Zavrieť

Porady

Dohody o vykonani prace

Vie mi niekto poradit aku evidenciu je potrebne viest u ludi ktorí pracujú na dohodu o vykonaní prace. Dakujem
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Kerberos_1 Pozri príspevok
Dobry den. Ja by som si chcel otvorit internetovu kaviaren a potreboval by som tam nejaky zaskok na nejakych tych zopar hodin do dna ked tam nebudem. A potrebujem sa uistit, ze mozem zamestnat na dohodu studenta-brigadnika. Lebo som cital tieto temy a nejak som z toho zblbnuty. Nie som si isty co tam teraz vlastne plati. Neviete mi niekto napisat na moju situaciu presnejsie ze co vlastne mozem a co nie uviest v dohode ohladne hodin, mzdy za hodinu a podobne?--Ak nie tak aspon poradte nejaku zrozumitelnejsiu literaturu, alebo clanky. Za odpoved dakujem.
So študentom môžeš uzatvoriť všetky tri typy dohôd. Z týchto dohôd zamestnávateľ, (ty), platí len urazové (0,8%) a garančné (0,25%) poistenie do sociálnej poisťovne . Do SP sa musíš aj ty prihlásiť ako zamestnávateľ a potom ak uzatvoríš dohodu, tak prihlásiš aj zamestnanca-dohodára.

Mesačne do SP po vypočítaní mzdy zasielaš Mesačný výkaz poistného + prílohu.

Taktiež sa prihlásiš na daňový úrad ako zamestnávateľ. Tu štvrťročne posielaš "Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok"

Pri príjme do 165,97€ mu zrazíš zrážkovú daň, ak nepodpíše Vyhlásenie nazdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti.
Nad túto sumu mu zrazíš a odvedieš preddavkovú daň.

Ak sa bude jednať o opakujúcu činnosť - prácu, tak ti odporúčam Dohodu o brigádnickej práci študento, alebo Dohodu o pracovnej činnosti. Prečítaj si, ktorá ti bude z prevádzkových dôvodov viac vyhovovať.
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227



(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


[hore]§ 228


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.


§ 226
Dohoda o vykonaní práce



(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.


§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti



(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
Ahojte, nejak mi to dnes nepáli, skúste mi pomôcť.
Známy chce dohodu v našej firme (nevychádza mu úver, a potrebuje ešte jeden príjem), čo je najjednoduchšie pre nás?? On si daň zaplatí o to nejde a potrebuje okolo 166€ až 266€ mesačne.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Misicka21 Pozri príspevok
Ahojte, nejak mi to dnes nepáli, skúste mi pomôcť.
Známy chce dohodu v našej firme (nevychádza mu úver, a potrebuje ešte jeden príjem), čo je najjednoduchšie pre nás?? On si daň zaplatí o to nejde a potrebuje okolo 166€ až 266€ mesačne.
Z dohody platí zamestnávateľ iba úrazové 0,8% a garančné 0,25%.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
to viem, ale aj daň 19%
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Misicka21 Pozri príspevok
to viem, ale aj daň 19%
A čo teda nevieš? Pozri si prísp. 162, tam máš citácie ZP k dohodám.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Neviem, či mu pri vybavovaní úveru bude stačiť dohoda, či by nebol vhodnejší prac. pomer
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mzdarka renca Pozri príspevok
Neviem, či mu pri vybavovaní úveru bude stačiť dohoda, či by nebol vhodnejší prac. pomer
Tak to asi áno, práce na dohody neberú do úvahy.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
má PZ ale potrebuje ešte jeden príjem mať na papiery, no a známy tak, že mu pomôžeme
no a chcela som len vedieť čo je najjednoduchšie pre nás ako firmu,
je zložitejšie platiť preddavky na daň alebo zrážkovú daň??
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Misicka21 Pozri príspevok
to viem, ale aj daň 19%
Daň 19% si platí zamestnanec. Neviem čo vlastne hľadáš, či výhodu pre zamestnanca alebo pre zamestnávateľa.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Misicka21 Pozri príspevok
má PZ ale potrebuje ešte jeden príjem mať na papiery, no a známy tak, že mu pomôžeme
no a chcela som len vedieť čo je najjednoduchšie pre nás ako firmu,
je zložitejšie platiť preddavky na daň alebo zrážkovú daň??
V tomto prípade pomôže jej PP s kratším PČ. ALe ak jeden PP už má, a uplatňuje si NČ u iného zamestnáv., nemôže počítať s NČ ešte raz u vás, ak jeho príjem bude do 5000.- po starom -daň bude zrážková.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Misicka21 Pozri príspevok
má PZ ale potrebuje ešte jeden príjem mať na papiery, no a známy tak, že mu pomôžeme
no a chcela som len vedieť čo je najjednoduchšie pre nás ako firmu,
je zložitejšie platiť preddavky na daň alebo zrážkovú daň??
môže mať aj dva, aj tri PP.

Zrážková daň je do príjmu 165,97€.

Podľa mňa je to jedno, aká daň, len ak bude mať tento príjem zdanený preddavkovou daňou, tak ho musí priznať pri RZD za rok 2009.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
dobre, ďakujem krásne,
dám mu dohodu do konca roka, na sumu 266€/mesačne, zaplatíme úrazové, garančné a daň,
bude to správne, ni??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Misicka21 Pozri príspevok
dobre, ďakujem krásne,
dám mu dohodu do konca roka, na sumu 266€/mesačne, zaplatíme úrazové, garančné a daň,
bude to správne, ni??
Ak budú dohodu akceptovať, tak ju uzatvorte. Len jedno doplnenie, daň si bude platiť zo mzdy on sám, vy ju len do ŠR odvediete.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Misicka21 Pozri príspevok
dobre, ďakujem krásne,
dám mu dohodu do konca roka, na sumu 266€/mesačne, zaplatíme úrazové, garančné a daň,
bude to správne, ni??
neviem, či si nepostrehla príspevok, že pri vybavovaní úveru dohody neberú do úvahy, uzatvor s ním PP, inak je všetko zbytočné.
0 0
Misicka21 Misicka21

Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

Miška
postrehla som všetky príspevky, bol sa dnes informovať v banke a povedali mu, že bude stačiť aj dohoda, keď bude pre neho v dostatočnej sume, čo bude, takže PZ preto neriešime

čo znamená skratka ŠR??
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

asi štátny rozpočet, albo tweety chcela napísať DÚ
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Misicka21 Pozri príspevok
postrehla som všetky príspevky, bol sa dnes informovať v banke a povedali mu, že bude stačiť aj dohoda, keď bude pre neho v dostatočnej sume, čo bude, takže PZ preto neriešime

čo znamená skratka ŠR??
Predsa náš štátny rozpočet. A kedže sa jedna o daň zo ZČ- tak konkrétne na účet DÚ.
0 0
Kyvet Kyvet

Kyvet je offline (nepripojený) Kyvet

Ahojte, vie mi niekto povedať, či majú nárok na stravné lístky aj pracovníci, ktorí vykonávajú činnosť na základe dohody o vykonaní práce?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kyvet Pozri príspevok
Ahojte, vie mi niekto povedať, či majú nárok na stravné lístky aj pracovníci, ktorí vykonávajú činnosť na základe dohody o vykonaní práce?
Nie, zo ZP nemajú.
0 0
Kyvet Kyvet

Kyvet je offline (nepripojený) Kyvet

Ďakujem pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať