Zavrieť

Porady

Výsluhový dôchodca umelec

Dobrý deň,
Som výsluhový dôchodca, ale ešte nie som v starobnom dôchodku. Zatiaľ som nezamestnaný, platím si dobrovoľný dôchodok a do zdravotnej poisťovni pretože som výsluhový dôchodca neplatím.
Venujem sa umeleckej fotografii, zatiaľ to robím zadarmo ako koníček. Moje diela posielam do časopisov a na internet ale mam nejaké ponuky na kúpu mojich diel. Chcem sa opýtať, ak chcem umelecké dielo predať asi potrebujem IČO alebo aspoň DIČ, no živnosť zatiaľ kvôli malému zisku ročne neplánujem založiť. Ale keď som sa pýtal na zdravotnej poisťovni čo sa zmení keď budem mať pridelený DIČ povedali mi že kedysi mali výsluhový dôchodcovia s DIČ platiť menšie príspevky do poisťovne, ale to už neplatí takže by som platil ako živnostník. To je okolo 40 eur (minimum). Ročne by to bolo okolo 500 eur.
No ja by som v priemere predal do roka moje umelecké diela maximálne do tejto hodnoty, určite nie viac.
Napíšte mi prosím, či je teda nejaký spôsob ako by som legálne predal moje umelecké diela v hodnote do 500 eur ročne (jednalo by sa maximálne o 10 umeleckých zakázok) aby som pritom všetko čo zarobím neodviedol do zdravotnej poisťovni, ktorú mám teraz zadarmo.
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Výsluhový dôchodca umelec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.