Zavrieť

Porady

Vlastníctvo balkóna II

Žiadam Noemi-ke, Luanu38, Alaya1 a ďalšie ich kámošky z Dogfóra a tiež ostatných, aby neklikali na vyriešené, keď sa v téme nič nevyriešilo! Podobná téma tu síce je, ale je stará 5 rokov!
Ostatných žiadam, aby sa držali otázky a nerozoberali tu splácanie úverov, v koho vlastníctve sú okná a pod.

V téme fajcenie balkon bol prezentovaný takýto názor:

Tictac7
...troška si tu do vás zabrdnem. Balkón nie je vo vlastníctve toho, kto vlastní byt. Balkón je súčasťou obvodového múru bytového domu, resp. fasády a preto je spoločným vlastníctvom všetkých vlastníkov predmetného bytového domu, tak ako každý iný spoločný priestor v dome. Avšak vzhľadom na to, že výstup naňho je možný len z toho-ktorého bytu, vlastník predmetného bytu je len užívateľom tohto priestoru (a preto si už podľa novej legislatívy za tento úžitok aj platí).
...na LV predsa nikto nemá uvedenú podlahovú plochu balkónov, na rozdiel od plochy bytu a pivnice....


http://lamparen.markiza.sk/clanok/v-...i-uvidite.html
Podľa zákona sa podlahovou plochou bytu rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, bez plochy lodžií a balkónov. Na základe zákona o vlastníctve bytov vlastník bytu balkón alebo lodžiu užíva, ale nie sú v jeho vlastníctve.

Môj názor je:
Do katastra nehnuteľností sa zapisujú bytové a nebytové priestory (plochy týchto priestorov). Definíciu, čo je/nie je bytový/nebytový priestor, som v zákone o katastri nehnuteľností nenašla. V zákone o vlastníctve bytov je definovaný takto:

Zákon o vlastníctve bytov
§ 2
(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.
(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.
(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Odvolávka 5) je na 5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka:
§ 121
(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.
(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.


Z tohto vyplýva, že balkón nie je bytovým/nebytovým priestorom, preto ani nemôže byť zapísaný na liste vlastníctva a nie je ani miestnosťou, ale je priestorom určeným na trvalé užívanie s bytom - môj názor.

Kde konkrétne je v zákone o vlastníctve bytov napísané, že vlastník bytu balkón nevlastní? Je tam napísané len to, že jeho plocha sa neráta do podlahovej plochy bytu.

Veľa ľudí má na zmluvách uvedené balkóny ako súčasť bytu. Tak to tam majú uvedené niečo, čo nie je ich?
Naposledy upravil Llívia : 30.06.12 at 11:13
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

sito Pozri príspevok
Ani v jednom zákone nie je uvedené, definované, čo je to balkón? Ja balkón chápem ako vodorovnú nosnú konštrukciu, ktorá nie je súčasťou bytu. To je nepriamo v zákone napísané. Nemôžem za svoju hlavu, využívam, teda čo mám v nej, ako viem. A za zákon, tiež nemôžem, ako je napísaný. Či?
A ja zase balkón chápem ako je priestor určený na to, aby sa s bytom užíval, pretože ho nemôže užívať nikto iný.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

schválne som si vybrala Zmluvu o prevode vlastníctva bytu...nemám scener tak napíšem:
Popis a rozsah vlastníctva bytu: Byt pozostáva z1 obytných miestnosti a príslušenstva, ktorým je: Kuchyňa, predsieň, loggia, WC, kúpeľňa, pivnica nachádzajúca sa v suteréne.
Určenie a popis spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva:
Spoločnými časťami domu sú základy domu, strecha, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodišia, spoločné terasy, podkrovia, povala, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Asi tomu nerozumiem alebo malo byť napísané, že balkón je spoločný ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Na porade je nám, môže byť to chápanie u prdele. Ak by sme bývali v jednom dome, tak každý z nás by mal právo požiadať súd, aby rozhodol, kto pochopil ten napísaný zákon správne. Ako by rozhodol súd? Neeeviem.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Mne to družstvo predalo aj s balkonom, nech si to potom rieši ono. Zaplatila som za všetko a ak nie, nech ho zburajú a vrátia mi alik.čiastku.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sito Pozri príspevok
Na porade je nám, môže byť to chápanie u prdele. Ak by sme bývali v jednom dome, tak každý z nás by mal právo požiadať súd, aby rozhodol, kto pochopil ten napísaný zákon správne. Ako by rozhodol súd? Neeeviem.
sitenko, aj keby súd rozhodol že balkon nieje súčasť bytu, ale automaticky by si ho získal vydržaním- ja moje 2 lodžie 10 rokov užívam v dobrej viere,že sú moje...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

http://www.porada.sk/t110043-p3-fina...ovom-dome.html
Z príspevku od Mária27:
...Zákon o vlastníctve bytov hovorí vždy o podlahovej ploche bytu bez príslušenstva. Plocha balkóna podľa občianskeho zákonníka je príslušenstvom bytu, nie celý balkón...

Aký je rozdiel medzi balkónom a lodžiou?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sito Pozri príspevok
Na porade je nám, môže byť to chápanie u prdele. Ak by sme bývali v jednom dome, tak každý z nás by mal právo požiadať súd, aby rozhodol, kto pochopil ten napísaný zákon správne. Ako by rozhodol súd? Neeeviem.
inak neviem ako tebe ale dan z nehnutelnosí mi mesto počíta z plochy bytu aj s lodžiami...- čistý byt mám 75 metrov ale počítajú mi aj 2 krát lodžiu po 4 metre- celkovo 83 metrov...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ivenka Pozri príspevok
schválne som si vybrala Zmluvu o prevode vlastníctva bytu...nemám scener tak napíšem:
Popis a rozsah vlastníctva bytu: Byt pozostáva z1 obytných miestnosti a príslušenstva, ktorým je: Kuchyňa, predsieň, loggia, WC, kúpeľňa, pivnica nachádzajúca sa v suteréne.
Určenie a popis spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva:
Spoločnými časťami domu sú základy domu, strecha, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodišia, spoločné terasy, podkrovia, povala, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Asi tomu nerozumiem alebo malo byť napísané, že balkón je spoločný ?
Tá lodžia nie je príslušenstvom bytu. Podľa odvolávky 5 sa jedná o priestor, pivnicu, ktorá je akože súčasťou bytu, a to aj napriek tomu, že je omnoho ďalej od bytu ako lodžia.

182/1993, § 2, odsek 7

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

Toto niekto nedomyslel! Ak vlastník bytu má možnosť využívať balkón, lodžiu, terasu na ktorú je vstup len z jeho bytu, ..... Tak by som to formuloval ja až na to, že tých 25 % by som nahradil 99 %.

Tie peniaze by aj tak nepokryli generálnu opravu balkóna, balkónov. V podstate je to jedno ak majú všetci rovnaké balkóny. Ak nie, bola by to účinnejšia náplasť pre tých čo balkóny nemajú, prípadne ich majú menšie.

Ako napísal Stanko, balkón nikto nikomu nezoberie. Ale jeho opravu hradia z FOaÚ všetci podľa majetkového podielu + 25 % za plochy balkóna na jeden m2.

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sitko, dal som dopyt aj tvojemu velkému kamošovi z Porady ujovi Paskovovi, aký je jeho názor- som zvedavý aj na jeho názor...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Stanislav 1975 Pozri príspevok
sitenko, aj keby súd rozhodol že balkon nieje súčasť bytu, ale automaticky by si ho získal vydržaním- ja moje 2 lodžie 10 rokov užívam v dobrej viere,že sú moje...
Pozdrav Vierku, manželku.

Stanislav 1975 Pozri príspevok
inak neviem ako tebe ale dan z nehnutelnosí mi mesto počíta z plochy bytu aj s lodžiami...- čistý byt mám 75 metrov ale počítajú mi aj 2 krát lodžiu po 4 metre- celkovo 83 metrov...
Ja mám na katastri 61 m2 zaokruhlene, v skutočnosti 60,63 m2 a za tie aj platím mestu daň za byt.

Stanislav 1975 Pozri príspevok
sitko, dal som dopyt aj tvojemu velkému kamošovi z Porady ujovi Paskovovi, aký je jeho názor- som zvedavý aj na jeho názor...
Tiež som zvedavý, ale asi si to sito vypije ...

Zatiahlo sa, idem na pivo.

0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sito Pozri príspevok
Pozdrav Vierku, manželku.



Ja mám na katastri 61 m2 zaokruhlene, v skutočnosti 60,63 m2 a za tie aj platím mestu daň za byt.



Tiež som zvedavý, ale asi si to sito vypije ...

Zatiahlo sa, idem na pivo.

Máš pravdu,daj si jedného staropramen-a na mňa- ja zasa idem okúpať naše morské prasiatko...
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
inak neviem ako tebe ale dan z nehnutelnosí mi mesto počíta z plochy bytu aj s lodžiami...- čistý byt mám 75 metrov ale počítajú mi aj 2 krát lodžiu po 4 metre- celkovo 83 metrov...
fake, a kto myslíš, že dáva podklady na určenie dane z nehnuteľnosti? Ako mal tvoj byt tebou vyplnené tlačivo, tak počítajú. Snáď si nemyslíš, že mesto určuje aký veľký je tvoj byt...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
182/1993, § 2, odsek 7

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.

No asi všetci prehliadate jedno.

Ak sa píše, že podlahová plocha je plocha bez balkónov, tak ja tomu rozumiem tak, že do fondu opráv sa prispieva práve podľa tejto plochy a kto má balkón tak sa mu pripočíta k tej ploche 25% z plochy balkóna.
Keby tam to tučné nebolo, tak by platili do fondu opráv za balkón 100% a nie 25%.

Pokiaľ ide ostatné zákony, napríklad občiansky zákonník §121, tak balkón je súčasťou bytu.
A podľa zákona o miestnych daniach, sa platí daň z nehnuteľností, za celý byt vrátane balkónov.

Teda treba si v zákonoch prečítať všetko a nie iba to čo sa vám hodí.
Samozrejme si nerobím ilúzie, že všetky zákony sú bez chýb. Veď sami vidíte, aký "materiál" sme si parlamentu zvolili. A to nehovorím iba o posledných voľbách.
0 0
henrieta3 henrieta3

henrieta3 je offline (nepripojený) henrieta3

sito Pozri príspevok
Zasa človek?!


samozrejme, ze logia je sucast bytu, mam ju riadne v zmluve, v ploche bytu, aj zan platim vsetko, co saspocita
ale...pri zateplovani sa vlastnici nacierno zasklennych loggii dohodli, ze nam, co mame loggie na ine ucely, nebudu zateplovat a bodka. nepohla som s tym ani ja, ani nikto iny, dom je zatepleny, loggia nie, musim si sama zavolat makstrov, cize aj takto sa to riesi v dome, kde byvaju hlupaci
ale vy ste asi mali iny problem pred 7 rokmi, ked zacala tato diskusia
1 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Ak nebudem reagovat na vsetky prispevky, to hlavne je : balkon je priestor ktory pari k bytu, ale je chraneny zakonom ( vynimocne ) aby si z neho kazdy bl...ec nemohol prestavat nieco ine
0 0
zandra zandra

zandra je offline (nepripojený) zandra

A ked my mame na LV zapisane majetkove podiely, nie plochu v m2. Tie cisla(majetkovy podiel) je neviem ako vypocitany. Nevyjadruje plochu bytu ku vsetkym plocham. Je urceny zaklad 100 000 tis. podielov a ďalej fakt neviem ako je to vyratane. Potom ako vyriesit platenie + 25% za balkon?
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

henrieta3 Pozri príspevok
samozrejme, ze logia je sucast bytu, mam ju riadne v zmluve, v ploche bytu, aj zan platim vsetko, co saspocita
ale...pri zateplovani sa vlastnici nacierno zasklennych loggii dohodli, ze nam, co mame loggie na ine ucely, nebudu zateplovat a bodka. nepohla som s tym ani ja, ani nikto iny, dom je zatepleny, loggia nie, musim si sama zavolat makstrov, cize aj takto sa to riesi v dome, kde byvaju hlupaci
ale vy ste asi mali iny problem pred 7 rokmi, ked zacala tato diskusia
Všimol som si viacej panelákov na "Terase" v KE ,že mali plášť budovy zateplený a loggie zasklené JEDNOTNE ,

všetky loggie tým istým sposobom bez výnimky, /z dovodu zamedzenia prenikania hluku do bytov z dopravneho ruchu/

Potom aj bytovka vyzerá ESTETICKY , nie ako v Rumunsku, či Bulharsku/kto videl sidliská v Bukurešti vie ako to myslím/
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zandra Pozri príspevok
A ked my mame na LV zapisane majetkove podiely, nie plochu v m2. Tie cisla(majetkovy podiel) je neviem ako vypocitany. Nevyjadruje plochu bytu ku vsetkym plocham. Je urceny zaklad 100 000 tis. podielov a ďalej fakt neviem ako je to vyratane. Potom ako vyriesit platenie + 25% za balkon?
Ale máte aj presnú podlahovú plochu bytu. To je plocha po ktorej môžete chodiť, je ohraničená zvyslími stenami, na ktorých je strop.

Na spoločných priestoroch máte spoluvlastnícky podiel. Ak má dom, súčet všetkých podlahových plôch bytov100 000 m2 a váš byt má 80 m2, tak váš podiel zo spoločných priestorov domu je zapísaný 80/100 000.

Na mesačnom, predpise, aj ročnom vyúčtovaní máte ešte užitkovú plochu. To je plocha do ktorej je započítaná aj plocha balkóna, lodžie, terasy. Odpočítaním podlahovej plochy dostanete plochu balkóna, lodžie, terasy. Ak je plocha balkóna 5 m2, tak 25 % plochy je 1,25 m2. Potom na výpočet úhrady preddavkov do FOaÚ sa používa 81,25 m2, nie len 80 m2 bytu.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Čo je to balkón? Balkón je vodorovná nosná konštrukcia, ktorá presahuje za obvodové múry domu, ak sa ohraničí zábradlím, a je z bytu umožnený vstup na tu konštrukciu, tak vznikne priestor, na ktorý má prístup len vlastník bytu. ( ? Ak sú balkóny blízko seba, prípadne spojené, môže aj sused, a nemusí použiť ani vchodové dvere do bytu.

Čo je to lodžia? V podstate to iste, ale splýva s obvodovými múrmi, nie je vysunutá ako balkón.

Čo je to terasa? Je to tiež vodorovná nosná konštrukcia, ktorá je aj strešná konštrukcia, teda je to strop bytu, alebo nebytového priestoru, na ktorý je umožnený vstup z bytu nad jeho úrovňou.


Prečítajme si teda všetko.

Ústava SR., Čl. 20, odsek 1

(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje.

Má, každý!

Čl. 21, odsek 1

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

Jasné, čo je moje, nie je tvoje!

Občiansky zákonník.

Deviata hlava, Vymedzenie niektorých pojmov, § 121, odsek 2

(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

Toby mali byť pivnice, pripadne miestnosti na poschodiach mimo bytu, balkóny, terasy.

Druhá časť, vecné práva. Prvá hlava, vlastnícke právo, § 125, odsek 1

(1) Osobitný zákon upravuje vlastníctvo k bytom a nebytovým priestorom.

Vzhľadom k tomu, že problematika bytových domov je rozsiahla, tie rieši samostatný zákon.

Zákon 182/1993, § 2, odsek 1 až 7

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(2) Bytovým domom (ďalej len "dom") sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.
------------------------------------------------------------------

5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka.


§ 3

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonníka a osobitné predpisy. 6)

A stanovil, bez plochy balkónov, lodžii a terás.


Nadobúdanie vlastníctva, § 4, odsek 1, písmeno a

(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,


Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome, § 5, odsek 1, písmeno a

(1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byť písomná a okrem všeobecných náležitostí 9) musí obsahovať

a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,

b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa pri priľahlom pozemku nepostupuje podľa písmena e),

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome, § 6, odsek 1 až 4

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

(4) Zmluvy uzatvorené v rozpore s odsekom 3 sú neplatné.

Detaily v jednotlivých domoch sa riešia v zmluvách o správe bytového domu.

Spoločné ustanovenia k správe domu, §9, odsek 1 a 2
§ 9

(1) Práva a povinnosti zo zodpovednosti za vady a za škody voči dodávateľovi domu prechádzajú z pôvodného vlastníka domu na spoločenstvo ku dňu zápisu spoločenstva do registra združení.

(2) Právne úkony týkajúce sa domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku zaväzujú spoločenstvo, a ak sa spoločenstvo nezriaďuje, zaväzujú všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

§ 10, odsek 1 až 3

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a)
mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, § 11, odsek 1 až 4

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

Po prečítaní sa ponúka otázka. Čí je teda balkón, lodžia, terasa? Toho kto ju môže užívať, alebo tých ktorý rozhodujú čo sa môže, alebo nemôže s nimi robiť.

Jednoducho nejde ani tak o ich vlastníctvo, ale o peniaze, ktoré treba zaplatiť za ich opravu. Tu sa prejavuje hrabavosť vlastníkov, ktorí majú možnosť ich využívať, ale ak treba viac zaplatiť, tak to už nie, to všetci.

Všetko je to tým, že málokto sa pozrie na svoj dom ako vypadá, čo by sme mali spoločne spraviť, aby boli v dome dobré medziľudské vzťahy. A keď sa pozerá zo svojho bytu, dom už nevidí, tak aké spoločné starosti. Aké medziľudské vzťahy? Čo je moje, je moje!

Človečina. Zadarmo.
2 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Vybrané z příspěvku č: 40 * sito *

Všetko je to tým, že málokto sa pozrie na svoj dom ako vypadá, čo by sme mali spoločne spraviť, aby boli v dome dobré medziľudské vzťahy.

Děkuji.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať