Zavrieť

Porady

učtovanie dph

Zdravím všetkých,
vie mi niekto polopate vysvetliť ako dať do účtovníctva r 2012 dodat. dan. prizn. za 4Q/2011, ked rozdiel medzi poslednou známou vlastnou daňovou povinn. je -2,32 EUr. Účtovníctvo som začala len v r2012, na základe zostatkov účtov Hlavnej knihy r2011, takže na účte343 som nemala v počiatočnom stave túto čiastku.
A tiež ako účtujete dph. Ak vystavím DP dph ,systém mi ponúka možnosť vytvoriť záväzok voči DU, ale predkontácia je Bez. Je to tak správne? Úhrada dph bude potom 343/221.
Alebo si mám cez ID preúčtovať 343000/395 , 395/343903- dph k úhrade. A tým vlastne 343000 stále štvrťročne vynulovať?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kejka, Štefan má pravdu v tom, že cez ročné zúčtovanie koeficientu si firma uplatnila v nákladoch (na účte 548) vyššiu sumu ako mala. Iná chyba v účtovníctve nebola, 3 doklady (tržby za stravu žiakov) boli omylom zaradené do evidencie DPH namiesto oslobodeného plnenia s voľným základom.
Kontrolu DPH pred vrátením preplatku predpokladám, či si budú všímať aj účtovanie(chybné doklady z evidencie DPH sú zaúčtované správne) a DzP - ťažko predpokladať.
Počas mojej spolupráce firma jednu kontrolu DPH mala - neboli zistené žiadne nedostatky

Je suma 1500€ z pohľadu nutnosti podať DDP DzP "významná" ? (či ako sa to v odbornej terminologii nazýva) ?
Naposledy upravil veronikasad : 19.06.12 at 05:42
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

veronikasad Pozri príspevok

Je suma 1500€ z pohľadu nutnosti podať DDP DzP "významná" ? (či ako sa to v odbornej terminologii nazýva) ?
Tento termín sa používa v súvislosti so zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania, nie v súvislosti so zákonom o dani z príjmu. V zákone o dani z príjmu je každá suma, kvoli ktorej sa má podávať DDP významná a už je len na tebe, či sa rozhodneš podať DDP alebo to nechať tak s tým, že ak toto nájdu, inde sa už hrabať nebudú.
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na tú chybu si si prišla sama? Lebo ja som to doteraz chápala, že šlo o kontrolu a platobný výmer DU, tak pardon.
Áno, 1500 € je suma, ktorá nemala byť v nákladoch a preto ju teraz účtuješ do výnosov.
Nemôžeš podľa mňa umorovať stratu z r. 2010 v pôvodnej výške a aby si to zosúladila, je vhodné dať DPPO dodatočné.
Minimálne - ako som napísala, neumorovať celú stratu, resp. zistiť, či bola alebo nebola v r.2011 a podať dod.DPPO za ten rok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
na tú chybu si si prišla sama? Lebo ja som to doteraz chápala, že šlo o kontrolu a platobný výmer DU, tak pardon.
Áno, 1500 € je suma, ktorá nemala byť v nákladoch a preto ju teraz účtuješ do výnosov.
Nemôžeš podľa mňa umorovať stratu z r. 2010 v pôvodnej výške a aby si to zosúladila, je vhodné dať DPPO dodatočné.
Minimálne - ako som napísala, neumorovať celú stratu, resp. zistiť, či bola alebo nebola v r.2011 a podať dod.DPPO za ten rok.
Na tú chybu prišla konatelka po 16 mesiacoch od ukončenia mojej spolupráce. Urobila som jej dodatočné DP DPH a teraz neviem čo s tým dodat.DP DzP. Nebola som zamestnancom, účtovníctvo som robila ako živnostník doma s jej SW.

Umorenie - alebo neumorenie straty žial neviem ovplyvniť. DP za rok 2011 bolo podané, neviem s akým výsledkom.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to treba riešiť komunikáciou s vedením firmy a súčasnou účtovníčkou. Ak sa nedá, tak podaním dod.DPH to považuj zo svojej strany za uzavreté. Prípadne ešte písomne na tieto skutočnosti upozorni, aby si mala čisté svedomie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
to treba rišiť komunikáciou s vedením firmy a súčasnou účtovníčkou. Ak sa nedá, tak podaním dod.DPH to považuj zo svojej strany za uzavreté. Prípadne ešte písomne na tieto skutočnosti upozorni, aby si mala čisté svedomie.
Kejka, ďakujem za rady. Žiadna komunikácia nefunguje, kto robí účto ďalej neviem. DDP DPH som jej poslala emailom s návodom ako má postupovať ďalej.
0 0
keram66 keram66

keram66 je offline (nepripojený) keram66

Dobry den ,
dosla nam fa na sumu 106.07e za sluzby (Luxembursko). V jej spodnej casti sa pise : Ak ste platitelom DPH , mate zauctovanu proviziu bez DPH a platna slovenska danova legislativa , a teda zakon 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty vyzaduje , aby ste tuto proviziu uviedli v suhrnom vykaze v zmysle ust.§80 zakona c.222/2004 Z.z.o dani z pridanej hodnoty .

teraz neviem ako to je myslene.Suma 106.07 je zaklad dane alebo celkova suma (len nerozpisana)?
dobre ratam : 106.07 * 1.20 = 127.84 DPH je 21.21 ?

platcami DPH sme len na sluzby v ramci EU .
Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, správne, je to divne sformulované, ale oni by vám DPH na faktúre vyčíslili, čo sa nestalo /správne/.
takže čiastku berieš ako ZD.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

veronikasad Pozri príspevok
Umorenie - alebo neumorenie straty žial neviem ovplyvniť. DP za rok 2011 bolo podané, neviem s akým výsledkom.
.. SilMar Group vo svojom príspevku vyššie jasne uviedla, že nezáleží na významnosti sumy, zákon hovorí o vyššej daňovej povinnosti ... možnosť voľby akotakú vlastne nemáš .. litera zákona jasne hovorí, že povinnosť podať DP DzP máš = ja osobne, by som ho určite podala, a nielen preto, že suma 1500 eur nie je malá, ak sa spomínajú žiaci, stravné ... ale s tým, že by som ho zaslala s doručenkou na adresu bývalého klienta spolu aj so sprievodným listom, v ktorom by som uviedla dôvody, podľa ktorých je potrebné zvážiť aj situáciu s možným podaním dodatočného daňového priznania k dani z príjmu právnických osôb za rok 2011= len má to ešte jeden malý " elektronický" háčik .. nemajú už uzatvorenú dohodu o elektronickom zasielaní všetkých daňových podaní ..? ... = pribalila by som potom aj CD so súbormi v ich formáte *.xml, reps. *.pdf ( pre neštruktúrované prílohy) ...

.. je ešte možnosť, aj keď mizivá, že nemajú schválenú účtovnú závierku za rok 2010 = môžeš opätovne otvoriť účtovné knihy a celú vec doúčtovať, potom uzavrieť, spracovať navono účtovnú závierku a podať dodatočné DP DzPPO, zaslať toto dodatočné DP DzPPO aj s prílohami v listinnej aj elektronickej podobe aj s upozornením, že by mali zvážiť podanie dodatočného DP DzPPO za rok 2011 ...
Naposledy upravil promont maja : 20.06.12 at 11:15
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať