Zavrieť

Porady

Neplatca DPH - vystavenie faktúry do Česka

Pekný deň,

vystavil som už dve faktúry do Česka no napadlo ma, že to možno nejde len tak jednoducho.

Je tam s niečím problém, na čo by som si mal dávať pozor?

Môžem tie faktúry vôbec takto vystavovať?

Ďakujem,
Daniel.
Usporiadat
Marek Mahdal Marek Mahdal

Marek Mahdal je offline (nepripojený) Marek Mahdal

Ste povinny sa registrovat podla 7a. Kompletne znenie nariadenia Danoveho uradu najdete tu:http://blog.superfaktura.sk/ciastocn...-superfaktura/
Dodatocnu registraciu odporucam konzultovat s prilusnym DU (Vasim spravcom dane).
1 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

robím DP za rok 2011 odklad do 30.9-aj zahraničné príjmy - slovenská živnosť prerušená 26.9.2011
v čase od 7.8-2011 do 22.8.2011 - vystavené 3 FA za prepravu tovaru českým firmám - bez prihlásenia sa na DÚ §7a do ukončenia živnosti ani neboli uhradené. čo teraz s tým.
0 0
superfaktura.sk superfaktura.sk

superfaktura.sk je offline (nepripojený) superfaktura.sk

Anik Pozri príspevok
robím DP za rok 2011 odklad do 30.9-aj zahraničné príjmy - slovenská živnosť prerušená 26.9.2011
v čase od 7.8-2011 do 22.8.2011 - vystavené 3 FA za prepravu tovaru českým firmám - bez prihlásenia sa na DÚ §7a do ukončenia živnosti ani neboli uhradené. čo teraz s tým.
Dobry den,
na to aby sme Vam vedeli odpovedat potrebujeme dalsie informacie:
- odkial a kam bol tovar prepraveny (EU - EU. EU - 3.krajny,...)?
- bol Vas klient platca DPH v CZ?
- boli dane faktury uhradene v roku 2011 po skonceni zivnosti?
- boli dane faktury do dnesneho dna uhradene?
Naposledy upravil superfaktura.sk : 16.07.12 at 14:24
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

v prvom rade ďakujem, že ste sa mi ozvali
odberateľ boli 3 české firmy všetko platcovia DPH
v dvoch prípadoch sa prevážala paleta asi v tovarom malo to 270 kg - do Nemecka
v jednom prípade prevážal niečo 80 kg asi nejaký tovar - na Slovensko
jedna z tých Fa bola uhradená po skončení živnosti v roku 2011 a ďalšie dve ešte asi ani neboli uhradené zatial vôbec
teraz je v zahraničí a mám len také strohé informácie
0 0
superfaktura.sk superfaktura.sk

superfaktura.sk je offline (nepripojený) superfaktura.sk

Anik Pozri príspevok
v prvom rade ďakujem, že ste sa mi ozvali
odberateľ boli 3 české firmy všetko platcovia DPH
v dvoch prípadoch sa prevážala paleta asi v tovarom malo to 270 kg - do Nemecka
v jednom prípade prevážal niečo 80 kg asi nejaký tovar - na Slovensko
jedna z tých Fa bola uhradená po skončení živnosti v roku 2011 a ďalšie dve ešte asi ani neboli uhradené zatial vôbec
teraz je v zahraničí a mám len také strohé informácie
Dobry den,

dan z prijmov
Pokial mate prerusenu zivnost od 26.09.2011 az do dna na podanie danoveho priznanie, co je vo Vasom pripade vdaka odkladu do 30.09.2012, a do tohto terminu ju neobnovite, tak je to brane ako by ste skoncili podnikanie podla ZDP - 595/2003 - §8/a.
Cize ste povinna si upravit (navysit) zaklad dane o neuhradenu cas pohladavok.
Tie 3 faktury aj ked neboli uhradene tak sa beru ako Vas prijem.

DPH
Kedze Vasi klienti su zdanitelne osoby identifikovane pre DPH v CZ tak miesto dodanie sluzby bolo v CZ.
Boli ste povinna sa zaregistrovat pred dodanim sluzby a nasledne podat suhrnny vykaz.
Po spravnosti by ste sa mali dodatocne zaregistrovat a podat suhrnny vykaz.
Ale bude za to pokuta. Danovy urad ju moze udelit v rozmedzi od 60 do 20 000 EUR za oneskorenu registraciu a v rozmedzi od 30 do 16 000 EUR za nepodanie suhrnneho vykazu.
Vo vasom pripade by bolo najlepsie nejst cestou oneskorenej registracie ale nechat pokutu az na pripad ak Vam pride danova kontrola.
1 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

Dobrý deň, mala by som otázku k téme.

sro neplatca dph vykonáva od 08/2012 stavebné práce v nemecku, prvý krát budeme faktúrovať k 31.8.2012
Je sro povinná registrovať sa podľa § 7a ??
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

cibka1 Pozri príspevok
Dobrý deň, mala by som otázku k téme.

sro neplatca dph vykonáva od 08/2012 stavebné práce v nemecku, prvý krát budeme faktúrovať k 31.8.2012
Je sro povinná registrovať sa podľa § 7a ??
sro je povinná registrovať sa v DE a fakturovať s nemeckou DE.....
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

tictac7 Pozri príspevok
sro je povinná registrovať sa v DE a fakturovať s nemeckou DE.....

od rána študujem túto tému a už mám v tom chaos,
či sa má registrovať v nemecku som už dala zistiť priamo tam

ale musí sa registrovať aj na slovensku nie? registráciou sa však nestáva platca dph, len musí zasielať súhrnné výkazy a na zahraničných faktúrach uvádzať pridelení IČDPH. (aspom tak som to pochopila ja)
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

no a už som úplne v koncoch, lebo som našla túto vetu:

Ak by došlo k dodaniu služby, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa špecifického pravidla v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorá službu prijala, takáto služba sa do súhrnného výkazu neuvádza, napr. stavebné práce.


čo to má znamenať? tak na slovensku sa nemusím registrovať?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

cibka1 Pozri príspevok
no a už som úplne v koncoch, lebo som našla túto vetu:

Ak by došlo k dodaniu služby, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa špecifického pravidla v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorá službu prijala, takáto služba sa do súhrnného výkazu neuvádza, napr. stavebné práce.


čo to má znamenať? tak na slovensku sa nemusím registrovať?
pýtala si sa na stavebné práce, na tie som Ti odpovedala.... zbytočne iné nerieš, zamotáš sa....
0 0
adabirk adabirk

adabirk je offline (nepripojený) adabirk

- miesto dodania služby je iný členský štát /§16 ods. 1 zákona o DPH/, je potrebná registrácia pre DPH v inom DE,
- nie ste povinný sa registrovať sa pre DPH v SR podľa § 7a zákona o DPH,
- skúste pozrieť /11.strana/
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...miesds0210.pdf
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

cibka1 Pozri príspevok
no a už som úplne v koncoch, lebo som našla túto vetu:

Ak by došlo k dodaniu služby, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa špecifického pravidla v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorá službu prijala, takáto služba sa do súhrnného výkazu neuvádza, napr. stavebné práce.


čo to má znamenať? tak na slovensku sa nemusím registrovať?
Stavebné práce - miesto dodania sa určuje podľa §16/1 - tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Takže miesto dodania je v Nemecku. Dodanie takýchto prác nie je dodanie prác v tuzemsku a tým pádom nie je predmetom našej dane podľa §2 zákona o DPH, takže náš zákon to nerieši a musíš to naozaj riešiť podľa nemeckých predpisov.
Čo sa týka súhrnného výkazu - do tohto výkazu idú iba služby dodané podľa §15/1 (a ešte dodanie tovaru do iného ČŠ, premiestnenie a trojstranný obchod- ale to sa teba vôbec netýka) - nejdú tam služby podľa §16/1, takže ho nepodávaš - viď § 80 Z o DPH.

Záver - u nás nejdú takéto služby ani do daňového priznania, ani do SV, postupuje sa výlučne podľa nemeckých zákonov.
1 0
superfaktura.sk superfaktura.sk

superfaktura.sk je offline (nepripojený) superfaktura.sk

cibka1 Pozri príspevok
Dobrý deň, mala by som otázku k téme.

sro neplatca dph vykonáva od 08/2012 stavebné práce v nemecku, prvý krát budeme faktúrovať k 31.8.2012
Je sro povinná registrovať sa podľa § 7a ??
Zakon o dph - § 16/1
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


Nie je potrebna registracia v SK nakolko podla §7a plati povinnost registracie len pre sluzby podla §15/1:
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.


Dodanie nie je predmetom dane v SK ale v DE.

Neviem ako znie nemecky zakon o DPH, ale ak by bol postup opacny, cize DE firma by dodala sluzbu na stavbe v SK pre SK firmu, tak by platilo:
- SRN firma sa nemusi registrovat v SK ako platca DPH (222/2004 - § 5/1/b)
- osobou povinnou platit dan by bola SK firma (222/2004 - § 69/2)

Kedze DPH je v ramci EU dost harmonizovana a preberaju sa spolocne EU smernice je velka pravdepodobnost ze to plati aj vo Vasom pripade.
Tento postup ale treba overit s dakym nemeckym uctovnikom/danovym poradcom.

Cize v tomto pripade je pravdepodobne ze sa netreba registrovat pre DPH v DE, na fakturu by som odporucil napisat odvolavku na vyssie spominane paragrafy slovenskeho zakona o DPH (§ 5/1/b a § 69/2).
0 0
cibka1 cibka1

cibka1 je offline (nepripojený) cibka1

tictac7, adabirk, SilMar Group, superfaktura.sk, ĎAKUJEM!
už mám v tom jasnejšie
0 0
ivan06 ivan06

ivan06 je offline (nepripojený) ivan06

Zdravím.
Hľadám riešenie pre svoju situáciu a našiel som podobnú tému ako mám ja, tak to tu vyskúšam. Som začínajúci živnostník, neplatca DPH a môj klient ma chce vyplatiť v USD, cez službu PayPal. Chcem sa opýtať, či pri takejto faktúre do zahraničia, vystavenej v cudzej mene (USD) je nutné uviesť aj prepočet na EUR, s uvedeným prevodného kurzu NBS (aký dátum?) alebo stačí cudzia mena. A druhá otázka: ako si to mám poriešiť, keď mi aj tak po konverzii meny v PayPal (USD->EUR) a následnom zaslaní sumy v EUR na môj podnikateľský účet dorazí aj tak nižšia suma (PayPal používa iný prevodný kurz + má poplatok za konverziu meny) ako by bola tá prepočítaná na faktúre? Môžem si tento rozdiel (poplatky) dať nejako do nákladov? Ďakujem za akúkoľvek odpoveď, ktorá ma v tejto veci posunie ďalej
0 0
Olve_Eikemo Olve_Eikemo

Olve_Eikemo je offline (nepripojený) Olve_Eikemo

1. Aku sluzbu ponukas?
2. Zaregistroval si sa podla paragrafu 7a este predtym ako si vystavil fakturu?
3. Odkedy mas zalozenu zivnost?
4. Pojdes pri danovom priznani na pausalne vydavky alebo nie?
0 0
ivan06 ivan06

ivan06 je offline (nepripojený) ivan06

1. prekladatelstvo AJ
2. neviem presne o co ide. Zaregistroval som si zivnost ako neplatca DPH (nemam IC DPH, iba ICO) a nahlasil ucet na DÚ. Klient je mimo EU. Mal som sa niekde registrovat, ak poskytujem sluzby do zahranicia resp. ak dostanem vyplatene zo zahranicia? O tomto som nevedel.
3. mám živ. oprávnenie od apríla 2012
4. ano, na pausalne vydavky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a klient je zo zahraničia, alebo ťa iba chce vyplatiť v USD? Lebo to je rozdiel. Ak poskytuješ službu zdaniteľnej osobe do EU, tak sa musíš registrovať podľa §7a) Z_DPH ešte pred poskytnutím služby.
prekladateľstvo? nie tlmočníctvo, že?
ivan06 Pozri príspevok
1. prekladatelstvo AJ
2. neviem presne o co ide. Zaregistroval som si zivnost ako neplatca DPH (nemam IC DPH, iba ICO) a nahlasil ucet na DÚ. Klient je mimo EU. Mal som sa niekde registrovat, ak poskytujem sluzby do zahranicia resp. ak dostanem vyplatene zo zahranicia? O tomto som nevedel.
3. mám živ. oprávnenie od apríla 2012
4. ano, na pausalne vydavky.
0 0
ivan06 ivan06

ivan06 je offline (nepripojený) ivan06

Ano, klient je zo zahranicia, konkretne z Moldavska (mimo EU) a nie je platca DPH. Iba prekladatelstvo. Musim sa teda registrovat?
0 0
ivan06 ivan06

ivan06 je offline (nepripojený) ivan06

Ďakujem za odpoveď KEJKA. To mi odľahlo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať