Zavrieť

Porady

Nárok na materskú - súrne

Súrne prosím o radu. Som SZČO, avšak posledné 2 roky som nemala povinnosť platiť odvody do SP. Momentálne som však nečakane v 7.týždni tehotenstva. Prepokladaný termín pôrodu začiatok marca 2013. Budem mať nárok na materskú, ak si zaplatím odvody teraz od júla 2012? Nazbieram tých 270 povinných dní platenia do SP, alebo dá sa do SP zaplatiť 1-2 mesiace aj spätne? Resp. budem vďačná za akúkoľvek rýchlu radu. Vopred vďaka!!!
Usporiadat
ZdenaP ZdenaP

ZdenaP je offline (nepripojený) ZdenaP

Ahoj.
Preštudovala som si novelu a nenašla som žiadne zmeny a preto som si písala aj na poradňu Sociálnej poisťovne a našťastie promptne reagovali. Potvrdili mi, že by splnila všetky podmienky pre získanie materského, PN by bola len z minima, t.j. 339,89 eur. Podstatné je, že materské získa. Chcem si však ešte u teba overiť, či pracovný pomer na určitú dobu, končí k príslušnému dátumu bez ohľadu na to, či je dotyčná na PN alebo materskej, či rodičovskej. A ešte ako u jedného aj druhého zamestnávateľa vypočítam PN počas prvých 10 dní. Z akej sumy? U zamestnávateľa, kde by mala 1100 Eur by som to vyrátavala len z pravdepodobného zárobku a minima 339,89 eur, pretože nesplnila podmienku 90 dní. Ale ako u druhého zamestnávateľa? Tam má príjem cca 120 Eur. Čo tam? A mám ako zamestnávateľ povinnosť zisťovať si, či má aj iné pracovné pomery, hlavne z pohľadu dodržania pracovného času, maximálnych vymeriavacíh základov a pod.
Ďakujem za pomoc.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať