Zavrieť

Porady

SLOVENSKY CESNAK !?

Anketa: Kúpili by ste si SLOVENSKY CESNAK aj keď by stal viac ako čínsky ?

Počet hlasujúcich
4. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno

    3 75.00%
  • Nie

    0 0%
  • Neviem

    1 25.00%
SLOVENSKY CESNAK !?

V sobotu sobota (28.júla 2012) som sa zúčastnil tak ako každý rok Festivalu cesnaku v Buchloviciach. Je to malé ale pekné mestečko v CR. Každým rokom ma čím ďalej tým viac udivuje to ako si dokážu vážiť svoj produkt. Aj ked cena konzumného ktorý sa tam predával bola až do 280 Kč (cca 11€) za kilogram snáď polovica predajcov ho mala už na obed vypredané. Úplne šokujúca bola pre mňa cena sadbového cesnaku ktorá bola 320ks za kilogram. Záujem o sadbu bolo obrovský prakticky po celý deň rada záujemcov neklesla po 30-40m. Okolo obeda už boli niektoré odrody vypredané.
Teraz trochu z iného súdka. Kvalita čínskeho cesnaku je zúfalá. Kto tvrdí niečo iné asi nemal možnosť ochutnať kvalitne odrody pestované na Slovensku a v čechách ktoré majú spoločný genetický základ. Za všetko hovorí to že naše cesnaky majú minimálne 5x vyšší obsah aromatických látok t.j. 1kg. nášho cesnaku svojou kvalitou vyváži minimálne 5kg čínskeho. Keď porovnávame cenu za kilogram je ten čínsky lacnejší ak porovnáme obsah aromatických látok je zase náš podstatne lacnejší. A teda moja otázka znie Nemali by sme sa vrátiť nielen k používaniu nášho cesnaku v kuchyni ale aj k jeho pestovaniu ?



Usporiadat
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Silnejší? To si jediná, všetci tvrdia opak. Náš by nepomohol?
0 0
Mária Mojžišová Mária Mojžišová
Kukučka určite aj náš, ale ja som použila čínsky cesnak ktorý mi zostal, keďže po ňom mám alergiu a jesť ho nemôžem. A preto si myslím že je ekrazit a som rada že mi aspoň na niečo iné pomohol.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

V tomto roku sa mi cesnak vôbec nepodaril a ani nikde susedom na okolí, hoci na jar celkom pekne rástol. Bol sadený na jeseň. V obchodoch síce dostať vraj cesnak slovenský, ale keď ho ovoniam tak cíti ako ten čínsky, nejakou umelinou akoby pneumatiky, pokazí tonielen chuťou ale aj vôňou jedlo. Je tu seriózny záhradkár, ktorý by pomohol s cesnakom. Kúpim aspoň na sadbu ak nie inak. Okolie Bratislavy alebo Trnavy a Senca.
0 0
Gabriela555 Gabriela555

Gabriela555 je offline (nepripojený) Gabriela555

Na výstave Agrokomplex v Nitre. Kúpila som tam vľani aj predvľani. Bola som veľmi spokojná. Veľmi pekný cesnak a štípe viac ako paprika.
0 0
Ježko Ježko

Ježko je offline (nepripojený) Ježko

Aj ja mám záujem o sadbový cesnák ale jarný... jesenný paličák mám pekný, ale vraj jarný má dlhšiu trvacnosť ... ak niekto máte prosím, ponuknite ... buď kúpim alebo vymením ...
Ešte sa chcem opýtať, či aj na Slovensku nebudú nejaké výstavy cesnaku alebo festoval ako v ČR...
0 0
juloxx juloxx

juloxx je offline (nepripojený) juloxx

Z jarných cesnakov ako som zartegistroval sa minulý rok predávala sadba odrody Makoi , madarsky cesnak, v porovní s čínsky veľmi dobrý, twento ropk asi oficialne v sieti ani iný nebude, ale kedže sme v EU je možne doviečsť sadbu prakticky z ktorejkolvek krajibny, jej pestovanie však môže byť v našich podmienkach veľkým otáznikom
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Mária Mojžišová Pozri príspevok
Čínsky cesnak výborne mi poslúžil na vyliečenie záderu na malíčku na nohe, vyliečila som si ním zápal. Na gázu som dala kúsok pretlačeného čínskeho cesnaku, pokvapkala trošku švédskymi kvapkami, priložila na prst a prelepila leukoplastom. Takto som chodila celý deň. Na druhý deň som to zopakovala. Pomohlo. Nemusela som ísť k lekárovi určite by mi museli strhnúť necht z prsta. Podľa mňa je silnejší ako náš slovenský(európsky) cesnak, preto ho konkrétne ja jesť nemôžem, ale v tomto prípade mi pomohol.

Cesnak tam nehral žiadnú úlohu , necht vyliečili švedske kvapky...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ježko Pozri príspevok
Aj ja mám záujem o sadbový cesnák ale jarný... jesenný paličák mám pekný, ale vraj jarný má dlhšiu trvacnosť ... ak niekto máte prosím, ponuknite ... buď kúpim alebo vymením ...
Ešte sa chcem opýtať, či aj na Slovensku nebudú nejaké výstavy cesnaku alebo festoval ako v ČR...
Jarný cesnak má dlhšiu trvácnosť ale je podstatne menší. To vieš politika štátu je nám" priaznivo naklonená", máme vyšľachtený nový cesnak celoročný (pri správnom skladovaní vydrží do novej sezóny) ale bohužiaľ jeho prihlásenie je dosť nákladné takže máme z neho len na udržiavacie pestovanie, náklady na jeho vyšľachtenie tak ako na iné odrody zelenín boli z pohľadu menšej firmy a lebo jednotlivca obrovské, preto musím povedať bohužiaľ po prihlásení, odskúšaní, zaregistrovaní bude predaný naším západným susedom(aby ho mohli Slovákom predávať) čo tam po duševnom majetku jednotlivca a štátu.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Gabriela555 Pozri príspevok
Na výstave Agrokomplex v Nitre. Kúpila som tam vľani aj predvľani. Bola som veľmi spokojná. Veľmi pekný cesnak a štípe viac ako paprika.
U vás sa tak mäkko rozpráva, alebo dávaš slovenčinovi pobokovi?
Lebo u nás je vlani a aj predvlani, bez ľ
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

pavol54 Pozri príspevok
Jarný cesnak má dlhšiu trvácnosť ale je podstatne menší. To vieš politika štátu je nám" priaznivo naklonená", máme vyšľachtený nový cesnak celoročný (pri správnom skladovaní vydrží do novej sezóny) ale bohužiaľ jeho prihlásenie je dosť nákladné takže máme z neho len na udržiavacie pestovanie, náklady na jeho vyšľachtenie tak ako na iné odrody zelenín boli z pohľadu menšej firmy a lebo jednotlivca obrovské, preto musím povedať bohužiaľ po prihlásení, odskúšaní, zaregistrovaní bude predaný naším západným susedom(aby ho mohli Slovákom predávať) čo tam po duševnom majetku jednotlivca a štátu.
Žiaľ, je to krutá pravda. Stretávam sa s niečim veľmi podobným...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

wabi Pozri príspevok
Žiaľ, je to krutá pravda. Stretávam sa s niečim veľmi podobným...
Možno keby sme splňali podmienky ako napr zahraničný investor aspoň ťanťung, alebo ujko samko bolo by niečo z techniky tak by sme dostali čo by sme pýtali a ešte niekoľko priehrští naviac. Začínam mať taký pocit, že od nich s prepáčením aj hovno je lepšie aspoň podľa tržieb a podpôr. ale aj podpora v ovocinárstve ide iným smerom na vyšľachtenie peniaze nie sú ale na sprosté oblbnutie stromčeka aby v druhom roku rodil na to sa nájdu
1 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

wagner Pozri príspevok
U vás sa tak mäkko rozpráva, alebo dávaš slovenčinovi pobokovi?
Lebo u nás je vlani a aj predvlani, bez ľ
nechaj tak.. slovenčina má niekedy zvláštné tvary a tvaroslovia....

..aj mňa ide rozhodiť keď čítam,také perly že "drevenný" ,drahých "kovvov", či "nadstavenia" mobilného telefónu...
0 0
molzeter molzeter

molzeter je offline (nepripojený) molzeter

Dobry den, mam zaujem pestovat slovensky cesnak.

K tomuto napadu som sa dostal asi pred mesiacom, ked mi po tyzdni kupeny cinsky cesnak zhnil. Kedze niesom polnohospodar, pracujem v inej oblasti, rad by som sa spojil s nejakym mensim pestovatelom inych komodit, ktory ma technologicke zazemie - stroje. Investicie mam. Plan je na zaciatok 1 - 5 ha.
Pokial mate niekto zaujem o spolupracu, napiste. Zapadne slovensko.
Myslim ze toto pestovanie je v sucasnosti celkom vynosne. Prepocitaval som naklady a vynosy, na malych vymerach je mozne dosiahnut dobry zisk. Rovnako niektore ine plodiny, ktore sa k nam dovazaju, ale to az neskorsie. Dopyt po domacom cesnaku bude stupat nadalej, kedze v sucasnosti je to nedostupny tovar, vymery cesnaku na slovensku su dost male. Cesnak vyzaduje viac ludskej prace ako ine komodity, ale to sa da eliminovat strojmi na to urcenymi.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

molzeter Pozri príspevok
Dobry den, mam zaujem pestovat slovensky cesnak.

K tomuto napadu som sa dostal asi pred mesiacom, ked mi po tyzdni kupeny cinsky cesnak zhnil. Kedze niesom polnohospodar, pracujem v inej oblasti, rad by som sa spojil s nejakym mensim pestovatelom inych komodit, ktory ma technologicke zazemie - stroje. Investicie mam. Plan je na zaciatok 1 - 5 ha.
Pokial mate niekto zaujem o spolupracu, napiste. Zapadne slovensko.
Myslim ze toto pestovanie je v sucasnosti celkom vynosne. Prepocitaval som naklady a vynosy, na malych vymerach je mozne dosiahnut dobry zisk. Rovnako niektore ine plodiny, ktore sa k nam dovazaju, ale to az neskorsie. Dopyt po domacom cesnaku bude stupat nadalej, kedze v sucasnosti je to nedostupny tovar, vymery cesnaku na slovensku su dost male. Cesnak vyzaduje viac ludskej prace ako ine komodity, ale to sa da eliminovat strojmi na to urcenymi.
takú výmeru nikto na slovensku nepestuje práve pre ľudskú prácu, nemáš ani predstavu o pestovaní cesnaku skús tak pre začiatok 1 - 5 riadkov max 5 árov

za socializmu pokiaľ viem len jedno družstvo pestovalo cesnak, inak sa veškerá výmera pestovala na družstvách ale individuálne družstevníkmi po 10 árových výmerách
Naposledy upravil pavol54 : 06.08.12 at 10:02
0 0
molzeter molzeter

molzeter je offline (nepripojený) molzeter

pavol54 Pozri príspevok
takú výmeru nikto na slovensku nepestuje práve pre ľudskú prácu, nemáš ani predstavu o pestovaní cesnaku skús tak pre začiatok 1 - 5 riadkov max 5 árov

za socializmu pokiaľ viem len jedno družstvo pestovalo cesnak, inak sa veškerá výmera pestovala na družstvách ale individuálne družstevníkmi po 10 árových výmerách
Kedze pochadzam z dediny, viem co je to praca na poli. Svojho casu, mal som 14 rokov, druzstva nemali ziadnu specialnu mechanizaciu. chodili sme zbierat cilubu na poli rucne. Boli to hektare, zbieralo to mozno stovka ludi. Sused pestoval cesnak, rovnako, ziadna mechanizacia, sadilo sa rucne, zbieralo rucne, cistilo rucne.

-Sadba je dnes automaticka
-Zber automaticky, alebo poloautomaticky (zbieras vyorany cesnak rucne do vlecky)
-Cistenie automaticke.

Takze v tomto pripade nevidim problem..
Ked som sa pred par tyzndami zacal tejto teme venovat, nasiel som aj napr tento inspirativny clanok
http://ekonomika.idnes.cz/cesnek-si-..._ekonomika_spi
Na dane stroje, aj sadbu peniaze mam.
Potrebujem niekoho zo skusenostou v polnohospodarstve, maleho farmara, s ktorym by som spolupracoval (traktor, poda, docasne priestory na cistenie, atd).
Trh si domace potraviny ziada, ked sa nahodou nieco take objavi v obchode, cena stupa nenormalne vysoko.
Ked zoberieme vynosy - z 1ha mas vynos 8 -10 ton, nasledne si pozri cenu v obchode. Velkoobchodna cena sa pohybude okolo polovice ceny v obchode, co som si zistoval.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať