Zavrieť

Porady

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej

Otvorený list učiteliek ZŠ z Dobšinej nachádzajúci sa na internete, poukazujúci na dlhodobý problém slovenského školstva v oblasti vzdelávania mladých občanov SR rómskej národnosti. Zaujal ma, a myslím si, že stoji za prečítanie. Autorky v ňom nielen poukazujú, ale aj navrhujú riešenia. Nebolo by na škodu, keby si ho prečítali aj kompetentní na ministerstvách školstva, práce a začali konať lebo už dávno bolo neskoro. Tým čo majú túto menšinu žijúcu v ich blízkosti v liste opísaný problém nebude neznámy. Nakoľko list je dosť dlhý pridávm ho ako prílohu.
Naposledy upravil jarecko : 23.06.12 at 17:51
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

noemi-ke Pozri príspevok
Urcite je pravda to, ze.
1. Uplne absentuje rodinna vychova.
2. Ucitelky nahradzaju rodicov v kazdej oblasti.
3. V osadach neexistuje pozitivny priklad.
4. Myslim si vsak, ze snaha o "preonacenie" tychto ludi nasilu a sposobmi, ake chceme my "bieli"- nikdy nebude viest k zmene ich spravania.
5. Oni nechcu zit ako my bieli.
6.Degeneracia obyvatelstva bude stale horsia, nakolko im nic nehovori pribuzenskost.
To je o osadach, nie o ciganoch v meste.
Je to len moj pohlad na vec a moj nazor.

Napĺňa ťa tá práca? Máte nejaké príplatky? Aké máte perc. zloženie žiakov v triedach? Ako je to s preventívnymi zdrav. prehliadkami? V ktorom veku vychádzajú zo školy? Nechceš niečo pripísať?
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

korela Pozri príspevok
Napĺňa ťa tá práca? Máte nejaké príplatky? Aké máte perc. zloženie žiakov v triedach? Ako je to s preventívnymi zdrav. prehliadkami? V ktorom veku vychádzajú zo školy? Nechceš niečo pripísať?
Praca je to taka, ako kazda ina. Tie deti su ti vdacne za kazde pohladenie,doma nemaju nic. Casto ani kde spat. ja som mala ziacku, ktora ked odchadzala, napisala mi list znenia- dakujem vam, vsetko co viem, ste ma naucili vy. Viac asi k tomu netreba.

Pripladky? Ake myslis, za co? Mame normalne tabulkove platy.Ak zapocitam cestovne, lebo osady nie su v okresnom meste, tak som na tom horsie, ako ucitelka v meste.

Prehliadky pre seba- ucitelku? Ako kazdy clovek. A vsetky ockovania si hradime sami, ako kazdy clovek. Ziadne ulavy.

Deti odchadzaju zo skoly vo veku 15-16 rokov, ako vsade.

Co take by som mala este pripisat? Neviem, co ta zaujima.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

noemi-ke Pozri príspevok
Praca je to taka, ako kazda ina. Tie deti su ti vdacne za kazde pohladenie,doma nemaju nic. Casto ani kde spat. ja som mala ziacku, ktora ked odchadzala, napisala mi list znenia- dakujem vam, vsetko co viem, ste ma naucili vy. Viac asi k tomu netreba.

Pripladky? Ake myslis, za co? Mame normalne tabulkove platy.Ak zapocitam cestovne, lebo osady nie su v okresnom meste, tak som na tom horsie, ako ucitelka v meste.

Prehliadky pre seba- ucitelku? Ako kazdy clovek. A vsetky ockovania si hradime sami, ako kazdy clovek. Ziadne ulavy.

Deti odchadzaju zo skoly vo veku 15-16 rokov, ako vsade.

Co take by som mala este pripisat? Neviem, co ta zaujima.
Chápem. Aj tvoje ocenenie.
Zdrav. prehliadky detí som mala na mysli. Nie učiteľov, ale aj.
To máte triedy iba s týmito deťmi? Ak áno, preto som sa pýtala na príplatky, predpokladám, že máte trochu iné podmienky pri práci ako vaši bežní kolegovia.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Martin1310 Pozri príspevok
...
Ja som vypozoroval že romske rodiny ktoré žijú normálne roztrúseno medzi nami sú obvikle uplne v pohode,u nás v obci je viac takých rodín a okrem farby tam ozaj nieje takmer rozdiel,normalne pracujú,deti chodia do školy,majú svoje domy.Lenže ked sa dajú dokopi do toho ich spoločenstva tak vtedy je to zlé a bohužial musím povedať že za vznikom týchto spoločenstiev(osád) sme aj mi všetci....
Aj medzi ciganskymi rodinami su velke rozdiely.

Tie ciganske rodiny,ktore ziju porovatelne ako ostatni bieli ludia ,museli aj samy mat snahu nieco na sebe zmenit, chciet zit slusnejsim zivotom, musia mat snahu,aby chodili do prace,aby ich deti chodili do skoly...

Ale ked nejakej ciganskej rodine vyhovuje zit v osarpanych osadach a zit len zo socialky a kradezi, ked maju radost z toho, ze ich malolete deti uz rodia dalsie deti, lebo pribudnu bezstarostne dalsie pridavky do rodiny,tak tam nasilne prestahovanie do bytu na sidlisku nevyriesi nic, len narobi problemy ostatnym spoluobyvatelom a mestu.
Byty skoncia hned od zaciatku s dlzobami na najomnom, s vytrhanymi radiatorami,parketami a konom v obyvacke pri ohniku z parkiet...

Ano, nech sa postavia z nasich dani byty pre romske rodiny. Ale nech si ten byt rodina vopred zasluzi,nech sa byt prideli iba rodinam, kde si dokazu zarobit pracou na najom,nech je podmienka, ze ich deti chodia pravidelne do skoly,nech maju iba tolko deti,kolko dokazu uzivit a slusne vychovat.
Jedine v tom pripade je sanca , ze sa statu vydaje a pomoc takymto rodinam vratia.
2 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

korela Pozri príspevok
Chápem. Aj tvoje ocenenie.
Zdrav. prehliadky detí som mala na mysli. Nie učiteľov, ale aj.
To máte triedy iba s týmito deťmi? Ak áno, preto som sa pýtala na príplatky, predpokladám, že máte trochu iné podmienky pri práci ako vaši bežní kolegovia.
Ano, je to skola, kde chodia iba deti z osady.O zdravie deti sa maju starat asi rodicia, ale boli casy, ked sme my ucitelky chodili s nimi do inej obce na zubnu preventivu. Pre niektore deti to bol zazitok na cely zivot. Ist autobusom.

Podmienky mame dobre. Mame peknu, vybavenu skolu. Deti su ine, ak myslis na to. Niektore nema topanky, niektore bundu. No, to sa vsak moze stat aj v bielej rodine.

Priplatky nemame ziadne.
Naposledy upravil noemi-ke : 30.06.12 at 12:50
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1 Pozri príspevok
Co davaju v telke, je to des.Ani by som tam neisla, myslim, ze je tam problem, ze ich je tam vela a preto si dovoluju to, co si dovoluju.
...myslíš konkrétne tie šoty s určitým komentárom ???....jeden šot povedzme cca 1 - 2 minúty , kde sa vyjadrí do kamery a mikrofónu kde - kto ???....či biely , či cigán ???

...jeden šot o trvaní tých cca 2 minút alebo reálny pobyt v trvaní tiež takéhoto času ......NEPOROVNATEĽNÉ !!!

...šot je ( môže ) byť aj tendenčný , záleží od uhla pohľadu a aj od postoja danej TV a redaktora....

To , čo je vysielané v telke je slabý odvar toho , čo sa v skutočnosti deje .........
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

noemi-ke Pozri príspevok
Ano, je to skola, kde chodia iba deti z osady.O zdravie deti sa maju starat asi rodicia, ale boli casy, ked sme my ucitelky chodili s nimi do inej obce na zubnu preventivu. Pre niektore deti to bol zazitok na cely zivot. Ist autobusom.

Podmienky mame dobre. Mame peknu, vybavenu skolu. Deti su ine, ak myslis na to. Niektore nema topanky, niektore bundu. No, to sa vsak moze stat aj v bielej rodine.

Priplatky nemame ziadne.
"O zdravie detí sa majú starať rodičia."
No práve to si neviem veľmi dobre predstaviť, v súvislosti s tým čo si napísala predtým a to čo sa prezentuje v médiách. Viem, že majú inú imunitu, na pohľad sú zdravé (?), ale som presvedčená, že v tých hygienických podmienkach sa to len hemží rôznymi infektami.Živná pôda pre všetko.
"Pre niektoré deti to bol zážitok na celý život. Ísť autobusom."
Veď práve, iba priblížením k iným reálnym veciam, vzorom, sa môžu tieto deti motivovať k zmene životného prístupu. Na druhej strane (Noviny TV) je to pre niektoré deti taká samozrejmosť, že vďaka ich roztopaši ich musí sprevádzať cestou do školy a zo školy mestský ozbrojený policajt, chrániac vodiča. V minibusíku. Niekde na východe ...Bez slov. Ak sú vo svorke, tak mravy idú bokom.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Sposoby spolunazivania ciganskych obcanov, nielen na povestnom Luniku IX., ale napr. v takej Snine:

http://humenne.korzar.sme.sk/c/64397...policajta.html

Viacmenej si to mesto sposobilo samo. Veta z clanku:

Podľa primátora Štefana Milovčíka (nez.) sa situácia na sídlisku zhoršuje od roku 2004, keď mesto predalo niekoľko bytoviek rómskym združeniam.
Naposledy upravil jarecko : 30.06.12 at 13:54
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

korela Pozri príspevok
"O zdravie detí sa majú starať rodičia."
No práve to si neviem veľmi dobre predstaviť, v súvislosti s tým čo si napísala predtým a to čo sa prezentuje v médiách. Viem, že majú inú imunitu, na pohľad sú zdravé (?), ale som presvedčená, že v tých hygienických podmienkach sa to len hemží rôznymi infektami.Živná pôda pre všetko.
"Pre niektoré deti to bol zážitok na celý život. Ísť autobusom."
Veď práve, iba priblížením k iným reálnym veciam, vzorom, sa môžu tieto deti motivovať k zmene životného prístupu. Na druhej strane (Noviny TV) je to pre niektoré deti taká samozrejmosť, že vďaka ich roztopaši ich musí sprevádzať cestou do školy a zo školy mestský ozbrojený policajt, chrániac vodiča. V minibusíku. Niekde na východe ...Bez slov. Ak sú vo svorke, tak mravy idú bokom.
- To mas pravdu. Deti sa zdaju, ze su zdrave. No skoro kazde trpi respiracnymi ochoreniami a aj samozrejme,su zavsivavene, maju svrab, blchy,zltacku a pod. Skola samozrejjme vyvija iniciativu, deti si vzdy pred vyucovanim spolocne s ucitelkou umyvaju ruky, na toaletu chodia spolocne, aby si umyvali ruky pod dohladom a pod. A je na navykoch ucitelky, aby "uhlidala" seba a nedoniesla tie veci domov.-

- Myslis si, ze ucitelia su ti, ktori by detom mali priblizovat realny zivot? Myslim si, ze ucitelky v tychto skolach robia toho ovela viac, ako je ich napln prace, Robia veci, ktore ine ucitelky by mozno ani nerobili.
Zaklad je rodinna vychova. Kym tato absentuje a v rodine deti nenachadzaju pozitivne priklady, myslim, ze to cele snazenie okolia nema ziaden vyznam.
1 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

To arizona.Ja sa ich nezastávam to PRR,len tak ako si pisala že ked nemajú chuť sa zmenit,to je práve to že Ja som sa nemusel nijako meniť moji predkovia žili normálne takže mám podstatne výhodnejšiu pozíciu ako oni,ja sa nemusím meniť a ktohovie či by som sa aj ja sám dokázal zmeniť.


S tými bytmi to je tiež také že mestá im ich postavia a práve tým z obyvatelov vlastne spravia skoro akoby tú osadu sú tam všetci pokope a vracajú sa ku korenom.No a toto teda k ich zmene neprispeje ani trochu.Teraz si iste pomyslíš že čo by teda mali podla mna s nimi spraviť,takže ti hned aj odpoviem.


Neviem- pretože aj to dobré čo sa pre nich spraví je nakoniec zlé pretože ich to dáva dokopi.
Politici nerobia nič pretože tiež nevedia,ono sa to takto zdá ale na každý nápad je hned nájdených kopec negatývnych ohlasov bud čo sa týka ludských práv alebo riešenie vyrieši jeden problém ale zhorší druhý.
Je to proste v peknej r... .
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

Myslim si, po 20 rocnych skusenostiach s nimi, ze pre nich je najlepsie nechat ich zit v ich prostredi a myslim, ze potrva desatrocia, aby sa pomaly prisposobovali sposobu zivota ostatnych ludi.

Prikladom je to, ako sme sa bavili v skole.
Ak by nas prestahovali do chatrci v osade, na tu mate a zite ,tiez by sme v nich nevedeli zit.Snazili by sme sa prisposobit si ich svojim zvykom a sposobu zivota.

Je to podla mna to iste, ale obratene.

Oni maju uplne inu mentalitu, ako ostatni, povedzme Europania, ine hodnoty, ktore zdedili po predkoch po starocia. Kazdy si mysli, ze sa to da zmenit hned- ako chcu ti druhi.

Vyhody a ostatne privilegia- ved to sme ich naucili predsa my.Nic nerobit a len brat....bez pomoci a rad by oni na to sami neprisli.

Aj deti z domovov. Casto sa stavalo, ze nam do skoly volalali, ze dieta utieklo. A neislo nikde inde, ako s svojim- do osady.
Mozno par deti, ktore su od narodenia mimo toto prostredie sa vie prisposobit, ale " ako sa vravi"- volanie krvi je silnejsie.

Opat pisem zo skusenosti s etnikom, ake poznam ja.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

Noemi, aj na základe Tvojich skúseností je viac ako zrejmé, že otázku rómskej komunity najskôr vyriešia dobrovoľníci, ochotní priamo v osade vplývať na zmenu postojov rómov. Na Slovensku v posledných týždňoch a dňoch je absolútne jasné, že tu vládne jediná politická strana zvaná Gorila, ktorá nemá záujem o nikoho z občianskej komunity. Tie ostatné názvy - KDH, SMER, SDKÚ a ďalšie sú len označenia rajónov teritória ich nezazmluvneného biznisu, kam majú ostatní zákaz. A navzájom sa akceptujú a tolerujú. Policajná akadémia je toho hrozivým dôkazom. Ak by som ja bola tým dobrovoľníkom, začala by som v osade, a skúsila to starým heslom - škola hrou. Detičkám by som sa snažila vysvetliť, že ak kradnúť a zbíjať, tak slušne. Naučiť ich, že sa najskôr musia zmeniť vo filozofii žitia, že sa musia umývať, slušne obliekať, vyčistiť si príbytok, veľa sa naučiť, kúpiť bielu košeľu, najlepšie s bielym golierom. A potom až budú sa budú môcť nepotrestaní, vážení realizovať a nebadane bohatnúť a mať sa konečne lepšie. Možno by to zabralo. Možno určite.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

v rozhlase bezi diskussia,ako inak zastupca ciganov tvrdi ze za vsetko mozu nase rasisticke postoje a chudence ciganske su este aj utlacane,zastupcovia ministerstva skolstva zas tvrdia ze za vsetko zodpovedaju riaditelia skoly a pre ich obhajcov na Porade,aj tam kde nemaju Gorilu,aj tam maju vazne problemy z tymto etnikom,ale podme vsetci lupit kradnut,zneuzivat davky,kalicit nevinnych ludi,byt ucitelov, spravajme sa asocialne lebo Gorila.
0 0
Pikoška Pikoška

Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

To trisestri, tá Tvoja paušalizácia je chorá a tá nenávisť nákazlivá. Ak už sú cigáni u Teba horší ako goriláci, tak Ti asi budem ťažko vysvetľovať, že tu nikto neobhajuje cigáňov, ale pripusti, že aspoň jediný je slušnejší ako biely a ja budem nadmieru spokojná, že si objektívny.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Pikoška Pozri príspevok
To trisestri, tá Tvoja paušalizácia je chorá a tá nenávisť nákazlivá. Ak už sú cigáni u Teba horší ako goriláci, tak Ti asi budem ťažko vysvetľovať, že tu nikto neobhajuje cigáňov, ale pripusti, že aspoň jediný je slušnejší ako biely a ja budem nadmieru spokojná, že si objektívny.
pisem o neprisobivych a pripustam se sa aj medzi ciganmi najdu slusnejsi ak medzi castou bielych,ae predsa z tymi nema nik problem a keby sa uplatnoval dosledne zakon ci voci gorilam alebo kazdemu kto kradne,lupi,vrazdi,podvadza a pacha nasilie tak by to bolo ok-vyzyvat na dosledne uplatnovanie rovnakych pravidiel a zakonov je podla teba sirenie nenavisti,tak dakujem pekne a ak maju neprisobivy problemy kvoli zlodejine gorilam tak nech si to riesia z nimi,preco dobiju niekoho kvoli jednej sprostej cigarete,alebo lupia u dochodcov a ohrozuju ludi co im nic nespravili,ale rovnako je pre mna hnusny aj gorilak,aj biely podvodnik z energetickeho centra,aj skinhead ktory bez priciny zbije romske dieta,aj policajt ktory mladi demonstrantov,aj skorumpovany sudca a aj ked uznavam ze trestna cinost bielych golierov je omnoho rafinovenajsia ako ta neprisobivych,ale to neznamena ze to treba ospravedlnovat a obhajovat,lebo nasilim ohrozuju ludi ktory im nicim neublizili-sam rom v zamene manzeliek povedal ze bieda sa da ospravedlnit ale nie spina a bordel-lutujes tych v osadach,ale ten poriadok si tam mozu udrziavat,takisto ze hovoris o diskrimanicacii,ale porovnaj ako vyzerali sidliska v mestach a tie byty nie iba na Luniku pri ich odovzdavani a ako vyzeraju teraz v porovnani z bytmi ktore dostali neromovia-no ale ked pozeras na problem ideovou optikou Ludi proti rasizmu,tak tazko vysvetlovat ze rasizmom nie je volanie po spravodlivosti a uplatnovani platnych zakonov,mnohy ludia maju problemy a musia sa z nimi vyspriadat sami a dokazu to bez nasilia,vyhrazok a ohrozovania svojich susedov,ze som navrhoval aj urcite riesenia to ti tiez uniklo a boli niekedy aj v pripomienkovom konani aj v praxi,uz nevravim ze mojoj zasluhou,ale navrhoval som ich v minulosti kompetentnym /romsky asistenti,policajne pomocne romske hliadky,osobitny prijemca davok atd,terenny soc.pracovnik/-pricom sa my nepacio nepacilo ze za take aktivity dostavali iba nieco malo ako je aktivacny priplatok,bol som za to aby dostavali minimalne prijem na urovni minimalnej mzdy ak sa osvedcia-takze motivovat k zakonym aktivitam,osvete,cistote,zodpovednosti a tak aj nastavit davky-tolerancia kriminality len eskaluje napätie a ked som taky nenavistny rasista-len podaroval som parkrat oblecenie a chlieb romom,lebo ak sa nespravaju agresivne,tak nemam s nimi problem
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

este doplnim,ta prekvapi ale ciastocne uhlasim z myslienkou a navrhom romskeho poslanca za OLANO v parlamente a to ze bagre pri burani osad problem neriesia iba ho presuvaju a ze treba legalizovat osady.s tym ze tu sumu treba strhavat ciastocne z davok alebo cez formu vpp,vyhladovo by sa dalo uvazovat potom o budovani infrastruktury a nejakeho vhodnejsieho byvania ako su chatrce z fondov EU.
dalej boli navrhy ako internatne skoly,poukazovanie davok na ucet a dalsie-len prave tie vselijake falosne pseudoorginazecie a aktivisti brania rozumnym aktivitam pausalnym obvinovanim z rasizmu a diskriminacie,pricom samy nenavrhnu nic konstruktivne,len sterotypne sa prizivuju na romskej problematike z bezpecnej vzdialenosti od problemovych romskych lokalit,sami su v mnohom falosny a aj rasisticky,lebo ich verbalne taranie je v hlbokom rozpore z ich konanim a vnutornym presvedcenim,inak by sami isli osobnym prikladom v spoluziti s neprisobivou castou romskeho etnika.
ziadne hrube nasilie sa nema tolerovat,ci uz ide o osadnika,alebo bieleho ing ktory pacha domace nasilie,nejaka facka sa stane raz ze uleti,tak tu pokuta a napomenutie, pri opakovani este väcsia pokuta a vystraha,ale po tretikrat alebo pri zavaznom ublizeni na zdravi do basy ci rom ci minister-ono peniaze sa daju nahradit ale zdravie, strach, trauma to stoji viac ako peniaze
posledny postreh,najhorsie je ze kompetentny v krajine goril nekonaju ani v ramci tych zakonnych moznosti ktore maju,to nie je iba problem uciteliek,je to zavazny celospolocensky problem ktory prezrel,darmo su tam bocne umysly,toto zacina prerastat cez hlavu-riesenia existuju,len neviem aky ma vyznam zdevastovat krajinu nezakonostou a extremizmom.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pikoška Pozri príspevok
To trisestri, tá Tvoja paušalizácia je chorá a tá nenávisť nákazlivá. Ak už sú cigáni u Teba horší ako goriláci, tak Ti asi budem ťažko vysvetľovať, že tu nikto neobhajuje cigáňov, ale pripusti, že aspoň jediný je slušnejší ako biely a ja budem nadmieru spokojná, že si objektívny.
samozrejme, že paušalizácia nie je v poriadku - všelijakí ľudia sa nájdu aj medzi cigáňmi , aj medzi gádźami. Je veľa slušných cigánov - ale aj veľa neslušných gádžov.
Pridám moju skúsenosť - vyrastala som v dedine, kde bola početná cigánska komunita , mala som spolužiakov a aj kamarátov medzi nimi. Ale väčsinou boli ich otcovia zamestnaní - ženy ani veľmi nie. Ak deti nechodili do školy, stiahli im rodinné prídavky. a aj keď sa vyskytli nejaké krádeže, nebolo to nič také strašné. nedovolili si (netrúfli) to, čo teraz. Deti mali iné príklady u rodičov. Sami si vedeli urobiť poriadky vo svojej komunite. napr chodili aj hrávať po svadbách, na sviatky po domoch - vždy za to neiečo dostali (doteraz si spomíname, ako po tradičnej kolede na vianoce nasledovala pesnička "jó češne zráli" (správne Matuška -"Jó třešne zráli" ).
Teraz je situácia úplne iná - už malé deti si dovolia napádať starých ľudí, nedajbože ak nejaký ide pod vplyvom alkoholu - tak ho zo tri cigánčence a tiež ich bieli kamaráti strčia zo zadu a ukradnú mu peniaze, doklady (ak nájdu), prípadne ho aj dokopú. Obchodníčky v obchode striehnu, keď príde takáto skupinka, lebo tak vedia odpútať pozornosť, kradnú ako straky. Keď je čas poberania dávok .. nakupujú alkohol a drahé maškrty pre deti (ja si nedovolím také drahé kúpiť - obaly sú porozhadzované po ceste ). Vydrží im to možno týždeň, nuž a potom hajde kradnúť, čo nie je privarené - v lepšom prípade idú zbierať maliny a huby (okamžitá dlaňovka), prípadne žobrú a obťažujú ľudí, rozoberú hocičo - kde je nejaké železo . takto u nás úplne rozobrati pílu - ktorá ich ešte nedávno zamestnávala (ostali len ruiny - a dokonca z hľadiska BOZP sa to muselo riešiť aby tam niekoho nezabilo).

A ďalšia kapitola - ako si vedia zabezpečiť veľmi dobre príjem dávkami (že s kým bankuješ ? - so sociálnou poisťovňou.) A majú na to najatých veľmi dobrých poradcov (väčšinou gádžov) -- goriláci - a to je už ozaj . Tí sa samozrejme popri tom nabalia poriadne. (niektoré praktiky sú tu už spomenuté. )
A toto všetko naši predstaviteli veľmi dobre vedia (a neriešia) - a možno by stačilo len mať rovnaký meter aj na gádžov aj na cigáňov. Nevyriešilo by to problém celkom - ale aspoň trošku by pomohlo . (a to si ešte ani netrúfnem sem napísať jeden hrozný spôsob, ako sa zabezpečuje príjem v skoro každej romskej rodine - a tiež za pomoci "iných").

Mne napr SP poslala výhražný list pre dlh 6,50 eur (aj to neoprávnene - pretože si moje platby poistného riadne neskontrolovali v systéme.. a kebyže nezaplatím daň a poplatky mestu - už visím môžno na nástenke hanby a vyfasujem pokutu .

Ešte jeden môj názor si dovolím napísať. Rasistom sa človek určite nenarodí ... stáva sa ním v takomto prostredí. A veľmi ťažko sa vysvetľuje rodičom dieťaťa, ktoré takýto spoluobčania dobili, prípadne aj z s ťažkými následkami to ostalo - že veď oni za to nemôžu - čia je to teda chyba, že už tie deti sú také "zvlčelé"? Potom samozrejme nastanú také nešťastné situácie - ako nedávno. A len dúfať treba, aby to častejšie nebolo. Môžme sa potom čudovať, že ľudia budú brať spravodlivosť do valstných rúk ?? Alebo že stúpa počet prívržencov Kotlebu ??
Neviem, čo by pomohlo - ale hádam by aj stačilo dodržiavať zásadu, že bez práce nie sú koláče. A oni veru robiť vedia, keď chcú . Keď som videla, ako trepčia obrovskú kovovú konštrukcie (šiesti mali čo robiť) do zberu - a ešte v zime! - normálne som ich obdivovala.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
http://www.mojevideo.sk/video/15524/...ychode_sr.html
1 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Skutocne pisatelky otvoreneho listu, ucitelky z Dobsinej.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať