Zavrieť

Porady

Účtovníctvo advokáta

Zdravím všekých milých poraďákov a poraďáčky. Chcem sa opýtať, či by mi tu niekto mohol zodpovedať na pár otázok týkajúcich sa účtovníctva advokáta. hmm?

Takže prvá...

Advokát v trestných veciach podáva na súd návrh na priznanie odmeny za právne zastupovanie. (zaplatí mu to štát). Vyzerá to podobne ako faktúra, vlastne má tie isté náležitosti, avšak názov nie je faktúra, ale návrh na priznanie odmeny. Adresa ja Okresný súd .... . Následne súd vydá uznesenie, ktorým mu tú odmenu prizná, avšak nie vždy v takom rozsahu ako navrhuje advokát, niekedy je tá priznaná suma vyššia, niekedy nižšia. Uznesenie následne nadobudne právoplatnosť a súd pošle peniaze na účet advokáta.

No a teraz problém... Bývalá účtovníčka vraj evidovala tie návrhy ako faktúry.. Avšak faktúry, ktoré advokát vystavuje sú trošičku iné a majú teda aj iné číslovanie. A nechápem ako potom zachytávala to, keď prišlo uznesenie zo súdu, ktoré priznalo inú odmenu. V účtovníctve by mali byť potom aj tie uznesenia nie? Ale nie sú.

Nemalo by to byť náhodou takto? Advokát pošle návrh. Súd vydá uznesenie. Následne advokát vystaví faktúru (ale už ju neposiela súdu?)

Čo vy na to?
Usporiadat
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Paula
Prosííííííím, poraďte mi. Vďaka.
Ak to mal priznane za prietahy vo vlastnej veci (vlastny spor), asi to skor spada nie do prijmov z cinnosti vykonavanej na zaklade ineho nez zivnostenskeho opravnenia, ale do "prijatych nahrad skod".

Prijmom by boli trovy, pokial by ustavny sud priznal stazovatelovi (voci porusitelovi) narok na nahradu trov pravneho zastupovania.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

K tejto téme by ma ešte zaujímalo, kedy vlastne advokát účtuje výnos. Ak súd vydá uznesenie o výške odmeny a cez interný doklad sa zaúčtuje pohľadávka - už vtedy vzniká výnos? Stretla som sa aj s takým názorom, že výnos vzniká postupne ako postupne prichádza odmena, teda výnos vzniká v rôznych účtovných obdobiach. Ktorý postup je vlastne správny?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať