Zavrieť

Porady

Aký príjem SZČO na platenie soc. a zdrav. odvodov?

FO SZČO od 14.11.2005 mal príjem za rok 2005 /56.000,- Sk.
Cize tento príjerm mal za 2 mesiace.Chcel by som vedieť, či si moze narokovat daňový bonus na dve deti, lebo manzelka si neuplatnila a aká je hranica, aby sa musel stať platcom odvodov do ZP, a SP, povinne zo zákona.
Ak by mal za rok 2005, CZD 45.000,- za mesiace, 11/12/2005 a príjem za rok 2005 by mal len 56.000,- tiez za tieto dva mesiace. Poradte, ci by musel byt platca a ak nie, a chcel by sa stat dobrovolným bude platit len z minimalnej mzdy???
Usporiadat
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Prosím Vás,

ZS4O má základ dane 97 275 Sk - 87 936 Sk = 9 339 Sk (daň na úhradu 1 774 Sk )

Ako vypočítam zo sumy 97 275 Sk odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovňe.
Aký je presný postup?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KOKSO
Prosím Vás,

ZS4O má základ dane 97 275 Sk - 87 936 Sk = 9 339 Sk (daň na úhradu 1 774 Sk )

Ako vypočítam zo sumy 97 275 Sk odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovňe.
Aký je presný postup?
Pre ZP k základu dane treba pripočítať zaplatené preddavky na poistné, výsledok deliť 2,14. Z toho sa platí 14% (7% u ZPS). Ak je to samostatná SZČO (nie popri zamestnaní), ZP musí byť vypočítané za rok 2005 minimálne zo 78000 Sk. Zaplatené preddavky sa od vypočítaného poistného odpočitajú.
Pre SP sa platí poistné mesačne z VZ = 1/2 z 97275/12, ale minimálne zo 6900 Sk.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Od Júl 2005 si dobrovolne platil odvody 2 155,- (SP) a 910,-(ZP). Preddavky neplatil lebo mal ZD za rok 2004 50 483,-. Teraz mu vychádza ZD 97 275,-. Ja som stratila postup ako som vyrátala minulý rok tieto odvody a aj sa to menilo. A je len ZSČO.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

AHA! Takže, preddavky neplatil, čiže 97 275 : 2 = 48 637,50 : 12 = 4 053,10.
Budem sa teda odvíjať od sumy 4 053,10 a z toho vyrátam koľko budú jednotlive odvody. Koľko je čo % si nájdem na internete, napr. na stránke sociálnej poisťovňe. Tak? Dobre som to pochopila?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

KOKSO
AHA! Takže, preddavky neplatil, čiže 97 275 : 2 = 48 637,50 : 12 = 4 053,10.
Budem sa teda odvíjať od sumy 4 053,10 a z toho vyrátam koľko budú jednotlive odvody. Koľko je čo % si nájdem na internete, napr. na stránke sociálnej poisťovňe. Tak? Dobre som to pochopila?
Preddavky na ZP platil - veď píšeš, že platil 910,- Sk /pozor od 01/2006 je to už 966/. Postup pri výpočte ZP a SP ti popísala Janka /SOMIJ/. Ja ťa len opravím - jedná sa o "čistú " SZČO takže pre ZP to bude min. 6900,- /pre celý rok 2006/ a pre SP tak isto. Čiže nebudeš sa odvíjať od sumy 4053,10 ale minimálne z MM.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Som z toho pomýlená. Takže, čo platil 910 Sk je PREDDAVOK? V tom prípade som nič nepochopila.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Čo si nepochopila? Pýtaj sa. Nerozumieš pojmu preddavky?
Odvody do ZP sú preddavky na ZP - do 30.6.2006 si musí urobiť ročné zúčtovanie.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Án, nerozumiem tomu. Evidentne som to nepochopila. A dnes som o tom čítala: VÝPOČET PREDDAVKOV A TERMÍNY PLATENIA
Daň nepresiahne 50 000 Sk (§ 42 ods. 3)
Ak správca dane daňovníkovi neurčí platenie preddavkov rozhodnutím podľa § 42 ods. 11 zákona o dani z príjmov, preddavky na daň v roku 2006 nie je povinný platiť ten, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, t.j. za zdaňovacie obdobie roku 2005 vypočítaná podľa § 42 ods. 6 zákona o dani z príjmov a uvedená na riadku 910 daňového priznania, je rovná alebo nižšia ako 50 000 Sk.
Medzi daňovníkov, ktorí neplatia preddavky, patria aj daňovníci, ktorí podávajú daňové priznanie v roku 2006 prvýkrát. Títo daňovníci podľa § 42 ods. 8 do lehoty na podanie daňového priznania, t.j. do 31. marca 2006, resp. predĺženej lehoty, preddavky neplatia, ale sumu preddavkov splatných za toto obdobie, vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní, vyrovnajú v lehote na podanie daňového priznania.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KOKSO
Án, nerozumiem tomu. Evidentne som to nepochopila. A dnes som o tom čítala: VÝPOČET PREDDAVKOV A TERMÍNY PLATENIA
Daň nepresiahne 50 000 Sk (§ 42 ods. 3)
Ak správca dane daňovníkovi neurčí platenie preddavkov rozhodnutím podľa § 42 ods. 11 zákona o dani z príjmov, preddavky na daň v roku 2006 nie je povinný platiť ten, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, t.j. za zdaňovacie obdobie roku 2005 vypočítaná podľa § 42 ods. 6 zákona o dani z príjmov a uvedená na riadku 910 daňového priznania, je rovná alebo nižšia ako 50 000 Sk.
Medzi daňovníkov, ktorí neplatia preddavky, patria aj daňovníci, ktorí podávajú daňové priznanie v roku 2006 prvýkrát. Títo daňovníci podľa § 42 ods. 8 do lehoty na podanie daňového priznania, t.j. do 31. marca 2006, resp. predĺženej lehoty, preddavky neplatia, ale sumu preddavkov splatných za toto obdobie, vo výške vypočítanej z dane uvedenej v daňovom priznaní, vyrovnajú v lehote na podanie daňového priznania.
Paragraf, ktorý cituješ sa týka platenia preddavkov na daň z príjmu - to je teda problém dane z príjmu a Vy v oprechchádzajúcich príspevkoch rozoberáte zdravotné poistenie, to znamená bavíte sa o preddavkoch na zdravotné poistenie
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Mno - nie sú "preddavky ako preddavky". Ty máš na mysli preddavky na daň a my sa bavíme o preddavkoch na ZP. Tvoja otázka bola na výpočet odvodov či nie?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KOKSO
Od Júl 2005 si dobrovolne platil odvody 2 155,- (SP) a 910,-(ZP). Preddavky neplatil lebo mal ZD za rok 2004 50 483,-. Teraz mu vychádza ZD 97 275,-. Ja som stratila postup ako som vyrátala minulý rok tieto odvody a aj sa to menilo. A je len ZSČO.
Tých 910 Sk čo platil do ZP sú predavky na ZP. Platil ich od januára, alebo až od júla - ak od júla, prečo ich neplatil od januára?

Ak platil 910 Sk od januára, zaplatil spolu na ZP 910x12 = 10920 Sk. VZ pre ZP bude (97275+10920)/2,14 = 54098. Minimálny základ je ale 78000 (ak nebol PN a pod.). Vypočíta poistné 14%, odpočíta zaplatené preddavky. Výsledok bude preplatok alebo nedoplatok.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Máš pravdu. Ja sa to chcem všetko naučiť ale učim sa to formou "samouk", a tak to vyzerá. Eše som nikdy nebola na žiadnom kurze. Zatiaľ je to premňa ťažká vec vedieť o všetkom, preto som sa sem nedávno zaregistrovala aby som vedela o situáciach ako je môj prípad. Je ľahké ísť za mojou známou ktorá o "všetkom" vie ale chcem si to zistiť sama, čítaním kníh, príspevkov resp.písať si v Vami. Takže konkréne PREDDAVKOM nerozumiem!
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

somij
Tých 910 Sk čo platil do ZP sú predavky na ZP. Platil ich od januára, alebo až od júla - ak od júla, prečo ich neplatil od januára?

Ak platil 910 Sk od januára, zaplatil spolu na ZP 910x12 = 10920 Sk. VZ pre ZP bude (97275+10920)/2,14 = 54098. Minimálny základ je ale 78000 (ak nebol PN a pod.). Vypočíta poistné 14%, odpočíta zaplatené preddavky. Výsledok bude preplatok alebo nedoplatok.
Ako môžem pripočítať k sume 97 275 sumu 10920 keby sa jednalo o tvoj výpočet keď vo výdavkoch na konci roka ktoré sú odrátane od príjmov je už ZP prirátane ako výdavok ovpl. ZD/ platby do fondov. Prečo platil až od JúLA 2005 NEVIEM ALE SI MYSLíM žE nebol povinny ale mohol byť dobrovolný platitel odvodovale neplatil si dovtedy, asi tak.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

KOKSO
Ako môžem pripočítať k sume 97 275 sumu 10920 keby sa jednalo o tvoj výpočet keď vo výdavkoch na konci roka ktoré sú odrátane od príjmov je už ZP prirátane ako výdavok ovpl. ZD/ platby do fondov.
Tak, že to hovorí zákon o zdravotnom poistení §13 ods.6 : "Vymeriavací základ SZČO je vo výške podielu základu dane ...., ktorý nie je znížený o poistné na erejné zdravotné poistenie a 2,14"
Nemýľ si daň a poistné - každé sa počíta inak. Pre daň ZP je výdavok ovplyvňujúci ZD. Pre zdravotné poistenie sa berie základ dane neznížený o príspevky na ZP, t.j. k základu dane treba pripočítať zaplatené príspevky na ZP. Ale, ak máš pochybnosti, na tlačivách pre ročné zúčtovanie ZP bude uvedený presný postup, taksa s tým netráp.

KOKSO
Prečo platil až od JúLA 2005 NEVIEM ALE SI MYSLíM žE nebol povinny ale mohol byť dobrovolný platitel odvodovale neplatil si dovtedy, asi tak.
Povinný bol. Zdravotne poistená je povinne každá SZČO - tam nie je voľnosť ako v SP.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Už som zasa tu a po včerajšku mám v tom jasno. Ja som dávala dokopy "olej s vodou". Už to chápem. Ďakujem za odpoveďe, moc mi pomohly. Ešte mám jednu otázku a to pre tlačivá na ročné zúčtovanie. Majú ich už zdravotné poisťovňe v "ponuke"?

S pozdravom Jana
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ešte nie. V niektorom téme p. Mihál pridal vzorové. Skús nájsť.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Áno vyhľadám. dík
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tie tlačivá na porade sú len neoficiálne, ešte boli mierne zmené. Dajú sa použiť na predstavu, ako to bude vyzerať, ale nedajú sa použiť na vykonanie RZ. Oficiálne tlačivá byy mali vyjsť do 31.3.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Janka, z mojej strany to aj tak bolo myslené. Dúfam, že kokso to aj tak pochopil.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

:p Dobrý deň prajem, rada by som sa spýtala, keď SZČO nevyjde vymeriavací základ na platenie odvovod, tak musí urobiť ten výpis alebo mu nevzniká povinnosť?
ďakujem pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať