Zavrieť

Porady

Brat a sestra ma oklamali na dedič****a

Na dedičskom konaní som dal moju časť prepísať na súrodencov .Ústne sme sa dohodli že po predaní majetku ma vyplatia no nestalo sa tak.Dá sa to nejako napadnúť.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
Môžeš mi to prosím napísať trošku "polopate" ?
Sestrenica sa o matku 6 rokov pred smrťou starala, denne dochádzala za ňou 12 km, ostatní súrodenci odmietali akúkolvek pomoc, keď prišli, tak raz do mesiaca na "návštevu".
V živote je to už tak, rodič niekedy viac miluje jedno dieťa ako druhé. Mne sa to zdá veľmi nespravodlivé, aby takto prišla o svoj podiel.
To, ci sa niekto staral viac a niekto menej nema na dedicske konanie ziadny vplyv (jedine vydedenie a na to musia byt dovody zo zakona, co podla opisu pristupu ostatnych surodencov nie su)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
V podstate nemohla, lebo doslepe dieta ma narok aspon na 1/2 svojho zakonneho podielu, nedospele dieta na cely.

Tazke ak otec zije a su 3 surodenci, dedili by tu polovicu kazdy rovnakym dielom zo zakona, teda kazdy 1/8 celeho domu, takze kazde dospele dieta, pokial nie je vydedene (na to musia byt zakonne dovody) musi zdedit minimalne 1/16 domu. Ak by islo o neplnolete dieta, to musi zdedit 1/8. Zvysok vsak zavetom mohlol zdedit jeden.
Dôvody na vydedenie tu nie sú (aspoň matka to brala tak, že starať sa o ňu má povinnosť len tá najstaršia dcéra). Čiže v žiadnom prípade nemohla matka záveťom určiť synovi celý svoj podiel ? Ak sa tak stalo, ako sa účinne brániť ? Dedičské pojednávanie ešte neprebehlo.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

veronikasad Pozri príspevok
Dôvody na vydedenie tu nie sú (aspoň matka to brala tak, že starať sa o ňu má povinnosť len tá najstaršia dcéra). Čiže v žiadnom prípade nemohla matka záveťom určiť synovi celý svoj podiel ? Ak sa tak stalo, ako sa účinne brániť ? Dedičské pojednávanie ešte neprebehlo.
Napadnut zavet ako neplatny, ak nesplna podmienky zakona.
2 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

veronikasad Pozri príspevok
Dôvody na vydedenie tu nie sú (aspoň matka to brala tak, že starať sa o ňu má povinnosť len tá najstaršia dcéra). Čiže v žiadnom prípade nemohla matka záveťom určiť synovi celý svoj podiel ? Ak sa tak stalo, ako sa účinne brániť ? Dedičské pojednávanie ešte neprebehlo.
1. Spýtať sa brata, čo je v závete.
2. Ak odmieta komunikovať, nezostáva iné, len si počkať na znenie závetu. Keďže má brat nejaké číslo, tak je zrejme závet zaregistrovaný v centrálnom registri, jeho obsah sa dozvedia dedičia na dedičskom konaní.
3. Potom sa dajú podniknúť ostatné kroky - zatiaľ sa dá len predpokladať v rovine hypotéz.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

bubkoch Pozri príspevok
no pise ze "PO PREDAJI ma vyplatia, ale nastalo sa tak" ... z toho vyplyva, ze k predaju uz doslo, t.j. ze dedicske konanie je davno skoncene a osvedcenie pravoplatne
Rovnako z uvedeného môže vyplývať, že sa nepodarilo zrealizovať predpokladaný predaj a tak ho nemajú z čoho vyplatiť a preto sa pýta, či sa to dá nejako napadnúť... Viac svetla by do toho mohol vzniesť sám Marián - zadávateľ témy...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Oliwa Pozri príspevok
1. Spýtať sa brata, čo je v závete.
2. Ak odmieta komunikovať, nezostáva iné, len si počkať na znenie závetu. Keďže má brat nejaké číslo, tak je zrejme závet zaregistrovaný v centrálnom registri, jeho obsah sa dozvedia dedičia na dedičskom konaní.
3. Potom sa dajú podniknúť ostatné kroky - zatiaľ sa dá len predpokladať v rovine hypotéz.
B. je správne. č.závetu včera odovzdala notárke, ktorá bude prejednávať dedičské konanie.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

veronikasad Pozri príspevok
B. je správne. č.závetu včera odovzdala notárke, ktorá bude prejednávať dedičské konanie.
Poznám prípad, keď poručiteľka v závete poručila svoj majetok všetkým trom deťom rovnakým dielom - teda každý zdedil len to, na čo mal nárok zo zákona... Evidentne poznala svoje dve staršie deti a chcela predísť tomu, aby nejakým spôsobom neobrali o majetok najmladšieho súrodenca. Takéto konanie ma prekvapilo, rovnako ako skutočnosť, že aj takýto závet je možné spísať pred notárom...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Oliwa Pozri príspevok
Rovnako z uvedeného môže vyplývať, že sa nepodarilo zrealizovať predpokladaný predaj a tak ho nemajú z čoho vyplatiť a preto sa pýta, či sa to dá nejako napadnúť... Viac svetla by do toho mohol vzniesť sám Marián - zadávateľ témy...
ak sa nepodarilo zrealizovat predaj, nemaju dovod ho vyplacat ... kedze podla toho co pise zadavatel, dohodli sa na vyplateni PO PREDAJI
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ivka70 Pozri príspevok
Napadnut zavet ako neplatny, ak nesplna podmienky zakona.
zavet je platny, neplatna je len cast o vysporiadani ...
keby bol neplatny, bola by situacia akokeby neexistoval a kazdy zo 4 dedicov by mal narok na 1/8 domu
ale kedze neplatna je len cast zavetu odkazujuca dedicstvo jednemu zo synov ... sud rozhodne ze 3 dedicia maju narok polovicu zakonneho podielu, t.j. 1/16 a ten stvrty, ktory mal podla zavetu dostat 1/2, dostane 5/16 domu

OZ:
§ 479

Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať