Zavrieť

Porady

účtovníctvo v praxi

Ahojte poraďáci,
ja by som veľmi rád vedel ako to je s účtovníctvom v praxi. Som totiž ešte len študent, ktorý sa učí účtovníctvo a čím ďalej, tým ma to viac zaujíma.
Ja by som rád vedel, že ako je to s tými účtovníkmi, ktorí robia účtovníctvo ako ,,privyrobenie si" pre takých malých/menších podnikateľov. To akože na konci účtovného obdobia takýto podnikateľ prinesie všetky účtovné doklady za celé účtovné obdobie nejakému účtovníkovi a ten musí všetky tieto prípady podložené doklami spracovať do denníka, spraviť uzávierku, účtovnú závierku a takto ? všetko ručne ? alebo to si účtovník može kúpiť software a v ňom spracovať aj viac účt. jednotiek ? ako to je vlastne ? ďakujem
Usporiadat
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

Zdravím,
možno blbá otázka - ale existuje nejaká kniha alebo "návod"(nemyslím postupy účtovania), v ktorej by bolo popísaný presný popis ako postupovať pri vykonávaní účtovníctva pre niekoho, teda čo všetko takýto účtovník musí mať, ako musí postupovať, načo nemože zabudnúť, kedy a aké výkazy zostavovať atď.
Totiž ja som sa v škole učil účtovníctvo, ale nikdy nám ako žiakom nebolo povedané ako je to s účtom v praxi. Ja totiž viem účtovať prípady, orientovať sa v zákone, vypĺňať doklady, ale vobec neviem ako vyzerá účtovnícto v praxi a nemá ma to ani kto naučiť, tak sa to musím naučiť sám, pretože raz by som chcel robiť účtovníctvo ako súkromník. Ďakujem
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ešte je len študent,to doštuduje :-) zatiaľ sa teší že ho to žačalo baviť, zakony luskať nie je sranda :-)
marjankaj Pozri príspevok
Dobré ráno stará mámo.
A ty chceš robiť účtovníctvo? A nevieš nič o zákone o dani z príjmov? A o ostatných zákonoch ani nehovorím.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

nie je to blba otazka, v pohode, chapem tiez som tak zacinala.Vsetko zalezi ci ides robit Ju alebo Pu, treba sa riadit zakonom o uctovnictve ten mas nastudovany? ak ano kludne sa ozvi v akom zamerani ides uctovat firmu ak budem vediet rada ti pomozem tie prvotne kroky...
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

Majka Pozri príspevok
nie je to blba otazka, v pohode, chapem tiez som tak zacinala.Vsetko zalezi ci ides robit Ju alebo Pu, treba sa riadit zakonom o uctovnictve ten mas nastudovany? ak ano kludne sa ozvi v akom zamerani ides uctovat firmu ak budem vediet rada ti pomozem tie prvotne kroky...
Ja by som sa chcel zamerať momentálne na PU. Zákon o účtovníctve mám ako tak naštudovaný, teraz si idem kúpiť zákon o DPH a dani z pridanej hodnoty.
A ja ešte neúčtujem/ani nejdem účtovať žiadnu firmu...len chcem vedieť ako to presne vyzerá takto robiť niekomu externe účtovníctvo - asi treba mať nejaký účtovný softvér v prvom rade že ? Potom povedať klientovi nech odkladá všetky účtovné doklady a tie mi potom na konci účt. obdobia odovzdá a ja idem začnem chronologicky evidovať/účtovat v softe ?
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Zákony je len základ. Samotný výkon závisí od "veľkosti a rozsahu" klienta, od zmluvy ktorú si uzatvoríš. V malých sro robím aj mzdy, personalistiku, obchod, zmluvy, marketing, zmeny so registra, a polovicu dokladov, ktoré mám dostať od konateľa hotové, samotné účto nechce nik. Aspoň som sa zatiaľ s nikým takým nestretla. A asi by som to ani nerobila, len účto.
Máš vzdelanie, soft a zmluvu, v nej si dohodneš kde to budeš robiť, či u klienta alebo u seba, obeh dokladov medzi vami, periodicitu, zodpovednosti a jasne odmenu. Doklady buď budeš mať uložené u seba alebo ich po spracovaní odnesieš klientovi.
Ale pravdu povediac, ani jeden klient nechce len to, čo má v zmluve. To len pri uzatváraní zmluvy vymenuje 10 vecí, ktoré si bude robiť sám, ale nebude.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
g.martin Pozri príspevok
Ja by som sa chcel zamerať momentálne na PU. Zákon o účtovníctve mám ako tak naštudovaný, teraz si idem kúpiť zákon o DPH a dani z pridanej hodnoty.
A ja ešte neúčtujem/ani nejdem účtovať žiadnu firmu...len chcem vedieť ako to presne vyzerá takto robiť niekomu externe účtovníctvo - asi treba mať nejaký účtovný softvér v prvom rade že ? Potom povedať klientovi nech odkladá všetky účtovné doklady a tie mi potom na konci účt. obdobia odovzdá a ja idem začnem chronologicky evidovať/účtovat v softe ?
je mi sympatická tvoja snaha vedieť viac, než ti dávajú v škole. Zákony podľa mňa preberáte aj v škole, alebo ste sa k tomu ešte nedostali? Nevadí, opakujem, je to sympatické.
Ja by som ti odporúčala okrem Porady a tejto debaty skúsiť nájsť v okolí účtovníčku, hoci aj SZČO a dohodnúť sa s ňou na výpomoci. V období december-marec sa dobrej účtovníčke zídeš takmer určite. Myslím, že ťa momentálne nikto nezamestná, ale tebe by v tomto štádiu nemalo ísť o zárobok, ale práve o tú prax. Na začiatku by si podľa jej pokynov pripravoval doklady, usporadúval, lepil bločky, čísloval ........... je hromada drobnej administratívnej práce, kde by si jej mohol byť užitočný a zároveň získal predstavu o čom to je.
1 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

ďakujem vám. Ako vravím, zákony ešte teraz cez prázdniny začnem študovať a možno aj nejakú ďalšiu literatúru ohľadom UCT si zaobstarám, ale veľmi rád by som sa dostal aj do praxe, aby som vedel ako to všetko vyzerá v praxi.
KEJKA - presne o to sa pokúšam, nájsť si nejakú brigádu v tejto oblasti, ako pomocný účtovník...a aj som dotyčným písal, že mi vobec nejde o zárobok, ale o získanie poznatkov, resp. praxe ale aj tak nikto nemá záujem...ale však ešte skúsim niečo poriešiť
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, verím, že je to ťažké, nájsť brigádu, ale ak v tvojom prípade "nepadlo jablko ďaleko od stromu", isto nájdeš v rámci rodinného kruhu a priateľov nejakú účtovníčku. Myslím, že je to istejšie a jednoduchšie riešiť cez osobné vzťahy.
Úplne neznámy si ťa "na krk" ťažko zoberie, nečuduj sa. Viac otázok, viac diskusie ako odvedenej práce a to všetko bez návratnosti - väčšinou je to o tom. Ale skús po prázdninách, v oktobri - decembri sa "zaškolíš" a v účtovnej sezone budeš tým pádom užitočný. Zdôrazňujem, pravdepodobnejšie to bude s človekom, s ktorým sa osobne poznáte.
Držím palce.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať