Zavrieť

Porady

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej nachádzajúci sa na internete, poukazujúci na dlhodobý problém slovenského školstva v oblasti vzdelávania mladých občanov SR rómskej národnosti. Zaujal ma, a myslím si, že stoji za prečítanie. Autorky v ňom nielen poukazujú, ale aj navrhujú riešenia. Nebolo by na škodu, keby si ho prečítali aj kompetentní na ministerstvách školstva, práce a začali konať lebo už dávno bolo neskoro. Tým čo majú túto menšinu žijúcu v ich blízkosti v liste opísaný problém nebude neznámy. Nakoľko list je dosť dlhý pridávm ho ako prílohu.
Naposledy upravil jarecko : 23.06.12 at 17:51
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
JozoH
Junior Member
Členom od:
19.06.07
Príspevky:
1
Súhlasov:
0

.......žeby budíček ????????...
...a hneď takto zostra , bez uvažovania ....?????

JozoH Pozri príspevok
Ako na Centrume píše pán Stanislav Hosso , je pravda pravdúca !
Škoda, že nie je viac takýchto rozhľadených ľudí a mnohí len štekajú, hoci ani nevedia o čom !
Viete, na Slovensku sa po roku 1989/1993 zaužívalo, že čím väčšia sviňa, tým ho mnohí viac zbožňujú, ako úspešného, šikovného...
A často je to len ošťastí, že mnohí ľudia boli na "správnom mieste v správnom čase" !!!
A tak si z nás = väčšiny urobili taký blahobyt, o akom nemôžeme ani len snívať, o akom sme nečítali ani v rozprávkach.
A tak si zvykli na ten blahobyt, že ak im niekto siahne naň a ohrozí ich luxus, sú schopní ísť aj do ulíc a presvedčiť naivných, ktorí by išli za nich aj krv prelievať.
Zvykli sme si na úbohé, poľutovaniahodné "celebrity" , ktoré zarábajú za týždeň viac, ako poctivo pracujúci za celý rok ... !
V televíziách vidíme samé vraždy, smilstvá, cudzoložstvá , nevery ... A CIRKEV mlčí, až na niekoľko dedinských kňazov, akoby sme ani nemali biskupov, ktorí majú prístup k mikrofónom, kameram...
A keďže sme si zvykli už, že mnohí komunisti prevrátili kabáty a sú v politike i s ich potomstvom, žiakmi, "bijeme" sa za nich aspoň na fórach...
Ale akosi z nás nikto nechápe, že :
1. komunisti posielali na dôchodok uniformovaných 5 rokov skôr, ako ostatných
2. postkomunistickí "demokratickí" kapitalisti ich posielajú do dôchodku, ako mladých v 38 rokoch
3. mnohí štátni úradníci dostávajú plnú mzdu na maródke, príspevky na oblečenie, na nájom - neraz vo výške, ako máme mnohí mzdu !!!
4. tí, ktorí zvyčajne nikdy nerobili /ani hodinu / , majú často vyššie príspevky, ako mnohí máme plat !!!
A keď si to všetko zrátame : tunely, rozkrádačky, privatizácie, nezamestnaných, politických a štátnych príživníkov, zdravotníctvo, školstvo = teda všetko NEPRODUKTÍVNE úradky, spolky...
tak to tí, čo vytvárajú hodnoty NEmôžu nijako uživiť, veď treba vracať dôchodcom a ako povedal 24.6. v televízií Kaník /ktorý je spoluzodpovedný za ten marazmus/, že dnes robí na 1 dôchodcu 5 pracujúcich a o 15 rokov to budú iba dvaja ,
zabudol povedať, že ON a jemu podobní nevytvárajú hodnoty, len čerpajú, teda dnes robí na 1 dôchodcu 1 činný zamestnanec, ale keby nebolo hyen v politike, štátnej správe, ktorí sú nenásutní, nenahraditeľní, tak by aj dôchodky mohli byť 2-3x vyššie, ale nie mladým polišom, vojakom po 15 rokoch, kedy majú vyššie dôchodky ako väčšina po 45 rokoch poctivej a tvrdej práce !!!
Tu je problém :
Politici , bankári, štátni byrokrati, nepotrební vojaci, policajti slúžiaci politikom a mafiánom nikdy nechcejúc pracovať nezamestnaní!!!


...ani ja nechápem ........

Za tých 5 rokov sa veľa zmenilo.......myslenie ľudí ale nie .....

...hm , najviac ma ale mrzí to myslenie ohľadom tých vojakov ........

Obhajovať túto tematiku nemienim...
...poviem ale iba to moje klasické ...." mal si sa lepšie učiť , vzali by Ťa onehdá k armáde "....

Tiež dodám ....a nechcem byť takpovediac sviňa .......pokiaľ máš rodinný dom a prídu povodne , tak potom volaj - krič - nariekaj - o ratu volaj ...no nemusia Ti v ústredni spojiť telefonický hovor ....
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
buchač Pozri príspevok



...ani ja nechápem ........

Za tých 5 rokov sa veľa zmenilo.......myslenie ľudí ale nie .....

...hm , najviac ma ale mrzí to myslenie ohľadom tých vojakov ........

Obhajovať túto tematiku nemienim...
...poviem ale iba to moje klasické ...." mal si sa lepšie učiť , vzali by Ťa onehdá k armáde "....

Na to som sa nepotreboval lepšie učiť, naopak tam aspoň z môjho ročníka išli tí, ktorí sa nevedeli uplatniť inak alebo sa ich chceli zbaviť ich rodičia aby nemuseli platiť šaty, žrádlo a internát.

Tiež dodám ....a nechcem byť takpovediac sviňa .......pokiaľ máš rodinný dom a prídu povodne , tak potom volaj - krič - nariekaj - o ratu volaj ...no nemusia Ti v ústredni spojiť telefonický hovor ....
A proti výsluhovým... dôchodkom som zásadne proti. Práca by mala byť ocenená tak, aby bol dostatok záujemcov a dalo sa medzi nimi vybrať. A dôchodok by mal byť výsledkom rokov a odvedených peňazí. Väčšie riziko ako lampasáci má aj hajzelbaba a tej nikto po 15 rokoch dôchodok vyšší ako 800 nedá a ani jej nedajú šancu na rekvalifikáciu. Btw. kdesi som zachytil protest tuším maďarských sudcov, že ich chcú poslať na dôchodok skôr ako v 80-tke.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

lubko6394 Pozri príspevok
A proti výsluhovým... dôchodkom som zásadne proti. Práca by mala byť ocenená tak, aby bol dostatok záujemcov a dalo sa medzi nimi vybrať. A dôchodok by mal byť výsledkom rokov a odvedených peňazí. Väčšie riziko ako lampasáci má aj hajzelbaba a tej nikto po 15 rokoch dôchodok vyšší ako 800 nedá a ani jej nedajú šancu na rekvalifikáciu. Btw. kdesi som zachytil protest tuším maďarských sudcov, že ich chcú poslať na dôchodok skôr ako v 80-tke.
bohužiaľ máš pravdu ale len čiastočne na niektoré vojenské školy išli kapacity(lekári Pardubice, výpočtová technika Brno, letci Košice) a na niektoré blbci (zdôveril sa nám pri jednej spoločenskej akcii veliteľ pluku že on keby nepodpísal prihlášku do Vyškova tak mu maturitu nedajú, a ja som mal nemiestnu reakciu "však to vidieť" bohužiaľ pre mňa počul to a mal som UPPDKV ). Horšie je že ho berú takí čo vedeli že bojový útvar existuje len z knižiek, mali 8 hodinovú pracovnú dobu a pod.
Rétorická smyčka od učiteliek k výsluhovým dôchodkom.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
lubko6394 Pozri príspevok
A proti výsluhovým... dôchodkom som zásadne proti. Práca by mala byť ocenená tak, aby bol dostatok záujemcov a dalo sa medzi nimi vybrať.
...záujemcov by aj bolo.....len nie je každý schopný a hlavne ochotný poslúchať...
...k uniforme ako doplnok nejak demokracia nepatrí ...
...nie zo srandy sa teraz hlási dostatok mladých , veď kvôli prachom....ostatne , ako aj ja onehdá...

A dôchodok by mal byť výsledkom rokov a odvedených peňazí. Väčšie riziko ako lampasáci má aj hajzelbaba a tej nikto po 15 rokoch dôchodok vyšší ako 800 nedá
...kua ....taký ani ja nemám po 22 rokoch ......
a ani jej nedajú šancu na rekvalifikáciu.Btw. kdesi som zachytil protest tuším maďarských sudcov, že ich chcú poslať na dôchodok skôr ako v 80-tke.
...ale ideme fest mimo ...
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

kazdy nech si urobi vlastny nazor http://davidkralik.blog.sme.sk/c/301...Slovenska.html
2 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Citujem z listu učiteliek: "Pýtame sa, kde je logika, kde spravodlivosť? Prečo je možné, že rodičia, ktoré svoje deti odložia do detského domova, si ich po dovŕšení plnoletosti môžu opäť zobrať späť aj s peknou kôpkou nasporených peňazí, na ktoré sa im „poskladalo" mesto. Peniaze do pár dní prepijú a pomíňajú."

Viete, aký vysoký príspevok dostane "absolvent detského domova"? Príspevok na uľahčenia osamostatnenia sa mladého dospelého sa poskytuje vo výške 15-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo bude od 1. júla 2012 suma 1 332,30 eura (40 136,87 Sk). Pritom kedysi bol vo výške 10-násobku, čo už tiež bola pekná sumička.
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

čaplovič dnes v tn markíza: urobíme expertízu listu, richter: to sa nedá vyriešiť za deň, týždeň ani za rok.

pán richter a čo tak skrátené legislatívne konania?
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...nemooožuuu skrátiť!..je tam priveľa roboty..najprv treba urobiť expertízu, či list nie je podvrh, či v ňom nie sú nebodaj nejaké klamstvá a ak by niečo, tak -...
..to nie je práca na deň, ani týždeň,a štyri roky ubehnú ako voda a potom sa to posunie...ako doteraz vždy...
..len dúfam, že tie odvážne učky nebudú postihnuté..lebo u nás je všetko možné...(ako povedal policajt o turistovi, stane a bicykli-predsa len, sme na Slovensku...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
srska Pozri príspevok
čaplovič dnes v tn markíza: urobíme expertízu listu, richter: to sa nedá vyriešiť za deň, týždeň ani za rok.

pán richter a čo tak skrátené legislatívne konania?
Asi idú opravovať pravopisné chyby.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

srska Pozri príspevok
čaplovič dnes v tn markíza: urobíme expertízu listu, richter: to sa nedá vyriešiť za deň, týždeň ani za rok.

pán richter a čo tak skrátené legislatívne konania?
tak tato vyhovorka je trapna z dvoch dovodv-takto sa da vyhovarat donekonecna po prve a po druhe tieto problemy sa neriesia minimalne 20 rokov a nikto netvrdi ze sa za rok vyriesia,ale to neznamena ze netreba co naskor aj v skratenom legislativnom konani prijimat potrebne opatrenia na zlepsenie stavu /limitacia subehu socialnych davok,pridavky po 3-4 dieta od tych vysie danovy bonus,bezplatne dobrovolne sterilizacie,vymzitelnost prava,uplatnovanie osobitneho prijemcu davok,moznost exekucii alebo vpp za porusovanie zakonov,romsky asistenti na skolach atd-niektore opatrenia boli,len sa nedotiahli do konca,viazanie prispevku pri narodeni dietata na pracovny pomer aspon jedneho rodica inimalne rok/
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

trisestri Pozri príspevok
tak tato vyhovorka je trapna z dvoch dovodv-takto sa da vyhovarat donekonecna po prve a po druhe tieto problemy sa neriesia minimalne 20 rokov a nikto netvrdi ze sa za rok vyriesia,ale to neznamena ze netreba co naskor aj v skratenom legislativnom konani prijimat potrebne opatrenia na zlepsenie stavu /limitacia subehu socialnych davok,pridavky po 3-4 dieta od tych vysie danovy bonus,bezplatne dobrovolne sterilizacie,vymzitelnost prava,uplatnovanie osobitneho prijemcu davok,moznost exekucii alebo vpp za porusovanie zakonov,romsky asistenti na skolach atd-niektore opatrenia boli,len sa nedotiahli do konca,viazanie prispevku pri narodeni dietata na pracovny pomer aspon jedneho rodica inimalne rok/
odpovede hodné ministrov
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

pepsikova Pozri príspevok
...nemooožuuu skrátiť!..je tam priveľa roboty..najprv treba urobiť expertízu, či list nie je podvrh, či v ňom nie sú nebodaj nejaké klamstvá a ak by niečo, tak -...
..to nie je práca na deň, ani týždeň,a štyri roky ubehnú ako voda a potom sa to posunie...ako doteraz vždy...
..len dúfam, že tie odvážne učky nebudú postihnuté..lebo u nás je všetko možné...(ako povedal policajt o turistovi, stane a bicykli-predsa len, sme na Slovensku...
No ale nezabudni že to nie je také ľahké,určite treba dať spraviť nejaký ten posudok INEKU a aspon dvom nezávislým mimovládkam a tiež najmenej jednej právnickej firme aby za puhych pár desiatok tisíc spravili právny rozbor,že či to nie je diskriminácia ked niekto tvrdí,že treba aby sociálne odkázaní dodržiavali zákony.Ci sú na ten šok pripravení,tak že čo to s nimi spraví,treba to z každej strany posudiť,rozobrať a hlavne zaplatiť .
6 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

AnnaK Pozri príspevok
Citujem z listu učiteliek: "Pýtame sa, kde je logika, kde spravodlivosť? Prečo je možné, že rodičia, ktoré svoje deti odložia do detského domova, si ich po dovŕšení plnoletosti môžu opäť zobrať späť aj s peknou kôpkou nasporených peňazí, na ktoré sa im „poskladalo" mesto. Peniaze do pár dní prepijú a pomíňajú."

Viete, aký vysoký príspevok dostane "absolvent detského domova"? Príspevok na uľahčenia osamostatnenia sa mladého dospelého sa poskytuje vo výške 15-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo bude od 1. júla 2012 suma 1 332,30 eura (40 136,87 Sk). Pritom kedysi bol vo výške 10-násobku, čo už tiež bola pekná sumička.
Ak môžem trošku zas proti prúdu...
Pani učiteľky odkiaľ vedia, že všetky deti z DD idú rovno k svojim do osady a tam štátne peniaze pretekajú gágormi?
Moju dcéru učí v hudobnej škole absolvent konzervatória, ktorý od detstva až do dospelosti bol vychovávaný v DD, je Róm.
Občas sa v hudobnej zastavím a zavše s ním prehodím zopár slov. Pýtala som sa ho raz, ako pežil odchod z DD, ako to vôbec všetko vnímal, veď bol odrazu sám a nikto mu nevysvetlil, že čaj sa varí tak, že sa vrecúško zalieva vriacou vodou. Vždy ho dostal v pohári v menze DD. Tak ako nevedel prakticky ani o iných bežných veciach zo života. Bol z tých húževnatejších a už ako študent konzervatória si vedel privyrábať muzikou.

Povedal mi, že potom, ako ho odňali z rodiny a odrazu sa ocitol mimo svojeho domova /a to bol jeho domov, tam sa cítil ako každé dieťa pri svojej matke dobre a bezpečne, lebo tak sa cíti asi každé, keď je pri mame/, že to bol druhý najhorší deň jeho života. Mal tašku osobných vecí so zubnou kefkou, doklad o vzdelaní a občiansky preukaz a keby nebol muzikant a nemal nejakú predstavu o svojom ďaľšom fungovaní, asi by mu neostávalo iné, ako sa vrátiť do prvej osady, ktorá ho prijme, lebo nejaké rodinné väzby boli dávno zabudnuté.
Ocitol sa na ulici, ako pes bez obojku, bez svojej búdy.

Príspevok, ktorý dostal je len zlomkom toho, čo štát do zverenca DD za jeho celý pobyt v DD investuje. Dovolím si povedať, že mesačne tento štát dieťa do troch rokov umiestnené v profesionálnej rodine vychádza na cca 600 - 700 €. /príspevok na dieťa do 200€ mesačne + mzda profi rodiča v polovičnom úväzku, odvody zamestnávateľa + príspevok na médiá v profi rodine/. Akonáhle sa dieťa zverí do DD, tam sa výdavky spojené s jeho pobytom ešte viac zvyšujú.

Takže poukazovať na príspevok pri odchode z DD je zbytočné, je to len zlomok toho, čo do zverenca bolo vložené. A popravde, moje deti by s takýmito peniazmi neprežili, keby som ich z domu vykopla. Neviem si to ani predstaviť.
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka



trisestri

1 Minute Ago #14902

tak v tomto bode scasti suhlasim,adaptovat sa je dost problematicke pre deti z decaku,toto startovne nie je nejak prehnane,ved malokedy maju nieco ine ako startovne okrem toho
Presne tak, nemajú nič. A ak si niekto myslí, že chcú utekať s tými peniazmi k svojim, vôbec to nie je pravda.
Preto považujem túto pripomienku v liste učiteliek za nadnesenú a nie je k meritu veci. Inak s listom súhlasím.
Chápem rozhorčenie učiteliek, ale dívajú sa na veci z pohľadu denného stretávania sa detí z osád a nemali by sa vyjadrovať k deťom z DD, pretože k týmto veciam vedia ľudia, čo s týmito deťmi spolupracujú a snažia sa im pomáhať prežiť po odchode z DD.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Melnick Pozri príspevok
Nie som z iného štátu, som zo Slovenska a preto ma vždy rozčuľuje téma "prevýchovy zatiaľmenšiny".
Myslím, že už som aj tu na Porade písala, ako to s tou prevýchovou bolo za bývalého režimu.
Nie vždy som som sa živila ako účtovníčka. Som pôvodne vychovávateľka, ktorá si musela urobiť ďalšiu strednú školu ak som chcela pracovať v MŠ s deťmi predškolského veku. Vysokú školu nemám - dnes titul MGR. Sociálnej práce by som získala za pochodu popri nákupoch v meste a ešte by som sa aj zastavila na kávičke niekde na terase. ( To len na okraj toho, aké "ťažké" je dnes získať titul)
A teraz k veci: keď som už pracovala ako učiteľka MŠ v preplnenej triede s 30-40 deťmi skrsol v našom štáte nápad, že by sa mali začleniť do prevýchovy už deti predškolského, veku z menšiny tak často pretriasanej. Nápad to bol skvelý, veď už J.A.K
odvolávajúc sa na Aristotela a jeho výrok, hovoril, že všetci sa rodíme ako čistá, nepopísaná tabuľa a len počas života sa do nás zapisujú vedomosti, zručnosti a skúsenosti.
Takže hurá na to. Začali sa zriaďovať "Cigánske MŠ" - dobre čítate, žiadny preklep to nie je. Vyčlenili sa 4 učiteľky na jednu triedu a začala sa prevýchova.

Ráno, jedna učiteľka bola v MŠ a čakala na deti, ktoré prišli samé do MŠ, druhá z učiteliek sa vybrala po okolitých príbytkoch a zbierala tie deti, ktoré do MŠ neprišli.

Školníčka dohliadala pri raňajšej očiste detí a deti sa prezliekli zo svojich šiat, do nových teplákových súprav, nakúpených na tento účel.

Hrali sa a žili v priestoroch, ktoré im deti z mojej triedy mohli iba závidieť. Popoludňajší odpočinok trávili na nových postielkach a spali v nových pyžamkách. Ich celodenná kvalitná strava bola za 1,00 SK.

Viem to úplne detailne preto, lebo táto MŠ bola pridružená pod naše riaditeľstvo. Zdalo sa, že je to dobrá cesta prevýchovy a v mnohých prípadoch určite aj bola, ale skončilo sa to a ja neviem, kto je za to zodpovedný, že sa v tejto prevýchove nepokračovalo.

Na každom kroku počúvam, s akým nedostatkom financií bojuje náš štát - mám iba jednu skromnú radu : Páni nekupujte si tourbillonové hodinky za 2 miliony eur, lebo ste na ne určite nezarobili poctivo, ale peniaze určené na prevýchovu vlejte tam, kde sú potrebné a nech sa nevlievajú po ceste určenej na správny cieľ nejakou divnou náhodou do vašich nenásytných vreciek.

A všetkým, ktorí sa nehanebne obohacujú na úkor toho, aby sa konečne niečo s touto menšinou začalo robiť želám, aby sa im ráno zdravili neprispôsobiví : DOBRÉ RÁNO SUSEDKO !!!!!!


PS . myslím, že učiteľky boli vo výrokoch veľmi zmierlivé a že skutočnosť, je ešte oveľa horšia.
korela Pozri príspevok
O ktoré roky išlo? Päťdesiate, šesťdesiate?
Takuto skolku si aj ja pamatam. A bola z 80-tich rokov.
Ofiacialne to samozrejme nebola ciganska skolka...aj ked sa to tak oficialne nepomenovalo,ucel bol jasny. Aj ludia ju inak nenazyvali,ale nik o nej nehovoril hanlivo,iba v dobrom.
V jednej casti mesta,kde bola vacsina domov ciganskych obyvatelov sa z jedneho domu urobila skolka. Nebola to ziadna osarpana ciganska osada,ako ich pozname dnes z medii.
Aj ked 90% deti bolo ciganov, chodili tam aj biele deti.Neviem, kolko platili oni za skolku,ale pre ciganov to bolo za 1sk na mesiac.
Aj ked to cigani spociatku brali s nedoverou,po kratkom case bola skolka plne obsadena.

Bola to skolka ako kazda ina, ale viac sa dbalo na to,aby sa deti ucili hygiene a hlavne pripravovali deti na bezny zivot a na nastup do skoly. Hravou formou sa ucili pismenka,basnicky,pesnicky,alebo pomahali kucharke v kuchyni.
A ucitelky postupne zapajali aj rodinnych prislusnikov...
By ste sa divili,ako ciganske mamicky pozyvali pani ucitelky na navstevy,aby sa pochvalili a sutazili, kto z deti si vie najkrajsie upratat izbu,kto ich doma naucil viac basniciek, ci pesniciek.
Na rodicovske zdruzenia nechodili len rodicia,ale aj strykovia, bratranci a cele rodiny.
RZ sa robili raz za mesiac a mamickam sa vysvetlovalo,ako sa s detmi ucit,ako ich maju viest k hygiene, ci pomahat v domacnosti...
Dodnes mam v pamati malu ,kuceravu,ciernooku Zuzku,ktora bola milacikom vsetkych. Mala iba 3 roky ked nastupila do skolky. Mamicka si sama vybojovala,aby mohla nastupit predcasne,lebo jej starsie deti skolku doma vychvalovali a Zuzka plakavala, ze nemoze tiez chodit...

Dnes,po mnohych rokoch si myslim, ze to bol dobry napad... Vacsinu "tych deti" dodnes stretavam, ziju slusne,pracuju, ich deti sa nicim neodlisuju od inych,bielych spoluobcanov.
Taketo nieco sa dnes deti v ciganskych osadach same nenaucia...dnes su naucene iba bez namahy dostavat...

Rada by som videla,ak by si niekto kompetentny dal tu namahu a urobil by nejake statistiky,ako ziju dnes tie decka z ciganskych skolok,kolko z nich sa dokazalo zapojit do bezneho zivota...podla mna, iba minimum,/mozno ziadne/ skoncilo v osapranych osadach...
Ak chce vlada s romskou otazkou nieco urobit,tak by sa podla mna malo zacat vychovou od deti...
Naposledy upravil arizona : 28.06.12 at 07:06 Dôvod: preklep
4 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
korela Pozri príspevok
Má cirkev nejaké projekty? Alebo KDH? Vie sa o niečom?
Má, napr. v Bardejove na sídlisku Poštárka pracujú s cigánmi Saleziáni už mnoho rokov.
2 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
BXLmiami Pozri príspevok
Bol kňaz,Červeň,na blogu Sme.Ale naozaj,načo misie do Afriky,mali by sestry a misioarov poslať do osád a pracovať s nimi.
V Jarovniciach pracuje VŠZSP sv. Alžbety - takže okrem Afriky a iných svetadielov pracujú aj u nás.
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ja len malicku pripomienku. Prosim, napiste mi, kolki z vas, ktori sa tu "odborne" vyjadrujete k teme, ste v takej osade boli, ci v skole, kde chodia deti z tych osad. Naozaj by ma to velmi zaujimalo.
1 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

neprečítala som si ten list celý, ale bola som učiteľkou síce len pol roka, ale s týmto listom súhlasím, konečne niekto otvorene napísal ako to je, a veľmi sa hnevám, keď si človek povie na nich negatívny názor a hneď je rasista, ale za čo ich chváliť?????????? (samozrejme česť výnimkám)
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka



hubatá

17 Hours Ago #14920A rodičia zasa nič nedajú ako štartovné" svojim deťom do života, ako dávame my gadžovia? Väčšina z nás pomôže deťom pri kúpe bytu, jeho zariadení - toto cigáni zasa nemusia????


My sa tu bavíme o príspevku pre zverenca, ktorý opúšťa DD a nie o ľuďoch, ktorí vyrastajú v rodine.
Každý pomáha ako vie. Dnes je veľa rodín, ktoré žijú pokope dlho potom, čo ich deti vyštudujú, pretože nemajú inú možnosť.
Keďže sa aktívne podieľam na pomoci odňatým deťom, žijúcich po krízových centrách a v detských domovoch, dívam sa na ne inými očami.

Každá sme na inej strane rieky.
Ak si v situácii, že môžeš svojim potomkom kúpiť byt a zariadiť ho, tak Tvoje deti majú veľké šťastie.

Mimochodom, takýmito príspevkami sa úplne ide .
Vyjadrila som sa len k časti listu učiteliek a s ostatným jeho obsahom súhlasím.
My tu v tejto téme neriešime existenciu detí v DD, ale existenciu detí v osadách a takmer nemožnosť učiteľov plnohodnotne s nimi pracovať.

Takže klídek hubatá. Ja viem, že máš cukanie mimiky a celého tela, keď sa obtrieš o moje príspevky, ale Porada je o tom, že sa tu píšu prúdové a protiprúdové názory a už si konečne na to treba zvyknúť a predýchavať to s úsmevom na tvári.
Naposledy upravil danushka : 28.06.12 at 16:15 Dôvod: pre tých, čo nechápu, že nepodporujem lajdáctvo a darmožráčstvo, neporiadok a anarchiu zvýrazňujem modrým text :)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať