Zavrieť

Porady

stará suchá tráva

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako sa vysporiadať so starou niekoľkoročnou nepokosenou trávou.

s manželom sme sa tento rok pustili do úpravy "záhradky" ako to mi voláme. Pred šiestimi rokmi to bolo pole, kde sa sadili zemiaky, fazuľa... Potom tam otec nasadil "trávu" neviem ako sa to volá, ale viem že to sadil s tým úmyslom, aby si zem oddýchla, je to zrejme viacročná tráva, alebo ako to mám nazvať. .. je veľmi vysoká a tenká...
6 rokov sa o toto pole nikto nestaral a príroda nám ukázala, aká vie byť silná.
vyklčovali a vysekali sme všetky nálety, malinčie, trne okolo ovocných stromčekov a ríbezlí.

len si neviem rady s týmto políčkom. novú tohtoročnú trávu na políčku som vykosila kosákom (je to približne 400m2) ale, pole je prikryté hrubou niekoľko centimetrovou starou vysušenou trávou, ktorá je ľahnutá k zemi. ťažko sa mi kosila aj tohtoročná zelená tráva, preto som ju pokosila len nad úrovňou tej starej trávy. neviem ako sa tejto starej trávy zbaviť...
na jeseň by sme chceli pole dať poorať a pripraviť na jar, aby sme mohli sadiť zeleninu, ale čo s tou starou vysušenou trávou, ktorá má stále korene v zemi?
pracne ručne vyrezať a vytrhať? lebo s kosákom som to skúšala, ale ide to veľmi ťažko, a zostávajú také suché trsy...
Usporiadat
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Oliwa Pozri príspevok
Anglický trávniček s altánkom a grilom za dedinou niekde na roli? Pani svokra má alebo veľký zmysel pre humor, alebo jej chýba zmysel pre realitu... V prostredí, aké si vyššie opísala /pasienky pre dobytok/, by anglický trávnik nemal predsa šancu... Ibaže by sa do toho altánku nasťahovala svokra osobne a pravidelne Ti ho zavlažovala, odburiňovala, udržiavala a kosila - ale v roli bez závlahy a elektriny asi ťažko...

veru veru, už sa chystá na grilovanie, tak som ju hneď usmernila, aby si zadovážila poriadne gumáky a pracovné rukavice , ona je z "veľkomesta" a zrejme ani nemá šajnu ako naší starí rodičia kedysi dreli na roliach a bola to ich jediná obživa...
Napriek všetkému a všetkým - nedaj sa nikým a ničím znechutiť - ako sama píšeš, už to, že máš s dieťaťom pobyt na čerstvom vzduchu je výhra... A raz tvoje úsilie určite prinesie ovocie - doslova a do písmena.
Ja sa napr. čudujem dnešným mnohým mamičkám, ktoré idú s dieťaťom "von" - a pritom skončia v hračkárskom kútiku v zábavnom centre , namiesto toho, aby s ním zašli trebárs do mestského parku, kde si dieťa môže pobehať aspoň po tráve...

A čudujem sa aj naším novým susedom, ktorí si prednedávnom dali zrekonštruovať dom a teraz zveľaďujú záhradu. Nabehol záhradný architekt, v sobotu už v jazierku svietili nočné svetlá, obvod záhrady vystlali metrami textilnej fólie, na pozemku sú desiatky plastových nádob so sadenicami z Baumaxu alebo čojaviemodkiaľ a cítim v kostiach, že v sobotu nabehnú chlapíci, položia kobercový trávnik a zasadia kol-dokola tuje... Zdravý orech uprostred záhrady, ktorý poskytoval tieň, dával úrodu /dnes tak drahých orechov/ a pôsobil ako prírodný odpudzovač komárov a hmyzu /je to dom pri rieke/, už samozrejme dali vypíliť...
tak to sa čudujem aj ja... čo by som ja dala za malý domček s veľkou záhradou...
ale to vieš, to je teraz taká móda, nasadiť všade tuje, porobiť skalky.... cez víkend bola u nás svokra a videla pred jedným domom nasadené zemiaky, ja som to okomentovala, že ako pekne kvitnú a ona? no to sa teraz už nesadí pred domom zemiaky

A z čoho mi je smutno /a na čo oni svojím mladým rozumom, na rozdiel od Teba, cibka, ešte neprišli/ je, že napriek tomu, že majú asi 1,5-2 ročné dieťa, v celej tej parádnej záhrade sa nenájde ani kúsok miesta na pár zdravých, nestriekaných, slnkom prehriatych jahôd, 3-4 priesady rajčín, mrkvičku pre dieťa do polievočky či pažítku... Však načo, všetko nakúpia v Kauflande, Lidli, či Bille, alebo zájdu na trh... tak to môže dopadnúť, ak prídu dedinčania do mesta a stanú sa z nich - mešťania...

veru, našťastie ja som na to už prišla, a len tak ľahko sa nedám odradiť od domáceho pestovania... a zakaždým čo prídeme na záhradu sa vytešujem z tých pár ríbezlí a som aj hrdá na to ako som ich oslobodila od malinčia a všeliakých burín a s hrdosťou ich ukazujem manželovi, lebo ten by sa s vyžínaním takej plochy netoto...pohodlní sú tí dnešní ľudia, ale keď som urobila bazový sirup, prvá dávka sa vypila skoro na jeden šup... tak som hneď pripomenula manželovi z akej bazy je to robené (priamo zo záhrady)

Lenže ani trhovisko už nie je to, čo bývalo - ani ono nie je zárukou, že tam kúpite zdravo dopestovanú zeleninu či ovocie. Mnohí trhovníci skupujú akciový tovar v hypermarketoch a predávajú ho s ceduľkou "domáce" alebo odušu všetko hnoja všelijakým sajrajtom, len aby to bolo najväčšie a najkrajšie... Minule som kúpila reďkovku /kým sme ešte nemali v záhrade našu/ a nedala sa jesť - taká bola prehnojená, samý dusík alebo čo z nej bolo cítiť... veď toto...Som sa zapovedala, že nikdy viac. Teraz máme našu, krásnu, veľkú, len polievanú, okopanú a pretrhanú - no dopestovanú s láskou a nie s vidinou zisku... A má úplne inú chuť.

A potom je tu aj nezanedbateľný výchovný aspekt. Už som to kedysi niekde spomínala, ako chodia k inej susede na prázdniny vnúčatá - z Ameriky a Nórska. A ona im robí exkurziu po záhrade a ukazuje im, ako rastú čerešne, uhorky, rajčiny, maliny... A ony sa čudujú a čudujú... Lebo také ešte nikdy nevideli... Ony totiž len vidia, ako ich mama doma vyloží z auta veľké papierové tašky plné nákupu z hypermarketu - a odkiaľ majú vedieť, ako a kde to rastie?
Keď som mala deti malé, mali sme za bytovkou takú minizáhradku - a keď sa deti vrátili zo škôlky, hneď išli skontrolovať, či dozreli jahôdky, hrášok, ríbezle, mali svoje "náradie", krhličky a odušu polievali a polievali... Aj tak sa buduje vzťah k prírode, k Zemi, k ekológii... Je super, že patríš k tým, ktorí tú možnosť majú a že ju chceš využiť. Tak sa nedaj nikým a ničím znechutiť a užívaj si to. Držím palce!

a vďakou za moje úsilie sú synčekove ružové líčka (také ružové ich pred panelákovým "čerstvým" vzduchom nikdy nemal)

len ma trocha hnevá manželov prístup, on je v tomto pesimista...nič sa mi tam neurodí, ak sa urodí všetko ti ukradnú alebo "spapajú" chrobáky, ale keď ho už na záhradu konečne po prehováraní vytiahnem, tak sa snaží čo to porobiť (ale aj frfle) - dozerá na malého, popíli hrubšie náletové stromy, teraz sa chystá na urobenie schodíkov aby sme sa dostali na lúku...
Naposledy upravil cibka1 : 06.06.12 at 14:14
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

No pani svokra sa asi bude musieť uspokojiť s opekačkou... Stačí, ak na vyčistenej časti spravíte ohnisko a obložíte ho kameňmi, muž odreže pár prútov, napichnete špekačky alebo slaninku, a ak sa svokra dobre narobí, aj chutiť jej bude, ani gril jej nebude chýbať... A malý bude mať zážitok bez ohľadu na babkin komfort...
Len pozor, aby niekde nepreskočila iskra a nechytila sa tá suchá tráva, lebo to by nemdopadlo dobre... Samozrejme mať poruke vodu za úplné zahasenie popola...

Keď sme boli predčasom u jedných na chalupe, tak sme mali super grilovačku - od zeleniny až po marinované mäso sa tam sprášilo všetko... A taký gril ako mali oni nekúpiš v žiadnom špecializovanom záhradkárskom centre... Roky sa vraj chystali nejaký kúpiť či vymurovať, ale vždy z toho zišlo, a tak zakaždým zostanú pri "provizórnom", ale lacnom, odskúšanom a spoľahlivom... V záhrade pri plote mali v tráve bol vykopaný kruh o priemere asi 1 m a hlboký cca 20-30 cm - a v ňom bolo ohnisko. A na tom bol položený jednoduchý kovový rošt, na ktorom sa to všetko pieklo, grilovalo, smažilo, voňalo a chutilo... I tak še da...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

cibka1 Pozri príspevok
pekne sa to číta, ale to by mi musel vykonať ten poľnohospodár osobne, ja som skôr za jednoduchší postup, ktorý by som zvládla sama..
postrek, no neviem, chcem sa zaobísť bez chemikálii, radšej budem kopať do nemoty
tak si kúp vyžínač strunový alebo s lištou pokosiť pohrabať a potom orať
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

cibka1 Pozri príspevok
mám záhradu v rovnakej situácii, akurát že nemám susedov, nad krovinorezom som tiež uvažovala, ale je to dosť veľká investícia, záhrada je z časti oplotená a práve v tesnej blízkosti plotu rastú rôzne potvory ako tŕne, niekoľkoročné drevnaté výhonky.... takže tam by mi ani krovinorez nepomohol, pekne som to ručne vypílila a vysekala

pôvodne som si chcela zavolať chlapíka s krovinorezom, nech mi to urobí, ale záhrada má cca 700m2
a keď som počula koľko si za to pýtal... to by som mala nový krovinorez, možno aj dva, tak som sa na to dala ručne, akurát s tou starou trávou si neviem dať rady...mal si tam aj ty takú? krovinorez ti ju vysekal aj keď bola ľahnutá k zemi?
ak som pisal mal som tiez taku travu lahnutu,suchu aj vyhonky a s tou retazou to pekne pomulcuje ale na prvy krat to este nieje ono ved niekedy som v tej burine ani nevedel kde kosim iba som odhadom....
citam ze to chces robit sama ,podla mna to nieje praca pre zenu pokial nevyzeras ako ta tenistka Wiliams-ova.
keby som na tvojom mieste tak asi pockam do jesene a surovo to vypalim ale ja mam susedov a blizko domy takze to asi nie.no a potom poorat popr.pohnojit ,na jar radost sadit.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

pavol54 Pozri príspevok
tak si kúp vyžínač strunový alebo s lištou pokosiť pohrabať a potom orať
Ďakujem za tip.
Vyžínače som už tiež pozerala, a pri väčšine som našla poznámku, že je na úpravu udržiavaných trávnikov a na malé plochy...a krovinorez sa mi zdá silnejší....zasa na druhej strane, keďže som už množstvo náletových stromov vysekala ručne, možno by ten vyžínač stačil...hmm?
Naposledy upravil cibka1 : 08.06.12 at 07:40
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

vulxy Pozri príspevok
ak som pisal mal som tiez taku travu lahnutu,suchu aj vyhonky a s tou retazou to pekne pomulcuje ale na prvy krat to este nieje ono ved niekedy som v tej burine ani nevedel kde kosim iba som odhadom....
nechceš to prísť urobiť aj ku mne? keď už máš s tým prax...
tak som rada že to ide pokosiť, len sa teraz neviem rozhodnúť či zakúpiť nejaký stroj, alebo najskôr nájsť niekoho kto mi to poorie a spýtať sa, či je to potrebné pred oraním kosiť, keďže slama je istým prírodným hnojivom....
citam ze to chces robit sama ,podla mna to nieje praca pre zenu pokial nevyzeras ako ta tenistka Wiliams-ova.
skoro
keby som na tvojom mieste tak asi pockam do jesene a surovo to vypalim ale ja mam susedov a blizko domy takze to asi nie.no a potom poorat popr.pohnojit ,na jar radost sadit.
no veď aj nad vypálením som rozmýšľala, ale bola som v tom že sa to robí skoro na jar..... a v blízkosti mám ovocné stromy a ríbezle a nedostatok vody...
už mi z toho šiši...
asi si veru najskôr nájdem toho poľnohospodára s pluhom a uvidím čo mi povie, či je to nutné kosiť alebo nie, keďže to chcem na jeseň orať...
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Oliwa Pozri príspevok
No pani svokra sa asi bude musieť uspokojiť s opekačkou... Stačí, ak na vyčistenej časti spravíte ohnisko a obložíte ho kameňmi, muž odreže pár prútov, napichnete špekačky alebo slaninku, a ak sa svokra dobre narobí, aj chutiť jej bude, ani gril jej nebude chýbať... A malý bude mať zážitok bez ohľadu na babkin komfort...
už sa stalo
Len pozor, aby niekde nepreskočila iskra a nechytila sa tá suchá tráva, lebo to by nemdopadlo dobre... Samozrejme mať poruke vodu za úplné zahasenie popola...
suchá tráva je našťastie na opačnej konci záhradky

Keď sme boli predčasom u jedných na chalupe, tak sme mali super grilovačku - od zeleniny až po marinované mäso sa tam sprášilo všetko... A taký gril ako mali oni nekúpiš v žiadnom špecializovanom záhradkárskom centre... Roky sa vraj chystali nejaký kúpiť či vymurovať, ale vždy z toho zišlo, a tak zakaždým zostanú pri "provizórnom", ale lacnom, odskúšanom a spoľahlivom... V záhrade pri plote mali v tráve bol vykopaný kruh o priemere asi 1 m a hlboký cca 20-30 cm - a v ňom bolo ohnisko. A na tom bol položený jednoduchý kovový rošt, na ktorom sa to všetko pieklo, grilovalo, smažilo, voňalo a chutilo... I tak še da...
tak toto ma zaujalo, mi máme urobenú tiež takú malú jamu obloženú kameňmi a tám opekáme, ale ako ste tam grilovali? normálne dreveným uhlím? rošt by sme si tam v pohode mohli dať aj mi...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

cibka1 Pozri príspevok
K tomu prírodnému grilu: No pravdupovediac, ja som vtedy neopekala, ja som len konzumovala... Však som bola návšteva... Opekania sa ujali domáci a chlapi... Ale myslím, že tam nebolo žiadne grilovacie uhlie /aspoň si nepamätám žiadne vrece nablízku /, vyzeralo to ako normálny ohník z drevených polienok, ale nesmie to horieť veľkým plameňom, aby si z tých dobrôt nemala čierne brikety...
Len tak jemne, rovnomerne, ale "přiměřene" , v závislosti od hĺbky ohniska - žiadne Jánske ohne... Však vyskúšaj oboje, a uvidíš, čo sa Ti/Vám osvedčí...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

cibka1 Pozri príspevok
už mi z toho šiši...
asi si veru najskôr nájdem toho poľnohospodára s pluhom a uvidím čo mi povie, či je to nutné kosiť alebo nie, keďže to chcem na jeseň orať...
Však "kukken Sie" do regionálnych novín alebo sa opýtaj uja gúgla... kto v blízkom okolí prenajíma rotavátor, alebo si takto privyrába a spraví Ti to za jedno dopoludnie... Alebo sa prejdi pozorným okom po dedine, komu v záhrade odpočíva taká mašina, alebo nech sa muž popýta v miestnej krčme ... Podľa mňa stačí ten - netreba pluh ani koňa s pohoničom ... ani malotraktor - 400 m2 nie je zas tak veľa /hoci na ručnú robotu hej.../ Aspoň my sme to tak spravili na rovnakej ploche a bolo to O.K.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Oliwa Pozri príspevok
K tomu prírodnému grilu: No pravdupovediac, ja som vtedy neopekala, ja som len konzumovala... Však som bola návšteva... Opekania sa ujali domáci a chlapi... Ale myslím, že tam nebolo žiadne grilovacie uhlie /aspoň si nepamätám žiadne vrece nablízku /, vyzeralo to ako normálny ohník z drevených polienok, ale nesmie to horieť veľkým plameňom, aby si z tých dobrôt nemala čierne brikety...
šak toto , ale tak to už bude manželova starosť, hádam postačí urobiť riadnu pahrebu ktorá bude tlieť a nad ňou skúsiť grilovať...
Len tak jemne, rovnomerne, ale "přiměřene" , v závislosti od hĺbky ohniska - žiadne Jánske ohne... Však vyskúšaj oboje, a uvidíš, čo sa Ti/Vám osvedčí...
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Oliwa Pozri príspevok
Však "kukken Sie" do regionálnych novín alebo sa opýtaj uja gúgla... kto v blízkom okolí prenajíma rotavátor, alebo si takto privyrába a spraví Ti to za jedno dopoludnie... Alebo sa prejdi pozorným okom po dedine, komu v záhrade odpočíva taká mašina, alebo nech sa muž popýta v miestnej krčme ... Podľa mňa stačí ten - netreba pluh ani koňa s pohoničom ... ani malotraktor - 400 m2 nie je zas tak veľa /hoci na ručnú robotu hej.../ Aspoň my sme to tak spravili na rovnakej ploche a bolo to O.K.
rotavátor som veru v dedine nevidela, ale popýtam sa, a dúfam že to zvládne na takej pasienkovej tvrdej zemi....pozerala som v googli a veru sa mi tento stroj pozdáva...a navyše mi k tej záhrade máme taký zlý prístup - je to mimo cesty a v kopci, všade samé medze, takže tento stroj sa mi zdá šikovný...

akurát včera som sa rozprávala so susedou a bola úplne zúfalá, hneď mi sňala moje ružové okuliare o záhrade čerešne pomrzli, kvety jabloní a iných stromov opadali, taktiež agáty a lipa ešte ani nestihli zakvitnúť a už opadali...takže nebude ani med ani úroda....v záhrade bojuje s mravcami, voškami, krtkami, myšami a inými potvorami...že preto ľudia prestali pestovať, narobili sa a úroda žiadna...

ale tak mne ide viac menej o pobyt v prírode a keď sa niečo urodí, bude to len plus, veď ríbezle prežili na tej našej záhrade aj bez pomoci, žihľavový aj bazový sirup už mám v pivnici, zopár jabĺk určite bude, pažítka, maggi, hubové korenie a iné trvalky ako šalvia, medovka hádam prežijú aj v drsnejších podmienkach...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

a neplatíš za fitko
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

cibka1 Pozri príspevok
rotavátor som veru v dedine nevidela, ale popýtam sa, a dúfam že to zvládne na takej pasienkovej tvrdej zemi....pozerala som v googli a veru sa mi tento stroj pozdáva...a navyše mi k tej záhrade máme taký zlý prístup - je to mimo cesty a v kopci, všade samé medze, takže tento stroj sa mi zdá šikovný...

akurát včera som sa rozprávala so susedou a bola úplne zúfalá, hneď mi sňala moje ružové okuliare o záhrade čerešne pomrzli, kvety jabloní a iných stromov opadali, taktiež agáty a lipa ešte ani nestihli zakvitnúť a už opadali...takže nebude ani med ani úroda....v záhrade bojuje s mravcami, voškami, krtkami, myšami a inými potvorami...že preto ľudia prestali pestovať, narobili sa a úroda žiadna...

ale tak mne ide viac menej o pobyt v prírode a keď sa niečo urodí, bude to len plus, veď ríbezle prežili na tej našej záhrade aj bez pomoci, žihľavový aj bazový sirup už mám v pivnici, zopár jabĺk určite bude, pažítka, maggi, hubové korenie a iné trvalky ako šalvia, medovka hádam prežijú aj v drsnejších podmienkach...
Nemboj , keď prežije Tvoje odhodlanie .... Ako sa hovorí: Pevná vôľa všetko zdolá.
Si mladá a elán Ti nechýba, už len aby aj príroda mala rozum a občas spŕchlo - "taky přiměřene" ... Ostatné sa zvládnuť dá.
A napokon, aj tie drobné "zvery", mušky či vošky patria k prírode. Aj nám sa minulý týždeň objavil v záhrade krtinec a zato nechytám hysáky... Nie ako suseda, ktorej sa vlani krtko zjavil z ničoho-nič na kobercovom trávniku, čo im položila záhradnícka firma. Asi mali akciu a dodali im ho ako bonus - aby mali doma aspoň niečo živé... A potom som náhodou z okna na vlastné oči videla, ako sa krtko pokúšal cez ten hustý, zelený, sterilný trávnik dostať späť do zeme a nedokázal sa tam prehrabať... Tak nabehla suseda s golfovou palicou a milého krtka odpálila... Som neverila vlastným očiam - čo ne/dokáže krtko a čo suseda...

A síce mimo témy, ale nedá mi... Ako som tu o pár príspevkov vyššie spomínala tých našich nových susedov /mladú rodinku s dieťaťom/ - nesklamali ma... Predvčerom som videla po obvode plota porozkladaných možno aj zo 50 tují - a keď som včera prišla z práce, už boli posadené, nahusto jedna vedľa druhej a blízko k plotu... Predpokladám, že zajtra je na programe dňa pokládka trávnika... Dnes chcú mať /mladí/ ľudia všetko hneď a zaraz - nebudú predsa čakať, kým im tráva narastie... Ja sa len sa desím toho, čo bude, keď tie tuje budú o 15-20 rokov staršie... Ale im je jedno, oni to chcú mať hneď teraz dokonalé, nebudú predsa čakať, kým podrastú a viac sa zahustia...

Aby ste si nemysleli, že mám niečo proti okrasným záhradným, mladým ľuďom alebo zbohatlíkom... Vôbec nie, veď sami si takú postupne budujeme, no nechali sme si aj úžitkovú časť, nebudem predsa platiť v hypermarkete nehorázne peniaze za nejaké pofidérne "bio" produkty, keď si ich môžeme dopestovať aj sami...Ale niektorí to naozaj preháňajú a nevedia, čo so sebou...

Preto mi je Tvoje úsilie, Cibka, také sympatické... Určite je Tvoj pobyt na vzduchu spolu s rodinou /aj keby bol bez úrody - čo teda určite nebude, ak budeš záhradku priebežne zveľaďovať / lepšie riešenie, ako si kúpiť trebárs permanentku do fitnescentra a tam sa potiť na železných strojoch...
A Tvoj manžel? Neboj, možno je naozaj mestský/kaviarenský typ , ale možno to chce len čas, kým si ho pobyt na čerstvom vzduchu získa... Môj mal záhradu pod oknom a vzťah k nej žiadny, nanajvýš porýľovať, keď ho otec nahnal ... A dnes...
Trvalo to síce zopár rokov a neraz ma z neho išiel trafiť šľak /Mičurin z neho asi nikdy nebude/, ale práca v záhrade ho čuduj sa svete začala baviť /najradšej je ale aj tak, keď robíme spolu/, odušu polieva a jeho prvé kroky ráno z domu vedú do záhrady, rovnako ako aj po návrate z práce - spraví taký bleskový monitoring a je spokojný... Momentálne je hrdý na krásne priesady rajčín a meter vysoké kvitnúce zemiaky a už sa teší, ako ich bude na jeseň vykopávať - že aká bude úroda... A to sme také "podradné" plodiny, ako hovorí Tvoja svokra, kedysi nesadili... Ale je milšie ísť v sezóne v sobotu "na nákup" do záhrady odtrhnúť či vykopať si, čo potrebuješ a a načo máš chuť ako do obchodu či na tržnicu... A hlavne vieme, čo jeme...
Naposledy upravil Oliwa : 08.06.12 at 10:05
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

cibka1 Pozri príspevok
Ďakujem za tip.
Vyžínače som už tiež pozerala, a pri väčšine som našla poznámku, že je na úpravu udržiavaných trávnikov a na malé plochy...a krovinorez sa mi zdá silnejší....zasa na druhej strane, keďže som už množstvo náletových stromov vysekala ručne, možno by ten vyžínač stačil...hmm?
vyzinac je len hracka,stym sa nekosi len kraje zacistuju a tam kde sa nedostanes kosackou,tre tvoje pole bude zbytocnost.
rotovatorom to tiez nepojde,skoda skusat len trapenie.
jednoznacne to je najlepsie a najjednoduchsie poorat vysekaj stromceky sekerou a zaplat miestneho farmara a mas po problemoch,ale pokial ti mozem poradit tak to odloz lebo tento rok aj keby si sadila sa ti tam ajtak vela neurodi a pokial by si to neokopavala tak na jesen to mas zarastene zas.
na jesen ti tam urobia hlbsiu orbu vsetok bordel sa zakrije pod zem to v zime rozmrzne a na jar pekne policko mozes zacat.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

kukučka Pozri príspevok
a neplatíš za fitko
veru

ale strašne mi začalo chutiť sladké, zbaštím aj celú čokoládu naraz
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

vulxy Pozri príspevok
keby som na tvojom mieste tak asi pockam do jesene a surovo to vypalim ale ja mam susedov a blizko domy takze to asi nie.no a potom poorat popr.pohnojit ,na jar radost sadit.
ani zo srandy. Oheň je dobrý sluha , ale zlý pán. Vypaľovaním sa zničí nie len suchá tráva a burina, ale aj drobné živočíchy a hmyz. A na dôvažok pridám ešte niečo:
314/2001 Z.z.
par.61
4) Pokarhanie alebo pokutu možno
uložiť fyzickej osobe, ktorá sa dopustí priestupku na
úseku ochrany pred požiarmi tým, že
a) poruší príkazy alebo zákazy týkajúce sa manipulá-
cie s otvoreným ohňom na miestach so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo poruší zákaz
fajčenia, alebo svojím konaním spôsobí vznik požiaru,
f) vypaľuje porasty bylín, kríkov a stromov alebo za-
kladá oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by
mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu.
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Oliwa Pozri príspevok
Nemboj , keď prežije Tvoje odhodlanie .... Ako sa hovorí: Pevná vôľa všetko zdolá.
ďakujem
Si mladá a elán Ti nechýba, už len aby aj príroda mala rozum a občas spŕchlo - "taky přiměřene" ... Ostatné sa zvládnuť dá.
A napokon, aj tie drobné "zvery", mušky či vošky patria k prírode. Aj nám sa minulý týždeň objavil v záhrade krtinec a zato nechytám hysáky... Nie ako suseda, ktorej sa vlani krtko zjavil z ničoho-nič na kobercovom trávniku, čo im položila záhradnícka firma. Asi mali akciu a dodali im ho ako bonus - aby mali doma aspoň niečo živé... A potom som náhodou z okna na vlastné oči videla, ako sa krtko pokúšal cez ten hustý, zelený, sterilný trávnik dostať späť do zeme a nedokázal sa tam prehrabať... Tak nabehla suseda s golfovou palicou a milého krtka odpálila... Som neverila vlastným očiam - čo ne/dokáže krtko a čo suseda...

A síce mimo témy, ale nedá mi... Ako som tu o pár príspevkov vyššie spomínala tých našich nových susedov /mladú rodinku s dieťaťom/ - nesklamali ma... Predvčerom som videla po obvode plota porozkladaných možno aj zo 50 tují - a keď som včera prišla z práce, už boli posadené, nahusto jedna vedľa druhej a blízko k plotu... Predpokladám, že zajtra je na programe dňa pokládka trávnika... Dnes chcú mať /mladí/ ľudia všetko hneď a zaraz - nebudú predsa čakať, kým im tráva narastie... Ja sa len sa desím toho, čo bude, keď tie tuje budú o 15-20 rokov staršie... Ale im je jedno, oni to chcú mať hneď teraz dokonalé, nebudú predsa čakať, kým podrastú a viac sa zahustia...
veď aj mne sa okrasné záhradky páčia, ale odtiaľ potiaľ...a je smutné že nemyslia na to svoje malé dieťa, môj synček sa bál keď sa ho tráva dotkla holej nôžky, od chrobákov a mušiek utekal, ale odkedy chodíme na záhradu, bojuje s mravcami ako drak, včera sa dokonca poškriabal na tŕňoch a neplakal, dokonca chytil motýľa
Aby ste si nemysleli, že mám niečo proti okrasným záhradným, mladým ľuďom alebo zbohatlíkom... Vôbec nie, veď sami si takú postupne budujeme, no nechali sme si aj úžitkovú časť, nebudem predsa platiť v hypermarkete nehorázne peniaze za nejaké pofidérne "bio" produkty, keď si ich môžeme dopestovať aj sami...Ale niektorí to naozaj preháňajú a nevedia, čo so sebou...

Preto mi je Tvoje úsilie, Cibka, také sympatické... Určite je Tvoj pobyt na vzduchu spolu s rodinou /aj keby bol bez úrody - čo teda určite nebude, ak budeš záhradku priebežne zveľaďovať / lepšie riešenie, ako si kúpiť trebárs permanentku do fitnescentra a tam sa potiť na železných strojoch...
A Tvoj manžel? Neboj, možno je naozaj mestský/kaviarenský typ , ale možno to chce len čas, kým si ho pobyt na čerstvom vzduchu získa... ten môj je rybár, tak má vzduchu až až frfle keď má ísť na záhradu, ale keď je už tam, tak sa snaží (včera si dokonca zasadil slnečnice ) Môj mal záhradu pod oknom a vzťah k nej žiadny, nanajvýš porýľovať, keď ho otec nahnal ... A dnes...
Trvalo to síce zopár rokov a neraz ma z neho išiel trafiť šľak /Mičurin z neho asi nikdy nebude/, ale práca v záhrade ho čuduj sa svete začala baviť /najradšej je ale aj tak, keď robíme spolu/, odušu polieva a jeho prvé kroky ráno z domu vedú do záhrady, rovnako ako aj po návrate z práce - spraví taký bleskový monitoring a je spokojný... Momentálne je hrdý na krásne priesady rajčín a meter vysoké kvitnúce zemiaky a už sa teší, ako ich bude na jeseň vykopávať - že aká bude úroda... A to sme také "podradné" plodiny, ako hovorí Tvoja svokra, kedysi nesadili... Ale je milšie ísť v sezóne v sobotu "na nákup" do záhrady odtrhnúť či vykopať si, čo potrebuješ a a načo máš chuť ako do obchodu či na tržnicu... veru veru A hlavne vieme, čo jeme...
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

willma Pozri príspevok
ani zo srandy. Oheň je dobrý sluha , ale zlý pán. Vypaľovaním sa zničí nie len suchá tráva a burina, ale aj drobné živočíchy a hmyz. A na dôvažok pridám ešte niečo:
314/2001 Z.z.
par.61
4) Pokarhanie alebo pokutu možno
uložiť fyzickej osobe, ktorá sa dopustí priestupku na
úseku ochrany pred požiarmi tým, že
a) poruší príkazy alebo zákazy týkajúce sa manipulá-
cie s otvoreným ohňom na miestach so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo poruší zákaz
fajčenia, alebo svojím konaním spôsobí vznik požiaru,
f) vypaľuje porasty bylín, kríkov a stromov alebo za-
kladá oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by
mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu.
súhlasím
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

vulxy Pozri príspevok
vyzinac je len hracka,stym sa nekosi len kraje zacistuju a tam kde sa nedostanes kosackou,tre tvoje pole bude zbytocnost.
myslela som si, ale nechcem sa robiť príliš múdra a radšej si nechám poradiť ako kúpiť zbytočnosť...a kvalitné krovinorezy ktoré by sa mi tam hodili sú drahé...
rotovatorom to tiez nepojde,skoda skusat len trapenie.
myslíš? a ten stroj sa mi zdal taký šikovný, že by sa v pohode dostal aj na tú našu záhradku, no či by ju aj dobre pooral to už je druhá otázka...
jednoznacne to je najlepsie a najjednoduchsie poorat čím? malotraktorom? keď už budem zháňať toho poľnohospodára, nech viem čo vlastne mám zháňať...vysekaj stromceky sekerou a zaplat miestneho farmara a mas po problemoch,ale pokial ti mozem poradit tak to odloz lebo tento rok aj keby si sadila sa ti tam ajtak vela neurodi a pokial by si to neokopavala tak na jesen to mas zarastene zas.
veď tento rok ani neplanujem sadiť, len čistiť, vysekávať, vyžínať....
akurát som si na kúsku nasadila tekvicu, cuketu a patizón (vraj obmedzia rast buriny)

na jesen ti tam urobia hlbsiu orbu vsetok bordel sa zakrije pod zem to v zime rozmrzne a na jar pekne policko mozes zacat.
ok
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Oliwa Pozri príspevok
...
A síce mimo témy, ale nedá mi... Ako som tu o pár príspevkov vyššie spomínala tých našich nových susedov /mladú rodinku s dieťaťom/ - nesklamali ma... Predvčerom som videla po obvode plota porozkladaných možno aj zo 50 tují - a keď som včera prišla z práce, už boli posadené, nahusto jedna vedľa druhej a blízko k plotu... Predpokladám, že zajtra je na programe dňa pokládka trávnika... Dnes chcú mať /mladí/ ľudia všetko hneď a zaraz - nebudú predsa čakať, kým im tráva narastie... Ja sa len sa desím toho, čo bude, keď tie tuje budú o 15-20 rokov staršie... Ale im je jedno, oni to chcú mať hneď teraz dokonalé, nebudú predsa čakať, kým podrastú a viac sa zahustia...
...


Tiez sa nam do susedstva pred 3 rokmi nastahovali "milovnici vidieka".
Ako prve co urobili bolo to, ze zlikvidovli vsetko zelene,vyklcovali pekne zdrave stromy,krasne ruze,zrusili travnik. Vsetko zaliali betonom ! Vraj s nim nie su starosti a oni aj tak nemaju radi zelen.
Uprostred toho betonoveho travnika postavili suchy dreveny samorast. Okolo neho tronia pestrofrebne plastove smykalky pre deti, plastove nafukovacky, domceky,plastove pieskovisko a pod.
Asi obkukali niekde v hypermarkete,ako ma vyzerat detsky kutik
Len co vykukne prve slniecko a horucavy, tak su nacapeni po celej dlzke nasho plota,kde si uzivaju aspon trochu tiena z nasich stromov...
A tiez uz robia pokroky. Tesne vedla muriku si urobili ryhu, kde vysadili male buxusy. Este ze rastu dost pomaly, neviem si predstavit, ako ich budu po rokoch strihat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať