Zavrieť

Porady

Daňové odpisy od roku 2012

I am a man
§27
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotnéhomajetku podľa § 26 ods. 1,
b) bolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní podľa § 26 ods. 5.


(3) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 a pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor.
Aké by mali byť odpisy podľa zákona o dani z príjmov? Prvá tabuľka alebo druhá?
Podľa §27 ods(3) by to malo byť ako v prvej tabuľke.
A podľa §27 ods.(2a) by zase mala platiť tabuľka druhá.
Naposledy upravil marjankaj : 01.08.12 at 16:20
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
... § 27 ZoDP(3) hovorí:

"Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 a pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor."

Aký je správny postup pri výpočte alikvotnej časti ročného odpisu (v 1. roku):

a) vypočíta sa ročný odpis, zaokrúhli sa na celé € a následne sa vypočíta z neho alikvótna ročná časť a táto sa opäť zaokrúhli sa na celé €;

b) vypočíta sa ročný odpis, nezaokrúhli sa, vypočíta sa z neho alikvótna ročná časť a až táto sa zaokrúhli.

... v niektorých prípadoch je to jedno, niekedy vychádza rozdiel vo výške jedno €.
Ja to chápem takto:
* ročný odpis (rok obstarania < rok výpočtu odpisu) sa zaokrúhli nahor
* pomerná časť ročného odpisu (rok zaradenia = rok výpočtu odpisu) sa zaokrúhli nahor.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
takže pre istotu dám príklad - OC DHM = 2.210€, II. odpisová skupina, v roku 2012 alikvotna časť je 11 mesiacov (zaradenie február):


a) 2.210 / 6 = 368,33 zaokrúhlene ročný odpis je 369 €; z toho 11/12 je 338,25 zaokruhlene 339 € alikvotny odpis v 1. roku

alebo

b) 2.210 / 6 = 368,33 nezaokrúhlime; z toho 11/12 je 337,64 zaokruhlene 338 € alikvotny odpis v 1. roku.

(príklad z b) zodpovedá výpočtu 2.210 / 72 x 11)....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Dvakrát by sa zaokrúhľovať nemalo. Až výsledný alikvotný odpis.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
Dvakrát by sa zaokrúhľovať nemalo. Až výsledný alikvotný odpis.
... aj mňa to napadlo - ovšem neviem nájsť odvolávku na príslušný §...

V § 27 ZoDP sa píše, že

"(1) Pri rovnomernom odpisovaní sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny hmotného
majetku a doby odpisovania..."

čiže 1/6

(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného
odpisu vypočítaného podľa odseku 1
v závislosti od počtu mesiacov,...

... z čoho mi logicky plynie, že najprv vypočítať ročný odpis (a ten sa zaokrúhľuje nahor) a až z neho sa počíta pomerná (alikvótna časť) v prvom roku odpisovania, ktorý tiež treba zaokrúhliť.

... a no tomuto zneniu mi zodpovedá mnou v bode a) prezentovaný výpočet.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
§47

Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.
(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.
Síce nepíšu, že sa to týka aj paragrafov o odpisovaní, ale myslím, že sa to použiť dá.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
Síce nepíšu, že sa to týka aj paragrafov o odpisovaní, ale myslím, že sa to použiť dá.
... mám zato, že §47 sa netýka zaokrúhľovania odpisov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... mám zato, že §47 sa netýka zaokrúhľovania odpisov.
To súhlasím. Iniciatívni zákonodarcovia to tam asi zabudli doplniť. No keď všetko musia tak narýchlo robiť. Ale čítal som niekde, že tak radili.
A keď to nie je predpísané, tak si môžeš sám zvoliť postup pri zaokrúhľovaní. Mne sa to takto zdá logické.
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

Dobrý deň,
trošku som sa zaoberal odpismi a v Zákone o dani z príjmov pri §28 som narazil na toto -
(2) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania hmotného majetku len pomerná časť z ročného odpisu určeného ako podiel vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie hmotnéhomajetku platného v prvom roku odpisovania v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia,
b) v ďalších rokoch odpisovania hmotného majetku ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval; len na účely výpočtu ročných odpisov

1. v druhom roku odpisovania sa zostatková cena hmotného majetku určí ako rozdiel medzi vstupnou cenou a podielom jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania neskráteným o pomernú časť ročného odpisu neuplatnenú v daňových výdavkoch v prvom roku odpisovania,

2. v ďalších rokoch odpisovania sa zostatková cena určená podľa prvého bodu zníži o daňové odpisy z tohto majetku zahrnuté do daňových výdavkov, počnúc druhým rokom odpisovania.

Nechcem spochybniť zákon, ale nejako mi nesedí, čo sa tam uvádza...namiesto ,,v druhom roku" tam nemá byť náhodou v prvom roku ??? Pozrite sa, prosím, niekto nato a vyjadrite sa. Totiž trošku cvičím odpisovanie a nejako mi podľa tohto zákona to odpisovanie nevychádza,resp. pri pohľade na oprávky vidím, že robím niekde chybu, keďže mi oprávky na konci odpisovania vychádzajú vyššie ako vstupná cena. Ďakujem
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
g.martin Pozri príspevok

(2) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania....

b) v ďalších rokoch

1. v druhom roku odpisovania

2. v ďalších rokoch odpisovania

... takže

2a) riešie 1. rok odpisovia

2b) rieši odpisovanie v nasledujich rokoch, a tie začínajú druhým rokom....

možno síce aj tak povedať, že druhý rok je prvým rokom nasledujúcich rokov, ale nič to nemení na skutočnosti, že po prvom roku nasleduje vždy rok druhý (aj keď ten je v skupine ďalších rokov v poradí defacto prvý)...
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

asi sa nerozumieme. Takže uvediem konkrétny príklad: Odpisujeme zrýchlenou metódou osobný automobil, ktorý bol zaradený do majetku 10.8.2012. Teda odpisujeme 4 roky. Takže bude niekto taký dobrý a napíše mi sem odpisy pre jednotlivé roky a aj zostatkové ceny ? Ak sa riadim zákonom tak si s tým neviem nejako pomocť, hlavne čo sa týka ZC v prvom a druhom roku, budem rád, ak to niekto rozpíše. Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Napríklad majetok sa bude odpisovať v 1. odpisovej skupine, teda 5 rokov ak bol obstaraný neskôr ako v januári.

1. rok odpisovania alikvotná časť ročného odpisu
2. rok odpisovania podľa tabuľky
3. rok odpisovania
4. rok odpisovania
2. rok odpisovania neuplatnená časť odpisov z prvého roku.

Pojem ďalší rok je rok nasledujúci po bežnom roku. Teda po treťom roku odpisovania ide o štvrtý rok odpisovania.
Logicky prvý rok odpisovania nemôže byť ďalším rokom odpisovania. Nenasleduje po žiadnom roku.
Neviem, čo je na tom nejasné.
ďalší, -ia, -ie príd. 2. st. k ďaleký
1. priestorove al. časove vzdialenejší: Došlo i hostí mnoho, z okolitých i ďalších miest a dedín. (Kuk.)
2. v poradí nasledujúci, pokračujúci, susedný, vedľa stojaci, ležiaci, iný, nový, druhý: Dlho premýšľal o svojom ďalšom osude. (Pláv.) Posmešné poznámky potlačili v ňom ďalšie pokusy. (Jégé)
3. hovor. vzdialený v príbuzenskom vzťahu: ď-ia rodina vzdialenejší príbuzný (-í);
Naposledy upravil marjankaj : 28.10.12 at 11:59
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

pozrite si tento link a nájdite si príklad B. Odpisovanie hmotného majetku zrýchlenou metódou odpisovania obstaraného v roku 2012
V tomto príklade je v prvom roku odpis 8000€ a zostatková cena 36 000€, ktorú dostali presne podľa §28, ods. 2, písm. b)-1 .Ale predsa podľa zákona sa má takto počítať zostatková cena až v druhom roku odpisovania, nie náhodou ? Tým pádom sa zostatková cena v našom príklade v prvom roku odpisovania mala rovnať 48000 - 8000, nie ? preto sa pýtam, či v zákone nie je chyba
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No ak si to ešte raz prčítaš tak v "B" čku ide o rovnomerné odpisovanie podľa §27. Je to tam uvedené nad tabuľkou. Teda treba aj čítať.
Naposledy upravil marjankaj : 28.10.12 at 12:37
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

treba aj čítať ???? Vy pozeráte asi na iný príklad, tento pozrite:
B. Odpisovanie hmotného majetku zrýchlenou metódou odpisovania obstaraného v roku 2012
je nižšie
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
g.martin Pozri príspevok
pozrite si tento link a nájdite si príklad B. Odpisovanie hmotného majetku zrýchlenou metódou odpisovania obstaraného v roku 2012
V tomto príklade je v prvom roku odpis 8000€ a zostatková cena 36 000€, ktorú dostali presne podľa §28, ods. 2, písm. b)-1 .Ale predsa podľa zákona sa má takto počítať zostatková cena až v druhom roku odpisovania, nie náhodou ? Tým pádom sa zostatková cena v našom príklade v prvom roku odpisovania mala rovnať 48000 - 8000, nie ? preto sa pýtam, či v zákone nie je chyba
Nie.
§27
(2) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa určia odpisy z hmotného majetku takto:

a) v prvom roku odpisovania hmotného majetku len pomerná časť z ročného odpisu určeného ako podiel vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie hmotnéhomajetku platného v prvom roku odpisovania v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia,
b) v ďalších rokoch odpisovania hmotného majetku ako podiel dvojnásobku jeho zostatkovej ceny a rozdielu medzi priradeným koeficientom pre zrýchlené odpisovanie platným v ďalších rokoch odpisovania a počtom rokov, počas ktorých sa už odpisoval; len na účely výpočtu ročných odpisov
Zostatková cena po prvom roku odpisovania je samozrejme 40000 €, ale na účely výpočtu ročných odpisov je zostatková cena 36000 €.
Pod tabuľkou je to aj uvedené.
Naposledy upravil marjankaj : 28.10.12 at 13:25
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

ja tomu stále nerozumiem Zostatková cena po prvom roku odpisovania je 48000€ ? Však 48000 je obstarávacia cena nie ? a týmto len na účely výpočtu ročných odpisov ste čo chceli povedať ?
a čo je zostatková cena na účely výpočtu ročných odpisov ? Existuje aj nejaká iná alebo ako ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
g.martin Pozri príspevok
ja tomu stále nerozumiem Zostatková cena po prvom roku odpisovania je 48000€ ? Však 48000 je obstarávacia cena nie ? a týmto len na účely výpočtu ročných odpisov ste čo chceli povedať ?
a čo je zostatková cena na účely výpočtu ročných odpisov ? Existuje aj nejaká iná alebo ako ?
Sorry preklep 40000€.
No skutočná zostatková cena je predsa znížená o príslušné odpisy.
48000-8000=40000
40000-18000=22000
22000-12000=10000
10000-6000=4000
4000-4000=0

Ja som tým nechcel povedať nič. Tak to vyplýva zo znenia zákona. Treba sa opýtať tých, čo to takto zosmolili.
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

ale rozumiete čo mi nie je jasné ? Oni v zákone uvádzajú ako sa počíta zostatková cena v 2. roku odpisovania, ale pritom sa podla toho postupu počíta ZC v 1. roku odpisovania...však pozrite si ten link čo som poslal. To v prvom roku sa tá ZC počíta presne podľa toho § a odseku a nie v druhom...a potom v ďalších rokoch (teda aj v 2. roku) sa ZC počíta tak, že od predošlej ZC sa odčíta odpis.
0 0
g.martin g.martin

g.martin je offline (nepripojený) g.martin

a možem ešte niečo ? V tom linku(http://www.pp.sk/1545/Zmeny-v-odpiso...012_39760.aspx) si pozrite niekto príklad D. Odpisovanie hmotného majetku rovnomernou metódou odpisovania obstaraného v roku 2012 s vykonaním technického zhodnotenia v 2. roku odpisovania a tam mi povedzte, že ako dostali v druhom roku ZC 32 500€. Vie niekto ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať