toho netolerujem ani ja. Pri probléme v týchto veciach nehľadím medzi nohy, nie som gynekológ. Ale, všeliakym liekom sa riešia problémy v bytovom dome. Aj zásahom. Hlavne rozhodnutím väčšiny.

Oheň púšťajte doma, nie tu! Mám povolené, horelo to na Porade pred, bude aj po, ak nezhorí ako krásna PORADA? Nie.

Bola časy ... danushka, boli, sú, aj budú, len nie všetci tu budú! Budeme? Do kedy?
Dňa 16.6.2009 bola založená téma, vážim si zadavateľku „Čo dnes na obed?“, večná téma. Jesť bolo, je a bude treba, či nie? Hladný ju nezatvorili! Isto nie. Ale sú tam dokonca štyri hlasy za zatvorenie témy, anonymy. Nazveme ich netvormi, blbcami, že nedoprajú ostatným obed?

Čo nám bráni a čo nebráni?

danushka, dušička, nie každému vyhovuje kastička, ale aká, a komu vyhovuje, má? Radu daj, ak nie, aj tak napíš, kto potrebuje, nájde si to tvoje naj!

To chce klídek a čas. Čo nám chýba? Čas sa nezastaví! Isto nie kvôli nám. A ako si to napísala? Ja Ťa rada ... ja Ťa tiež rád. Ale ...
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Sused by bol blbý keby teraz kúril...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Sused by bol blbý keby teraz kúril...
Teď kouří skoro každej
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Sused by bol blbý keby teraz kúril...
Pravdu, pravdu máš, Stanko. Ale teraz v máji sa budú pajediť tí, ktorí s teplom plytvali a aj napriek pomeru 60 : 40 platia viac ako ostatní, no nie na seba, že plytvali. Na tých, ktorí nezaplatia viac, ešte viac, aby oni platili ešte menej. Však sme ľudia.

Uvidíme či si nespustil lavínu, tým blbým ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dušan, však klikni, pole je ešte čisté, môžeš isť príkladom. Vraj priťahujú ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

PASKOV Pozri príspevok
Prosím o pozornost, neboť nekonečná demagogie * sito * na adresu možností PRVN je značně úsměvná.
Názor autority na PRVN: Český metrologický institut
zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel a měření ve všech oborech vědecké, technické a hospodářské činnosti v rozsahu podle § 14 zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii, ve znění pozdějších předpisů.
Otázka:
S_013
Žádám o stanovisko k problematice metrologického zabezpečení poměrových rozpočítávačů ( na Slovesku označené PRVN ) používaných při rozpočítání úhrady za dodané teplo.

Odpověď:

S_013
Výše uvedené rozpočítávače ( PRVN )nejsou uvedeny v seznamu druhů měřidel v příloze vyhlášky MPO č. 345/2002 Sb., kterou se stanovují měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Nejde tedy o pracovní měřidla stanovená.
Podle stanoviska ČMI se dokonce ani o měřidla nejedná.

S ohledem na tyto skutečnosti nepodléhají rozpočítávače( PRVN ) povinnosti schvalování typu ani ověřování.
ČMI tyto rozpočítávače nezkouší ani jinak neposuzuje. Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce. Povinnost poskytnout příslušné informace o výrobku je obecně stanovena zákonem o ochraně spotřebitele číslo 634/1992 Sb. (především § 9 až 11). Následně pak může poskytnout relevantní informace o způsobu instalace a použití rozpočítávače případně i jeho uživatel (majitel), který jej obvykle používá k rozpočtu úhrady za teplo dodané uživatelům jednotlivých bytů apod. nebo jím zmocněná firma.



Informace jsou dostupné:
http://www.cmi.cz/

PS
Prosím laskavě * sito *, aby přestal ohlupovat laiky svými bludy na možnosti PRVN.
Děkuji.

PAKO, usmievať sa môžeš, smiech vraj lieči, mal by si sa rehotať, hodne rehotať.

KÁMO, musím ťa pochváliť! Konečne si vyhrabal a skopíroval názor, vyjadrenie autority, ktorá veci rozumie a uviedla kvalifikovanú odpoveď s ktorou sa ja stotožňujem, súhlasím. A vôbec mi nevadí, že je to zahraničná autorita. V podstate sú firmy, ktoré vyrábajú tie prístroje a predávajú ich aj v iných krajinách, nie len v ktorej ich vyrábajú.

Na Slovenskú sú to podľa vyhlášky pomerové rozdeľovače tepla. ( PRT ) Tí, čo ich predávajú, montujú ich nazývajú pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov. ( PRVN ) No, drvivá väčšina, tak 99 %, tie prístroje nazýva MERAČE, nie sú! Ale čo už?

K otázke: Tie prístroje sa nepoužívajú pri rozpočítaní úhrady za dodané teplo, ale rozpočítaní nákladov za dodané teplo. Teda podielu úhrady z nákladov domu na jednotlivé byty.

K odpovedi: Áno, nie sú to pracovné meradlá stanovené. Na Slovensku určené meradlá! Takže nepodliehajú schvaľovaniu ani overovaniu. A toto je bomba, „ Informace o tomto výrobku je podle našeho názoru povinen podat zejména výrobce resp. prodejce.“
Pekne poporiadku: Správa domu je v obchodnom styku s dodávateľom tepla do domu. Dodávateľ tepla je povinný a správa domu je povinná dodávateľovi tepla namontovať na päte domu fakturačný merač tepla, určené meradlo. Náklady, ktoré správa domu uhradí dodávateľovi tepla za dodané teplo, musí správa domu rozpočítať na jednotlivé byty v dome určeným, alebo dohodnutým spôsobom.

Bežne sa náklady rozpočítavajú podľa m2 úžitkovej plochy bytov, bez zohľadnenia ochladzovanej plochy bytov a výkonu radiátorov v jednotlivých miestnostiach bytov a predpokladá sa, že vo všetkých bytoch, miestnostiach je rovnaká teplota, teda aj podiel úhrady bytov na jeden m2 je rovnaký v celom dome. Všetky rovnaké byty v dome majú rovnakú úhradu z nákladov za teplo.

Takýto spôsob sa pokladal za spravodlivý v dobe keď cena za teplo bola 20 Kčs za jeden GJ. Ale nebol, bol nespravodlivý voči bytom na nižších a najnižších podlažiach. Pri výstavbe bytových domoch, aby boli náklady na výstavbu čo nižšie sa neuvažovalo o hydraulickom vyregulovaní vykurovacieho systému domu.

Ak má dom vyregulovaný systém, je možné v dome dosiahnuť v každom byte, miestnosti približne rovnakú teplotu, ale nemusí to domu priniesť efektívny odber tepla od dodávateľa. Teda spotreba tepla a náklady sa môžu znížiť len minimálne.

Systém je vyregulovaný, ale radiátorové ventily, vysoko odporové na tých treba optimálne nastaviť termostatické hlavice, aby pri dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti boli ventily uzatvorené, tým jednotlivé radiátory znižujú spotrebu domu. Odoberajú teplo efektívne.

Ak chcú vlastníci efektívnejšie odoberať teplo, môžu, mali by sa dohodnúť, že na radiátory si dajú namontovať PRT, ktoré v dome, bytoch, miestnostiach indikujú cez ktoré radiátory sa odoberie viac, menej tepla cez fakturačný merač tepla na päte domu, avšak nie je povinnosť ich mať v dome namontované. Takže platí, jeden môže rozhodnúť. Dvaja sa musia dohodnúť na rozhodnutí. Traja, dvaja, väčšina sa môže dohodnúť na rozhodnutí, ktoré je platné pre všetkých troch. Zo zákona je minimálny pomer vlastníkov bytov v bytovom dome pre platnosť rozhodnutia 3 : 1 hlasu.

Ak sa vlastníci rozhodnú, že áno, tak platí ta bomba! Jasne, že treba spísať zmluvu na montáž a aj servis s výrobcom, prípadne predajcom. Prístrojom po namontovaní dáva zmysel číslo, ktoré určí výrobca za základe údajov o radiátore na ktorom je prístroj namontovaný. Koeficient radiátora, ktorým sa prepočítavajú zaznamenané jednotky, ks na prístroji. Treba si uvedomiť, že do nevýhodných miestnosti v dome s väčšou ochladzovanou plochou boli naprojektované väčšie radiátory, ktoré majú pri väčšej ochladzovanej ploche zabezpečiť rovnakú teplotu v miestnostiach ako pri výhodných miestnostiach s menšou ochladzovanou plochou. To treba v spôsobe rozpočítania nákladov treba tiež zohľadniť, ale to až tak, už potom výrobcu, predajcu moc netrápi. Vraj vlastníci si to môžu vyriešiť, odsúhlasiť. On to rieši zväčša doporučením rozpočítať určitej časti nákladov starým, klasickým spôsobom podľa m2. Vedie to k tomu, že ak sú medzi bytmi veľké rozdiely v úhradách jednotlivých bytov, rozpočítanie podľa m2 ich približuje k priemeru. Čím viac nákladov sa rozpočíta podľa m2, tým sú rozdiely medzi jednotlivými bytmi menšie.

Tie prístroje budú pre dom prínosom pre optimálnu spotrebu tepla v dome. Ale, je to o šedom priemere a o bielych a čiernych vranách.

Spôsob rozpočítania nákladov rieši, doporučuje zákon, vyhláška. Čo rieši v desiatich bodoch?

1. Určenie percentuálnej časti nákladov domu, ktorá sa rozdelí podľa m2. Základná zložka nákladov. Ostatok nákladov je Spotrebná zložka nákladov.

2. Určuje spôsob rozpočítania Základnej zložky nákladov.

3. Určuje spôsob rozpočítania Základnej zložky nákladov, ak sú v dome byty s individuálnym vykurovaním.

4. Určuje spôsob napočítania nákladov pre byty v ktorých nie sú namontované prístroje, nie je umožnený ich úmyselný odpis, bola ovplyvnená ich správna činnosť, alebo boli úmyselne poškodené.

5. Určuje spôsob napočítania nákladov pre byty v ktorých nastala porucha na prístrojoch, alebo nebol neúmyselne neumožnený ich odpis.

6. Určuje spôsob rozpočítania zostatku nákladov Spotrebnej zložky, bez náhradného napočítania úhrady podľa bodov 4 a 5 s použitím koeficientov za nevýhodnú polohu miestnosti v dome.

7. Určuje spôsob rozpočítania nákladov za teplo dodané do spoločných priestorov.

8. Určuje spôsob rozpočítania nákladov za teplo dodané do spoločných priestorov, ak priestory využívajú len jednotliví vlastníci.

9. Určuje ako sa rozpočítajú náklady, ak sa v priebehu roka zmení cena tepla.

Vyhláška neurčuje, nerieši to, že niektorých bytoch sa nekúri, alebo nekúri dostatočne a tiež to, že v niektorých bytoch sa s teplom plytvá, nie sú optimálne nastavené termostatické hlavice. Ale nie, že neumožňuje tieto veci vlastníkom riešiť, môžu na základe desiateho bodu. Vrany.

10. Ak sa vlastníci bytov dohodnú inak ako je uvedené v bodoch 1 až 9, platí to na čom sa dohodnú vlastníci, nie to čo je doporučené vo vyhláške. Ale musí to byť dohodnuté v súlade so Zákonom 182/1993, § 14.

KÁMO, toto je klasika rozpočítania nákladov podľa PRVN! Prosíš, ba dokonca, láskavo, aby som prestal ohlupovať laikov svojimi bludmi, ktoré vraj PRVN umožňujú. Nie, ja nepíšem o PRVN, ale o PRT. Pre teba je to zbytočné, ale nie len ty vieš čítať. Nie som jasnovidec, nevidím veci dopredu, čo bude, ale pred seba vidím.

Ako teda využiť PRT k rozpočítaniu dodaného tepla a nákladov za odobraté teplo na jednotlivé byty?

Príklad: Dom spotreboval namerané teplo na päte domu. Súčet všetkých jednotiek na PRT je 165 319 jednotiek, ks. Ak tento počet rozpočítam na jednotlivé PRT na radiátoroch a ten počet sa prenásobí koeficientom radiátora a ešte koeficientom nevýhodnej polohy miestnosti, konečný počet korigovaných jednotiek na jeden m2 bude v každom byte rovnaký, teda rovnako veľké byty budú mať rovnaký počet jednotiek, ks. Takto rozpočítané teplo, teplo - energia, tá spôsobila, že počet zaznamenaných jednotiek je taký, aký je v dome. Teda dodané teplo je možné rozpočítať na jednotlivé miestnosti v bytoch, dome tak, že ak sa podľa napočítaných jednotiek, ks rozpočítajú náklady za teplo, úhrada jednotlivých bytov podľa výmery úžitkovej plochy bytov bude rovnaká.

A už je možné riešiť plytvanie v jednotlivých bytoch a nekúrenie v bytoch a ich nedokurovanie. Na konci roka je rozpočítanie tepla vždy možne, vie sa súčet všetkých zaznamenaných jednotiek. Rozpočítaný počet jednotiek je maximálny limit na byt, ktorý by v byte nemal byť prekročený, ale môže byť prekročený, to je vec každého vlastníka. Zároveň sa dohodne od maximálneho limitu, minimálny limit zaznamenaných jednotiek, minimálne tridsať percent, prípadne viac podľa rozhodnutia vlastníkov. Ak minimálny limit nebude prekročený a maximálny bude prekročený, týmto bytom sa pripočíta dohodnutý počet jednotiek, nie preto aby platili vyšší podiel z nákladov domu, ale aby na nasledujúci rok svoj byt vykurovali minimálne v dohodnutom množstve zaznamenaných jednotiek alebo s teplom neplytvali.

Ale na konci roka je to ako plakať nad rozliatym mliekom. Aby sa mohlo takýto spôsob rozpočítania tepla a nákladov za teplo v dome používať. Treba ho schváliť v súlade so zákonom. Doručiť spôsob rozpočítania každému vlastníkovi oproti podpisu. A v spôsobe je uvedené, že každý byt bude priebežne v dohodnutých termínoch informovaný podľa odpísaného stavu spotreby na fakturačnom merači, aké hodnoty zaznamenaných jednotiek by mali byť na jednotlivých PRT v bytoch, miestnostiach. Ak také hodnoty budú na všetkých PRT, všetky byty uhradia na jeden m2 rovnakú sumu.

Teória je to pekná, ale v praxi na sto percent nemožná. Ale to ani nie je účel tejto teórie. Účelom je, aby percentuálna odchýlka zaznamenaných jednotiek bola čo najmenšia, tým by sa malo dosiahnuť v dome čo najrovnomernejšie vykurovanie domu cez radiátory v bytoch.

Keď vlastník dostane v dohodnutom termíne, aký by mal byť stav jeho zaznamenaných jednotiek, má na ňom stav jednotiek každého PRT v jeho byte, minimálny a maximálny stav jednotiek. V jeho záujme si je pozrieť stavy zaznamenaných jednotiek. Ak nemá dostatok zaznamenaných jednotiek, prekročený minimálny limit, mal by si hlavice nastaviť na vyšší stupeň, aby nezneužíval na vykurovanie susedné byty. Ak má počet jednotiek nad maximálny limit, mal by si hlavice nastaviť na nižší stupeň, aby prestal s teplom plytvať vo svojom byte, znížil spotrebu tepla domu, tým aj nákladov. Všetci vlastníci v dome budú potom mať nižšiu sumu úhrady nákladov na jednotku rozpočítania nákladov, prípadne jednotky rozpočítania nákladov. No nemusí tak spraviť, vlastník.

Ale na konci roku už nebudú vlastníci nariekať nad rozliatym mliekom, len tí, ktorí mlieko rozliali. Ale to je ich vec, boli predsa upozornení, že nemajú rozlievať. Aj na vľaviu, aj na vpraviu, stranu.


KÁMO, vieš bytový dom je v obchodnom vzťahu s dodávateľom tepla dohodou so správou bytového domu, štatutárom, alebo správcom. V obchodnom vzťahu sa musia, používajú určené meradlá. V tom to prípade je určené meradlo na päte domu, jedná sa aj o fakturačný merač. Na základe nameraných technických jednotiek vystavuje dodávateľ tepla, odberateľovi tepla, domu, správe domu faktúru za náklady za spotrebované teplo podľa dohodnutých podmienok. Cenu tepla dodávateľovi schvaľuje URSO.

Správa domu ma rozpočítať náklady za teplo na jednotlivé byty. Pradávny spôsob rozpočítania je podľa m2. Ak chcú vlastníci inak, a môžu inak, tak si môžu po dohode v dome dať namontovať v bytoch PRT a dohodnúť si rozdelenie dodaného tepla a nákladov za dodané teplo do domu podľa dohodnutého spôsobu rozpočítania pri ktorom je použití výsledok PRT.

Ten kto odpovedal v tvojom príspevku je kapacita, pochopil. A ty?

A ešte, do vie čo by na to tá kapacita? Vieš v niektorých bytových domoch, aj starších je to možné v nových už len tak sa robia rozvody tepla, aby sa montovali pre každý byt určené meradlá. Ale tie merajú len spotrebu tepla, ktoré sa dostane do bytov len cez radiátory v byte. V žiadnom prípade nedokážu zmerať v byte teplo, ktoré sa dostane do bytu zo susedných bytov. Ani vplyv ochladzovanej plochy na spotrebu tepla v byte. Preto sa používajú na rozpočítanie nákladov, môžu podľa vyhlášky tak ako PRT. Ako vyhovuje vlastníkom bytov, domu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať