Zavrieť

Porady

513 - naklady na reprezentaciu

Moze m niekto poradit ako uctovat dost vysoke naklady na reprezentaciu, ktore vo firme mame. Ide nielen o nakup kavy, cukru a podobnych drobnosti - obcerstvenia, ale dost casto sa davaju do nakladov aj blocky za pracovne obedy, vecere podobne. mozem to vsetko davat na ucet 513? Ak je uctenka s DPH, zauctujem asi len celkovu sumu, bez moznosti odpoctu DPH?
Dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
Toto by ma teraz konkrétne zaujímalo, lebo neviem či repre., ktoré dám do 513 dávam s DPH alebo bez DPH(som platca DPH)?Kde potom ide tá DPH ak na 513 idú náklady bez DPH?
Ďakujem
Podľa Zákona o dph pri repre nie je nárok na odpočet dph. Na účet 513 ide aj neuplatnená dph.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Tweety Pozri príspevok
Podľa Zákona o dph pri repre nie je nárok na odpočet dph. Na účet 513 ide aj neuplatnená dph.
A potom v DP PO na r. 130 bude teda to repre. s DPH? To nebudem potom zdaňovať čo už bolo zdanené?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
A potom v DP PO na r. 130 bude teda to repre. s DPH? To nebudem potom zdaňovať čo už bolo zdanené?
Nemiešaj do jedného dve rozdielne dane. DzP PO je daňou z príjmu, nie dph.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Katarína Cigánová Pozri príspevok
Na margo účtu 513 . Na jednom školení Ing Minársky - daňový poradca vravel , že DPH pri 513 on dáva do nákladov / napr. na 548 / pretože zákon o dani z príjmov hovorí , že daňovým výdavkom je .... pri platiteľovi DPH tá časť DPH , na ktorú platiteľ nemá nárok na odpočet / §19 ods.3k2 zákona 595/2003 o dani z príjmov/ , .
Aký máte na to názor ?
Na účte 513 sa účtujú náklady na reprezentáciu. Súčasťou nákladov je aj dph, ktorú si platiteľ nemôže odpočítať podľa § 49 ,odst.7 zakona o Dph.

V §19 ods.3k2 zákona 595/2003 o dani z príjmov sa píše, že daňovým výdavkom je daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane nemá nárok.

Toto je obhajiteľné ak dhp sa vzťahuje k takým výdavkom, ktoré sú súčasne uznané aj za daňový výdavok.

Ak by išlo o Dph z takých nákupov, ktoré nie sú uznaným daňovým výdavkom /napr. repre/, potom ani Dph nie je uznaným daňovým výdavkom.
To by podľa mňa nebolo obhajiteľné.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

chcela by som sa spýtať, je niekde určené akú celkovú sumu môžem mať na účte 513.Nikde som sa to nedočítala.Je na tom koľko si obhájim alebo
môžem prihliadať aký mám obrat.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evika Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať, je niekde určené akú celkovú sumu môžem mať na účte 513.Nikde som sa to nedočítala.Je na tom koľko si obhájim alebo
môžem prihliadať aký mám obrat.
Limit nie je. Čo si chceš obhájiť? 513 je pripočítateľná položka k ZD.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

ale tiež tam nemôžem dať neviem čo.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

evika Pozri príspevok
ale tiež tam nemôžem dať neviem čo.
Ak to súvisí s príjmamy a firmou ako takou, tak prečo nie?
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

sme neziskova organizacia a pri organizovani festivalov/koncertov sa bezne nakupi obcerstvenie (pochutiny, nealko napoje) a preplati obed ucinkujucim. Kam to mam zauctovat? Obedy som zatial neuctovala, vzdy to slo z darovanych penazi, ktore neboli uctovne podchytene, ale potrebujem si v tom urobit jasno. Obcerstvenie davam na 513 ako nedanovy vydavok, ale musim sa priznat, ze mam z toho zmiesane pocity: pride mi to divne, ked dostanete peniaze od dani oslobodene (dary) a v danovom priznani ich vo vyske nedanovych vydavkov na ucte 513 nakoniec zdanite: napr., darom dostanete Sk 1000,-, tieto miniete na pochutiny na detsky karneval a v rocnom zuctovani este musite zaplatit 19%, lebo je to nedanovy vydavok... ...robim niekde chybu (zatial robim len to, co mi poradil danovy urad)???
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

Aký máte názor na názor Ing.Minarského, ktorý na školení tvrdil,
že dph z reprezentačného je uznaný daňový náklad podľa par.19.odst.3, písm.k zákona o dani z príjmov- Daňovými výdavkami sú aj... daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ dane nemá nárok...
To by logicky mal byť tento prípad, lebo podľa zákona o DPH par.49, odst.6, písm.c si platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe tovarov a služieb na účel pohostenia a zábavy.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

japis Pozri príspevok
Aký máte názor na názor Ing.Minarského, ktorý na školení tvrdil,
že dph z reprezentačného je uznaný daňový náklad podľa par.19.odst.3, písm.k zákona o dani z príjmov- Daňovými výdavkami sú aj... daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ dane nemá nárok...
To by logicky mal byť tento prípad, lebo podľa zákona o DPH par.49, odst.6, písm.c si platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe tovarov a služieb na účel pohostenia a zábavy.
Podľa §49 odst.7 písm.c Zákona o dph, si platiteľ nemôže dph odpočítať z repre. Dph ani nemôže byť v tomto prípade daňovným výdavkom podľa § 19 Zákona o dani z príjmov.
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

veď práve preto, že si DPH nemôže odpočítať vraj je to daňovo uznaný náklad. Ale zistila som, že sa na to pýtal niekto predo mnou a súhlasím s odpoveďou, ktorá p. Cigaňákovej bola daná.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

japis Pozri príspevok
Aký máte názor na názor Ing.Minarského, ktorý na školení tvrdil,
že dph z reprezentačného je uznaný daňový náklad podľa par.19.odst.3, písm.k zákona o dani z príjmov- Daňovými výdavkami sú aj... daň z pridanej hodnoty ak na jej odpočítanie platiteľ dane nemá nárok...
To by logicky mal byť tento prípad, lebo podľa zákona o DPH par.49, odst.6, písm.c si platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe tovarov a služieb na účel pohostenia a zábavy.
Ak si prečítaš príspevky od začiatku, nájdeš túto otázku už v príspevku č. 14 a a ňou nasledujú aj názory poraďakov.

Svoj názor som vyjadrila napr. v príspevku č. 25

Dá sa obhájiť takýto výdavok za daňovo uznaný ?
0 0
MEDKO MEDKO

MEDKO je offline (nepripojený) MEDKO

Dobrý deň. Ja mám faktúru vystavenú z dvoch častí a to prvá je prenájom miestnosti a druhá občerstvenie. Jedná sa o pozvanie občanov pri prezentácií našej firmy a oboznámenie sa s našimi službami ohľadom zavedenia internetu v obci. Ako by ste mi poradili zaúčtovanie týchto položiek na Fa.Ďakujem.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

MEDKO Pozri príspevok
Dobrý deň. Ja mám faktúru vystavenú z dvoch častí a to prvá je prenájom miestnosti a druhá občerstvenie. Jedná sa o pozvanie občanov pri prezentácií našej firmy a oboznámenie sa s našimi službami ohľadom zavedenia internetu v obci. Ako by ste mi poradili zaúčtovanie týchto položiek na Fa.Ďakujem.
Odpoveď zo stránky www.drsr.sk:
Výdavky (náklady) na reklamu vynaložené podľa podmienok stanovených v § 19 ods. 2 písm. k) a § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) sú uznanými daňovými výdavkami na rozdiel od výdavkov (nákladov) na reprezentáciu, ktoré nie sú uznanými daňovými výdavkami podľa znenia § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov s výnimkou tu stanovenou.
Náklady na reklamu zákon inak neobmedzuje, ani bližšie nešpecifikuje. Ak dochádza u daňovníka k predaju tovaru, daňovo uznanými výdavkami na reklamnú činnosť sú napr. náklady na poskytnutie jednorázových spotrebiteľských balení alebo vzoriek tovaru, organizovanie ochutnávok tovaru, inzercia, poskytnutie reklamných a propagačných predmetov a pod.
V prípade, že daňovníkovi vzniknú v rámci reklamnej činnosti tovaru aj iné náklady, tieto sú posudzované v zmysle platných ustanovení zákona. Inými nákladmi sú napríklad náklady na poskytnutie darčekov pre zákazníkov, dopravu zákazníkov do miesta, v ktorom dochádza k predvedeniu výrobku, na poskytnutie obedov pre zákazníkov, na prenájom miestnosti a na poskytnutie odmeny pre hovorcu.
To znamená, že v súlade s vyššie uvedeným náklady vynaložené na obstaranie darčekov, dopravu a obed pre zákazníkov sú nedaňovými výdavkami daňovníka (§ 21 ods. 1 zákona o dani z príjmov). Náklady na prenájom miestnosti a odmenu pre hovorcu sú uznané za daňové výdavky pri predpoklade splnenia podmienok stanovených zákonom.
0 0
MEDKO MEDKO

MEDKO je offline (nepripojený) MEDKO

Denda,ďakujem veľmi pekne a prajem pekný dník.
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Denda Pozri príspevok
Odpoveď zo stránky www.drsr.sk:
Výdavky (náklady) na reklamu vynaložené podľa podmienok stanovených v § 19 ods. 2 písm. k) a § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) sú uznanými daňovými výdavkami na rozdiel od výdavkov (nákladov) na reprezentáciu, ktoré nie sú uznanými daňovými výdavkami podľa znenia § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov s výnimkou tu stanovenou.
Náklady na reklamu zákon inak neobmedzuje, ani bližšie nešpecifikuje. Ak dochádza u daňovníka k predaju tovaru, daňovo uznanými výdavkami na reklamnú činnosť sú napr. náklady na poskytnutie jednorázových spotrebiteľských balení alebo vzoriek tovaru, organizovanie ochutnávok tovaru, inzercia, poskytnutie reklamných a propagačných predmetov a pod.
V prípade, že daňovníkovi vzniknú v rámci reklamnej činnosti tovaru aj iné náklady, tieto sú posudzované v zmysle platných ustanovení zákona. Inými nákladmi sú napríklad náklady na poskytnutie darčekov pre zákazníkov, dopravu zákazníkov do miesta, v ktorom dochádza k predvedeniu výrobku, na poskytnutie obedov pre zákazníkov, na prenájom miestnosti a na poskytnutie odmeny pre hovorcu.
To znamená, že v súlade s vyššie uvedeným náklady vynaložené na obstaranie darčekov, dopravu a obed pre zákazníkov sú nedaňovými výdavkami daňovníka (§ 21 ods. 1 zákona o dani z príjmov). Náklady na prenájom miestnosti a odmenu pre hovorcu sú uznané za daňové výdavky pri predpoklade splnenia podmienok stanovených zákonom.
Takže keby dostal MEDKO faktúru, kde je namiesto dvoch položiek (miestnosť + občerstvenie) jedna (reklama na zavedenie internetu v obci), tak to celé môže dať do daňových výdavkov?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Onko Pozri príspevok
Takže keby dostal MEDKO faktúru, kde je namiesto dvoch položiek (miestnosť + občerstvenie) jedna (reklama na zavedenie internetu v obci), tak to celé môže dať do daňových výdavkov?
Z etikety Porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Jana Acsová Pozri príspevok
Z etikety Porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Ospravedlňujem sa za neetickú otázku ...
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

chcem sa opytat, ked davam pracovne obedy, prip. nejaka ta kavicka do firmy pre navstevy na 513tku, tym sa ponizuje dan z prijmu, teda resp. naklady ktore ponizuju vydavky pri DzPPO? A je nejaka stanovena suma?
dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať