Zavrieť

Porady

Zrážková daň

Dobrý deň kolegyňe a kolegovia chcela by som sa len informatívne spýtať:
momentálne stav zrážkovej dane je nasledovný:

* Zrážková daň zo závislej činnosti sa platí na ten istý účet ako preddavková daň, len s iným KS 1744.

* Zrážkovú daň budeme musieť hlásiť na daňový úrad mesačne na tlačive, ktoré ževraj ešte nie je schválene MF.

* netreba sa registrovať. (mňe takúto info dali na DÚ mate aj nejakú inú skúsenosť??)

ĎAKUJEM
Usporiadat
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
RERE
Aj ja dávam dôchodcovi podpisovať vyhlásenie, kde vyznačí, že poberá dôchodok a neuplatňuje NČ. V marci mal príjem pod 5 tisíc, lebo bol na PN-ke. Program mi aj automaticky zaradil daň ako zrážkovú, lenže ja som si to opravila na preddavkovú. Urobila som chybu? Mzdy ešte neboli vyplatené, tak by som hlásenie na DÚ stihla podať ešte v termíne. A nemôžem sa rozhodnúť, že tú daň chcem mať preddavkovo? Je povinnosť použiť zrážkovú daň?
Milý RERE /aj tí ostatní, ktorí dávali dôchodcom podpisovať vyhlásenie/. Práve som sa vrátila z daňového úradu /trnavského/, kde som sa bola pýtať na svoj omyl. A pani z DÚ mi jednoznačne povedala, že dôchodci t.r.
vôbec nemôžu podpisovať vyhlásenie, pretože sa na nich absolútne nevzťahuje odpoč.položka /iba ak by nejaký bonus na dieťa, čo prípadne opatrujú ap./. Teda nie že nemusia, ale nemôžu podpisovať! Takže tam každá mzda pod 5000,- je zrážková. Nedala sa obmäkčiť ani nejakými tvrdeniami, že pri RZD, ak je dôchodok nižší než odpoč.položka budem takéto potvrdenie potrebovať. Proste dôchodci - žiadne vyhlásenie, suma pod 5000 /napr.v prípade PN/ - ZRÁŽKOVÁ.
Ak som aspoň niekomu týmto pomohla, budem rada. Často sa mi to nestáva...
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

sokrateska
Milý RERE /aj tí ostatní, ktorí dávali dôchodcom podpisovať vyhlásenie/. Práve som sa vrátila z daňového úradu /trnavského/, kde som sa bola pýtať na svoj omyl. A pani z DÚ mi jednoznačne povedala, že dôchodci t.r.
vôbec nemôžu podpisovať vyhlásenie, pretože sa na nich absolútne nevzťahuje odpoč.položka /iba ak by nejaký bonus na dieťa, čo prípadne opatrujú ap./. Teda nie že nemusia, ale nemôžu podpisovať! Takže tam každá mzda pod 5000,- je zrážková. Nedala sa obmäkčiť ani nejakými tvrdeniami, že pri RZD, ak je dôchodok nižší než odpoč.položka budem takéto potvrdenie potrebovať. Proste dôchodci - žiadne vyhlásenie, suma pod 5000 /napr.v prípade PN/ - ZRÁŽKOVÁ.
Ak som aspoň niekomu týmto pomohla, budem rada. Často sa mi to nestáva...
V daňovom vyhlásení si starobný alebo výsluhový dôchodca predsa vyznačí, že si neuplatňuje nezdaniteľnú časť a že poberá starobný alebo výsluhový dôchodok a odkedy.
Samozrejme, že mu neuplatním NČ, veď na ňu nemá nárok a príjmy do 5000 Sk mu zdaním zrážkovou daňou, ale len v prípade, ak si neuplatňuje daňový bonus na dieťa.
Nemôže mi nikto z daňového úradu zakázať, aby si takýto zamestnanec nepodpísal daňové vyhlásenie. (Podľa mňa podpísanie daň. vyhlásenia a uplatnenie si NČ je rozdiel!)
V § 43 ods.3 písm. j) Zákona o dani z príjmov sa nič nehovorí o podpisovaní daňového vyhlásenia, ale len o uplatňovaní NČ a DB.
0 0
JanoL JanoL

JanoL je offline (nepripojený) JanoL

Možno bude niekoho zaujímať.....
Podal som dopyt na DRSR, kde som sa pýtal na obsah potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch fyz. osôb zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na na daň z týchto príjmov súvisiacich so zrážkovou daňou.
1. V potvrdení bude v riadku 05. Úhrn preddavkov na daň uvedená 0.- ???
2. Ak v riadku 05 uvediem zrazenú sumu zrážkovej dane, mám tam uvádzať aj daň zrazenú zo mzdy za posledný mesiac trvania prac. pomeru, keď ju podľa "Oznámenia platiteľa o zrazení a odvedení vyberanej dane zrážkou..." oznamujem správcovi dane až za mesiac v ktorom mu bude mzda pripísaná na účet, teda nasledujúcom ???
3. Bude môcť takýto zamestnanec požiadať svojho zamestnávateľa, u ktorého si uplatňuje nezdaniteľné časti a bonus o Ročné zúčtovanie dane, alebo si musí podať sám daňové priznanie ???

Tu je odpoveď DRSR- súčasné tlačivo "Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch..." je pre príjmy zo závislej činnosti, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, neaktuálne. Ministerstvo financií SR pripravuje vzor nového tlačiva, ktoré už bude obsahovať aj riadky, kde sa predmetné príjmy a z nich zrazená daň budú uvádzať. Tzn. takéto tlačivo Potvrdenia ... zamestnancovi vystavíte a zašlete až po uverejnení vzoru tlačiva vo Finančnom spravodajcovi.
- ak zamestnanec uplatní postup podľa § 43 ods.7 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (daň vybraná zrážkou sa považuje za preddavok..) nemôže požiadať o ročné zúčtovanie, ale podá daňové priznanie.
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

Uhradila som zrázkovú daň na účet, ktorý ponúka stránka DR a včera mi volali z DU,že som to uhradila na zlý účet / musia to preúčtovať / , mám to uhrádzať na
účet na ktorý odvádzam preddavky zo záv.činnosti - načo to potom majú na internete?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ANNAP
Uhradila som zrázkovú daň na účet, ktorý ponúka stránka DR a včera mi volali z DU,že som to uhradila na zlý účet / musia to preúčtovať / , mám to uhrádzať na
účet na ktorý odvádzam preddavky zo záv.činnosti - načo to potom majú na internete?
Zrážková daň sa od začiatku odvádza na ten istý účet ako daň preddavková len s iným KS, myslím, že ani iný účet špeciálne na zrážkovú na nete nie je uvedený.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Na stránke DRSR je uvedený účet pre "daň z príjmov vyberaná zrážkou". Zrejme na tento účet ANNAP uhradila zrážkovú daň. Mali by uviesť o akú daň v tomto prípade ide, lebo sa určite viacerí daňovníci takto pomýlia.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Firma je zaregistrovaná na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Má ale len dvoch dohodárov, za ktorých odvádza zrážkovú daň. Podľa vyjadrenia metodičky DÚ treba zaslať oznámenie o zrážkovej dani ALE AJ NULOVÝ PREHĽAD ZA 1. Q/2006.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

abel
Firma je zaregistrovaná na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Má ale len dvoch dohodárov, za ktorých odvádza zrážkovú daň. Podľa vyjadrenia metodičky DÚ treba zaslať oznámenie o zrážkovej dani ALE AJ NULOVÝ PREHĽAD ZA 1. Q/2006.
Áno to je pravda, aj mne povedali, ak máme dohodárov, že prehlady treba posielať vždy. Či už nulové alebo nie a + oznámenie o zr. dani.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zdeni
Áno to je pravda, aj mne povedali, ak máme dohodárov, že prehlady treba posielať vždy. Či už nulové alebo nie a + oznámenie o zr. dani.
Zdenka, ďakujem za súhlas, možno to niekomu ušetrí 2000.- korunovú pokutu.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

abel
Firma je zaregistrovaná na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Má ale len dvoch dohodárov, za ktorých odvádza zrážkovú daň. Podľa vyjadrenia metodičky DÚ treba zaslať oznámenie o zrážkovej dani ALE AJ NULOVÝ PREHĽAD ZA 1. Q/2006.
Jedna firma ktorú robím nemá zamestnancov od 5/05 a posielam stále nulové prehlady, lebo je registrovaná ako platiteľ dane zo záv. činnosti. Inak je za to 2000,-
Pekný večer...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Som na tom podobne. Radšej poslať jeden výkaz ako platiť pokutu.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Manual
Jedna firma ktorú robím nemá zamestnancov od 5/05 a posielam stále nulové prehlady, lebo je registrovaná ako platiteľ dane zo záv. činnosti. Inak je za to 2000,-
Pekný večer...
Janko, ja som sa týchto nulových prehľadov zbavila tak, že som na DÚ napísala, že nemám žiadnych zamestnancov a teda nie som platiteľom dane zo záv. činnosti. Inak som tiež stále posielala nulové.
0 0
renocka99 renocka99

renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

Prosím o radu.Čo je správne?
1.Daňový bonus 540,- (Zamestnanec)
Zrážková daň 188,- (DoVP)
Žiadať o vrátenie bonusu 352,-?
alebo
2. Daňový bonus 540,- (Zamestnanec)
Zrážková daň 188,- (DoVP)
Žiadať 540,- a zaplatiť 188,-?

Ďakujem vopred
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

renocka99
Prosím o radu.Čo je správne?
1.Daňový bonus 540,- (Zamestnanec)
Zrážková daň 188,- (DoVP)
Žiadať o vrátenie bonusu 352,-?
alebo
2. Daňový bonus 540,- (Zamestnanec)
Zrážková daň 188,- (DoVP)
Žiadať 540,- a zaplatiť 188,-?

Ďakujem vopred
2. je správne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

renocka99
Prosím o radu.Čo je správne?
1.Daňový bonus 540,- (Zamestnanec)
Zrážková daň 188,- (DoVP)
Žiadať o vrátenie bonusu 352,-?
alebo
2. Daňový bonus 540,- (Zamestnanec)
Zrážková daň 188,- (DoVP)
Žiadať 540,- a zaplatiť 188,-?

Ďakujem vopred
Zrážkovú daň nepoužijeme ak je nárok na DB. Vtedy musíme zraziť daň preddavkovo.
0 0
renocka99 renocka99

renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

Paula
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Majka, ale renocka99 príspevku vyplýva to, že sú tam dvaja zamestnanci.
Jeden je na dohodu a druhý na pracovnú zmluvu.
Tomu prvému zrazila zrážkovú daň 188,- Sk, ktorú je povinná odviesť.
A ten druhý má pravdepodobne malú mzdu, z ktorej mu nevyšla platiť žiadna daň ale len nárok na DB, ktorý si bude nárokovať od štátu v plnej výške.

Aspoň ja som to takto pochopila.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Katarína STR
Majka, ale renocka99 príspevku vyplýva to, že sú tam dvaja zamestnanci.
Jeden je na dohodu a druhý na pracovnú zmluvu.
Tomu prvému zrazila zrážkovú daň 188,- Sk, ktorú je povinná odviesť.
A ten druhý má pravdepodobne malú mzdu, z ktorej mu nevyšla platiť žiadna daň ale len nárok na DB, ktorý si bude nárokovať od štátu v plnej výške.

Aspoň ja som to takto pochopila.
AK je to takto, potom ozaj 2. je správne.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

K tejto téme mám zo včera novinku. Na DÚ Bratislava VI mi pani v podateľni venovala upravené tlačivo "Oznámenie o zrazení a odvedení....." . Vraj si ho mám nafotiť a používať ho, lebo to na internete je zlé. V tomto upravenom pribudol stĺpec, kde sa uvádza meno, priezvisko a RČ daňovníka, ktorému bola zrazená zrážková daň. Toto sú už údaje, ktoré majú aj vypovedaciu hodnotu a sú pre DÚ konečne užitočné. Netuším, kedy prídu na to ostatné DÚ na Slovensku a budú tiež takéto tlačivá vyžadovať a tak ja dávam na poradu to svoje nové. Je editovateľné, takže klienti DÚ Bratislava VI ho môžu vyplňovať v PC a možno sa zíde aj niekomu inému.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ďakujem, už som ti ho stiahla.
Asi budem používať aj jedno aj druhé tlačivo.
Na tomto napíšem meno a RČ zamestnancov
a na to druhé napíšem sumárnu sumu, ktorú odvediem na DU.
Ach jaj
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať