Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Štát plánuje zmeniť systém príspevkov na chránené pracoviská
Spolu takmer 12-tisic zdravotne postihnutých Slovákov si našlo svoje pracovné uplatnenie v chránených dielňach a pracoviskách, ktorých je okolo 6-tisíc.
Podľa údajov úradov práce sa títo ľudia ako zamestnanci či živnostníci v 6400 pracoviskách venujú napríklad pohostinskej činnosti, masérskym službám, obchodu či architektúre.
Práve chránené dielne či pracoviská sú totiž predovšetkým určené na zamestnávanie tých občanov so zdravotným postihnutím v pracovnom pomere, ktorí nie sú schopní nájsť si uplatnenie na otvorenom trhu práce. Ide však aj o miesta, kde sa takýto ľudia ešte len zaškoľujú, alebo sa pripravujú na prácu.
Za počtom viac ako 6000 dielní a pracovísk stojí aj aktívna politika trhu práce, keďže ich vznik a prevádzku podporuje štát cez viacero rôznych príspevkov. Ide napríklad o príspevok na zriadenie pracoviska, udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní, podporu podnikania, obnovu majetku v dielni alebo pracovisku.
Štát si však za svoje príspevky nárokuje aj splnenie podmienok, pričom najdôležitejšou je počet zamestnaných občanov so zdravotným postihnutím. Pracovisko sa tak za chránené považuje vtedy, ak aspoň polovica zamestnancov je zdravotne postihnutých, prípadne, ak ide o miesto, na ktorom občan so zdravotným postihnutím prevádzkuje samostatnú zárobkovú činnosť.
Podpora chránených pracovísk už nebude automatická, posúdi ju výbor
Rezort práce chce do systému podpory chránených dielní a pracovísk zaviesť poriadok, a tak navrhuje zrušenie automatického prideľovania príspevkov na ich vznik. Po novom, od mája tohto roka, by tak mal podporu posudzovať výbor zriadený pri každom úrade práce.
"Viacerí totiž zneužili pozíciu obligatórnosti, právnej nárokovateľnosti príspevku. Následne nechali pracovisko v červených číslach, nedoplatky zamestnancom a vytvárali si novú dielňu," vysvetlil dnes pre médiá minister práce Ján Richter (Smer-SD). Podľa neho je teda na mieste, aby bola každá žiadosť samostatne posúdená.
Richterov štátny tajomník Branislav Ondruš (Smer-SD) zdôraznil, že nie je možné, aby existovala povinnosť štátu dať automaticky dotáciu komukoľvek, kto sa rozhodne chránenú dielnu či pracovisko zriadiť.
"Predmetom hodnotenia má byť, či je žiadateľ dobre pripravený, či má jasnú predstavu, ako má chránená dielna fungovať," podotkol.
Ak teda žiadateľ prejde posúdením výboru, získa nárok na príspevok. Ten sa bude diferencovať podľa regiónov. Po zmene zákona bude v tomto roku najnižšia podpora tradične v Bratislave (4228,96 eura) a najvyššia v krajoch s nadpriemernou nezamestnanosťou (5497,65 eura). Celkovo má byť v roku 2013 podporených 1926 pracovných miest v objeme 9,50 milióna eur.
Ondruš upozornil, že následné príspevky na udržanie fungovania dielne či pracoviska už nebudú predmetom posudzovania.
"Akonáhle vznikne, tak jej prevádzkovateľ už bude mať zákonnú záruku, že kým chránená dielna bude existovať, štát mu bude poskytovať príspevok na jej prevádzkovanie," dodal.
15.01.2013 | Zdroj: TASR, Foto: Phot.com

No chlapci to určite ustriehnu a zníži sa korupcia a všetko bude čistučko čistučké
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Anik Pozri príspevok
Štát plánuje zmeniť systém príspevkov na chránené pracoviská


No chlapci to určite ustriehnu a zníži sa korupcia a všetko bude čistučko čistučké
..

..no to určute bezdebaty!..viem presne a z prvého zdroja, aké bolo doteraz ťažké získať príspevok na chránenú dieľňu, ako nepresne dátumovo sa ľudia, ktorí majú vytvorené chránené dieľne dočkajú každý mesiac peňazí na chod pracovísk, a čo bolo a je najhoršie, byrokratický šimlíci, ktorí sedia na dobrých flekoch, nijako nepomáhajú ani ľuďom, ktorí chránené miesta chcú vytvoriť a už vôbec nie tým, čo ich majú!..tak kvoli čomu sa vlastne idú tvoriť nové pracovné komisie na posúdenie týchto žiadostí?..aby čas odsúhlasenia trval nie pol roka-ale rok?..
..ten, kto sa odhodlá vytvoriť podmienky pre chránenú dieľňu je priekopník, bojovník a odvážlivec , v dnešnom čase vyzbrojený trpezlivosťou a kvalitnými topánkami, ktoré zoderie behaním po úrade práce,takže ak pán Ondruš povie, že príspevky k dieľňam už nebudú predmetom posudzovania a štát mu bude príspevok dávať automaticky, tak načo je potrebná nová komisia?..
..ja to vidím skôr tak, že je potrebné upratať niekde na teplé a dobre platené fleky pár paničiek, mileniek a priateliek a tak sa prevetrajú kancelárie,posunú stoličky, dokúpi zariadenie a hneď bude čo robiť...a ľudia, ktorí ničomu nerozumejú, majú teplé fleky isté-minimálne na 4 až 8 rokov!..tak ako v PD na upsvar, či iných štátnych pracoviskách..
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...len som mrkla, či tu neny niekto na popolnočnú kaficu...tak idem het, keď drichmete!..ste kamoši, to fakt...sa musí nechať...
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...a aby ste nepovedali, tak som pre vás nachystala takéto krásne raňajky...
59522_10152426143155335_1589418850_n.jpg  
7 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

pepsi dikyyyyyy! ... odlozim si jeden croisantik uz teraz
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..no a jeden ku kafici...
priloha.jpg  
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...a email, ktorý mi prišiel..no, nekúp to!...(iwow@centrum.sk

Dobrý deň prajem
V prvom rade sa ospravedlňujem ked som vás obťažoval týmto e mailom ale považujem to za dôležité
sa s toutou informáciu podeliť aj s vami . Mne táto možnosť veľmi pomohla možno pomôže aj vám keď budete mať záujem...
V dnešnej dobe si musíme pomáhať a možno aj ja vám tým pomôžem že vás budem o tom informovať.
Chcem vás informovať o Novej jedinečnej možnosti zárobku ktorá sa vyskytne len raz za cca 5 rokov.
V prípade keď máte záujem prosím informujte ma zašlem vám v následujúcom e maili potrebné informácie.
Ďakujem za váš čas a ešte raz sa ospravedlňujem ked som vás obťažoval.
S úctou
Karol
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

NEPOTEŠILO MA- keď už legalizujeme aj satanistické veci, fuuuuj...


http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/dom...slovensku.html
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

pepsikova Pozri príspevok
...len som mrkla, či tu neny niekto na popolnočnú kaficu...tak idem het, keď drichmete!..ste kamoši, to fakt...sa musí nechať...
pepsi, o 1.42 všetci spia, učia sa , poniektorí súložia ale kaficu nepije asi nikto o tom čase...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Emil Horváth ml. je SUPER, TOP herec- lepšia je snáď len Jirina Bohdalová...
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Stanislav 1975 Pozri príspevok
pepsi, o 1.42 všetci spia, učia sa , poniektorí súložia ale kaficu nepije asi nikto o tom čase...
Ja som napríklad o tom čase bola v pivnici, pretože nám vypol kotol a nekúril.
Ale aj tak som ho nevedela zapať, až ráno sused-kúrenár pomohol.
Takže sme mali v noci studený odchov
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AlaNR Pozri príspevok
Ja som napríklad o tom čase bola v pivnici, pretože nám vypol kotol a nekúril.
Ale aj tak som ho nevedela zapať, až ráno sused-kúrenár pomohol.
Takže sme mali v noci studený odchov
Suseda si prečo nezbuntošila?
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Tweety Pozri príspevok
Suseda si prečo nezbuntošila?
V noci? Neeee, to nemám to srdco
A ten druhý môj sused bol doma a nie u nás, tak nebolo koho buntošiť
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Stanislav 1975 Pozri príspevok
NEPOTEŠILO MA- keď už legalizujeme aj satanistické veci, fuuuuj...


http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/dom...slovensku.html
......je to každej ženy slobodna volba ako sa rozhodne....
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

lujza.j Pozri príspevok
......je to každej ženy slobodna volba ako sa rozhodne....
vražda vždy bude len vraždou...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Stanko tu sa môže urážať, nadávať, hrešiť, ale o potratoch nie, len o politikoch
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

rozmýšľala som do ktorej témy to viac pasuje či do srandičiek, alebo tu
Minister hospodárstva sľubuje v tomto roku zlepšenie podnikateľského prostredia. "V roku 2013 sa sústredíme na posúdenie legislatívy s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov." Podľa neho bude podpora podnikateľského prostredia v novom roku patriť medzi hlavné priority.
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

pripojím sa aj ja - mňa už tretí deň teší , že mi spoločnosť pri raňajkách robia dve srnky, samozrejme že ony sú za oknom a ja v kuchyni
prišli sa napapkať , za našou záhradou hryzkajú konáriky...chúdence nemôžu sa dohrabať k tráve v tom snehu
6 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

ak nemáš domáce zvieratá, daj im šupy z ovocia a zeleniny
6 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Kto ste na Facebooku zahlasujte prosím za tohoto "medveďa" Huga. Ďakujem.
https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať