Zavrieť

Porady

Daňové odpisy od roku 2012

I am a man
§27
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotnéhomajetku podľa § 26 ods. 1,
b) bolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní podľa § 26 ods. 5.


(3) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 a pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor.
Aké by mali byť odpisy podľa zákona o dani z príjmov? Prvá tabuľka alebo druhá?
Podľa §27 ods(3) by to malo byť ako v prvej tabuľke.
A podľa §27 ods.(2a) by zase mala platiť tabuľka druhá.
Naposledy upravil marjankaj : 01.08.12 at 16:20
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Prečítaj si príspevky v tejto téme. Nie je všetko celkom jasné okolo tohto odpisovania.

ZC+TZ-odpis=40000+6000-13500=32500
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
g.martin Pozri príspevok
ale rozumiete čo mi nie je jasné ? Oni v zákone uvádzajú ako sa počíta zostatková cena v 2. roku odpisovania, ale pritom sa podla toho postupu počíta ZC v 1. roku odpisovania...však pozrite si ten link čo som poslal. To v prvom roku sa tá ZC počíta presne podľa toho § a odseku a nie v druhom...a potom v ďalších rokoch (teda aj v 2. roku) sa ZC počíta tak, že od predošlej ZC sa odčíta odpis.
To je tak asi preto, lebo táto ZC slúži iba na výpočet odpisov v druhom roku.
V prvom roku sa odpisy počítajú iba z obstarávacej ceny.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
"hodila" som údaje do môjho SW, a hneď v prvom roku HM obstaraných v r. 2012 mám rozdiely: v príkladoch sú odpisy vypočítané rovnako, hoci niektoré sú obstarané a zaradené v máji a niektoré v apríli.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
"hodila" som údaje do môjho SW, a hneď v prvom roku HM obstaraných v r. 2012 mám rozdiely: v príkladoch sú odpisy vypočítané rovnako, hoci niektoré sú obstarané a zaradené v máji a niektoré v apríli.
Aspoň vidíš, že nie iba my sme zmagorení z tých odpisov.

Ja som porovnával odpisy v ALFE a MONEY3 a tiež mi vyšli rozdiely pri zaokrúhľovaní tej alikvotnej časti v piatom roku.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Všetky odpisy mám zhodné s príkladom uvedeným v článku v Poradcovi podnikateľa - inak mohli aj menej okrúhle číslo dať, to je ľahké, keď je číslo aj 12-imi deliteľné bezo zvyšku, no nie?
Mohli dať 15334,48 a s tým počítať, aby sme videli aj zaokrúhľovanie.

Ja by som vypočítané mesačné nazaokrúhľovala, mohlo by potom to ročné vyjsť omnoho viac (rozdiel nielen 1 euro)
napr. OC 9556; RO = 2389; 1 mes = 199,08; 10 mesiacov = 1990,80 zaokrúhlene 1991; ale ak zaokrúhlim už mesačný odpis, za 10 mesiacov = 2000.

O zaokrúhlení odpisov je napísané v
§ 27
(3) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 a pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor.

Chápem to tak, že odpis za celý rok ako aj pomerne vypočítaný odpis (ale za celé obdobie) sa zaokrúhľuje nahor, čiže nezaokrúhľujeme za 1 mesiac a potom ročný- ten by už nebolo treba zaokrúhľovať, lebo by bol zaokrúhlený ten mesačný a ročný by tým pádom bol celé číslo.
Naposledy upravil Rozalka : 28.10.12 at 15:37 Dôvod: doplnenie: 1 údaj pre výpočet chýbal
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Chápem to tak, že odpis za celý rok ako aj pomerne vypočítaný odpis (ale za celé obdobie) sa zaokrúhľuje nahor, čiže nezaokrúhľujeme za 1 mesiac a potom ročný- ten by už nebolo treba zaokrúhľovať, lebo by bol zaokrúhlený ten mesačný a ročný by tým pádom bol celé číslo.
Dokonca aj pri výpočte alikvotnej časti by som vychádzal z nezaobrúhleného ročného odpisu. A až potom zaokrúhlil. Ale výslovne to tam nie je uvedené.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
Dokonca aj pri výpočte alikvotnej časti by som vychádzal z nezaobrúhleného ročného odpisu. A až potom zaokrúhlil. Ale výslovne to tam nie je uvedené.
... včera mi dodali akualizovanú verziu programu DHM, ten to riešil ako je vyššie uvedené... Ale tiež nenachádzam oporu pre daný postup v zákone.

Rozalka Pozri príspevok
.... Ja by som vypočítané mesačné nezaokrúhľovala, mohlo by potom to ročné vyjsť omnoho viac (rozdiel nielen 1 euro)....
no vzhľadom na to, že daňové odpisy sa nepočítajú na resp. podľa mesiacov, ale ako jedna pomerná časť z ročného odpisu (t.j. 12/12, 11/12, 10/12,..., 1/12), rozdiel väčší ako 1 € by nemal vzniknúť.

Čo sa týka príkladov uvádzaných v odborných publikáciach, tak to skoro vždy demonštrujú výpočty na najľahších a bezproblémových príkladoch....
Naposledy upravil Stefan2005 : 28.10.12 at 19:51
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... včera mi dodali akualizovanú verziu programu DHM, ten to riešil ako je vyššie uvedené... Ale tiež nenachádzam oporu pre daný postup v zákone.
Veď som ti to včera "odsúhlasil"
Podľa ústavy
Čl.2

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Teda ak to nie je v zákone uvedené, tak sa môžeš sám rozhodnúť.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005
marjankaj Pozri príspevok
Ja si myslím, že nemôže. Ani rozhodca nemôže prerušiť zápas, ak sa ešte nezačal.

Tie zdroje si iba zjednodušili terminológiu. Možno sa ešte k tejto novej situácii vyjadria.
... komplikujeme si zbytočne zadanie a riešenie jeho problémov - citujem z jedného materiálu DRSR:

"že daňovník má právo prerušiť daňové odpisovanie na jedno i viac zdaňovacích období, pričom nestráca nárok na zahrnutie odpisov do daňových výdavkov, ale o dobu prerušenia odpisovania má právo celkovú dobu odpisovania predĺžiť. Odpisovanie je možné prerušiť už v prvom roku odpisovania, ak hmotný majetok bol riadne uvedený do užívania."

áno, môžeš namietať, že ten materiál nemá silu zákona, ale podstata je taká, že DÚ uznáva prerušenie odpisovania v roku zaradenia DHM do užívania, a teda vychádzame z tohoto stavu...
otázka:
Môže daňovník prerušiť odpisovanie už v roku zaradenia majetku do užívania?

Odpoveď drsr.
Pri hmotnom majetku, ktorý bol uvedený do užívania po 31.12.2011, sa podľa § 27 alebo § 28 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v prvom roku odpisovania hmotného majetku uplatní len pomerná časť z ročného odpisu, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia.
Podľa § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov daňovník môže prerušiť uplatňovanie daňových odpisov hmotného majetku na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období. V ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Zákon o dani z príjmov nezakazuje, aby daňovník uplatnil postup podľa § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov už aj v roku, v ktorom uvedie hmotný majetok do užívania.
V prípade, keď hmotný majetok zaradený do 1. odpisovej skupiny vo vstupnej cene 48000 eur, bol uvedený do užívania 1.5.2012, by daňovník do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie 2012 mohol zahrnúť daňový odpis pri zrýchlenom odpisovaní podľa § 28 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov vo výške 8000 eur {[(48000/4)/12]*8=8000; po zaokrúhlení podľa § 28 ods. 5 zákona o dani z príjmov na celé eurá nahor}.
V prípade, ak sa daňovník rozhodol prerušiť uplatňovanie daňových odpisov na dva roky- 2012 a 2013, do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie 2012 a 2013 nezahrnie žiaden odpis z predmetného hmotného majetku.
V zdaňovacom období 2014 daňovník zahrnie do daňových výdavkov daňový odpis v plnej ročnej výške, pretože rok 2014 je prvým rokom odpisovania predmetného hmotného majetku, ale tento majetok bol zaradený do užívania už v apríli 2012, t.j. v roku 2014 je tento majetok v užívaní už plných 12 mesiacov.
Prehľad výšky daňových odpisov pri zrýchlenom odpisovaní v uvedenom prípade:
rok 2012: daňový odpis 0 eur, daňová zostatková cena: 48000 eur
rok 2013: daňový odpis 0 eur, daňová zostatková cena: 48000 eur
rok 2014: daňový odpis 12000 eur {[(48000/4)/12]*12}, daňová zostatková cena: 36000 eur
rok 2015: daňový odpis 18000 eur {(2*36000)/5-1}, daňová zostatková cena: 18000 eur
rok 2016: daňový odpis 12000 eur {(2*18000)/5-2}, daňová zostatková cena: 6000 eur
rok 2017: daňový odpis 6000 eur {(2*6000)/5-3}, daňová zostatková cena: 0 eur


http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxm...NWWdBQ0VJUWhDR
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... čo je to za link ??? nič mi nezobrazí
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005
... čo je to za link ??? nič mi nezobrazí
Pohľadaj na drsr. Skopíroval som do textu všetko.Nejako to blbne tie linky.
často kladené otázky -> daň z príjmu právnických osôb -> odpisy -> asi piaty od konca.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... na link
odpisy2012.xlsx
píše: Nefunkčne zadaná Príloha. Ak ste nasledovali platnú linku, prosím oznámte to administrátorovi

... ale ako vidím, už chýba celý príspevok
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005
... na link
odpisy2012.xlsx
píše: Nefunkčne zadaná Príloha. Ak ste nasledovali platnú linku, prosím oznámte to administrátorovi

... ale ako vidím, už chýba celý príspevok
To som vymazal. Tiež si nejaký rýchly.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať