Zavrieť

Porady

Zateplovanie bytovky

Dobrý deň
Dohodli sme sa na zateplení bytového domu, ktorý tvorí 6 bytov. Súhlasili sme 5ti, jedna sa cez telefon vyjadrila že ona to nepotrebuje a viac s nami nekomunikuje. Dohodli sme sa na zvýšení príspevkov do fondu opráv. Kedže sme súhlasili nadpolovičnou väčšinou (neberieme úver), je spôsob ako prehlasovaného donútiť ? Pozvanie na schôdzu dostala poštou doporučene a o otázkach ktoré sa na schôdzi riešili vedela dopredu. Ďakujem pekne.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

sito Pozri príspevok
Až ma mrazí! To máte tak dobrého správcu, alebo ... , že všetko bezúročne.

Ešte raz! Jedna vec je fond opráv a údržby a druhá vec vykurovanie domu, bytov, miestnosti.

Ak, budeš mať nižšie náklady ako je záloha, tak ti zostane preplatok a znížia ti zálohy na teplo nie splátku do fondu opráv. Ale hlavne aby si sa držala niekde pod priemer tvojho bytu, tak ťa to nevyčerpá, nemalo by.

Tak to nie. Urcite to nemame bezurocne vybavene spravcom. Dovernici to vybavili, vyberom dodavatela. Ale to je uz asi 6 rokov dozadu.

Takze ta splatka uveru setrenim za teplo je podla mna aj tak dobra blbost. Ja som za setrenie cca 2-3 roky na fond oprav a potom zvysok normalny uver. Stanovene pravidsla a nie to, ze teraz cely blok vypne komplet radiatori, lebo sa splaca usetrenymi peniazmi. takto rozmyslaju ludia u nas, dochodcovia.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Jablká, aj hrušky sú ovocie v jednom sade. Ale, nie je to to isté!!!

Dva - tri roky môžete šetriť na fonde opráv, ale podľa podlahovej plochy m2 v bytoch. Potom úver, taktiež podľa m2.

Pokiaľ chcete, alebo niektorí chcú nekúriť, aby ušetrili, dohodnite sa, že do doby splatenia budete náklady rozpočítavať na jednotlivé byty podľa m2. Kto bude mať potom dôvod nekúriť, keď náklady na jeden m2 budú v celom dome rovnaké na každý m2?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

sito Pozri príspevok
Jablká, aj hrušky sú ovocie v jednom sade. Ale, nie je to to isté!!!

Dva - tri roky môžete šetriť na fonde opráv, ale podľa podlahovej plochy m2 v bytoch. Potom úver, taktiež podľa m2.

Pokiaľ chcete, alebo niektorí chcú nekúriť, aby ušetrili, dohodnite sa, že do doby splatenia budete náklady rozpočítavať na jednotlivé byty podľa m2. Kto bude mať potom dôvod nekúriť, keď náklady na jeden m2 budú v celom dome rovnaké na každý m2?
Toto je super, dakujem. Toto pouzijem. Jasne, ze do FO platime podla m/st. to je jasne, ale mne len neslo do hlavy, splacat z usetreneho. ved uz teraz, ked mame merace, pomaly nikto nide nekuri. ja kurim primerane, neprekurujem, ale ani nemrznem, ale byt vykurim tazko. S bosou nohou na zem stupit nemozem, co podomnou je urcite ladovna, vedla tiez stari ludia sedia v kabatoch, ale usetria.
Aj pomer kurenia chceli 1-100, aby platili len teplo v bytoch a ked nekuria, nic neplatia. Chore.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vieš, keď to robia kvôli peniazom, že nekúria. A aby kúrili, primerane, musí ich to prísť drahšie, to nekúrenie ako kúrenie. Takže, ak nemá dostatočný počet zaznamenaných jednotiek na meračoch, nebude platiť len za to čo má namerané, ale ešte aj priemer na byt k tomu, a by si videla, že by začali. Aj by vyzdraveli, ani chorí by neboli! Lenže tým, čo ich vyrábajú, montuj a rozpočítavajú náklady je to celkom jedno, či kúria, alebo nekúria, oni za to teplo predsa neplatia, len berú za to ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

sito Pozri príspevok
Vieš, keď to robia kvôli peniazom, že nekúria. A aby kúrili, primerane, musí ich to prísť drahšie, to nekúrenie ako kúrenie. Takže, ak nemá dostatočný počet zaznamenaných jednotiek na meračoch, nebude platiť len za to čo má namerané, ale ešte aj priemer na byt k tomu, a by si videla, že by začali. Aj by vyzdraveli, ani chorí by neboli! Lenže tým, čo ich vyrábajú, montuj a rozpočítavajú náklady je to celkom jedno, či kúria, alebo nekúria, oni za to teplo predsa neplatia, len berú za to ...
Toto sa da niekde navrhnut? To by bolo super, to platenie pri malych jednotkach. Chcem sa na tu schodzu pripravit.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Navrhnúť? Jedine na schôdzi. Len či si to aj vlastníci schvália ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

sito Pozri príspevok
Navrhnúť? Jedine na schôdzi. Len či si to aj vlastníci schvália ...
U nas je problem v tom, ze su tu prevazne seniori, ktori do toho nevidia. Dvihnu ruku s davom. Snad tu schodzu stihnem,vylepia to 2 dni pred.... uvidim, ake budu navrhy.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

alaya1 Pozri príspevok
Hej, mame spravcu, prave spravca zvolal tu schodzu dnes. A tam sa ma prezentovat ta firma...My sme doteraz vsetko riesili splatkami, mame uz novu vyspadovanu zateplenu strechu- na splatky, bez urocne, vymenene skla na spolocnych priestoroch za plastaky, nove brany.-plastaky, vysparovanie stioen.Vsetko splatky- bezurocne. Do fondu platime teda uz teraz dost vela. Uz nemame len novy vytah a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?
Tak čo, ako? Zateplíte?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

sito Pozri príspevok
Tak čo, ako? Zateplíte?
Tak teda, to sa este nevie, pripadne myslim, ze uz vie, ale co som oci otvarala, tak ta firma, co prisla na schodzu, nie je firma, ktora bude zhotovovat dielo, ale nejaka firma, co vypracuvava projekty zateplenia. za ten projekt sa jej ma zaplatit 7000!! eur. Moji spolovlastnici to odsuhlasili,len som pozerala ako puk.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

VERONIKA6 Pozri príspevok
Ideme zatepľovať bytový dom a vymieňať balkóny, pri ktorých nastal najväčší problém. Balkóny majú 34 rokov a treba ich zdemontovať a dať nové. Niektorí balkóny nemajú a žiadajú kompenzáciu 800,- EUR. Budem vďačná za každú radu.
tá kompenzácia by pripadala v úvahu vtedy ak by do fondu opráv, tie byty bez balkónov, odvádzali rovnakú čiastku ako tie s balkónami. Väčšinou je to tak , že byty bez balkónov majú menšú podlahovú plochu a preto odvádzajú menej. (výška poplatku do fondu opráv je viazaná na m2 bytu , aj loggie) Kompenzáciu pre byty bez balkónov vypočítajte v náväznosti na výšku poplatkov do fondu opráv- alebo výšku akou sa budú podieľať na prípadnom splácaní pôžičky.
Je celkom bežné, že napr. vnútorné malometrážne byty vôbec nejaké kompenzácie, čo sa týka financovania spoločných zariadení domu, nedostávajú- nemajú nárok!.- odvádzajú málo. Balkóny patria do spoločných zariadení domu.
1 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

alaya1 Pozri príspevok
Tak teda, to sa este nevie, pripadne myslim, ze uz vie, ale co som oci otvarala, tak ta firma, co prisla na schodzu, nie je firma, ktora bude zhotovovat dielo, ale nejaka firma, co vypracuvava projekty zateplenia. za ten projekt sa jej ma zaplatit 7000!! eur. Moji spolovlastnici to odsuhlasili,len som pozerala ako puk.
7000 je bezočivá zlodejčina- nala si to tým vraj projektantom šplechnúť do očí a nie pozerať ako puk.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

mackoivan Pozri príspevok
7000 je bezočivá zlodejčina- nala si to tým vraj projektantom šplechnúť do očí a nie pozerať ako puk.

ak 99% zahlasuje za, tak len pozeras, ako puk.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

alaya1 Pozri príspevok
ak 99% zahlasuje za, tak len pozeras, ako puk.
bol som v tvojej pozícii pred 4 rokmi v našom dome- protestoval som vypisoval verejné listy - až nakoniec fakty presvedčili a stiahli sme dokonca žiadosť o pôžičku zo ŚFRB- zrušili dve zmluvy s firmami ktoré podpísal predseda- a teraz sú ľudia spokojní - preukazateľne sme ušetrili 65 000 eur a máme už skolaudované.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

mackoivan Pozri príspevok
bol som v tvojej pozícii pred 4 rokmi v našom dome- protestoval som vypisoval verejné listy - až nakoniec fakty presvedčili a stiahli sme dokonca žiadosť o pôžičku zo ŚFRB- zrušili dve zmluvy s firmami ktoré podpísal predseda- a teraz sú ľudia spokojní - preukazateľne sme ušetrili 65 000 eur a máme už skolaudované.

Ja si myslim, ze tu je to uz dojednane. Ak mozes napisat, ako ste postupovali? nemusis tu v teme, ak mozes, apon do SS.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

alaya1 Pozri príspevok
Ja si myslim, ze tu je to uz dojednane. Ak mozes napisat, ako ste postupovali? nemusis tu v teme, ak mozes, apon do SS.
jedine predložiť konkurenčné ponuky, aj na toho projektanta, aj na zatepľovateľov. Veľmi bude zäležať koho si vyberiete do výberovej komisie- nesmú tam byť ľudia, ktorí čakajú, že im z toho niečo kvapne- telefonovať z firmami - radiť sa aj s nimi.
samozrejme všetko musia odhlasovať majitelia bytov a tých pesvedčiš len faktami. Prizvať na zhromaždenie trebárs aj zástupcov firiem aby prezentovali svoje ponuky. Zásada je nenechať o tom pokútne rozhodovať pár ľudí z domu, ktorí vedia zblbnúť hlasujúcich.
ak je to už s tým prijektantom aj odhlasované- môžeš namietať, že bol vybratý bez ponuknutia konkurencie a SVB to hlasovanie môže nabúduce novým hlasovaním zmeniť
Naposledy upravil mackoivan : 18.01.13 at 12:10
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať