Zavrieť

Porady

Zateplovanie bytovky

Dobrý deň
Dohodli sme sa na zateplení bytového domu, ktorý tvorí 6 bytov. Súhlasili sme 5ti, jedna sa cez telefon vyjadrila že ona to nepotrebuje a viac s nami nekomunikuje. Dohodli sme sa na zvýšení príspevkov do fondu opráv. Kedže sme súhlasili nadpolovičnou väčšinou (neberieme úver), je spôsob ako prehlasovaného donútiť ? Pozvanie na schôdzu dostala poštou doporučene a o otázkach ktoré sa na schôdzi riešili vedela dopredu. Ďakujem pekne.
Usporiadat
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Teplárenská lobby hovorí (Slovenský zväz výrobcov tepla )

Spoločná cena

Výnos č. 6/2008 taxatívne vymedzil povinnosť predkladania spoločnej ceny na všetky odberné miesta v rámci obce alebo jej častí. Zavedenie spoločnej ceny je vnímané odberateľmi veľmi negatívne. V minulosti bola v zmysle výnosu možnosť predkladať jednu cenu tepla, nie povinnosť. Boli mestá, kde bola spoločná cena zavedená roky, ale aj také, kde boli viaceré ceny tepla pre odberateľov. Cena sa líšila na jednotlivých stupňoch. Bola cena priamo z kotolne, z primárneho rozvodu, zo sekundárneho rozvodu, pričom cena tepla priamo z kotolne resp. primárneho rozvodu bola vždy nižšia, ako cena na výstupe zo sekundárneho rozvodu. Je to prirodzené, nakoľko aj náklady boli vždy rozdielne – nižšie na primárnom rozvode. Zavedením spoločnej ceny však výrazne stúpla cena tepla pre odberateľov napojených priamo na primárny rozvod. Sú to v prvom rade priemyselní odberatelia ako i občania (prevažne SVB), ktorí si vybudovali na vlastné náklady domové odovzdávacie stanice s cieľom mať nižšiu cenu tepla. Teraz však majú takú istú cenu tepla ako tí, čo neinvestovali do vlastných zariadení. Ak by vo výnose nebola taxatívne daná podmienka predkladania spoločnej ceny, ale existovala by možnosť voľby, výrobca tepla a dodávateľ by tak v spolupráci s odberateľmi mohol zvoliť najvýhodnejší spôsob tvorby ceny tepla. Výnos však taxatívne určuje povinnosť spoločnej ceny a tým sa stráca možnosť situáciu posúdiť čo najkompetentnejšie v prospech odberateľa – občana.
Slovenský zväz výrobcov tepla sa vždy snaží stáť na strane občana.
0 0
Jokoško Jokoško

Jokoško je offline (nepripojený) Jokoško

niky si nedávajte zateplovať bytový dom firmou Linder. myslím že je zo žiaru nad hronom
sú neschopní, všetko zničia, iba bordel narobia, stavba sa preťahuje už 3 mesiace, striedajú sa robotníci. 2 týždne robia, potom na 3 mesiace odídu. otrasná firma, samé sťažnosti. presne to isté u kamaráta - jemu tiež zateplovali.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

VERONIKA6 Pozri príspevok
Ideme zatepľovať bytový dom a vymieňať balkóny, pri ktorých nastal najväčší problém. Balkóny majú 34 rokov a treba ich zdemontovať a dať nové. Niektorí balkóny nemajú a žiadajú kompenzáciu 800,- EUR. Budem vďačná za každú radu.
Zábradlie na balkónoch je spoločným zariadením domu takže ich výmena môže ísť zo spoločného. Do fondu opráv sa prispieva podľa plochy bytu predpokladám, že byty s balkónmi tam prispievajú viac, takže žiadné kompenzácie, iba v prípade, že si niekto zábradli vymenil sám.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Jokoško Pozri príspevok
niky si nedávajte zateplovať bytový dom firmou Linder. myslím že je zo žiaru nad hronom
sú neschopní, všetko zničia, iba bordel narobia, stavba sa preťahuje už 3 mesiace, striedajú sa robotníci. 2 týždne robia, potom na 3 mesiace odídu. otrasná firma, samé sťažnosti. presne to isté u kamaráta - jemu tiež zateplovali.
A to uvidíte ešte len o pár rokov, za čo platíte veľké prachy...a mnohí čo zateplili.
A čím viac sa bude zatepľovať, tým bude cena tepla rásť, takže budete platiť aj uvery aj vyššie ceny, riešiť problémy s plesňami , riasami na plašti domu...nekonečný slovenský príbeh
1 1
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Je to všetko biznis. My sme sa na zateplení nedohodli. Dali sme vyšpárovať špáry a praskliny v paneloch, vymenili všetky okná a dvere v spoločných miestnostiach a je to hneď cítiť. na chodbách je teplo, nikde nefučí a tým je teplejšie aj v bytoch.
Horšie je to s balkónmi. Polovica bytov má a polovica nie. Niektorí tvrdia, že majú balkón dobrý a niektoré sú v katastrofálnom stave.
Na poslednom zhromaždení sme sa uzniesli, že to dáme posúdiť odborníkovi - statikovi. Ale aj tak mám obavy, že niektorí vlastníci si nebudú chcieť dať balkón zrekonštruovať.
1 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Halli Pozri príspevok
A to uvidíte ešte len o pár rokov, za čo platíte veľké prachy...a mnohí čo zateplili.
A čím viac sa bude zatepľovať, tým bude cena tepla rásť, takže budete platiť aj uvery aj vyššie ceny, riešiť problémy s plesňami , riasami na plašti domu...nekonečný slovenský príbeh
My máme zateplenú bytovku tých "pár rokov" a nič katastrofické sa nedeje. Žiadne plesne. Cena tepla by rástla tak či tak, pretože ceny plynu sa zvýšujú. Máme tepelnú pohodu, ktorú sme pred tým nepoznali. O preplatkoch ani nehovoriac. Minomalne 300€ ročne. Takže vládne spokojnosť.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Ľubomír Pozri príspevok
My máme zateplenú bytovku tých "pár rokov" a nič katastrofické sa nedeje. Žiadne plesne. Cena tepla by rástla tak či tak, pretože ceny plynu sa zvýšujú. Máme tepelnú pohodu, ktorú sme pred tým nepoznali. O preplatkoch ani nehovoriac. Minomalne 300€ ročne. Takže vládne spokojnosť.
zateplenie má aj inu úlohu ako len zamedziť stratám tepla. Periodické zmeny teplôt deň- noc, ale hlavne zima - leto keď teploty kolíšu aj v rozmedzí 40 st. C vplývajú na objemové zmeny betónu obvodových panelov. Pri zmrašťovaní a rozpínaní dochádza k presklinám čo znižuje životnosť konštrukcii. Preto je dobre zatepľovať aj predsadené konštrukcie panelových domov. Docieli sa tým určitá teplotná a tým aj objemová stálosť konštrukcii. Tiež zatepľovacia vrstva ochranuje pred poveternostnými vplyvmi oceľovú výstuž v betóne.
Naposledy upravil mackoivan : 01.12.12 at 18:50
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Potrebovala by som vysvetlit, nakolko som v tejto oblasti neznala problematiky.

Na schodzi sa bude rozhodovat, o zateplovani bytovky. Chcu to robit polystyrenom.Je aj nieco lepsie?

No a tu ma zaujima,
1.mate skusenosti z Firmou Byvanie.......Ziar Nad Hronom? Podsunuli nam ju zo spravc.spolocnosti,. Neviem, ako budu pracovat na druhom konci republiky, to im my mame platit este aj ubytko a pod?

2 A zaujima ma toto.
"Obnovujeme bytové domy tak, že poskytnutý úver sa spláca najmä ušetreným teplom"


To znamená, že sa bude splacať z preplatkov za teplo, ci sa zvysi mesacna zaloha, ci ako? lebo uz teraz ludia nekuria, okolo nasho bytu ladovne a co bude, ak maju z toho splacat. nerozumiem tomuto sposobu splacania, tak prosim, vysvetlite po lopate-))
Naposledy upravil alaya1 : 14.01.13 at 11:26 Dôvod: oprava
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

posuvam.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Hm ...

To znamená, že sa bude splacať z preplatkov za teplo, ci sa zvysi mesacna zaloha, ci ako? lebo uz teraz ludia nekuria, okolo nasho bytu ladovne a co bude, ak maju z toho splacat. nerozumiem tomuto sposobu splacania, tak prosim, vysvetlite po lopate-))

Úver sa spláca cez FOaÚ. Prečo? Preto, že ten preddavok musia všetci vlastníci bytov podľa m2 podlahovej plochy bytu, majetkového podieli v dome. Takže, každý rovnakým dielom spoluvlastníckeho podielu. Vykurovaným objektom zo zákona je bytový dom.

Iné je úhrada za plnenia, služby, službu dodávka tepla do DOMU, teda aj bytov, miestnosti v bytoch.

Lebo ... tí, čo nekúria, nepotrebujú, ani kúriť nebudú! Získa na tom dom. A aj tí, ktorí z vášho bytu robia ľadovňu, nie vy.

Ste bytový dom s priestormi, aj bytmi, alebo len byty vo vzduchoprázdne?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ľubomír Pozri príspevok
My máme zateplenú bytovku tých "pár rokov" a nič katastrofické sa nedeje. Žiadne plesne. Cena tepla by rástla tak či tak, pretože ceny plynu sa zvýšujú. Máme tepelnú pohodu, ktorú sme pred tým nepoznali. O preplatkoch ani nehovoriac. Minomalne 300€ ročne. Takže vládne spokojnosť.
Druhý si, čo chváli. Ako že dom.

Keď hovoríš o plyne, asi máte svoju kotolňu? Ak, tak bingo!
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

sito Pozri príspevok
Hm ...

To znamená, že sa bude splacať z preplatkov za teplo, ci sa zvysi mesacna zaloha, ci ako? lebo uz teraz ludia nekuria, okolo nasho bytu ladovne a co bude, ak maju z toho splacat. nerozumiem tomuto sposobu splacania, tak prosim, vysvetlite po lopate-))

Úver sa spláca cez FOaÚ. Prečo? Preto, že ten preddavok musia všetci vlastníci bytov podľa m2 podlahovej plochy bytu, majetkového podieli v dome. Takže, každý rovnakým dielom spoluvlastníckeho podielu. Vykurovaným objektom zo zákona je bytový dom.

Iné je úhrada za plnenia, služby, službu dodávka tepla do DOMU, teda aj bytov, miestnosti v bytoch.

Lebo ... tí, čo nekúria, nepotrebujú, ani kúriť nebudú! Získa na tom dom. A aj tí, ktorí z vášho bytu robia ľadovňu, nie vy.

Ste bytový dom s priestormi, aj bytmi, alebo len byty vo vzduchoprázdne?
Dik, citovala som pasaz z ich www...
2 "Obnovujeme bytové domy tak, že poskytnutý úver sa spláca najmä ušetreným teplom"

Ak to takto povedia na schodzi vlastnikov, nasi seniori, co ich je cca 90% celeho domu uz ani nezapnu radiator celu zimu.

My sme takto splacali aj merace na radiatoroch- z "usetrenych" penazi, no ale to je predsa nepomer, merac a zateplenie domu. Kto setril- nekurill mal to OK, kto kuril mal nedoplatok ako hrom- koli tym meracom z uspor.

Ak som dobre porozumela, ten, kto si zakuri, na teple z preddavkov neusetri, tak bude doplacat? To mu zvysia preddavky, ci bude doplacat pri vyuctovani. V tom mam chaos, v tomto neviem chodit.-
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Obnovujeme bytové domy tak, že poskytnutý úver sa spláca najmä ušetreným teplom"

Povedal by som, že je to taký chyták. Teplo sa isto ušetri, ale koľko sa za to teplo zaplatí?

Ale, však podľa tých meračov so rozpočítavajú spoločné náklady, teda uhradiť ste ich mali z FOaÚ. Aj v zákone je uvedené, že na náklady vlastníka nehnuteľnosti ich je povinný správca namontovať, ak sa nedohodnú vlastníci, že podľa m2 ich budú rozpočítavať. A to sú všetci spoluvlastníci domu, že?

Alebo ste tak, že vám bola vystavená faktúra a tu ste uhrádzali až po ročnom vyúčtovaní. Kto mal preplatok, ten z preplatku a kto nemal, ten musel na drevo. Tak?

Ešte raz, úver sa spláca cez FOaÚ podľa podlahovej plochy bytu.

Na teplo si každý vlastník platí mesačné zálohy, ktoré sú mu v ročnom vyúčtovaní zúčtované voči skutočnému podielu na byt z nákladov domu.

Samozrejme, ak za uvedený rok zálohy nestačili, tak na budúci rok sa bytu, vlastníkovi zvýšia zálohy za teplo, aby nemal nedoplatok.

Takže môžeš mať pravdu v tom.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

S meracmi to bolo tak, ze sme ten "uver" platili z preddavkov na teplo. Preto dedukujem, ze to chcu urobit aj tak so zateplovanim, co je podla mna nonsens, nakolko ake vysoke maju byt tie predavkly, aby clovek vo vyuctovani za kalendarny rok nemal nedoplatok?

Za teplo platime v pomere 60-40. 60 je spotrebovane teplo v byte.40 je rozpocet

A to, ze to ma robit firma z druheho konca republiky- to je dalsi gol. Kde budu byvat, ci to urcite navysi rozpocet.

Je blbe,. ze tu uz byvaju skoro vsetko dochodcovia, co za vsetko dvihnu ruku, nerozumeju tomu, daju sa lahko malipulovat.

Ja som v tomto tiez laik, tak zhanam infosky, dnes mame velku schodzu vsetkych vlastnikov.

Takze je to nevhodne riesenie? Ja si myslim, ze nevhodne a len lakanie ludi.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nie! Zatepliť treba, nie len kvôli teplu. Ide o to, že ak by aj niekto nechcel, tak do fondu opráv musí prispievať tak ako v prípade úveru rozhodnú dve tretiny vlastníkov. Jasné v primeranej výške, tak aby to stíhali všetci uhrádzať.

Ide o to, aby to bolo spravené kvalitne a za rozumnú cenu. A máte správcu, či SVB?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Hej, mame spravcu, prave spravca zvolal tu schodzu dnes. A tam sa ma prezentovat ta firma...My sme doteraz vsetko riesili splatkami, mame uz novu vyspadovanu zateplenu strechu- na splatky, bez urocne, vymenene skla na spolocnych priestoroch za plastaky, nove brany.-plastaky, vysparovanie stioen.Vsetko splatky- bezurocne. Do fondu platime teda uz teraz dost vela. Uz nemame len novy vytah a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

alaya1 , ako píšeš, úver neberiete, zateplenie budete financovať z FO. To znamená, že podľa zákona platíte do FO podľa m2 podľahovej plochy + plocha balkonov. Teplo do toho nemontujte. My sme odsúhlasili (po zateplení) v roku 2006, 2007 a 2008, že z preplatkov z vyúčtovania dáme jednorázový vklad do FO za jednotlivé byty. Máme vlastnú kotolňu a rozpočítavanie máme na m2. Všetci zaplatili vklad do FO a ešte mali aj preplatky, nikto nemal nedoplatky. Pomohlo nám to naplniť FO.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1 Pozri príspevok
a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?
Dajte si zateplenie a budete zakurovať .....sem tam ....

Finančne vyčerpe skoro každého a splácanie by som navrhoval .....žeby spravodlivé ?...každý mesiac ???

Pri tom zateplení zabudnite na tú bezúročnosť ....to sú také pálky , že žiadna firma sa touto cestou nedá .
Jedine formou úveru ... a banky si veru tie svoje love len tak nedajú - to nie sú charitatívne organizácie ..
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

IvanPK Pozri príspevok
alaya1 , ako píšeš, úver neberiete, zateplenie budete financovať z FO. To znamená, že podľa zákona platíte do FO podľa m2 podľahovej plochy + plocha balkonov. Teplo do toho nemontujte. My sme odsúhlasili (po zateplení) v roku 2006, 2007 a 2008, že z preplatkov z vyúčtovania dáme jednorázový vklad do FO za jednotlivé byty. Máme vlastnú kotolňu a rozpočítavanie máme na m2. Všetci zaplatili vklad do FO a ešte mali aj preplatky, nikto nemal nedoplatky. Pomohlo nám to naplniť FO.
Ja to neorganizujem, dostali sme pozvanku na schodzu, ked bude prezentacia nejakej firmy. Na www.tej firmy som precitala odsek, co som tu citovala. Ide mi o to, ze ako z uspor na teple- takze to teplo tu montovat musim- mam zaplatit splatku na zateplenie.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

alaya1 Pozri príspevok
Hej, mame spravcu, prave spravca zvolal tu schodzu dnes. A tam sa ma prezentovat ta firma...My sme doteraz vsetko riesili splatkami, mame uz novu vyspadovanu zateplenu strechu- na splatky, bez urocne, vymenene skla na spolocnych priestoroch za plastaky, nove brany.-plastaky, vysparovanie stioen.Vsetko splatky- bezurocne. Do fondu platime teda uz teraz dost vela. Uz nemame len novy vytah a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?

Až ma mrazí! To máte tak dobrého správcu, alebo ... , že všetko bezúročne.

Ešte raz! Jedna vec je fond opráv a údržby a druhá vec vykurovanie domu, bytov, miestnosti.

Ak, budeš mať nižšie náklady ako je záloha, tak ti zostane preplatok a znížia ti zálohy na teplo nie splátku do fondu opráv. Ale hlavne aby si sa držala niekde pod priemer tvojho bytu, tak ťa to nevyčerpá, nemalo by.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať