Zavrieť

Porady

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej nachádzajúci sa na internete, poukazujúci na dlhodobý problém slovenského školstva v oblasti vzdelávania mladých občanov SR rómskej národnosti. Zaujal ma, a myslím si, že stoji za prečítanie. Autorky v ňom nielen poukazujú, ale aj navrhujú riešenia. Nebolo by na škodu, keby si ho prečítali aj kompetentní na ministerstvách školstva, práce a začali konať lebo už dávno bolo neskoro. Tým čo majú túto menšinu žijúcu v ich blízkosti v liste opísaný problém nebude neznámy. Nakoľko list je dosť dlhý pridávm ho ako prílohu.
Naposledy upravil jarecko : 23.06.12 at 17:51
Usporiadat
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Učiteľky ak nič iné, tak minimálne za odvahu verejne pomenovať stav vecí si zaslúžia obdiv a úctu. Rovnako riaditeľ školy, či primátor mesta, teda chlapi na správnom mieste, ktorí sa postavili za ne. Tí opľúvači spoza anonymných nickov tu boli, sú a budú. Tak to cítili, tak to napísali. A neschopní vládni činitelia, čo nepohli prstom v riešení tejto otázky, nech si lámu hlavu, ako sa opakovanie vyvliecť z prúseru.
3 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Podla mna čo sa týka romov tak ani to všetko čo tu píšete o dodržiavaní zákona a tak nepomôže.Bude to tvoriť v rodinách ešte večšiu chudobu a potom zase viac krádeží a tak stále dokola navyše taký vezen nás stojí viac penazí ako jeden rom v osade.Je to taký kruh z ktorého tažko von.A opatrenia ktoré by mohli pomôcť tie sa nikdy neuskutočnia pretože by nás EU aj zbytok sveta zožrali.
Ja som vypozoroval že romske rodiny ktoré žijú normálne roztrúseno medzi nami sú obvikle uplne v pohode,u nás v obci je viac takých rodín a okrem farby tam ozaj nieje takmer rozdiel,normalne pracujú,deti chodia do školy,majú svoje domy.Lenže ked sa dajú dokopi do toho ich spoločenstva tak vtedy je to zlé a bohužial musím povedať že za vznikom týchto spoločenstiev(osád) sme aj mi všetci.Každý je totiž rád ked sú romovia od neho čo najdalej ale to aby žili normálne medzi nami a nie v osadách je podla mna jediná cesta ako z toho von.A možno žiadna cesta nieje,ono problém to bol vždy a asi bude stále,len raz sa o tom hovorí viac a inokedy menej.
1 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

To Martin, samozrejme že vyčlenenie rómskej komunity malo za následok aj zdivočenie rómov. A ako píšeš, sú medzi nimi skutočne slušní, rozumní, pracovití ľudia. Keďže v našej televízii nie je čo pozerať a občas treba aj relax ležmo pri tyčinkách, pozrela som "Výmenu manželiek ". Pretože Farma je zvrhlosť, a táranie politikov nudné, vcelku som sa potešila, že som náhodou na tú relaciu klikla. Rómka to tej našej bielej naložila vo veľkom štýle. Naučila dieťa používať nočník namiesto plienky, vyčistila nielen pri posteli, ale aj pod posteľou a vo varení boli tie dámy neporovnateľné. Samozrejme v prospech rómky. Takže akákoľvek paušalizácia v otázke rómskej neposlušnosti celkom určite nie je na mieste. A papaláši na to kašlú, pretože ešte majú všetci, bez rozdielu farby politického trička čo vyrabovať, tak sa snažia.
2 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

noemi-ke Pozri príspevok
Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tweety Pozri príspevok
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
veľký súhlas.... "myslieť" si môže len ten čo nemá šajnu o "živote" s cigáňmi.....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
noemi-ke Pozri príspevok
Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.
...aký ????
Tweety Pozri príspevok
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
...odpovedzte obe ......

Potom ja dám sondu do hľbky cigánskej duše....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

buchač Pozri príspevok
...aký ????

...odpovedzte obe ......

Potom ja dám sondu do hľbky cigánskej duše....
Juraj, mám to odpozorované priamo z vlastnej skúsenosti. Nejaký čas som žila na tomto, vtedy akože prominentnom(dokým ich tam nezačali za nejaký čas sťahovať) sídlisku.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Tweety Pozri príspevok
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
Majočka, ono pracovať sa dá aj bez vzdelania, takže súhlasím, že tí, čo trošku v tej škole niečo pochytili /nehovorím teraz o Rómskej inteligencii, ktorá naozaj existuje/ a pracujú, vedia žiť slušne a prinášajú veľa spoločnosti už len tým, že necucajú tento štát.
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

lujza.j Pozri príspevok
veľký súhlas.... "myslieť" si môže len ten čo nemá šajnu o "živote" s cigáňmi.....
Je mi ta luto, ze s nimi asi zijes, ked si tak fundovana, ja len 20 rokov ucim na skole, kde chodia sami cigani z osady! Nezijem s nimi, tak urcite mam mensie znalosti, ako ty.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

noemi-ke Pozri príspevok
Je mi ta luto, ze s nimi asi zijes, ked si tak fundovana, ja len 20 rokov ucim na skole, kde chodia sami cigani z osady! Nezijem s nimi, tak urcite mam mensie znalosti, ako ty.
už rok nie....teda nemám ich za susedov.....ale za momentálnych 23 rokov v jednej štátnej "firme" viem toho teda haba-hej... a ako bonus bývam v "prominentnej" BA štvrti.....s výhľadom na "pentagon".... fundovaná? len som sa stretla s kadečím..... iba jeden bol iný....na toho nezabudnem....býval a možno aj býva v pentagone...riadne zamestnaný....dievča...dcéra jeho družky, ktorá zomrela...riadne sa o ňu staral ....študovala za zdravotnú sestru....
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

lujza.j Pozri príspevok
veľký súhlas.... "myslieť" si môže len ten čo nemá šajnu o "živote" s cigáňmi.....
lujza.j Pozri príspevok
už rok nie....teda nemám ich za susedov.....ale za momentálnych 23 rokov v jednej štátnej "firme" viem toho teda haba-hej... a ako bonus bývam v "prominentnej" BA štvrti.....s výhľadom na "pentagon".... fundovaná? len som sa stretla s kadečím..... iba jeden bol iný....na toho nezabudnem....býval a možno aj býva v pentagone...riadne zamestnaný....dievča...dcéra jeho družky, ktorá zomrela...riadne sa o ňu staral ....študovala za zdravotnú sestru....
Pentagon predsa nie su cigani z osady. Neviem, preco si potom tak odpovedala na moj prispevok. Ja poznam aj tych z osad, aj tych z mesta. Preto som sa vyjadrila. A v BA o ciganoch z osody viete len tolko, kolko vam ukazu v telke. Co je uplne o nicom.
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

noemi-ke Pozri príspevok
Pentagon predsa nie su cigani z osady. Neviem, preco si potom tak odpovedala na moj prispevok. Ja poznam aj tych z osad, aj tych z mesta. Preto som sa vyjadrila. A v BA o ciganoch z osody viete len tolko, kolko vam ukazu v telke. Co je uplne o nicom.
ja som neodpovedala na tvoj..... a aj keby to je tu zakázané alebo ty debatuješ len so "svojimi"?
cigáni sú cigáni.....či takí alebo onakí......
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
noemi-ke Pozri príspevok
Myslim, ze je velky rozdiel medzi ciganmi z osady a tymi z mesta.
Tweety Pozri príspevok
Isto nie je, takým príkladom je u nás Lunik IX. Podstata života je u nich je rovnaká. O rozdieloch v žití môžeme hovoriť len u tých,, čo majú vzdelanie.
buchač Pozri príspevok
...aký ????

...odpovedzte obe ......

Potom ja dám sondu do hľbky cigánskej duše....
...už ani veľmi nemusím.....podstata je hen....

noemi-ke 1 Hour Ago #15181

Cigani z osad su ovela viac primitivni, ako ti, z mesta. Niektori cely zivot neboli ani v majblizsom meste. Ziju len v osade, prirode.Ti mestski su ovela, ovela viac vychcani.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

noemi-ke Pozri príspevok
Pentagon predsa nie su cigani z osady. Neviem, preco si potom tak odpovedala na moj prispevok. Ja poznam aj tych z osad, aj tych z mesta. Preto som sa vyjadrila. A v BA o ciganoch z osody viete len tolko, kolko vam ukazu v telke. Co je uplne o nicom.
Pentagon nie je o cigáňoch, ale o narkomanoch a díleroch. A rovnako ako Ty, poznám rómov z dediny aj z mesta. Sedela som s nimi v škole, bola doniesť úlohy do ich sídla, či navštívila rómku nado mnou v byte. To tu Ty ani ja ale vôbec nevysvetlíme. Akoby neexistoval smradľavý beloch rovnako ako smradľavý cigán. Smrad ako smrad. Pochopiť, že nie všetko čierne je škaredé a biele krásne býva občas zložité.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela


noemi-ke

1 Hour Ago #15185 Lunik nie je osada, je to sucast mesta!

Nie je to osada. Je to geto. Pripúšťaš?

(Wik. "Termín ghetto teraz sa odkazuje na preplnené mestské oblasti často spojené s konkrétnou etnickej alebo rasovej obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby. Kriminality v getách sú zvyčajne vyššie ako v iných častiach mesta. [1] "
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

noemi-ke, keď máš priame skúsenosti zo svojho pôsobenia na škole, aký máš pohľad na list učiteliek z Dobšinej? Predpokladám, že prichádzaš do styku práve s deťmi z osád.
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

Urcite je pravda to, ze.
1. Uplne absentuje rodinna vychova.
2. Ucitelky nahradzaju rodicov v kazdej oblasti.
3. V osadach neexistuje pozitivny priklad.
4. Myslim si vsak, ze snaha o "preonacenie" tychto ludi nasilu a sposobmi, ake chceme my "bieli"- nikdy nebude viest k zmene ich spravania.
5. Oni nechcu zit ako my bieli.
6.Degeneracia obyvatelstva bude stale horsia, nakolko im nic nehovori pribuzenskost.
To je o osadach, nie o ciganoch v meste.
Je to len moj pohlad na vec a moj nazor.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

korela Pozri príspevok

noemi-ke

1 Hour Ago #15185 Lunik nie je osada, je to sucast mesta!

Nie je to osada. Je to geto. Pripúšťaš?

(Wik. "Termín ghetto teraz sa odkazuje na preplnené mestské oblasti často spojené s konkrétnou etnickej alebo rasovej obyvateľov žijúcich pod hranicou chudoby. Kriminality v getách sú zvyčajne vyššie ako v iných častiach mesta. [1] "
Co davaju v telke, je to des.Ani by som tam neisla, myslim, ze je tam problem, ze ich je tam vela a preto si dovoluju to, co si dovoluju.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať