Zavrieť

Porady

Jednoosobová s.r.o. a mzda - optimalizácia

človiečik
No riešim taky problem kamarat si založil s.r.o. no a mame taku dilemu ze on konci v zamestani a chce sa zamestnat v s.r.o. ale ide o to ako to optimalizovat aby to malo co najmensi vplyv na odvody a danove zatazenie...

No a preto by ma zaujimalo co vlastne nie je vymeraivacim zakladom pre ZP a SP...ja tvrdim ze najlepsie si je dat minimalnu mzdu a vyplatit si podiel na zisku lenze tam ide o to ze minimalnou mzdou on nepokryje naklady a potrebuje aspon 15 000 sk cisteho co je dost velky vplyv na odvody z pohladu zamestnavatela...napadla ma este taka vec ze si vyplati bezurocnu pozicku k tej minimalnej mzde a z podielu na zisku to splati...no bol by som rad ak niekto ma napad alebo riesil dany problem ako to danovo optimalizoval dakujem
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Myslím, že by bolo vhodné uzavrieť na ten prípad dohodu. Tú prepravu asi ťažko považovať za výkon funkcie konateľa.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Ďakujem moc.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Riešim podobný problém, či konatelia s.r.o. len s odmenou, alebo ako zamestnanci s pracovnou zmluvou? Prečítala som si všetky články, ale buď som čítala nepozorne, alebo tomu nerozumiem. Vychádza mi z toho však jedno. Pokiaľ sa chcem vyhnúť vysokým odvodom, je lepšie byť konateľmi bez PP s nízkou odmenou. No keďže chcem aby sa mi počítalo toto obdobie do dôchodkového veku, aj tak si musím platiť dobrovoľné poistné do SP a to aspoň z VZ, ktorým je min.mzda. A keď bude konateľ aj zároveň zamestnancom trebárs s minimálnou mzdou, tak odvádzam odvody z min.mzdy. Akosi tu nevidím rozdiel v týchto dvoch prípadoch. Odvody sú tu stále rovnaké. Prosím Vás skúste mi to nejako vysvetliť. Ďakujem
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Deni Pozri príspevok
Riešim podobný problém, či konatelia s.r.o. len s odmenou, alebo ako zamestnanci s pracovnou zmluvou? Prečítala som si všetky články, ale buď som čítala nepozorne, alebo tomu nerozumiem. Vychádza mi z toho však jedno. Pokiaľ sa chcem vyhnúť vysokým odvodom, je lepšie byť konateľmi bez PP s nízkou odmenou. No keďže chcem aby sa mi počítalo toto obdobie do dôchodkového veku, aj tak si musím platiť dobrovoľné poistné do SP a to aspoň z VZ, ktorým je min.mzda. A keď bude konateľ aj zároveň zamestnancom trebárs s minimálnou mzdou, tak odvádzam odvody z min.mzdy. Akosi tu nevidím rozdiel v týchto dvoch prípadoch. Odvody sú tu stále rovnaké. Prosím Vás skúste mi to nejako vysvetliť. Ďakujem
Rozdiel je v odvodoch do ZP. Pretože ak má konateľ odmenu 1SK, platí do ZP odvody len z 1SK, čo je 2Sk mesačne za zamestnanca aj zamestnávateľa...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Deni Pozri príspevok
Riešim podobný problém, či konatelia s.r.o. len s odmenou, alebo ako zamestnanci s pracovnou zmluvou? Prečítala som si všetky články, ale buď som čítala nepozorne, alebo tomu nerozumiem. Vychádza mi z toho však jedno. Pokiaľ sa chcem vyhnúť vysokým odvodom, je lepšie byť konateľmi bez PP s nízkou odmenou. No keďže chcem aby sa mi počítalo toto obdobie do dôchodkového veku, aj tak si musím platiť dobrovoľné poistné do SP a to aspoň z VZ, ktorým je min.mzda. A keď bude konateľ aj zároveň zamestnancom trebárs s minimálnou mzdou, tak odvádzam odvody z min.mzdy. Akosi tu nevidím rozdiel v týchto dvoch prípadoch. Odvody sú tu stále rovnaké. Prosím Vás skúste mi to nejako vysvetliť. Ďakujem
Rozdiel je v tom, že z odmeny konateľa sa neplatia odvody do SP (len do ZP). Ak bude mať (konateľ) pracovný pomer na pracovnú zmluvu s minimálnou mzdou, bude aj on aj firma odvádzať aj do SP. Ale túto pracovnú zmluvu nemôže mať na činnosť konateľa, ale na inú činnosť, napr. ako riaditeľ pre určitú časť činnosti s.r.o. (vymýšľam si - môže to byť hociaká iná náplň len nie činnosť konateľa).
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

PZ by samozrejme bola na inú činnosť, ale mne ide práve o to, aby sa to počítalo do dôchodku. A keďže by konateľ mal len odmenu a platil by len odvody do ZP, tak do dôchodku by sa mu nič nepočítalo. Nie?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak si bude celý život platiť "na dôchodok" iba z minimálnej mzdy, jeho dôchodok bude cca 3800 Sk pri súčasných cenách. Či mu to za to stojí, nech si zváži.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Deni Pozri príspevok
PZ by samozrejme bola na inú činnosť, ale mne ide práve o to, aby sa to počítalo do dôchodku. A keďže by konateľ mal len odmenu a platil by len odvody do ZP, tak do dôchodku by sa mu nič nepočítalo. Nie?
Čo bude mať odpracované podľa pracovnej zmluvy, to sa mu bude zarátavať pre dôchodok, ale tak ako píše Janka, z minimálnej mzdy minimálny dôchodok.
Z konateľskej zmluvy neplatí do SP, teda nie je poistený ani pre dôchodok. Môže si platiť dobrovoľne zo svojho príjmu.
0 0
josher josher

josher je offline (nepripojený) josher

ak chcete mat na starobu zabezpeceny dochodok tak SP nie je potrebna. Trh ponuka riesenia pomocou, ktorych si na dochodok mozete setrit - 3.pilier (zivotne poistenia(najlepsie investicne),dds,fondy... ) a kazda koruna tam spravne investovana prinesie vyssi dochodok ako "investicia" do socialne poistovne.
Niekto tu tiez pocital dochodok z minimalnych sucasnych odvodov a pri sucasnych cenach no zabudol na sucasny demograficky vyvoj. Po jeho zohladneni vychadza cca polovica z tych 3800sk, cize 1900 sk - dobre nie? - velmi vsak zalezi v ktorom roku sa chystate na dochodok. Koho by problematika zaujimala viac moze mi poslat SS.

Moj kamos je podnikatel a tymto sposobom som mu to vyriesil
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Aké povinnosti má sro voči DU v prípade, že konateľ (aj majiteľ zároveň) poberá odmenu konateľa na základe MZ?
Ak som dobre čítala, treba platiť aj mesačne daň?
(ak odmena je napr. 10 tisíc)
ďakujem
Naposledy upravil Katy a R : 30.03.08 at 13:54
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Katy a R Pozri príspevok
Aké povinnosti má sro voči DU v prípade, že konateľ (aj majiteľ zároveň) poberá odmenu konateľa na základe MZ?
Ak som dobre čítala, treba platiť aj mesačne daň?
(ak odmena je napr. 10 tisíc)
ďakujem
povinnosti sú rovnaké ako pri zamestnancoch (len do SP sa neodvádza).
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

liba2 Pozri príspevok
povinnosti sú rovnaké ako pri zamestnancoch (len do SP sa neodvádza).
a tento jeho príjem (odmena konateľa) .. je príjmom podľa § 5 To isté platí aj pre prokuristu?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
a tento jeho príjem (odmena konateľa) .. je príjmom podľa § 5 Áno, príjem konateľa je príjmom podľa § 5 ZDP, čiže sa aj takto zdaňuje. To isté platí aj pre prokuristu? To isté platí aj pre prokuristu, pokiaľ ide o zdaňovanie. Pre účely zákona o sociálnom poistení a zdravotnom poistení sa prokurista nepovažuje za poistenca, ktorý je povinný platiť SP a ZP. Avšak pri ZP ak by išlo o samoplatiteľa alebo o poistenca štátu, potom by sa jeho príjem za činnosť prokuristu započítal do vymeriavacieho základu.
Odpovede v texte.
0 0
danocmc danocmc

danocmc je offline (nepripojený) danocmc

Založil som si jednoosobovú s.r.o, kde chcem pôsobiť ako konateľ bez pracovnej zmluvy v oblasti technického poradenstva. Súčasne som zamestnaný v trvalom pracovnom v inej firme, takže odvody si riešim tam. Musím si ako konateľ vyplácať aspoň minimálnu odmenu 1Sk, alebo môžem byť aj konateľ bez odmeny? Má to na niečo iné vplyv, ak si nepotrebujem riešiť ZP? Vybrať zisk postačuje 1x ročne. Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

danocmc Pozri príspevok
Založil som si jednoosobovú s.r.o, kde chcem pôsobiť ako konateľ bez pracovnej zmluvy v oblasti technického poradenstva. Súčasne som zamestnaný v trvalom pracovnom v inej firme, takže odvody si riešim tam. Musím si ako konateľ vyplácať aspoň minimálnu odmenu 1Sk, alebo môžem byť aj konateľ bez odmeny? Má to na niečo iné vplyv, ak si nepotrebujem riešiť ZP? Vybrať zisk postačuje 1x ročne. Ďakujem.
V tomto prípade netreba ani odmenu za výkon konateľstva.
Čistý zisk sa môže vyplatiť po skončení roka a po schválení účtovnej závierky a po splnení povinností s tým súvisiacich (tvorba rezervného fondu, príp. úhrada straty minulých rokov).
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím Vás má nejakú výhodu konateľ, poberateľ starobného dôchodu zamestaný na riadnu pracovnú zmluvu s mesačným platom 25000,- Sk???? Alebo jednoznačne výhodnejšia je dohoda o pracovnej činnosti s takou sumou? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Má tú výhodu oproti zamestnancom nepoberajúcim dôchodok, že neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti - ušetrí 4% (rovnako jeho zamestnávateľ).

Má tú nevýhodu oproti zamestnancom nepoberajúcim dôchodok, že jeho odvody na starobné poistenie sa pre budúce zvýšenie dôchodku započítajú len v polovičnej výške.

Samozrejme že ak sa to dá, treba ísť na DoPČ ale nie s takou sumou, ale zvýšenou o ušetrené odvody zamestnávateľa.

http://www.porada.sk/t86073-tabulka-...12-2008-a.html
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jozef Mihál Pozri príspevok
Má tú výhodu oproti zamestnancom nepoberajúcim dôchodok, že neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti - ušetrí 4% (rovnako jeho zamestnávateľ).

Má tú nevýhodu oproti zamestnancom nepoberajúcim dôchodok, že jeho odvody na starobné poistenie sa pre budúce zvýšenie dôchodku započítajú len v polovičnej výške.

Samozrejme že ak sa to dá, treba ísť na DoPČ ale nie s takou sumou, ale zvýšenou o ušetrené odvody zamestnávateľa.

http://www.porada.sk/t86073-tabulka-...12-2008-a.html
Ďakujem za odpoveď pán Mihál... práve o to išlo, že kôli tomu budúcemu zvýšovaniu dôchodku konateľ je zamestnaný na pracovnú zmluvu...
A ešte nerozumiem vete, že ak sa dá môže ísť na DoPČ. A môže sa aj nedať? A má nejaký význam zvyšovať DoPČ o ušetrené odvody??? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Treba si spočítať, či to "zvyšovanie dôchodku" stojí za to, pozrite napr. sem:

http://www.porada.sk/t89297-pracujuc...-dochodku.html

Pracovať na DoPČ môže byť problém kvôli obmedzeniu pracovného času a podobne.

Ale ak už, tak spravodlivý zamestnávateľ by o sumu, ktorú ušetrí na odvodoch pri DoPČ namiesto pracovnej zmluvy, pridal k odmene na dohodu.

Ak ale ide o konateľa a súčasne spoločníka, nič som nepovedal.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Jozef Mihál Pozri príspevok
Treba si spočítať, či to "zvyšovanie dôchodku" stojí za to, pozrite napr. sem:

http://www.porada.sk/t89297-pracujuc...-dochodku.html

Pracovať na DoPČ môže byť problém kvôli obmedzeniu pracovného času a podobne.

Ale ak už, tak spravodlivý zamestnávateľ by o sumu, ktorú ušetrí na odvodoch pri DoPČ namiesto pracovnej zmluvy, pridal k odmene na dohodu.

Ak ale ide o konateľa a súčasne spoločníka, nič som nepovedal.
Ďakujem pekne za odpovede pán Mihál...je to konateľ aj spoločník...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať