Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Polovičke zapekané cestoviny so špenátom a šampiˇnonmi, potomkom pizzu s tromi druhmi syra a ja som si dala vajíčkové cestoviny s cviklovým šalátom.
6 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

U nás včera opečený syr a file k zemiakovej kaši. Dnes ešte pôstne Fila ostala tak urobím palacinky
6 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Borsc, jeden poriadny poctivy borsc! Aj s prilohami! Tak!

Takze borsc zacneme robit asi tak tyzden dopredu. Vezmeme 1,2 kg cvikly, osupeme, postruhame, rozdelime napoly a dame do dvoch flias od uhoriek (tie velke z Lidla) a zalejeme prevarenou a vychladnutou vodou s asi 3% salinitou (do kazdej asi tak 800 ml). Dame na teple miesto a kvasime ako uhorky. Pretoze pravy borsc sa robi takto!

Den pred varenim namocime asi 350 g maslovej fazule (dostat presne taky balik).

Ked uz mame kyslu cviklovu stavu plnu prospesnych bakterii, vitaminov, mineralov a inych neduhov, uvarime z asi 0,7-0,8 kg hovadzieho klasicky vyvar. Vsetko okrem masa a mrkvy vyhodime, maso pokrajame na kocky, mrkvu nadrobno napr. a vratime to do polievky spolu s fazulou, jednou malou hlavkou bielej kapusty, ktoru sme zbavili tej tvrdej stonky, prekrojili na stvrte a kazdu tenko nakrajali, a tiez nejakymi nakrajanymi zrelymi paradajkami (ja som pouzil zavarane a teraz aj tak ine nie su), povedzme 300-500 gramov? Varime, kym fazula nezmakne. Kym sa to vari, dame upiect asi styri cvikly zabalene v alobale. Tie potom osupeme, postruhame a pridame do polievky. Nakoniec este zlejeme tu kyslu cviklovu stavu a pridame ju do polievky podla chuti (vyjde to na cca. jeden liter). Uplne na zaver pridame este stedre mnozstvo posekaneho kopru a dochutime solou a ciernym korenim. Idealne nechame cez noc postat.

Rucim za to, ze toto je vynikajuci borsc. Este hadam zopar tipov. Cvikla pri kvaseni nechyti plesen, ak do hrdla velkej flase date este akurat pasujuci pohar, flasu ci misku naplnenu vodou, ktorou potom mozete podla potreby cviklu dolievat (chlor sa zatial vypari). Ak pouzijete misku, cast cvikle, ktora vyplava na povrch, moze zoxidovat a bude taka hneda. Vobec to nevadi. A toho vyvaru treba urobit max. dva litre, lebo tam musite este vopchat vela veci, takze s tym pocitajte. Tiez pred pridanim kvasu by mala byt polievka husta skoro ako privarok, kedze ten zhruba liter kvasu ju dost rozriedi.

Pokial ide o tu vykvasenu cviklu, do tejto polievky nejde, ale mozete ju zjest len tak alebo z nej nieco vymysliet.

Prilohy mozu byt rozne, hoci aj tmavy chlieb. Ja som mal kusok tej hubovo-kapustovej plnky, z ktorej som robil nedavno pirohy, takze som tym naplnil listkove cesto. Okrem toho som na slaninke a cibulke s trochou dubakov uvaril pohankovu kasu. Druhy chod vobec netreba, toto je poriadne syte.
Naposledy upravil Slayer666 : 30.03.13 at 13:47
2 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Zeleninová polievka - ešte bude aj na zajtra. K tomu pizza z dvoch druhov syra - to s polievkou. Na večeru bude s mliekom.
6 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

borsc, taky poriadny tzv. ukrajinsky, vsetko som varila osve, ale vyborny je,+ hov. platky dusene s mrkvou a porom, zeleninova ryza , zem. salat,
7 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Na obed obzerance, na večeru po 3-dňovom poste grilované údené kolená. Už sa nevedia dočkat' mäsa. Ešte ich takú hodinku potrápim.
4 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Rakúsky nakyslastý chlieb s maslom a syr, ale keď prídem domov, to najväčšíe údené koleno a 10 rezňov a za detskú vaničku zemiakového šalátu, tak veru.
2 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Kuraco-husacia polievka so slížikmi, pečená hus, dusená kapusta, domáce knedle. Medový krémeš a ovocná torta.
5 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

... cernicovica, hruskovica, slivovica, pivo, vino, chlebicky, zakusky, sunka, syrova misa, kvasene uhorky. Neviem ako sa to dokopy vola, asi to bude ten slayerov borsc. :-)
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Sviečková na smotane s knedlou.
7 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ešte sviatočné veľkonočné menu. Raňajky: údené šunky, 2 druhy baby(jedna s údeným) syrek, domáce klobásky, varené vajcia, cvikla s chrénom. Obed: slepačia polievka, vyprážané morčacie prsia, kuracie stehná, zemiakový šalát. Lakocinky: oblíž prst, domácim jahodovým džemom lepené linecké zajačiky, sliepočky, vtáčiky, kvietky, srdiečka.
Naposledy upravil Tweety : 02.04.13 at 13:07 Dôvod: polievku som zabudla
8 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

slepačia polievka, mäso potom obaliť v cestíčku, vypražiť a papať s varenými zemiakmi, alebo s chlebom a chrenom
6 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Chokma Pozri príspevok
Super rezniky. Odkial ten nazov?
Mas este nejake marinady v talone?
Toľko mám receptov, že keby som denne varil a piekol tri jedlá denne, varil by som ich do smrti (mám 61 a pol roka).
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Zivot sa vracia do normalnych kolaji, konecne normalna strava. Vonku kuri sneh, posypace posypuju, auta odmetaju, ani vtaky nespievaju, ani bociany nepocut kotkodakat, ani veverice nevidno, je cas na rannu kavu a depresivnu meditaciu. :-)
Ranajky - oskvarkova pomazanka, bylinkovy caj.
Obed - nejaka lahka polievka by bodla, kapustne sulky (holubky) na domacej slaninke s cviklou.
Vecera - holubkov dost.
IMG_0444c.jpg  
IMG_0452c.jpg  
1/1
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

hrachová kaša s údeným, na odľahčenie len hrášková ryža a ja udusenú cukinu.
7 0
Noja74 Noja74

Noja74 je offline (nepripojený) Noja74

segedínsky guláš
5 0
asedma asedma

asedma je offline (nepripojený) asedma

Dnes leco s haluskami, masova polievka od nedele a vcera som vecer piekla kysnute syrove pagace.
5 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Streda= šalátový deň , a prilepším si troškou vlastnoručného chlebíka.
Obrázok 6851.jpg  
Obrázok 6860.jpg  
Obrázok 6847.jpg  
1/1
12 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
kelová polievka,kôprová omáčka so zemiakmi a volské oko
3 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Dáša_ Pozri príspevok
marína prosím ťa, ty máš kvások žo žitnej múky? lebo už som prešla snáď všetky obchody v okolí a nemôžem to nikde kúpiť. Ospravedlňujem sa, viem, že si o tom písala, ale vo vysokom daňovom čase nestíham čítať dozadu
milé pekárky aj pekári, neviem, či tu tá mapa náhodou už nie je, nechce sa mi v tejto siahodlhej téme listovať
ale naďabila som na kváskovú mapu, tak treba popozerať, kde najbližšie je niekto, kto je ochotný podeliť sa s kváskom...
..aj ja asi vycestujem do Prievidze
http://www.cuketka.cz/kvasek/kvasek.html
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať