Zavrieť

Porady

eko domacnost-pranie,upratovanie,kozmetika....

osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

mame tu uz temu o zdravom stravovani a vselico o bio potravinach.
mna by zaujimalo,ako by sa dalo zit bez cistiacich a pracich pripravkov.na eko baze.
co pouzivate v domacnosti miesto prasku na pranie,ci miesto saponatu na riad,s cim mate skusenosti?
aku prirodnu kozmetiku pouzivate a kde to vsetko kupujete?
docitala som sa nar.o mydlovych orechoch?funguje to naozaj?
ja som zatial objavila prirodnu kozmetiku v DM drogerii,tak ju skusame,zatial sme spokojni.nekupujem ziadne gely,len rastlinne mydla a sampony.aj deodorant alebo penu na holenie maju,dokonca i zubnu pastu.v bio markete maju vseljiake pripravky,ale su drahe.
mozno poradite nieco i vy.
uvitam kazdu radu,skusenost,odporucanie.
dakujem.
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

pre mna bio znamena napr., ze sa pri pestovani a vyrobe nepouzivaju zbytocne umele chemikalie, ktore ohrozuju nielen mna ale aj pestovatela a vyrobcu - na ochranu rastlin sa pouzivaju prirodzene prostriedky - t. j. take, ktore boli pouzivane volakedy - bez chemickej vyroby - oznacenie bio mozu mat len ak boli pestovane/vyrabane 3 roky bez chemie = maju na to certifikaty ... prve tri roky pestovania bez chemie sa nazyva "v konverzii"

eko pre mna znamena, ze dany produkt je vyrobeny z obnovitelnych zdrojov a je biologicky odburatelny t.j. nezasiera planetu tazko likvidovatelnym odpadom a jedmi

velmi dobra stranka: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/home_sk
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Z čoho sa takýto mydlový oriešok vyrába?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Letko Pozri príspevok
Z čoho sa takýto mydlový oriešok vyrába?
mydlovy orech sa nevyraba - je to plod stromu
http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BD...%ADk_%28rod%29
2 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Z uvedeného článku vyberám:

Nezávislý test ale ukázal, že v porovnání s běžnými pracími „nemají žádný nebo jen minimální prací účinek“. Výsledek praní s mýdlovými ořechy je „přibližně stejný jako při praní v čisté vodě o teplotě 40 °C“. Navíc je diskutabilní, zda lze vůbec ořechy zařadit mezi ekologické, protože se dovážejí až z indického subkontinentu.

Tu je odkaz článku na článok:
http://hobby.idnes.cz/s-pracimi-koul...obby-domov_mce
Naposledy upravil Letko : 25.04.12 at 12:10 Dôvod: doplnený link
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Letko Pozri príspevok
Z uvedeného článku vyberám:

Nezávislý test ale ukázal, že v porovnání s běžnými pracími „nemají žádný nebo jen minimální prací účinek“. Výsledek praní s mýdlovými ořechy je „přibližně stejný jako při praní v čisté vodě o teplotě 40 °C“. Navíc je diskutabilní, zda lze vůbec ořechy zařadit mezi ekologické, protože se dovážejí až z indického subkontinentu.

Tu je odkaz článku na článok:
http://hobby.idnes.cz/s-pracimi-koul...obby-domov_mce

kedze periem bezne znecistene pradlo mydlove orechy mi vyhovuju, na skvrny pouzivam zlcove mydlo a na biele pradlo pridavam sol na skvrny

Nepředpokládejte ale, že bílé prádlo bude zářit jako v reklamě na bělicí prostředky. Také nečekejte, že by ořechy obnovily zašlé oblečení nebo zlikvidovaly uschlé skvrny. K běžnému praní ale postačí. Na zákeřné skvrny (například od vína nebo trávy) raději použijte chemický přípravek, který pomůže oblečení dokonale vyčistit. Zdroj: http://hobby.idnes.cz/pranim-pomoci-...obby-domov_mot
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Takže ekologické pracie prostriedky maju opäť šancu ,

vivat L.O.C.! vivat SA-8 !!!
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Neskúšal som, takže neviem ani posúdiť. Teoreticky by si mohla ušetriť na mydlových orechoch, keby si prala len v čistej vode a na zmäkčenie použila ocot, ktorý sa vyrába u nás. Ušetrila by si tým prírodu od importu z ďalekých krajín. Ale to by už bola asi extrémna ekológia.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Letko Pozri príspevok
Neskúšal som, takže neviem ani posúdiť. Teoreticky by si mohla ušetriť na mydlových orechoch, keby si prala len v čistej vode a na zmäkčenie použila ocot, ktorý sa vyrába u nás. Ušetrila by si tým prírodu od importu z ďalekých krajín. Ale to by už bola asi extrémna ekológia.
viem, ze ocot sa pouziva namiesto avivaze ... mydlove orechy su tiez citit za octom

orechov mam teraz dost, tak ked sa mi nahodou minu, vyskusam aj bez nich
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

U nás rastie táto rastlinka:http://korzar.sme.sk/c/4675847/mydli...na-ruzovo.html
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????
1 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
osky Pozri príspevok
vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????
Osky, podľa skôr písaných komentárov si môžeš prečítať, že orechy perú tak ako keby si prala bez orechov, aspoň si to vyskúšala a prezentovala ostatným vlastnú skúsenosť.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

osky Pozri príspevok
vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????
no vidis a uz si ekologicky v minuse

2x isla pracka, zrala vodu a elektriku
aj tie orechy neboli zadarmo....

toto je miesto kedy sa treba zamyslet ci treba byt "zeleny" za kazdu cenu.

Ale jasne, pokus je pokus
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

osky Pozri príspevok
vyskusala som tie orechy.dala som naschval biele pradlo,ktore sa moze prat len na 30 stupnov.v navode bolo ze na 1 pranie treba 10g orechov,ktore treba trochu pomliazdit.
nenamacala som,chcela som vidiet ako funguju.pradla bolo velmi malo/3 pary ponoziek,1 podprsenka,1 spodne nohavicky,3 pyzamove gate a jedna pyzamova mikina/.
oprala som a neopralo-na bielej mikine ostal flak od jahodoveho lekvaru,na gatoch flaky od prazenice....
oprala som este raz,vysledok rovnaky.
dobre,uznavam ze tie pyzamove veci by sa mohli oprat na vyssej teplote,üretoze nie su z umelej latky,ale chcela som to skusit.
ariel to vypral okamzite,jedine co ma udivilo-ta prazenica nezisla celkom ani s arielom....

Dara1-kde som spravila s tymi orechmi chybu?ved pradla bolo naozaj velmi malo????
mydlove orechy neobsahuju bielidla ... preto nie je dobre orechy pouzivat na biele pradlo bez "soli na skvrny" ak chceme bielit
ak mas sol na skvrny alebo zlcove mydlo, tak skus na ten flak od prazenice

niekde som citala, ze starsie flaky od ovocia sa maju namocit do kysleho mlieka, nechat par hodin posobit a potom vyprat s mydlom
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tak vselico som si precitala a som mudrejsia.
biele pradlo treba prat s orechmi tak,ze k nemu treba vzdy pridat za lyzicu soli na skvrny.
okrem toho do prania sa odporuca dat aj cca 2 PL sody na dezinfekciu,zmäkcenie vody a pod.
a velmi velke znecistenia treba trochu namocit a preprat prirodnym mydlom.
poskusam,uvidim,este to nevzdavam.
orechy vseobecne sa odporucaju skor na farebne pradlo a na normalne znecistenie.
ak je znecistenie rozsiahlejsie,treba k nim este pouzivat podla typu znecistenia sodu,sol,ocot,citron....
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Zahoďte chemikálie v domácnosti a použijte citrón

Nemusíte utrácet peníze za toxické chemikálie k čištění domů, léčení rýmy, nebo hýčkání vaší pokožky. Citronová šťáva je jednoduchou přírodní alternativou, kterou můžete nahradit nespočet lahví předražených chemikálií.10 kreativních způsobů, jak použít citronovou šťávu1. Odmaštění - směs čisté vody a citronové šťávy je dostatečná na to, aby odstranila jakoukoliv mastnotu na kuchyňských spotřebičích.
2. Dezinfekce a odstranění pachu v kuchyni – Je vaše lednička nebo prkénko opravdu čisté? Plochy, kde budeme připravovat a uchovávat potraviny musí být čistý, ale to je také přesně tam, kde nechceme používat toxické chemické čisticí prostředky. Citronová šťáva je vynikající pro dezinfekci těchto ploch a také odstraní nepříjemné skvrny a zápach.
3. Uklidnění kašle – Smíchejte surový med se stejným množstvím citrónové šťávy, uklidní to váš kašel. Také to dobře funguje na bolest v krku.
4. Zlepšení trávení – Čerstvá citronová šťáva ve vodě může pomoci trávení při jídle. Je to také skvělý způsob, jak se ráno hydratovat po prvním probuzení.
5. Tónování vaší pleti – Použijte vatový tampon, naneste na něj lehkou vrstvu zředěné citrónové šťávy a použijte na na kůži. Nechte ji deset minut působit a poté opláchněte studenou vodou. Citronová šťáva přirozeně oloupá kůži a také zesvětlí tmavé skvrny a jizvy.
6. Čištění skla – Citronová šťáva je to, co potřebujete, abyste opět rozzářili temné vázy, kávové konvice nebo karafy. Můžete také použít jednu část citrónovou šťávy na deset dílů vody, abyste rozzářili vaše okna
.
7. Čištění a zjemnění rukou – Citronová šťáva je vynikající pro odstranění skvrn a pachů, které zůstaly na rukách. Lehce drhněte citrónovou šťávu houbou do svých rukou, poté opláchněte a zvlhčete jako obvykle. Vaše ruce budou čisté, jemné a svěží
.
8. Odstranění zašlosti – Hmota z citronové šťávy a kuchyňské soli může znovu rozzářit zašlou měď, chrom a mosaz. Naneste směs na deset minut, poté opláchněte teplou vodou a jemně vyleštěte.
9. Zesvětlení vlasů – Chemikálie používané k zesvětlení vlasů můžou být velmi jedovaté. Získejte přirozeně zvýraznění vlasů tím, že si je postříkáte citronovou šťávou, než půjdete na slunce. Jako bonus vám to dodá neuvěřitelný lesk.
10. Čištění toalety – Toaletní čistící přípravky jsou kruté a zbytečné. Směs práškuboraxu a citrónové šťávy udělá vaší toaletu nově vypadající!

Překlad článku How to use lemon juice to replace toxic chemicals in your home
http://www.naturalnews.com/035614_le...cals_home.html


Čítajte viac:http://dolezite.sk/Zahodte_chemikali...#ixzz1tSHtvHm1
3 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tak som pochodila v poslednych dnoch po obchodoch a zistila som ze na trhu su uz rozne ekologicke pripravky na cistenie domacnosti,daju sa kupit aj v beznych drogeriach/schlecker,dm/,treba poriadne pozerat.
dokonca i damske vlozky alebo jednorazove plienky sa uz daju kupit z plne recyklovatelnych materialov,100 percentne bavlnena vata alebo tycinky do usi z biologickej bavlny,kozmetika i gely na pranie....-premyslam,kde boli doteraz vsetky tieto veci,zrazu sa to da,ked uz je planeta v koncoch.....
sklamana som bola ale z toho ze je problem v obchode najst klasicku babätkovsku flasu zo skla.vsade same plasty-rozne farby a tvary,ale len jedina znacka,ktora okrem plastovych flasiek ponuka aj jednu sklannu variantu-v roznych farbach.asponze.ale je ovela drahsia ako plastove,stoji okolo 6 euro.

skusala som trosku doma.tentoraz,co dokaze ocot.
tak umyvanie riadu v octovej vode bolo ozaj ucinne,odmastovanie nefungovalo len u teflonovych panvic,na ktorych sa vysmazalo.ocot na to nestacil,chcelo by to nieco ine,mozno poradite.
ale napriklad sklo na stole boloumyte touto vodou tak leskle a po vytreti utierkou na skle neostali ziadne cmuhy-to sa mi s jarou bezne stavalo a muoj muz sa stazoval ze sklo pachne po pripravku.bola som prekvapena ze riad po octe nepachol.
cistym octom sa krasne dal odstranit vodny kamen a zacinajuca hrdza z kohutikov,vyborne vycistil antikorove hrnce a pribory-boli krasne leskle.takze nabuduce pokracujem.

nasla som staru knihu kde je tiez velmi vela dobrych rad,niekedy sem nieco odtial prilepim.
3 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ocot je momentálne nedocenený a pritom tak krásne umýva, ako bolo vyššie spomenuté.

Ako napísala OSKY ohľadom vložiak a jednorázových plienkach z plne recyklovateľných materiálov - tu by som položil otázku - kto ich dokáže zrecyklovať?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ja prave "studujem" domaci prasok/gel na pranie: mydlo na pranie + soda na pranie/soda bikarbona

na nete je k tomu dost diskusii

chcelo by to ale vyjadrenie opravarov pracok - ci to nahodou neznici pracku


ekologicke su aj latkove plienky a vlozky. latkove plienky su nielen v tvare klasickych stvorcov ale aj tvarovane ako jednorazovky ... a bud sa ne ne pouzivaju vrchne nepremokave nohavicky alebo su all-in-one aj s nepremokavou vrstvou.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

no ja to babätkovske sledujem len tak,v ramci celku,pretoze skumam trh ako taky.viac by ma vsak zaujimali vlozky.tie detske veci nepotrebujem,zatial sa ma netykaju....
ale take damske potreby,to hej.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ten praci sliz som uz studovala i ja.chystam sa ho odskusat najblizsie.
odporuca sa raz za mesiac naliat do bubna pracky 1 liter octu a nechat prazdnu pracku ist na vyvarku-90 stupnov.je to proti zaneseniu od vodneho kamena.

niektore vecicky ohladom prania,ktore som na nete objavila:

domaca avivaz
1 pohar pracej sody,1 pohar octu,1 pohar vody,zopar kvapiek eterickeho oleja

hrdzave skvrny
zmiesat ocot a sol,potriet tym flak,nechat chvilu posobit a potom oprat

skvrny
-pred pranim namocit a potriet zlcovym mydlom,nachat chvilu posobit a oprat
-do prania pridat sol na skvrny
-na skvrnu nasypat trochu sody bicarbony a aj preprat vo vode so sodou
-mastne skvrny zasypat kukuricnym skrobom,nechat posobit,vykefovat a oprat
-krvave skvrny odstrani pata z kukuricneho skrobu a vody

bielidlo
do lanoveho vrecuska dat kusky citronovej kory a vlozit do pracky spolu s pradlom-vraj to ma bieliace ucinky

belsie zaclony
pred pranim namocit do vody v ktorej rozpustime prasok do peciva,az potom oprat

lunarne pranie
pri ubudajucom mesiaci mozeme pouzit polovicne mnozstvo pracieho pripravku a operieme rovnako dobre ako bezne

pranie s mydlom:

mastne pradlo-terpentinove mydlo
velmi spinave pradlo-hexalinove mydlo,a pred pranim pradlo namocit do vody so sodou,najlepsie na noc/aj farebne,nielen biele,soda ustaluje farby/

suchy prasok
175g jadroveho mydla najemno nastruhat,
pridat 300g praskovej kalciovanej sody/napr.znacka LUX/
-davkovat priamo do bubna 1 -2 polievkove lyzice

proti zasednutiu/pri prani jadrovym mydlom/
- biele pradlo namacame pred pranim v roztoku sody
-do jedneho namacania davame maximalne 80 ml sody,aby sa pradlo neznicilo
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať