Zavrieť

Porady

čo na burinu pri plodinách - púpavu, bodliaky, ťahavé buriny

nej nej

nej je offline (nepripojený) nej

dlhodobo hľadám niečo účinné proti rýchlo sa šíriacej burine. Sused si nepokosí záhradku, zo žltej púpavy je biela padáčiková a zanesenú mám celú záhradu potom ja. Aj ked mam nasadené zeleninky, pupava sa objaví kde to len ide. Mimo nej aj také dlho listové bodliaky, čo majú dlhý biely koreň a tiež hnusná ťahavá burina mi robia najväčší problém. potom bežne rastuca dlhá tráva.
Rád by som vedel, čo účinné pomáha vám. Ja zároveň nechcem poškodiť rajčiny, papriky, ani cibuľu, či repu s kukuricou....
Ďakujem za rady.
Usporiadat
efka23 efka23

efka23 je offline (nepripojený) efka23

žena
Ale aspoň sme nevedeli, čo je bolesť hlavy, chrbtice a pod. Boli sme deti prírody a tie dnešné poznajú len počítače a televízor...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

pavol54 Pozri príspevok
to je subjektívny dojem s tými postrekmi neboj sa tí pestovatelia to nerobia preto že nemajú kam dať peniaze, naopak u nás to ešte nie je tak intenzívne. To máš ako s liekmi lekár predpíše optimálnu dávku, a keď si myslím že je to husto tak ich vysadím a výsledok? Tiež nemôžem tvrdiť že je dílerom liekov. Neviem si predstaviť aby dnes nabehli celé rodiny okopávať a jednotiť repu alebo kukuricu ako to niekedy bývalo veď by rodičov hneď zavreli ak by im mali deti pomáhať (nie raz som mal odkaz po škole príd tam a tam kopeme kukuricu a pod. len potom sme si večer robili úlohy)
Nechcem vrátiť čas a aby ľudia nutili deti okopávať,ale chcem,aby ste rozmýšľali.Robím roky v zdravotníctve a vidím ako farma firmy tlačia lieky,všimni si reklamu.Ked máš chrípku,máš si dať Coldrex a isť...do školy,na koncert,na hokej....podvedomie fixuje a firma to dobre vie.Ale odkedy študujem všetko okolo poľnohospodárstva uvedomujem si,že tu je to to isté.Najprv pôdu vyhnojíš,potom sadíš stromček a dáš Cererit alebo niečo iné,potom striekaš proti všetkým tvorom sveta pričom nečakáš na napadnutie,lebo čo ked a potom dávaš hnojivá aby stromky prežili zimu atd,atd.Okolo poleješ herbicídom aby nič nebralo stromkom živinu...akurát nikto nevie vysvetliť ako je to možné,že stromy to doteraz prežili aj bez toho chemického svinstva.Presne to isté ako u ľudí,jednoducho chémia a ľudia čo z nej žijú boduje a my si ten mozog vymývať necháme.
4 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Pridavam nazornu ukazku, ako bojovat postrekom proti burine.
Burina sice viac nerastie...ale ani uroda.
Asi netreba pridavat komentar,ktory gazda minul najviac penazi na postreky...
uschnuta uroda.jpg  
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

arizona Pozri príspevok
Pridavam nazornu ukazku, ako bojovat postrekom proti burine.
Burina sice viac nerastie...ale ani uroda.
Asi netreba pridavat komentar,ktory gazda minul najviac penazi na postreky...
presne toto isté som hovoril u nás pred dvoma rokmi o takomto čase lán jačmeňa žltý tiež sme hovorili že to prehnali a treba pohnať niekoho k zodpovednosti atď nakoniec som hovoril s agronómom jedného družstva ten prehlásil v okrese bolo takto zničených asi 2000 hektárov jačmeňa dôvod napadnutie vírusovým onemocnením. Keď spomeniem celé hydinové farmy ako likvidovali len z dôvodu podozrenia na zavlečenie vírusu chrípky. Inak ja som mal po záplavách takmer 5 hektárov takto ošetrených ale trvalé buriny tam za dva roky mali ideálne prostredie ešte dnes sa mi pretláčajú cez vysiatu kultúru a čo mám robiť je iné riešenie? Apropo keď neošetríš proti rozmnožovaniu buriny tak zoberú aj tých biednych 130€ dotácie na ha ale na celú výmeru.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

pavol54 Pozri príspevok
presne toto isté som hovoril u nás pred dvoma rokmi o takomto čase lán jačmeňa žltý tiež sme hovorili že to prehnali a treba pohnať niekoho k zodpovednosti atď nakoniec som hovoril s agronómom jedného družstva ten prehlásil v okrese bolo takto zničených asi 2000 hektárov jačmeňa dôvod napadnutie vírusovým onemocnením. Keď spomeniem celé hydinové farmy ako likvidovali len z dôvodu podozrenia na zavlečenie vírusu chrípky. Inak ja som mal po záplavách takmer 5 hektárov takto ošetrených ale trvalé buriny tam za dva roky mali ideálne prostredie ešte dnes sa mi pretláčajú cez vysiatu kultúru a čo mám robiť je iné riešenie? Apropo keď neošetríš proti rozmnožovaniu buriny tak zoberú aj tých biednych 130€ dotácie na ha ale na celú výmeru.
No potrvdil si to,čo som povedala.Dotácie nedávajú do poľnohospodárstva ale na chémiu,na hnojivá.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

nepotvrdil....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

BXLmiami Pozri príspevok
No potrvdil si to,čo som povedala.Dotácie nedávajú do poľnohospodárstva ale na chémiu,na hnojivá.
môžeš aj pokosiť
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

"Predám väčšie množstvo durmanu obyčajného" zn. Osobne vytrhať zo zemiakov
2 0
Franta Franta

Franta je offline (nepripojený) Franta

Som :-)
:-)))
Smejem sa, ked citam skoro vsade, ako sa ludia trapia s burinou, ako ju nenavidia, ako proti nej bojuju s pouzitim chemickych zbrani, za ktore musia tvrdo zaplatit a este im aj znicia urodu, v horsom pripade tu chemiu aj sami jedia.
Bolo by uz na case, aby sme si zacali uvedomovat, co vlastne taka burina je, preco rastie tu, ci tam. . . Skuste si nieco nastudovat o Permakulture. . .vyhladajte si cez google. . . alebo taky vyraz sukcesia, co to znamena?
http://www.prirodavzahrade.sk/ekozah...tupy/sukcesia/ tu je to pekne napisane. . . . buriny su prvy stupen sukcesie v prirode, maju zabranit vysusanim pody a opravu pody vytazenej vdaka pestovaniu plodin tzv. monokultur (jedna plodina na celej ploche). Buriny nam totizto na povrch pody dodavaju ziviny a vlhko, ci uz samotnymi korenmi (vytahuju ziviny z hlbky), alebo jej nadzemnou castou, ak ju samozrejme nechame zhnyt na povrchu. Skoro vsetci robia obrovsku chybu, ze buriny trhaju, kosia a vyvazaju zo zahrad prec. . .

Ak nechcete mat na zahonoch buriny, musite podu upravit tak, aby ste nahradili buriny a to je prave mulcovanim. . .tym ze podu zakryjete, ta sa prestane nadmerne vysusat, pokrivka zacne pomaly hnit a stava sa z nej za pomoci dazdoviek tak potrebny humus. . .
A s cim mulcovat? S tym co mate po ruke, suche seno, pokosena trava, listy zo stromov, seno . . .

Odporucam Vam tuto knihu http://www.ekozahrady.com/kniha_dotazy.htm, je to v podstate prakticky manual, ako si zalozit zahradu, v ktores sa budede citit ako v raji, vypestovane plodiny budu zdrave a plne energie, mineralov a vitaminov, ktore na regaloch v obhchodoch len marne budete hladat a bez pouzitia chemie. . .
V takejto zahrade budete robit cim dalej, tym menej. Jedine co bude potrebne, je na jar vysadit a neskor zberat urodu. . .

Ale je len na kazdom z Vas, ako sa postavi k tomu, ci bude radsej kazdy rok ako zmyslu zbaveny trhat, rylovat, motickovat podu, len aby na nej nemal co i len jednu burinku, alebo zacne konecne k svojmu zahonu pristupovat podla zakonov prirody )))
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Temu o permakulture na Porade uz mame 3 roky
http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
0 0
Franta Franta

Franta je offline (nepripojený) Franta

Som :-)
arizona Pozri príspevok
Temu o permakulture na Porade uz mame 3 roky
http://www.porada.sk/t105400-permakultura.html
A ludia sa stale trapia s burinou :-D
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tak môj muž sa s nou určite netrápi.Dôsledne odmieta vyťať veľký rozložitý bodliak pomaly pol metrový s odôvodnením že je to pekná dominanta dvora a jemu sa páči.Ešte dobre že našim susedom nie je Pavol 54,cha cha.
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Priprávujem si časť záhrady kde chcme pestovať zeleninu na budúci rok.
V zemine ktorú navážam je strašne veľa buriny a trávy. Čim to postriekať aby som o zlikvidoval a na jar mohol sadiť?t
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Vyhrabať, nechať na slnku vysušiť a podpáliť. Keď to takto urobíš vždy na jeseň a nedáš burinu do kompostu, nebudeš jej mať toľko v záhrade.
1 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

pivko Pozri príspevok
Priprávujem si časť záhrady kde chcme pestovať zeleninu na budúci rok.
V zemine ktorú navážam je strašne veľa buriny a trávy. Čim to postriekať aby som o zlikvidoval a na jar mohol sadiť?t
Skús to poprikrývať nejakým starým kobercom, gumolínom, kartónom, ale pozakladaj jedno na druhé aby ti cez škáry nerástla burina. My sme tak zničili burinu, ale nie cielene, mali sme tam "odpad" a dosky keď sme prerábali.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

BXLmiami Pozri príspevok
Tak môj muž sa s nou určite netrápi.Dôsledne odmieta vyťať veľký rozložitý bodliak pomaly pol metrový s odôvodnením že je to pekná dominanta dvora a jemu sa páči.Ešte dobre že našim susedom nie je Pavol 54,cha cha.
Ja sa do susedovej záhrady ani dvora nemontujem je to jeho vec pokiaľ nepoškodzuje moje práva, napríklad vysemenením burín na môj pozemok (púpava pichlač) bodliak nemá lietajúce osivo.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
postrek?
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
nej Pozri príspevok
dlhodobo hľadám niečo účinné proti rýchlo sa šíriacej burine. Sused si nepokosí záhradku, zo žltej púpavy je biela padáčiková a zanesenú mám celú záhradu potom ja. Aj ked mam nasadené zeleninky, pupava sa objaví kde to len ide. Mimo nej aj také dlho listové bodliaky, čo majú dlhý biely koreň a tiež hnusná ťahavá burina mi robia najväčší problém. potom bežne rastuca dlhá tráva.
Rád by som vedel, čo účinné pomáha vám. Ja zároveň nechcem poškodiť rajčiny, papriky, ani cibuľu, či repu s kukuricou....
Ďakujem za rady.
ahoj , viacerí ti radili k zelenine radšej motyku, súhlasim s tým, škoda si ničiť doma dopestovanú zeleninku nejakými reziduami chemikálii, skus radšej sadiť na širšie a a dôkladnejšie okopávať a vyplievať burinu, keď existovali triazínove herbicídy môj staručký profesor vravieval "najlepší -zín je motykazín"
ale keby si chcel naozaj nejakú "chémiu" tak na glyphosáty sa vykašli, ničia iba nadzemnú hmotu a po čase ti burina vyraší znovu skús niečo systémove čo ide až do koreňov, na tie bary a lobody a pichliače či bodliaky je dobrý LONTREL ... videl som ho už aj v malom balení
z biologických opatrení je dobre odburiňovať husto zasiatou kultúrou vždy si vyčleň nejakú hriadku - úsek políčka a husto prehusto to obsej napríklad hrachom ... dosť rýchlo vzchádza a vytvorí súvislý porast a neumožní potom rasť burinám, po roku môžeš dať trebárs zemiaky alebo sladkú kukuricu, alebo ešte na jeseň zimnú cibuľku dobre ti zareaguje na dostatok dusika po hrachu
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať