Zavrieť

Porady

Vym.základ pri neplatenom voľne

Fuu dnes mám ťažký deň, mám ďalšiu otázku pre kolegov-kolegyne:

Ak má zamestnanec 4 hod(8hod.uväzok) neplatené voľno, tak sa sociálne poistenie nepreruší. Potom ale maximálny vymeriavací základ napr. pre mesiac september bude 43095:30 x 22 dní, alebo x 21,5 dní , samozrejme za predpokladu že žiadna iná neprítomnosť v tomto mesiaci nebola.
43095:30=1436,5 x 22=31603
alebo
43095:30=1436,5 x 21,5 =30885
???
Usporiadat
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

min.VZ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

janber
min.VZ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor?
Myslím, že každý VZ a aj mzda sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

To sa mi nezdá,môžeš uviesť § podľa, kt. sa vypočítaná mzda zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

PS:doteraz som si myslela, že mzdu zaokrúhľujem matematicky na celé koruny
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

janber
To sa mi nezdá,môžeš uviesť § podľa, kt. sa vypočítaná mzda zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

PS:doteraz som si myslela, že mzdu zaokrúhľujem matematicky na celé koruny
Zákonník práce § 130 ods. 1
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

§130 hovorí o výplate mzdy, čiže o čistej mzde
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

janber
§130 hovorí o výplate mzdy, čiže o čistej mzde
No ja neviem, nikde tam nevidím napísané "čistá mzda".
Zákon podľa mňa vždy hovorí o hrubej mzde, pretože ty predsa zamestnancovi vyplácaš hrubú mzdu, akurát že mu ju pred poslaním na účet alebo odovzdaním do ruky zdaníš a odvedieš odvody.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Nechcem to ďalej rozvádzať v tejto téme, nakoľko to sem nepatrí, ale budem rada keď nás niekto rozsúdi.
PS:Ako potom počítaš mzdu keď má zamestnanec napr. aj dovolenku, každú zložku mzdy zaokrúhliš samostatne nahor alebo necháš na haliere a potom výslednú hrubú zaokrúhliš nahor. )
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

janber
Nechcem to ďalej rozvádzať v tejto téme, nakoľko to sem nepatrí, ale budem rada keď nás niekto rozsúdi.
PS:Ako potom počítaš mzdu keď má zamestnanec napr. aj dovolenku, každú zložku mzdy zaokrúhliš samostatne nahor alebo necháš na haliere a potom výslednú hrubú zaokrúhliš nahor. )
Tiež si rada počkám na niekoho názor k tejto téme.

Ťažko povedať ako to robím ja, pretože všetko prepočítava program. Ale keď pozerám zákon, čo sa týka náhrad mzdy, tak § 132 hovorí, že ustanovenia § 129 až 131 sa vzťahujú rovnako aj na náhradu mzdy (§ 130 sa týka presne výplaty mzdy).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ďakujem všetkým za rady - pomohlo.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Prosím o radu .
Zamestnanec mal v novembri 2008 od 1.11. - do 15.11.2008 neplatené voľno. Čiže 15 kalendárnych dní bol na neplatenom voľne a 15 kalendárnych dní v práci. Keďže sme v mesiaci november mali odmeny za celý rok jeho hrubá mzda bola 28 500,- Sk.
Tento rok ochorel, a na sociálnej poisťovni nám oznámili, že sme nemali odviesť odvody z celej sumy 28 500,- ale len z polovice stropu 30 219,- sk čo vtedy platil.
Vedel by mi to niekto popísať ako krátiť maximálny VZ ??
A čo teraz ? Ak sa mi zmenia odvody do SP zmení sa mi aj výška dane ...
Na SP nám vznikne preplatok ale na dani nedoplatok.

Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Maximálny VZ okrem úrazového poistenia sa kráti za kalendárne dni, kedy poistenie netrvalo a za doby, za ktoré sa poistné neplatí (napr. PN). Maximálny VZ sa vydelí počtom dní v mesiaci, zaokrúhli sa na 2 des. miesta nahor a vynásobí sa počtom kal.dní za ktoré sa poistné platí, zaokrúhli sa na SK nahor (v r.2008).
Keďže poistné budete vracať teraz, ide o vrátené poistné za minulé roky, ktoré je zdaniteľným príjmom tohoto roku (t.j. neponižuje sa poistné ale navyšuje sa prijem). Do výkazu pre SP to ide ako oprava v mesiaci, kedy to zamestnancovi vrátite, pre daň je to, ako som písala, príjem v mesiaci, kedy to zamestnancovi vraciate. Potvrdenie pre PN ale musíte opraviť a dať VZ opravený za 11. mesiac. Tiež zamestnancovi treba prepočítať denný vymeriavací základ s ktorým platíte náhradu príjmu pri PN.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Takže potrebujeme opraviť len nemocenské a garančný fond ? Pretože pri ostatných fondoch je vyšší maximálny VZ až 80 584,- Sk.
A nemusela by som opravovať 4.Q.2008 ani ročné hlásenie na DU ? Bude stačiť opraviť odvody, vyčísliť rozdiel na dani doplatiť ho a rozdiel k výplate vyplatiť zamestnancovi ?

L.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Na daňovom úrade nám povedali, že musíme opraviť aj daň ak sa viaže k roku 2008 a aj štvrťročný výkaz aj ročný výkaz. Na SP musíme podať opravný výkaz za 11/2008.

Takže asi tak
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na DÚ Vám povedali zle - skúste dať radšej písomný dopyt. Vrátené poistné je príjmom zo závislej činnosti podľa §5 ods.1 písm. i).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať