Zavrieť

Porady

513 - naklady na reprezentaciu

Moze m niekto poradit ako uctovat dost vysoke naklady na reprezentaciu, ktore vo firme mame. Ide nielen o nakup kavy, cukru a podobnych drobnosti - obcerstvenia, ale dost casto sa davaju do nakladov aj blocky za pracovne obedy, vecere podobne. mozem to vsetko davat na ucet 513? Ak je uctenka s DPH, zauctujem asi len celkovu sumu, bez moznosti odpoctu DPH?
Dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aťka Pozri príspevok
chcem sa opytat, ked davam pracovne obedy, prip. nejaka ta kavicka do firmy pre navstevy na 513tku, tym sa ponizuje dan z prijmu, teda resp. naklady ktore ponizuju vydavky pri DzPPO? A je nejaka stanovena suma?
dakujem
Nie, tieto náklady neponižujú daň z príjmu, sú to nedaňové náklady.
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

no aj mne sa to zdalo, ale nechapem preco mi to program ponizil, nahrala som to na 513tku a ponizilo mi to
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Aťka Pozri príspevok
no aj mne sa to zdalo, ale nechapem preco mi to program ponizil, nahrala som to na 513tku a ponizilo mi to

Pravdaže ponížilo.
Treba si uvedomiť, že 513 pripočítavame až pri zhotovovaní DPPO ako pripočítateľnú položku.

Ak chceš mať presný obraz už počas roka a chceš mať t.z.v.čistý výsledok aj priebežne, môžeš si všetky "nedaňové" účty ako napríklad 513 a aj tebou vytvorené pripočítateľné si môžeš v OMEGA nastaviť ako nedaňové a to takto:
na zvolený účet sa dostaneš napr. cez KAE cez lupu, napríklad tá 513 si na nej - 1x klik a potom zaklikneš na dolnej lište v okne výber účtu najsôr kópia - ja nikdy neopravujem SW nastavený účet ale až jeho kópiu - aj analytiku si vždy tvorím iba cez kópia, kópiu účtu si už dám 513 999 a až na tomto účte si v okne výber účtu zakliknem OPRAV otvorí sa oprav účet a je tam zakliknuté kolečko nákladový, ty si zaklikneš nedaňový. A budeš už mať aj v priebežných výsledkoch 513 pripočítateľnú k ZD, teda nezníži zisk.
(napríklad 501/999 - ja si tak robím anal. že pripočítateľnú anal. si vždy dám 999 a všetky 999 viem že nesmiem zabudnúť pripočítať pri robení DPPO)
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

sway Pozri príspevok
Pravdaže ponížilo.
Treba si uvedomiť, že 513 pripočítavame až pri zhotovovaní DPPO ako pripočítateľnú položku.

Ak chceš mať presný obraz už počas roka a chceš mať t.z.v.čistý výsledok aj priebežne, môžeš si všetky "nedaňové" účty ako napríklad 513 a aj tebou vytvorené pripočítateľné si môžeš v OMEGA nastaviť ako nedaňové a to takto:
na zvolený účet sa dostaneš napr. cez KAE cez lupu, napríklad tá 513 si na nej - 1x klik a potom zaklikneš na dolnej lište v okne výber účtu najsôr kópia - ja nikdy neopravujem SW nastavený účet ale až jeho kópiu - aj analytiku si vždy tvorím iba cez kópia, kópiu účtu si už dám 513 999 a až na tomto účte si v okne výber účtu zakliknem OPRAV otvorí sa oprav účet a je tam zakliknuté kolečko nákladový, ty si zaklikneš nedaňový. A budeš už mať aj v priebežných výsledkoch 513 pripočítateľnú k ZD, teda nezníži zisk.

(napríklad 501/999 - ja si tak robím anal. že pripočítateľnú anal. si vždy dám 999 a všetky 999 viem že nesmiem zabudnúť pripočítať pri robení DPPO)

sway, dakujem, super aj priklad v uvedený v omege , čiže to sa pripočitava k ZD? a ešte čo je také čo sa priočítava alebo je také komplikované, len s tým začínam, takže ešte niesom velmi v prehlade, dakujem každemu za pomoc
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

na 513 dávam celkovú sumu aj s dph?
Ešte by som potrebovala vedieť, či na nedaňové výdavky musí byť analytika, napr. 518500-nedaňové výdavky-služby, 538200-nedaňové výdavky-exekútor, 545300-pokuty a penále alebo to môžem dávať na jeden účet? Ako to riešite vy?
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Súčasťou nákladov na reprezentáciu je aj daň z pridanej hodnoty, keďže platiteľ dane podľa § 49 odst. 7 zákona o DPH nemôže odpočítať daň pri kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia.
Ja som to riešila cez analytiku k jednotlivým účtom. Mala som lepší prehľad pri vypĺňaní daňového priznania.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Takže 513 celú sumu, tak som aj dávala. Aj ja to riešim na jednotlivé účty, dám číslo účtu a napíšem nedaňové výdavky, aby som to potom nezabudla pripočíať v DP.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Pru Pozri príspevok
na 513 dávam celkovú sumu aj s dph?
Ešte by som potrebovala vedieť, či na nedaňové výdavky musí byť analytika, napr. 518500-nedaňové výdavky-služby, 538200-nedaňové výdavky-exekútor, 545300-pokuty a penále alebo to môžem dávať na jeden účet? Ako to riešite vy?
Ja osobne mám taký systém, že všetky nedaňové výdavky dávam analytiku 999, teda 518 999, 301 999 ....a potom pri spracovávaní DPPO mám veľmi jednoducho "nájditeľné" všetky pripočítateľné položky.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ja ich mám väčšinou na 518 200 a názov Nedaňové výdavky, tak ich rýchlo tiež nájdem.
Keď dávam nedaňové výdavky v orangi, tak dávam celú sumu na 518 aj s dphčkou ako nedaňové? dík
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Áno suma aj s DPH ide ako nedaňové výdavky.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Pru Pozri príspevok
Ja ich mám väčšinou na 518 200 a názov Nedaňové výdavky, tak ich rýchlo tiež nájdem.
Keď dávam nedaňové výdavky v orangi, tak dávam celú sumu na 518 aj s dphčkou ako nedaňové? dík
Keď sú to výdavky nedaňové, tak nie je nárok na odpočet DPH, čiže celé to zaúčtuješ aj s DPH ako nedaňový náklad
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

DObrý deň, chcem sa opýtať, je možné niečo také:
- zaúčtovať reprezentačné napr. sumou 200000,- raz ročne a to bez dokladov?
- tvrdí mi známa, že to takto robí už 10 rokov a daňový úrad nemá nič proti, mala niekoľkokrát kontrolu .....
- viem, že je to pripočítateľná položka, z ktorej sa zaplatí daň, čiže je to len na spoločníkoch, lebo o tú sumu sa zníži ich zisk, ktorý im bude vyplatený, ale keď si to na VZ odsúhlasia, je niečo také možné?
- zaujíma ma hlavne zaúčtovanie jednorázovej sumy bez dokladov ...... prosím o vaše názory, lebo mi to nejako nesedí .....

Ďakujem pekne za odpovede.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
kovex Pozri príspevok
DObrý deň, chcem sa opýtať, je možné niečo také:
...
... tak ako vidíš, možné to je, keď niekto takto účtuje .
Ovšem zároveň vyvstáva otázka, či je to správne. Stačí si prečítať zákon o účtovníctve, kde sa píše napr. o

"Účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov."

alebo

"Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky."

Takže na základe (najmä) druhej citácie je zrejmé, že takéto "účtovanie" nemá veľa spoločného s účtovníctvom.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

kovex Pozri príspevok
DObrý deň, chcem sa opýtať, je možné niečo také:
- zaúčtovať reprezentačné napr. sumou 200000,- raz ročne a to bez dokladov?
- tvrdí mi známa, že to takto robí už 10 rokov a daňový úrad nemá nič proti, mala niekoľkokrát kontrolu .....
- viem, že je to pripočítateľná položka, z ktorej sa zaplatí daň, čiže je to len na spoločníkoch, lebo o tú sumu sa zníži ich zisk, ktorý im bude vyplatený, ale keď si to na VZ odsúhlasia, je niečo také možné?
- zaujíma ma hlavne zaúčtovanie jednorázovej sumy bez dokladov ...... prosím o vaše názory, lebo mi to nejako nesedí .....

Ďakujem pekne za odpovede.


"Super" ťah, ako si privlastniť peniažky z firmy....a to sa potom s kontrolórmi aj podelia?
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Paula Pozri príspevok
"Super" ťah, ako si privlastniť peniažky z firmy....a to sa potom s kontrolórmi aj podelia?

Ďakujem za odpovede, to ja už neviem ako to potom riešia spoločníci, pretože ide o pre mňa úplne nezmánu firmu, skrátka išlo im o poníženie pokladne a nie o to, aby mali vysoké repre ......
podľa mňa je to nepípustné a mi to nesedí, ale chcela som vedieť názory iných či sa s tým vôbec už niekedy stretli .....
skôr si myslím, že majú niekoho za sebou na dú ........ a to ja komentovať už nebudem ......

ďakujem všetkým za pomoc, určite to robiť nebudem .....
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ja si to viem predstaviť v prípade, že je na to vytvorená nejaká interná smernica. A predsa vyplatenie ide cez pokladňu, kde musí byť podpis príjemcu.
Samozrejme všetko vzhľadom na to, že ide o nedaňové náklady.
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Gabi03 Pozri príspevok
Ja si to viem predstaviť v prípade, že je na to vytvorená nejaká interná smernica. A predsa vyplatenie ide cez pokladňu, kde musí byť podpis príjemcu.
Samozrejme všetko vzhľadom na to, že ide o nedaňové náklady.

Ako tak nad tým premýšľam, možno v tom prípade tá interná smernica, ak by bolo v spoločnosti viac spoločníkov a vysoké náklady na repre, aby si oni sami stanovili touto smernicou, do akej výšky za jednotlivca ako spoločníka môžu maximálne ísť, ale samozrejme na základe dokladov, pretože to vplýva na spoločný hospodársky výsledok a následne na ozdelenie zisku .....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Samozrejme, že vo firme, kde sú vyššie výdavky na reprezentáciu, mala by byť vypracovaná smernica, určujúca pravidlá ich čerpania a dokladovania - a to nielen čo sa výšky týka, ale i účelu ich vynaloženia. Konštatovanie v internej smernici, že sa spoločníkovi, konateľovi vyplatí mesačne napr. 1.000 € na výdavky na reprezentáciu paušálne (t.j. bez dokladovania ich výšky a presného účelu použitia) je nielen alibistické, ale aj nebezpečné (v prípade dokladovania iba pokladničným dokladom podpísaným konateľom-ľmi) - z dôvodu možnosti dodanenia daňou zo závislej činnosti.
Naposledy upravil Stefan2005 : 26.03.09 at 08:12 Dôvod: preklepy
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Stefan2005 Pozri príspevok
Samozrejme, že vo firme, kde sú vyššie výdavky na reprezentáciu, mala by byť vypracovaná smernica, určujúca pravidlá ich čerpania a dokladovania - a to nielen čo sa výšky týka, ale i účelu ich vynaloženia. Konštatovanie v internej smernici, že sa spoločníkovi, konateľovi vyplatí mesačne napr. 1.000 € na výdavky na reprezentáciu paušálne (t.j. bez dokladovania ich výšky a presného účelu použitia) je nielen alibistické, ale aj nebezpečné (v prípade dokladovania iba pokladničným dokladom podpísaným konateľom-ľmi - z dôvodu možnosti dodanie daňou zo závislej činnosti.

Ďakujem veľmi pekne za super odpoveď, som nadmieru spokojná, takže oceňujem ......
0 0
Beatrice Beatrice

Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

prosím Vás súrne, na konci roka účet 513 nevyhodíte z nákladov?
Necháte všetko tam zaučtované, až v daň. priznaní to dáte ako pripočitateľnú položku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať