Zavrieť

Porady

Daňový bonus-účtovanie preplatenia DÚ

Prosím vás, ako v JÚ účtujete v PD vrátenie daňového bonusu z DÚ? Ako príjem MZDY, alebo ako storno výdaj MZDY?
Viac sa mi páči storno výdaja(vytvára to verný obraz o skutočných výdavkoch). Doteraz som aj tak účtovala s tým, že som nevytvárala pohľadávku. Aspoň neuhradené platby daň. bonusu z r. 2005 by som rada dala do pohľadávok, aby vznikol verný obraz o majetku, ale takéto zaúčtovanie nenapárujem na pohľadávku voči DU. Skúste, prosím.
Usporiadat
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ďakujem.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi prosím ešte poradiť, či potrebujem mať, keď si chcem uplatňovať daňový bonus, aj potvrdenie miestneho úradu o platení prídavkov na dieťa, alebo stačí iba rodný list dieťaťa? Čo všetko si potom vlastne musím priložiť k daňovému priznaniu?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Alexandra777 Pozri príspevok
Neviete mi prosím ešte poradiť, či potrebujem mať, keď si chcem uplatňovať daňový bonus, aj potvrdenie miestneho úradu o platení prídavkov na dieťa, alebo stačí iba rodný list dieťaťa? Čo všetko si potom vlastne musím priložiť k daňovému priznaniu?
(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, 125) alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ďakujem. Takže aj ja, keď som SZČO a moja dcérka má ešte len 5 rokov musím predložiť prefotený rodný list a potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Alexandra777 Pozri príspevok
Ďakujem. Takže aj ja, keď som SZČO a moja dcérka má ešte len 5 rokov musím predložiť prefotený rodný list a potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa?
Stačí prefotený rodný list.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Alexandra777 Pozri príspevok
Ďakujem. Takže aj ja, keď som SZČO a moja dcérka má ešte len 5 rokov musím predložiť prefotený rodný list a potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa?
Fotokópiu rodného listu prikladáš k DP.
To potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa sa mi nepozdáva. Načo ?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, 125) alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
__________________
Toto ma poplietlo, nevedela som, či musím, keďže dcérka ešte nechodí do školy prikladať potvrdenie príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Prosím Vás o radu. Možno som mimo témy, za čo sa vopred ospravedlňujem.

Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na 2 deti. Väčšinou mi vychádza, že časť vyplácam zo svojich prostriedkov t.z. žiadam daňový úrad o vrátenie. Dúfam, že správne som z predchádzajúcich príspevkov pochopila, že na konci štvrťroka (alebo mesačne???) si mám zaevidovať pohľadávku resp. záväzok mínusom voči daňovému úradu.

Ale mne sa jedná o toto:
- keď som nemala zamestnanca s DB tak som každý mesiac zaúčtovala záväzok voči daňovému úradu na preddavkovej dani
- teraz keď mám zamestnanca s DB mám zaúčtovať tento záväzok tiež a zároveň zaúčtovať pohľadávku vo vzťahu k DB a urobiť vzájomný zápočet resp. nepeňažnou operáciou urobiť ich zaúčtovanie?

Alebo neúčtovať ani jedno ani druhé?

Možno uvažujem zle a preto Vás žiadam o pomoc.

Ďakujem.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Možno som mimo témy, za čo sa vopred ospravedlňujem.

Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na 2 deti. Väčšinou mi vychádza, že časť vyplácam zo svojich prostriedkov t.z. žiadam daňový úrad o vrátenie. Dúfam, že správne som z predchádzajúcich príspevkov pochopila, že na konci štvrťroka (alebo mesačne???) si mám zaevidovať pohľadávku resp. záväzok mínusom voči daňovému úradu.

Ale mne sa jedná o toto:
- keď som nemala zamestnanca s DB tak som každý mesiac zaúčtovala záväzok voči daňovému úradu na preddavkovej dani
- teraz keď mám zamestnanca s DB mám zaúčtovať tento záväzok tiež a zároveň zaúčtovať pohľadávku vo vzťahu k DB a urobiť vzájomný zápočet resp. nepeňažnou operáciou urobiť ich zaúčtovanie?

Alebo neúčtovať ani jedno ani druhé?

Možno uvažujem zle a preto Vás žiadam o pomoc.

Ďakujem.
Požiadavka od daňového úradu ohľadom vyplatenia DB sa uskutočňuje prostredníctvom štvrťročného prehľadu.
Teraz, keď máš zamestnanca s DB budeš postupovať tak, že tento daňový bonus započítaš s preddavkovou daňou, ktoré vykážeš v prehľade za príslušný štvrťrok a ak ti vyjde, že ti má DÚ poukázať časť DB, tak to po ukončení štvrťroku požiadaš od DÚ a to zaúčtuješ mínusom ako záväzok.
2 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ďakujem za promtnú reakciu. A ešte poprosím to započítanie mám ako účtovať, doteraz som to nerobila.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Lucinka23 Pozri príspevok
Ďakujem za promtnú reakciu. A ešte poprosím to započítanie mám ako účtovať, doteraz som to nerobila.
Ak ti vyjde napr. povinnosť odviesť 32 Eur preddavkovej dani a DB na 2 deti je 40 Eur, v prehľade v príslušnom mesiaci uvedieš (neviem presne riadky).
Zrazené preddavky: 32 Eur
Odpočítanie DB: - 32 Eur
No a v poslednej časti, kde je DB uvedieš:
Nárok na DB: 40 Eur
Odpočítanie dane: -32 Eur
DB vypl. z prostr. zames.: 8 Eur

Ak počkáš, keď prídem domov, napíšem presne.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Lucinka23 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Možno som mimo témy, za čo sa vopred ospravedlňujem.

Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na 2 deti. Väčšinou mi vychádza, že časť vyplácam zo svojich prostriedkov t.z. žiadam daňový úrad o vrátenie. Dúfam, že správne som z predchádzajúcich príspevkov pochopila, že na konci štvrťroka (alebo mesačne???) si mám zaevidovať pohľadávku resp. záväzok mínusom voči daňovému úradu.

Ale mne sa jedná o toto:
- keď som nemala zamestnanca s DB tak som každý mesiac zaúčtovala záväzok voči daňovému úradu na preddavkovej dani
- teraz keď mám zamestnanca s DB mám zaúčtovať tento záväzok tiež a zároveň zaúčtovať pohľadávku vo vzťahu k DB a urobiť vzájomný zápočet resp. nepeňažnou operáciou urobiť ich zaúčtovanie?

Alebo neúčtovať ani jedno ani druhé?

Možno uvažujem zle a preto Vás žiadam o pomoc.

Ďakujem.
Ospravedlňujem sa, že odpovedám až teraz, ale včera akosi "haproval" internet.
K tvojej otázke: Daňový bonus a preddavková daň sa voči DÚ vysporadávajú prostredníctvom štvrťročného prehľadu (nie mesačného, ako si uviedla).
Napíšem na príklade:
Apríl - máte zamestnanca, ktorý má preddavkovú daň 24 Eur, daňový bonus na 2 deti: 40 Eur
Máj - zamestnanec má preddavkovú daň 32 Eur, daňový bonus je 0
Jún - zamestnanec, preddavková daň 14 Eur, daňový bonus na 2 deti 40 Eur.
V Prehľade za II. Q to bude vyzerať nasledovne:
I. stĺpec (4. mesiac)
riadok č. 1: 24
riadok č. 4: 24
riadok č. 5: -24
Riadok A: 40
Riadok B: -24
Riadok C: 16
II. stĺpec (5. mesiac)
riadok č. 1: 32
riadok č. 4: 32
riadok č. 7: 32
riadok č. 8: dátum, kedy ste odviedli preddavkovú daň
III. stĺpec (6. mesiac)
riadok č. 1: 14
riadok č. 4: 14
riadok č. 5: -14
Riadok A: 40
Riadok B: -14
Riadok C: 26
Riadok D: 42
V účtovníctve to bude vyzerať nasledovne:
V júni si zapíšeš záväzok voči DÚ: preddavková daň 32 Eur.
V júli si zapíšeš záväzok voči DÚ: daňový bonus znamienko mínus: 42 Eur.
Naposledy upravil rodina1 : 30.05.10 at 09:28 Dôvod: Úprava, odstránenie prílohy
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať