Zavrieť

Porady

Dohody o vykonani prace

Vie mi niekto poradit aku evidenciu je potrebne viest u ludi ktorí pracujú na dohodu o vykonaní prace. Dakujem
Usporiadat
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Malá otázočka: evidovaný nezamestnaný zarobí na dohodu o vykonaní práce za mesiac 3200,- Sk a neprekročí 64 hodín mesačne. Toto je v poriadku z pohľadu evidencie na úrade práce. Jedná sa mi o to, že či mu prestanú vyplácať sociálne dávky.
Známy chce takéhoto človeka zamestnať a bojí sa, aby neprišiel o sociálne dávky. /Zrejme ten dotyčný evidovaný nezamestnaný poberá 1700,- Sk - dávka v hmotnej núdzi, alebo ako sa to nazýva?/.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Nepríde o dávku v hmotnej núdzi. Ale pozor, podľa Zákonníka práce pri DoVP nesmie zamestnanec za rok odrobiť viac ako 300 hod. u jedného zamestnávateľa.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Dá sa to nájsť aj niekde v zákone? Inak ďakujem!
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

§ 226 Zákonníka práce
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

§226 ZP je mi jasný, ten pojednáva o DoVP. Ale mne sa stále jedná o tie peniaze. Keď evidovaný nezamestnaný zarobí 3200, neodpracuje viac ako 64 hodín, aké dávky mu môžu byť odňaté. Alebo žiadne? Ďakujem!
0 0
dessire dessire

dessire je offline (nepripojený) dessire

Dobrý večer,
Má z toho galimatiáš. MOhol by mi niekto totálne zosumarizovať?
3 študenti každý masačne 3000 na dohodu. Koľko a aké odvody, aká daňová povinnosť a aké tlačivo?

Jediné, čo viem, tak treba na daňový dávať mesačne oznámenie platiteľa dane o dani vyberanej zrážkou a mesačný výkaz poistného a príspevkov do soc. poisťovne.

ĎAKUJEM vopred
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dessire Pozri príspevok
Dobrý večer,
Má z toho galimatiáš. MOhol by mi niekto totálne zosumarizovať?
3 študenti každý masačne 3000 na dohodu. Koľko a aké odvody, aká daňová povinnosť a aké tlačivo?

Jediné, čo viem, tak treba na daňový dávať mesačne oznámenie platiteľa dane o dani vyberanej zrážkou a mesačný výkaz poistného a príspevkov do soc. poisťovne.

ĎAKUJEM vopred
Ak majú štatút študenta, môžeš s nimi uzatvoriť dohodu o brig.práci študenta. Ak sú to prví zamestnanci firmy, prihlásiš sa ako platiteľ poistného v SP a mesačne predkladáš výkazy do SP.
Odvody do SP sú 0,25 % garančné poistenie a 0,80 % úrazové poistenie.
Na DÚ sa prihlásiš ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Mesačné výkazy o dani vyberanej zrážkou sa už neposielajú, do konca kal. mesiaca po skončení štvrťroka predkladáš na DÚ Prehľad o zrazených preddavkoch.
Ak dáš študentom podpísať Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, daň bude nulová, aj výkaz bude nulový /treba ho aj tak poslať - pokuta 2000 sk/

------
Veronika
0 0
dessire dessire

dessire je offline (nepripojený) dessire

Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Príjem z dohody o prac.činnosti u dohodára, ktorý nemá iné zamestnanie a u nás podpísal vyhlásenie uvádzam v potvrdení o zd.mzde v riadku č. 1?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Deni Pozri príspevok
Príjem z dohody o prac.činnosti u dohodára, ktorý nemá iné zamestnanie a u nás podpísal vyhlásenie uvádzam v potvrdení o zd.mzde v riadku č. 1?
Áno.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Ak zamestnávame na dohodu ženu, ktorá je na rodičovskej dovolenke, čo všetko treba nahlásiť a mesačne posielať? Viem, že do zdravotnej netreba, do sociálnej sa platí 1,05% a treba posielať mesačne výkaz a ešte?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mesačne už nič iné, len kvartálne daňový prehľad a raz ročne daňové hlásenie. prihlásiš ju do soc. poisťovne ako dohodu.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

mzdarka renca Pozri príspevok
mesačne už nič iné, len kvartálne daňový prehľad a raz ročne daňové hlásenie. prihlásiš ju do soc. poisťovne ako dohodu.
Ešte som s tým nerobila, čiže budem za ňu odvádzať mesačne daň a kvartálne posielať prehľad. Na akom tlačive? Ale mám ešte jeden problém. Ja som začala živnostníkovi robiť JU a zistila som, že dohodárku zamestnal od septembra 2008. Ale on ju nikde neprihlásil a ani nič neplatil. Prosím, poraďte mi, čo mám teraz urobiť?
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Janulana Pozri príspevok
Ešte som s tým nerobila, čiže budem za ňu odvádzať mesačne daň a kvartálne posielať prehľad. Na akom tlačive? Ale mám ešte jeden problém. Ja som začala živnostníkovi robiť JU a zistila som, že dohodárku zamestnal od septembra 2008. Ale on ju nikde neprihlásil a ani nič neplatil. Prosím, poraďte mi, čo mám teraz urobiť?
ešte doplním je na rodičovskej dovolenke. Je výška mzdy nejako limitovaná?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Janulana Pozri príspevok
Ešte som s tým nerobila, čiže budem za ňu odvádzať mesačne daň a kvartálne posielať prehľad. Na akom tlačive? Ale mám ešte jeden problém. Ja som začala živnostníkovi robiť JU a zistila som, že dohodárku zamestnal od septembra 2008. Ale on ju nikde neprihlásil a ani nič neplatil. Prosím, poraďte mi, čo mám teraz urobiť?

Napíšem ti kroky, ktoré musíš urobiť.
1. prihlásiš ju do soc. poisťovne
2. Predpokladám, že nemá ako žena na rodičovskej dovolenke iný príjem zo závislej činnosti. ak nie, tak jej daj podpísať aj daňové vyhlásenie a bude mať nárok na odpočítateľnú položku na daň. Ak je príjem nižší alebo rovný ako odpočítateľná položka 286,27€ (pravdepodobne len do februára), bude mať nulovú daň.
3. Daj jej vypísať osobný dotazník + daj jej podpísať súhlas na spracovanie jej osobných údajov v zmysle zákona 428/2002.
4. Uzatvorte písomne dohodu (o pracovnej činnosti, alebo o vykonaní práce)
5. Vypočítaš mzdu a odvody do SP (0,8% - úrazové poist. + 0,25% garančné poist.-toto je náklad zamestnávateľa)
6. mesačne posielaš výkaz a prílohu do soc.poist. + úhrada poistného v riadnom výplatnom termíne (určí zamestnávateľ)
7. kvartálne posielaš prehľad na DÚ, napr. za 1.Q 2009 najneskôr do 30.4.09, inak vám hrozí pokuta (posielaš ho, aj keď má odvádzať zamestnávateľ vo výške 0,-€.
8. ak skončí zamestnanec dohodu, tak ju nezabudni odhlásiť zo soc. poisťovne
Dúfam, že som na nič nezabudla. Ak áno doplnte ma.

Čo sa týka dohodárky z minulosti, tak ju treba dorobiť týmto istým spôsobom. Pokiaľ neposielal na DÚ prehľady, tak za každý takto nepredložený prehľad dostane min. pokutu 2000,-SK (neviem, koľko je to teraz v €).
Ešte otázočka, je prihlásený ako zamestnávateľ v soc. poisťovni a na DÚ?
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

A za tie mesiace, čo pracovala (9.-12.), mám to doplatiť? Daň potom odvádzam mesačne a len prehľad kvartálne?
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

Vie mi niekto povedať koľko je týždenný limitovaný počet odpracovaných hodín na dohodu o vykonaní práce a do výšky akej mzdy sa neplatia odvody? Kde presne by som to našla?

A ešte jedna otázka-keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný môže sa zanestnať na DVP? Aké sú tam obmedzenia?

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

silmol Pozri príspevok
Vie mi niekto povedať koľko je týždenný limitovaný počet odpracovaných hodín na dohodu o vykonaní práce a do výšky akej mzdy sa neplatia odvody? Kde presne by som to našla?

A ešte jedna otázka-keď je niekto dobrovoľne nezamestnaný môže sa zanestnať na DVP? Aké sú tam obmedzenia?

Ďakujem
Nie je to limitované týždňovým PČ,ale celkovým počtom hodín v roku, a tých môže byť max. 350.
0 0
Janulana Janulana

Janulana je offline (nepripojený) Janulana

Môžte mi prosím napísať, na aké tlačivo sa vypisuje prihlásenie zamestnávateľa na DÚ a tiež výkazy.
0 0
bobo97 bobo97

bobo97 je offline (nepripojený) bobo97

Starobný dôchodca, bol v r.2008 zamestnaný na dohodu o vykonaní práce s príjmom cca 10000,-- v hrubom/mesačne. Môže zamestnávaeľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať