Zavrieť

Porady

Audit v správcovskej spoločnosti

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť spoločnosť, ktorá by vykonala audit v správcovskej spoločnosti ktorá spravuje našu bytovku. Sme z okolia Rbk. Stala sa nám totiž taká vec, že v 2005 urobil správca nesprávne vyučtovania. Teraz v roku 2012 si danú sumu stiahol s nášho fondu opráv. Má na to právo? Mne sa to nepáči. Ale nenašla som zatiaľ žiadnu auditorskú firmu ktorá by účtovníctvo skontrolovala. Dakujem
Usporiadat
beroun beroun

beroun je offline (nepripojený) beroun

To nevadí, že sa platby za nájom a fond posielajú na jeden účet (je to kvôli bankovým poplatkom a jednoduchosti bežná prax). Správca je však zo zákona povinný viesť 2 bankové účty a pravidelne presúvať peniaze (vlastníci pošlú na jeden účet a správca ich rozdelí pekne na 2 účty).
S tým elektromerom som to celkom nepochopil, ale ak máte písomný doklad, že ste na to správcu vyzvali - napr. zápisnica zo zasadnutia výboru vlastníkov - tak tam by sa dala dokázať škoda vo vyššej tarife za elektrickú energiu.
Ja by som najskôr riešil výmenu správcu (aby nevznikali ďalšie škody) a potom keď budete mať nového správcu, tak sa s tým starým ak bude vôľa vlastníkov môžete ťahať po súdoch "koľko chcete".
Pri výbere nového správcu by som navštívil viacero zástupcov vlastníkov viacerých bytových domoch. Taktiež sa stáva, že sa na schôdzi predstavia viacerí správcovia a vlastníci si vyberú, ale lepšie, keď niekto zodpovedný ako vy vyberie niekoho a vlastníci sa len dohodnú či ho chcú alebo nie. Nový správca Vám pomôže zabezpečiť, aby ste sa starého zbavili správne po právnej stránke. Taktiež Vám vie zabezpečiť právnika, aby sa za Vás podal žalobu na súd, ale treba byť opatrný aby ste sa roky nesúdili a nakoniec žiadne peniaze nedostali, len platili právnika.
0 0
ruza76 ruza76

ruza76 je offline (nepripojený) ruza76

Beroun ďakujem pekne, ja prípadne dám vedieť ako to dopadlo.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

ruza76 Pozri príspevok
A keby som to zastrešila pod toto:

(5) Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.
A pod tou strechou, kde vidíš škodu spôsobenú vlastníkom?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

ruza76 Pozri príspevok
No to by fakt mohli. Tí dôchodcovia chudáci radšej aj budú len aby po súdoch nechodili. Ale tí solventnejší nechcú ale tí sa zas do toho nevyznajú. Ale teraz vážne. Dobrá je otázka o tom záhadnom znížení. Platby za nájom aj fond posielajú na jeden účet. Predpokladám, že ho má analyticky rozdelený a tak chytil a interne to preúčtoval bez faktúry. V zmluve máme že môže konať do výšky 5000 SK. Ale aj tak si hradí ako príde. Takže to tiež porušuje. Myslím si, že aj s tou škodou v dôsledku neplnenia si povinností to môže byť rôzne vysvetlitelne /krásne slovo/. Napríklad ešte mám ten problém, že elektromer nebol prepísaný a ešte ani nieje, takže nám teraz pôvodný vlastník vyfakturoval za spoločné priestory 480€ asi za rok lebo tú faktúru mi tiež do ruky nedali. Ja som im povedala, že to treba prepísať a prehodiť istič nakoľko je tam zbytočne veľký atď. Za tri mesiace to nespravili. Takže nám zas vznikne škoda, lebo budeme platiť ako keby sme osvetlovali celú dedinu. Takže nekoná tak aby sme ušetrili tak vlastne koná proti nám.
Fakt by mohli, mali by! Aj tí dôchodcovia, aj tí solventnejší. Predsa dostali preplatok 25 000 Sk., ktorý mal byť vlastne úhradou za teplo.


Kôň má štyri nohy a potkne sa! V tom to prípade som na strane správcu. Už to, že všetky byty majú preplatok mu, niekomu od správcu malo byť podozrivé, tie vysoké preplatky. A spraviť nové vyúčtovanie, nie ho pustiť medzi vlastníkov. Ale nech. Pri najbližšom vyúčtovaní mal správca svoju chybu napraviť a vlastníci by mali za rok nedoplatky 25 000 Sk. To, že tak nespravil je jeho chyba, nezodpovednosť.

Rozdvojím sa, šak som vraj schizofrenik.

Ale ostatné je chyba vlastníkov, že si nesledovali ako správca nakladá s ich majetkom. Účet je jeden, ale v analytickom účtovníctve vedie dva fondy, Fond opráv a Fond záloh za plnenia, služby. A samozrejme evidenciu predpísaných mesačných platieb, úhrad jednotlivých bytov za užívanie bytu a samozrejme aj ich skutočné mesačné platby, úhrady. Aj to, že mu trpeli to, že z FO uhrádza viac ako 5 000 Sk. napriek tomu, že to nemá od vlastníkov schválené.

FO, zákonom je určené čo sa môže z fondu uhrádzať. V istom prípade je možné peniaze FO, použiť aj na prekrytie nedostatku peňazí, záloh za plnenia, služby. Hlavne je to preto, že v januári, februári nemusí byť dostatočná suma na uhradenie nákladov za teplo. Mesačne sa platí jedna dvanástina ročnej zálohy, čo v uvedených mesiacoch nestačí pokryť skutočné náklady za uvedené mesiace. Jasne, ak v mesiacoch v ktorých sa nekúri je uhradená záloha potom vzniká prebytok, a potom je nutné peniaze vrátiť na FO. V žiadnom prípade nemôže správca svojvoľne previesť peniaze z FO do Fondu za plnenia, služby nenávratne. Mohol by so súhlasom všetkých vlastníkov. Ak nemajú na radiátoroch PRT a náklady na teplo rozpočítavajú podľa m2, šlo by to. Do FO tiež prispievajú podľa m2.

Ešte raz. Nie ja som im povedala, ale ja som im napísala. Potom sa dá sťažovať aj inde, nie len u správcu a sú o tom písomné doklady, že vo veci, ktorú požadujú vlastníci, správca nekoná a tým poškodzuje záujmy vlastníkov a aj finančne.

Ja by som správcu prekvapil výpoveďou zmluvy o výkone správy. No, ale čo ďalej? SVB, alebo zasa len správca, a bude časom lepší ako ten prvý? Nezneužije tiež nezáujem vlastníkov o svoj spoločný majetok?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať