Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Mám takýto problém :
Sme dvaja bratia a mama a pripravujeme sa na dedičské konanie po zosnulom otcovi.
Obvykle sa pri tomto úkone rozdeluje medzi oprávnených dedičov príslušný podiel na majetku po zosnulom.
Dá sa v jednom úkone zabezpečiť aj rozdelenie ostatnej časti majetku ( maminho podielu ) s tým,
že pozostalému ( mame ) zostane právo doživotného bývania a užívania
alebo to treba urobiť samostatným právnym úkonom ( darovacia resp. kúpno-predajná zmluva ) ?
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nleinka168 Pozri príspevok
aha..ale vie sa s nimi dohodnut, mama bola aj s bratmi u tej notárky, čo im robila to dedičské konanie
ona povedala, že s tým už nič nevie spraviť, lebo su 3 roky, aby mama si našla advokáta a nápisala ten Návrh..ona to nenazvala žalobou, a že ju na tom súde musí zastupovať advokát, lebo sama to nevybaví..
no ale ja nemám toľko peňzí, aby som cvakala advokátovi...
no a oni ako jej majú vrátiť to dedičstvo, aby mali rovnaký podiel, nech sa netreba vláčiť po súde?
.. no neviem isto, či dobre chápem ...
ale ak bratia vlastnia každý 7/16tin a mama 2/16 ... a na začiatku píšeš, že dom chú predať .
Ak sa naozaj vedia dohodnúť, tak aký je problém - dom predajú a peniaze si rozdelia na tretiny. môžu si to aj písomne ošetriť - to už na nich záleží. Keďže sú vlastníkmi dlhšie (resp priamo dedili), tak ani daň z príjmu neprichádza do úvahy .. načo chodiť po súdoch - ak sa naozaj vedia dohodnúť
1 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
jej bratia povedali, že treba najprv aby si dala do poriadku dedičstvo, tak ako hovorila tá notárka...

takže Katy myslíš, že by stacilo spísať len neakú dohodu u notára, že ak sa predá dom, čiastka sa rozdelí na 3 rovnaké časti medzi súrodencov?
tak to by bolo super, a netreba žiadny súd...
neviem ako to chodí, lebo nikdy som nebola v takejto situácii..
takže veľmi pekne ďakujem za každú radu....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

doktor23 Pozri príspevok
nazveš to žaloba o vydanie dedičstva navrhovateľom bude mama, odporcami jej dvaja súrodenci. Uvedieš, že je dcérou **** a bola vynechaná v dedičskom konaní číslo *** a žiada vydanie svojho dedičského podielu.

P.S. Mama sa so súrodencami nevie dohoodnúť? Nech jej prevedú svoj podiel tak, aby mali rovnaké podiely a načo sa vláčiť po súdoch?
Na dohodu je asi neskoro, v septembri (neviem dátum) jej uplynie premlčacia doba a oni s tým nemusia súhlasiť. Potom bude už neskoro sa domáhať vydania dedičstva.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Mám prosbu chcela by som presne vedieť aký je rozdiel medzi podielovým spoluvlastníctvom a bezpodielovým spoluvlastníctvom, aké sú klady a zápory za vysvetlenie ďakujem
0 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
nie neni ešte neskoro, je čas 2 týzdne.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Anik Pozri príspevok
Mám prosbu chcela by som presne vedieť aký je rozdiel medzi podielovým spoluvlastníctvom a bezpodielovým spoluvlastníctvom, aké sú klady a zápory za vysvetlenie ďakujem
Niečo je aj tu v téme http://www.porada.sk/t154015-je-mozn...ml#post1594227
1 0
orlica orlica

orlica je offline (nepripojený) orlica

nleinka 168 , je to ozaj málo času, tak treba aby mamina podala včas návrh na súd advokátom (on peniaze dostane po predaji domu... on si to už ošetrí :-) a mamina má istú 1/3 , tak nie je čo špekulovať .. a HLAVNE - ešte ušetríte na súdnych poplatkoch a aj advokátovi -resp. počte právnych úkonov, keˇže by ste mali v každom prípade uzatvoríť SUDNY ZMIER , t.j. bratia sa dohodnu s maminou na súde podľa petitu žaloby , súd vydá rozhodnutie, nadobudne právoplatnosť, podľa ktorého kataster zapíše n apríslušný LV podielové spoluvlastníctvo každému v 1/3- ine a móžu dom predať tak, že mamina bude mať istotu,že jej bude vyplatená 1/3 z ceny domu , ak stihne všetko v lehote .
.. len preboha nech dá mamina návrh na súd resp. jej advokát čím skôr... lebo na dohody pri peniazoch, a v časovej tiesni, nie je 100% istota , aj ked si dobre vychádzate .... Je to jednoduché , len treba dať návrh na súd bezodkladne ..
2 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
orlica..
a nedá sa to neako aby to nemuselo ísť cez súd?
napriklad sa spraví neaká dohoda u notára, že pri predaji domu, sa tá čiastka rozdelí na 3 rovnaké časti?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nleinka168 Pozri príspevok
orlica..
a nedá sa to neako aby to nemuselo ísť cez súd?
napriklad sa spraví neaká dohoda u notára, že pri predaji domu, sa tá čiastka rozdelí na 3 rovnaké časti?
keď sa vedia dohodnúť - tak sa dá všetko. nebolo by treba nikoho k tomu - ani notára.
Ale s majetkami je to ošemetné ... ak chce mať mama istotu, že dostane tretinu - tak naozaj treba konať .. lebo nemôžeš si byť na 100% istá, že ak mama bude na papieri predávať 1/8, že jej bratia vyplatia 1/3 peňazí. treba si to dobre zvážiť, že či sú tie vzťahy naozaj také dobré ..
2 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
Katy a R


no veď práve preto nechcem isť cez súd, nech sa nezdržiavame, zato, ak sa spíše neaká dohoda u notára, tak by nemali mamu oklamať, a mala by isť tá čiastka na 3 rovnaké časti..., nie?


ak by sa takto vedeli dohodnúť, tak nie je potrebne dávať na súd Návrh či žalobu, aby súd vydal dedičstvo, a aby to bolo zapísané na katastri na LV...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Nleinka, sama vyššie píšeš, že
jej bratia povedali, že treba najprv aby si dala do poriadku dedičstvo, tak ako hovorila tá notárka...
Tak ako si to vlastne predstavujú? Chcú dohodu, či úpravu dedičských práv.
Orlica ti to jasne napísala.
0 0
orlica orlica

orlica je offline (nepripojený) orlica

nleinka168 Pozri príspevok
orlica..
a nedá sa to neako aby to nemuselo ísť cez súd?
napriklad sa spraví neaká dohoda u notára, že pri predaji domu, sa tá čiastka rozdelí na 3 rovnaké časti?
strácate veľmi veľa času,aby neboli komplikácie do buducna, ak ste dnes nič nepodnikli a na sud nedali návrh, lebo ani advokáti vám ho na počkanie robiť len tak nebudú, škoda.... !?
Ak to chcete predať, tak jednožznačne cez dedičské vzhľadom na dane pri predaji nehnutelnosti!!! Ak cez SUDNY ZMIER po podaní návrhu na súd v lehote pred premlčaním a teda cez dedičské, tak pri predaji nič nedaníte! Ak by to bolo cez darovaciu ,kupnu zmluvu resp. akýkolvek iný prevod vlastníctva k nehnutelnosti a následne ihned dom predávate -tak ten nevyporiadaný podiel bude podliehať dani...
, ale niečo tam nesedí, lebo raz spomínate aj zriadenie vecného bremena v prospech maminy a zároveň aj predaj domu, tak neviem ... :-( ale už skutočne IBA strácate veľmi drahocenný!!!!! čas .... (ak chcete príjem, musíte mať aj výdaj resp. má dať - dal :-)
v každom prípade predídete navzdy sporom, ak to rýchlo dáte mamine na poriadok... držim palce...:-)
0 0
23dedko 23dedko

23dedko je offline (nepripojený) 23dedko

Vážení poraďáci,
skúste mi ešte prosím poradiť v tomto :
Stretli ste sa niekto s nejakým obecným kritériom, ako postupovať pri určení veľkosti podielov pri
prerozdelení majetku ( nehnuteľnosti ) keď by som mal záujem, aby mi brat vyplatil môj podiel
a ja sa na oplátku vzdám svojho podielu na dome a priľahlých pozemkoch ?
Deklaruje, že v prípade potreby vie mame poskytnúť potrebnú pomoc v starobe.
Zatiaľ sme predbežne dohodnutí na prerozdelení pol na pol avšak moja iniciatíva o vyplatenie
podielu sa "zrodila" až následne po tejto debate.
Chcem sa totiž vyhnúť problémom (sporom), ktoré môžu nastať pri spoločnom hospodárení s takto nadobudnutým majetkom.
Z akej ceny by bolo vhodné vychádzať ( trhovej alebo všeobecnej v čase smrti otca ) pri určení môjho nároku ?
Očakáva sa totiž, že po smrti mamy sa dom bude predávať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať