Zavrieť

Porady

Smrť veriteľa

Má niekto skúsenbosť s platením neuhradených faktúr po smrti veriteľa?
Veriteľ - podnikateľ FO náhle zomrel a evidujeme na jeho firmu ešte nejaké nevyplatené faktúry.
Jeho pozostalá maželka nás dva týždne po jeho smrti kontaktovala, aby sme neodkladne tieto uhradili a požaduje to na iné číslo účtu ako bolo uvedené na faktúrach.
Je v poriadku ak dlžnú sumu zašleme podľa jej požiadaviek, ..alebo treba čakať na dedičské konanie? Deti nemali a pravdepodobne bude ona jediná dedička.
Ako si vysvetliť citáciu zákona " Smrťou veriteľa zanikne právo iba vtedy, ak bolo plnenie obmedzené iba na jednu osobu" ?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak nemali deti, tak nemusi byt ona jedina dedicka .... dedia aj rodicia.
    Manzel zvycajne nededi sam.

    Ja by som ziadala ofiacialnu pisomny ziadost z firmy na zmenu platby na iny ucet.
    Inak by som to zaplatila na ucet uvedeny na fakture.

    2weird2die je offline (nepripojený) 2weird2die

    2weird2die
    pokiaľ ešte neprebehlo dedičské konanie a jeho účet je funkčný, poslal by som to naň, následne písomné vyrozumenie jeho manželke... Predmetom dedičského konania sú aj prostriedky na bankovom účte poručiteľa a týmto spôsobom by ste si to ošetrili ak by boli aj iní dediči (čo si vy inak nemáte ako overiť).

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...treba aj tak počkať na dedičské konanie, môže sa objaviť závet....ak chcete zaplatiť, tak na účet uvedený na faktúre.. ...platbou na iný účet by ste mohli mať problém...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    SAIVI Pozri príspevok
    ..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - malým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.
    na žiadny nový účet to neposielaj-ktovie čo to je za účet, na koho vedený...

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    SAIVI Pozri príspevok
    ..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - mylým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.
    ...nechápem dobre jednej veci. Píšeš, že Vás manželka oslovila dva týždne po úmrtí podnikateľa. Tie faktúry tak čírou náhodu neboli už dávno po splatnosti?! A prečo ste to už dávno neuhradili. Na žiadne dedičské konanie nemáte čo čakať!!! Ona má predsa ešte aj povinnosť do 3 mesiacov po úmrtí podať za poručiteľa DP - a teda zdaní aj tieto neuhradené faktúry....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    SAIVI Pozri príspevok
    Má niekto skúsenbosť s platením neuhradených faktúr po smrti veriteľa?
    Veriteľ - podnikateľ FO náhle zomrel a evidujeme na jeho firmu ešte nejaké nevyplatené faktúry.
    Jeho pozostalá maželka nás dva týždne po jeho smrti kontaktovala, aby sme neodkladne tieto uhradili a požaduje to na iné číslo účtu ako bolo uvedené na faktúrach.
    Je v poriadku ak dlžnú sumu zašleme podľa jej požiadaviek, ..alebo treba čakať na dedičské konanie? Deti nemali a pravdepodobne bude ona jediná dedička.
    Ako si vysvetliť citáciu zákona " Smrťou veriteľa zanikne právo iba vtedy, ak bolo plnenie obmedzené iba na jednu osobu" ?
    Ďakujem
    Faktúry sú vystavené ešte podnikateľom.Na Fa je uvedené číslo bežného účtu.Faktúry treba uhradiť na tento účet. O ostatné by som sa nestarala, na žiadne telefonické kontakty by som nereagovala , resp. dala odpoveď, že FA boli uhradené na účet, ktorý bol uvedený na faktúre .

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    ..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - mylým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    ..dakujem za rady. ..aj mám pochybnosti s tým novým účtom. Dotyčný pán bol len FO - malým podnikateľom s pár robotníkmi..takže nejaké oficiálne stanovisko z firmy asi nepošlu..asi sa to tam celé zastavilo, nepredpokladám že pani manželka bude pokračovať v jeho podnikaní.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Ja by som to neuhrádzal, ale počkal na dedičské konanie a už vobec nie na nejaký iný účet, ktorý by nadiktovala pozostalá manželka...( kedže jeho účet je pravdepodobne zablokovaný )

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    ak máte pochybnosti a chcete plniť ešte je možnosť zložiť dlžnú sumu do úschovy na súde alebo u notára, výhoda je že dlh sa považuje zložením za splnený a neprirastajú Vám ďalej úroky z omeškania. Manželke oznámte, že dlh je v úschove a nech s ním sa naloží podľa výsledku dedičského konania

    martin33AA je offline (nepripojený) martin33AA

    pán martin33AA
    Treba predtým prečitať aj živnostenský zákon - jedine ak dedičia nechcú podnikať po smrti poručiteľa tak sa likvidújú jeho dlhy - faktúry si aj ja možem napísať na ela romančíka, dedičia ich možu popierať a tak. takže ak to nie je realny obchod resp. normálny vzťah tak na rýchle uspokojenie zabudajte. Ja byt dedič až do skončenia dedičského konania nič nehradím nikomu /nech trvá aj 5rokov/.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.