Zavrieť

Porady

Dedičstvo a ako postupovať ďalej?

Dobry den,

prosim o radu vo veci:
- zdedil som byt po otcovi, prebehlo dedicske konanie a od notara mam osvedcenie o dedicstve - je nutne podanie navrhu na kataster alebo staci odovzdat na Katasralny urad osvedcenie o dedicstve?
- kde vsade treba nahlasit zmenu? - okrem elektrarni, plynarni?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Najprv vitaj na Porade .

    K Tvojim otázkam - možno ma iní poraďáci doplnia, upresnia či opravia:

    • nemusíš nič robiť vo vzťahu ku katastru, zabezpečí to príslušný súd, nadväzne dostaneš oznámenie z príslušnej správy katastra o vykonaní zápisu údajov o právach k nehnuteľnostiam do operátu katastra, aj s číslom LV a dátumom vykonania zápisu (môže to dlhšie trvať, aspoň v mojom prípade sa tak stalo po vyše troch mesiacoch); správa katastra LV neposiela, môžeš si ho potom vytlačiť z www.katasterportal.sk;
    • mohol by si nájsť v dokladoch po otcovi, čo všetko platil, možno telefón, poistenie bytu (pozrieť, dokedy platí zmluvné poistenie – v prípade, že by Ti nebolo niečo jasné, poradiť sa v príslušnej poisťovni), riešiť koncesionárske poplatky, mesačné preddavky na úhradu nákladov spojených s užívaním bytu u sprácu bytového domu ...;
    • navyše, aj keď sa nepýtaš a možno vieš, predsa len pridám - netreba zabúdať na oznámenie o vzniku daňovej povinnosti do 30 dní a na daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do 31.1. budúceho roka, keď budeš byt vlastniť do konca roka a ak nie (ak by si ho napríklad v tomto roku predal), tak potom zase oznámenie o zániku daňovej povinnosti; v prípade oznámenia odporúčam poradiť sa u príslušného správcu dane z nehnuteľností, ja som sa stretla s rôznymi názormi odkedy a prečo sa počíta 30-dňová lehota pri zdedenej nehnuteľnosti; v mojom prípade som vznik daňovej povinnosti podľa usmernenia príslušného správcu dane oznámila do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti osvedčenia o dedičstve.

    Dedičstvo a ako postupovať ďalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.