Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - vodomery

Ako rozúčtovať spotrebu vody v dome, kde zo siedmich bytov má vodomer iba jeden, príp dva byty? Kde mám hľadať nejakú smernicu, príp. vyhlášku, ktorá tento problém rieši? Dočítal som sa, že vyúčtovanie spotreby vody na základe údajov vodomerov sa môže vykonávať, len ak je v dome min. 80 % bytov vybavených vodomermi. Je to pravda?
Prehľadával som staré príspevky a zatiaľ som nič nenašiel, ak tento problém už bol diskutovaný v nejakom vlákne, prosím o usmernenie, v ktorom.
Ďakujem
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A čo tak začať od seba. Prekontrolovali ste, či Vám nepreteká WC, ak sa jedná o studenú vodu? Zaujímali ste sa o svoju spotrebu vody priebežne každý mesiac, alebo ste prišli na to až pri ročnom vyúčtovaní. Chyba môže byť vo vašom prístupe spotreby vody.

Vodomer nemôže zaznamenať vyššiu spotrebu, ak sa pokazí, môže len menšiu.

Každý vodomer má aj decilitrovú ručičku, najprv si overte merač spôsobom , že do litrovej nádoby, povedzme nádoby s mierkou, ktorá sa používa v kuchyni napustí voda, pokus môžete spraviť niekoľko krát, prípadne do väčšej nádoby. Ak táto kontrola vykáže nedostatky vo váš neprospech, treba požiadať o výmenu, alebo preverenie vodomeru. Antimagnetický vodomer stojí okolo 600 Sk. Jeho preciachovanie by nemalo byť drahšie ako nový vodomer, ak áno, tak potom radšej nový. No overenie môže byť aj nad cenu nového merača. Overenie mimo termín výmeny, nie je preciachovanie.

Spravte a potom sa rozhodnite.
0 0
smexo smexo

smexo je offline (nepripojený) smexo

Dobrý deň,
po niekoľkých rokoch mám znovu problém pri ročnom vyúčtovaní spotreby studenej vody (SV). V roku 2008 nám správca menil pomerové (bytové) merace SV v mes. február. V konecnom rozuctovani sme vsak mali (viacerí majitelia) len spotrebu meranú novým meracom SV tj. od febr-dec.2008. Takto vyuctovana spotreba SV sa v konecnom dosledku odrazila na koeficiente prepoctu spotreby SV správcom pri konecnom vyuctovani. Preto som túto chybu správcu reklamoval, kde spravca uznal svoju chybu a vyuctovanie napravil podla skutocnej spotreby, samozrejme i znizil koeficient, no zaujimave je ze LEN MNE. Koeficient prepoctu spotreby predsa musi byt pre vsetkych vlastnikov ktori odoberaju SV za fakturacnym meracom rovnaky. V odpovedi na relamaciu spravca sam uznava, ze urobil chybu a ze nove vyuctovania zasiela i ostatnym vlastnikom - no nestalo sa tak. Preto Vás žiadam o radu v akej vyhlaske je tato problematika upravena a ktory organ dozoru statu moze spravcu prinutit zjednat napravu ak som v prave.
Dakujem Martin
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Logicky: Keď správca nebral pri rozdelení stav, vodomerov ktoré sa vymenili, tak koeficient rozdielu medzi fatkuračným meračom a pomerovými meračmi v bytoch musí byť vyšší. Chýbala voda, alebo ju niekto ukradol?

Ak pristúpili k vašej reklamácii, že je oprávnená a započítali do spotreby pomerových meračov vodu, ktorú ste minuli na vodomery, ktorý bol vymenený so spotrebou ktorú ste spotrebovali na novom vodomery spolu, musel by byť koeficient pre všetkých rovnaký, ale nižší. Ale nebola započítaná spotreba ostatných bytov za vymenené vodomer, sám ste si položil maslo na hlavu. Požiadal ste správcu, že chcete zaplatiť viac z nákladov domu. Nieje možný v dome rozdielny koeficient prepočtu spotreby vody.

Prístup správcu bol neprofesionálny. Mal do spotreby domu na fakturačnom k jeho pomeru pomerovým vodomerom započítať všetky spotreby na vymenených vodomeroch pred výmenou.

Písomná reklamácia. Ak do 30 dní nedostaneš odpoveď. Ostáva Tí Patrik, alebo súd.

Ale účinnejší je jednotný postup vlastníkov bytov voči správcovi. Jeho kontrola, Vždy a všade.
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

Nájdu sa tu isto väčší odborníci, ale nedal by sa voči správcovi uplatniť Zák. 182/03-§8a? (Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov správu o svojej činnosti, najmä o finančnom hospodárení domu.... Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby, opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty nebytové priestory v dome)
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

Ja mám inú otázku. Môžu si vlastníci odsúhlasiť, že bude zverejňovaná spotreba vody v jednotlivých bytoch? U nás ide stále podľa dôverníka o krádeže, len nevieme kým, lebo to nechce zverejniť a on asi nikoho neprichytil. Dokonca keď sme v minulosti chceli zverejniť neplatičov tak nám povedal, že to sa nesmie, čo sa mi zdá tiež divné. Veď za nich platím potom aj ja, alebo sa mýlim a naozaj sa to nesmie? ďakujem
0 0
smexo smexo

smexo je offline (nepripojený) smexo

sito Pozri príspevok
Logicky: Keď správca nebral pri rozdelení stav, vodomerov ktoré sa vymenili, tak koeficient rozdielu medzi fatkuračným meračom a pomerovými meračmi v bytoch musí byť vyšší. Chýbala voda, alebo ju niekto ukradol?

Ak pristúpili k vašej reklamácii, že je oprávnená a započítali do spotreby pomerových meračov vodu, ktorú ste minuli na vodomery, ktorý bol vymenený so spotrebou ktorú ste spotrebovali na novom vodomery spolu, musel by byť koeficient pre všetkých rovnaký, ale nižší. Ale nebola započítaná spotreba ostatných bytov za vymenené vodomer, sám ste si položil maslo na hlavu. Požiadal ste správcu, že chcete zaplatiť viac z nákladov domu. Nieje možný v dome rozdielny koeficient prepočtu spotreby vody.

Prístup správcu bol neprofesionálny. Mal do spotreby domu na fakturačnom k jeho pomeru pomerovým vodomerom započítať všetky spotreby na vymenených vodomeroch pred výmenou.

Písomná reklamácia. Ak do 30 dní nedostaneš odpoveď. Ostáva Tí Patrik, alebo súd.

Ale účinnejší je jednotný postup vlastníkov bytov voči správcovi. Jeho kontrola, Vždy a všade.
Dakujem za rychlu odpoved, s tym maslom to je pravda, asak ja som uz proste taky "spravodlivy". Samozrejme koeficient SV klesol, no problem je ze spravca sam uznal,ze sa pomylil a ze rozučtovanie prerobi vsetkym, no prerobil ho len mne. To znamena, ze ja mam zaratanu skut spotrebu SV x koef. 1,0333 a ostatni vlastnici cca 39 bytov maju spotrebu SV za necelych 11mes x kof.1,0664. Tento stav vsak podla mojich info je pravne nepripustny, no neviem na zaklade akeho nariadenia alebo zakona. Kto viete prosim poradte.

Martin
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V zákone je uvedená zmluva o výkone správy. V nej by mal byť konkrétne dohodnutý spôsob rozdelenia. Nedáva to zmysel pri prerozdeleni rozdielu vody fakturačného vodomeru a pomerových vodomeroch v bytoch sú dva rozdielne koeficienty. Jeden pre jedného vlastníka bytu a druhý pre ostatných vlastníkov. Musia mať zaujímavý program na rozdelovanie nákladov za vodu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

dajada Pozri príspevok
Ja mám inú otázku. Môžu si vlastníci odsúhlasiť, že bude zverejňovaná spotreba vody v jednotlivých bytoch? U nás ide stále podľa dôverníka o krádeže, len nevieme kým, lebo to nechce zverejniť a on asi nikoho neprichytil. Dokonca keď sme v minulosti chceli zverejniť neplatičov tak nám povedal, že to sa nesmie, čo sa mi zdá tiež divné. Veď za nich platím potom aj ja, alebo sa mýlim a naozaj sa to nesmie? ďakujem
Určite sa nesmie zverejňovať osobná spotreba čohokoľvek. Či vody, chlebíka, rožkov ap. A za neplatičov určite neplatíte, však máte ročné zúčtovanie toho čo ste vložili a čo ste spotrebovali. S neplatičmi nech si to vybavuje správca alebo SVB. Keď to správca nevie ,založte si SVB, keď ho máte a neplní funkciu - vymeňte funkcionárov,
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

smexo Pozri príspevok
Dakujem za rychlu odpoved, s tym maslom to je pravda, asak ja som uz proste taky "spravodlivy". Samozrejme koeficient SV klesol, no problem je ze spravca sam uznal,ze sa pomylil a ze rozučtovanie prerobi vsetkym, no prerobil ho len mne. To znamena, ze ja mam zaratanu skut spotrebu SV x koef. 1,0333 a ostatni vlastnici cca 39 bytov maju spotrebu SV za necelych 11mes x kof.1,0664. Tento stav vsak podla mojich info je pravne nepripustny, no neviem na zaklade akeho nariadenia alebo zakona. Kto viete prosim poradte.

Martin
Správca urobil niekde chybu, alebo si zjednodušil robotu (on to vie) a tak to chcel nejako zahladiť. Urobil to ako urobil a keďže si na to prišiel, tak sa rozhodol vyhovieť Ti (počíta s tým, že bude pokoj). Ak s tým nie si spokojný tak ich môžeš "preháňať" pretože to nesedí matematicky a tým že to upravil iba Tebe urobil ďalšiu chybu. (Otázne je ako to sedí ostatným).
Ale ak Tebe sedí spotreba podľa skutočnosti, tak si radšej ušetrí čas aj nervy, pretože tie koeficienty sú veľmi prijateľné.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

svojar Pozri príspevok
Určite sa nesmie zverejňovať osobná spotreba čohokoľvek. Či vody, chlebíka, rožkov ap. A za neplatičov určite neplatíte, však máte ročné zúčtovanie toho čo ste vložili a čo ste spotrebovali. S neplatičmi nech si to vybavuje správca alebo SVB. Keď to správca nevie ,založte si SVB, keď ho máte a neplní funkciu - vymeňte funkcionárov,
Ešte by som doplnil, že tí čo môžu okolo toho konať tak prehľad o tom majú a pre ostatných takéto zverejňovanie by mohlo byť potencionálnym zdrojom zhoršenia medziľudských vzťahov. Inak povedané veci by to asi neprospelo.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

dajada Pozri príspevok
Ja mám inú otázku. Môžu si vlastníci odsúhlasiť, že bude zverejňovaná spotreba vody v jednotlivých bytoch? U nás ide stále podľa dôverníka o krádeže, len nevieme kým, lebo to nechce zverejniť a on asi nikoho neprichytil. Dokonca keď sme v minulosti chceli zverejniť neplatičov tak nám povedal, že to sa nesmie, čo sa mi zdá tiež divné. Veď za nich platím potom aj ja, alebo sa mýlim a naozaj sa to nesmie? ďakujem
Sú to osobné údaje, takže nie. Ale zároveň je to aj podiel bytov na hospodárení domu.

Možno by pomohlo:

Dom xxxxxx spotreba, fakturačný vodomer.

1. xxx spotreba

42. xxx spotreba
podľa počtu bytov v dome.
Súčet pomerových vodomerov xxxxxx spotreba.
Koeficient prepočtu rozdielu medzi fakturačným a pomerovými vodomermi xxx.

Spotreby jednotlivých bytov bez mena, čísla bytu zoradených od najmenšej po najvyššiu súčet sa rovná spotreba domu na pomerových vodomerov, pod nim vypočítaný koeficient prepočtu rozdielu medzi fakturačným vodomerom a súčtom pomerových vodomerov v bytoch. Všeobecná kontrola v dome.

Prípadne druha možnosť spotrebu bytu nahradiť percentuálnym podielom bytu na spotrebe.

Vlastníci by nevedeli kto sa ako ktorý vlastník osoba podieľal na spotrebe, ale mohol by si porovnať svoju spotrebu, tu si nájde a porovná s ostatnými bytmi ako hospodáril, odoberal napríklad vodu.

Išlo by o hospodárenie domu.

Samo sa to nespraví, jedine, že by býval v dome Samo.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Takto áno, v poradí bez mena, čísla bytu. Každý sa nájde a zaradí sa. My sme to urobili s teplom a máme to nástenke, nie na chodbe, ale v kancelárii SVB.
0 0
Zachar.b Zachar.b

Zachar.b je offline (nepripojený) Zachar.b

Na TUV sa merac musi menit po 4 rokoch a na SV po 6 rokoch.
Ak chces konkretne zakony rad poslem.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

dajada Pozri príspevok
som tu prvý krát a v tom množstve príspevkov a tém som sa zatiaľ nestihla zorientovať. Možno môj príspevok nie je na správnom mieste, ale určite mi poradíte. Vlastníci bytov si u nás odsúhlasili zaplombovanie dvierok k šachte, v ktorej sú vodomery a plynomery. Môže byť prístup k týmto meračom zaplombovaný? Ak nie, vie niekto zákony, podľa ktorých nie - hlavne ten plynomer a hlavný uzáver plynu v byte. Ak si ich nedám zaplombovať, tak mi hrozia sankciami, ktoré si schválili. Vodomery aj plynomer sú plombované.

Tak toto je riadna haluz. Zaplombovať dvierka do šachty. Však ty tam máš svoj prívod do bytu , všetko od hlavnej odbočky je majetkom vlastníka /mimo hlavných rozvodov/ a ten sa musí o to starať, kontrolovať... Ak pôjdeš na týždeň z bytu tak ako zastavíš ventily na vode a plyne? To bol koho nápad ? V žiadnom prípade !!!
Naposledy upravil Halli : 09.06.09 at 13:19 Dôvod: Tema bola preložená kde treba
0 0
dajada dajada

dajada je offline (nepripojený) dajada

Ďakujem za názor, ja to tiež považujem za max. nezmysel, no ďalších 40 vlastníkov zo 70 je iného názoru a v pohode si dali všetci plombu. Že dokonca nemajú šancu celý rok kontrolovať merače, to nikoho netrápi.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

svojar Pozri príspevok
Takto áno, v poradí bez mena, čísla bytu. Každý sa nájde a zaradí sa. My sme to urobili s teplom a máme to nástenke, nie na chodbe, ale v kancelárii SVB.
Ako presne to máte spracované? Máte tam počet jednotiek z PRVN už upravených koeficientom radiátora a koeficientom polohy miestnoti?
Naposledy upravil Lotarka : 09.06.09 at 11:02
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lotarka Pozri príspevok
Ako presne to máte spracované? Máte tam počet jednotiek z PRVN už upravených koeficientom radiátora a koeficientom polohy miestnoti?

Najlepšie náklady v Sk., €, tie zaujímajú ľudí najviac, a ešte náklady na jeden m2 v byte, ten ukazuje hospodárnosť pri rozdielnej veľkosti bytov.

Koľko skutočne minú, alebo aspoň skutočne minú tepla to ich nezaujíma. Peniaze, peniaze, peniaze ....................
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Lotarka Pozri príspevok
Ako presne to máte spracované? Máte tam počet jednotiek z PRVN už upravených koeficientom radiátora a koeficientom polohy miestnoti?
Máme tam počet jednotiek nameraných, aby sa každý spoznal. Potom počet jednotiek korigovaných, % podiel na spotrebe v dome a nakoniec to čo uvádza aj sito, teda náklady v SK - teda ešte za minulý rok.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás sa to zatial nerobí aby niekto chcel vedieť koľko spotreboval jeho sused. To sa ho môže spýtať ak to chce vedieť, ja to neriešim aby som vravel niekomu o ostatných.
Máme však určenú priemernú spotrebu na osobu, m2 a pod. Ak si to niekto chce vypočítať môže to zistiť z údajov na výpočtovom liste. Každý si potom môže sám odpočítať ako na tom je, či je pod priemerom alebo nad. V každom vchode je iná priemerná hodnota.
Naposledy upravil Orim : 09.06.09 at 13:01
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Nerobíme to preto, aby sa vedelo koľko spotreboval sused, ale ako na tom je ten jeho konkrétny byt v rámci domu - či je eskimák, asi priemer, alebo podľa sita m a s a j.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať