Zavrieť

Porady

nárok na dovolenku po materskej a rodičovskej

Ahojte všetci,
chcem Vás poprosiť o radu,lebo čítam zákonník práce stále dookola a už som z toho jeleň
Zamestnankyňa nastúpila na materskú v decembri 2008 (pred nástupom si vyčerpala všetku dovolenku za rok 2008-teda nič sa jej neprenáša) a hneď po skončení materskej- jún 2009 nastúpila na rodičovskú až do 26.1.2012...pracovala od 27.1.2012 do 26.3.2012,kedy nastúpila na OČR (do 4.4. 2012) a hneď po OČR si vybrala 6 dni dovolenky...
Má vôbec nárok na nejakú dovolenku, keďže neodpracovala 60 dní v kalendárnom roku? (a za trvanie materskej a rodičovskej má nárok na 25 dni dovolenky za každý rok?)
Dúfam,že som to napísala dosť jasne a ďakujeeem za všetky múdre odpovede
Usporiadat
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

Katy a R Pozri príspevok
.. lenže s týmto zamestnávateľ musel počítať, keď ju zamestnal 15 dní pred materskou - .. či o čo ide (je to fakt, s ktorým nič nenarobíš)
s tymto sme aj pocitali, ide o kamaratku, a robili sme to kvoli tomu aby jej vysla lepsia materska lebo v predchadzajucom zamestnani nemala bohvieaky plat. Teraz to potrebujeme dako ukoncit, len aby sme neurobili daku chybu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

honeyflower Pozri príspevok
Tento rok do 14.5.2012 bola na materskej. od 15.5.2012 na rodicovskej a este stale je na rodicovskej, ale chceto tak spravit, ze do prace ani nenastupi len da hned vypoved a dvolenku jej preplatime
Bude mať nárok na pomernú časť dovolenku aj za rok 2012 - za každý celý mesiac trvania prac.pomeru 1/12 ročného nároku. MD sa považuje za výkon práce, RD netrvala 100 prac.dní, preto nedôjde ku kráteniu.
Napr. ak pracovný pomer ukončí 30.6., preplatíte jej pri skončení PP okrem starej dovolenky aj 6/12 dovolenky za rok 2012.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

honeyflower Pozri príspevok
s tymto sme aj pocitali, ide o kamaratku, a robili sme to kvoli tomu aby jej vysla lepsia materska lebo v predchadzajucom zamestnani nemala bohvieaky plat. Teraz to potrebujeme dako ukoncit, len aby sme neurobili daku chybu.
Ak s ňou ukončíte pracovný pomer, nevznikne jej po skončení RD nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo počas RD sa doba poistenia v nezamestnanosti započítava len v prípade, ak pracovný pomer trvá.
1 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

veronikasad Pozri príspevok
Ak s ňou ukončíte pracovný pomer, nevznikne jej po skončení RD nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo počas RD sa doba poistenia v nezamestnanosti započítava len v prípade, ak pracovný pomer trvá.
viem, spominala mi, len mala este zistit presne ako to je. Ak je to tak ako pises najlepsie bude ked ju este par dni nechame akoze nastupila do zamestnania a potom prepustime
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

honeyflower Pozri príspevok
viem, spominala mi, len mala este zistit presne ako to je. Ak je to tak ako pises najlepsie bude ked ju este par dni nechame akoze nastupila do zamestnania a potom prepustime
Nerozumiem tvojej odpovedi. Pretože ak som dobre pochopila, ide o opakovaný pôrod a začína jej druhá RD. Keď poberá RP, nárok na dávku v nezamestnanosti jej teraz nevznikne. A ak pôjde na UP po troch rokoch, nebude mať splnenú podmienku 730 dní poistenia v nez. v posl. dvoch rokoch (ak sa nezmení zákon).
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

veronikasad Pozri príspevok
Nerozumiem tvojej odpovedi. Pretože ak som dobre pochopila, ide o opakovaný pôrod a začína jej druhá RD. Keď poberá RP, nárok na dávku v nezamestnanosti jej teraz nevznikne. A ak pôjde na UP po troch rokoch, nebude mať splnenú podmienku 730 dní poistenia v nez. v posl. dvoch rokoch (ak sa nezmení zákon).
Poviem jej veru nech si to dobre zisti ako to je a ci jej vznikne vobec narok. Dakujem velmi pekne za vsetko. Pekny den
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Ak s ňou ukončíte pracovný pomer, nevznikne jej po skončení RD nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo počas RD sa doba poistenia v nezamestnanosti započítava len v prípade, ak pracovný pomer trvá.
len nadväzujem na užitočnú pripomienku -
prečo chcete nejako ukončiť, ked ste sa už rozhodli pomáhať? Je problém ju podržať v stave zam-cov aj počas RD? Nech si môže neskôr žiadať podporu?
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

KEJKA Pozri príspevok
len nadväzujem na užitočnú pripomienku -
prečo chcete nejako ukončiť, ked ste sa už rozhodli pomáhať? Je problém ju podržať v stave zam-cov aj počas RD? Nech si môže neskôr žiadať podporu?
v problem v tom nie je, len ona sa tak rozhodla, lebo jej niekto poradil, ze by to bolo pre nu este v tomto obdobi vyhodnejsie, vraj kym je platny zakon v takom zneni ako je teraz. Necham to na nu, nech si to riadne prezisti a ja jej akurat dam dokopy papiere.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

honeyflower Pozri príspevok
v problem v tom nie je, len ona sa tak rozhodla, lebo jej niekto poradil, ze by to bolo pre nu este v tomto obdobi vyhodnejsie, vraj kym je platny zakon v takom zneni ako je teraz. Necham to na nu, nech si to riadne prezisti a ja jej akurat dam dokopy papiere.
Čo treba prezisťovať?
Postup:
1.) prepísať rodičovský príspevok na manžela k prvému v mesiaci
2.) nastúpiť na deň, dva do práce - čerpať dovolenku, za tie dva dni
3.) zvyšok dovolenky preplatiť
4.) zaevidovať sa na UP, požiadať o podporu
5.) po skončení podpory v nezamestnanosti nastúpiť opätovne na rodičovskú dovolenku do veku 3 rokov dieťaťa

Toť celé zisťovanie.
4 0