Zavrieť

Porady

Kúpa bytu

Dobrý deň,
nakolko nie som zbehla v pravnych veciach chcela by som Vás poprosit o radu. Chceli by sme kupit byt. (Hypotekou - Rucenie celou nehnutelnostou). Majitelka daneho bytu zomrela pred dvoma tyzdnami a jej syn ho momentalne predava. Este neprebehlo dedicke konanie (bude asi za cca 2 tyzdne). Syn stale hovori ze sa to vysporiada zmluvou o buducej zmluve -ze to je jedina moznost ako ho moze predat. Ale ze na uver sa to neda. Je to byt v OV.

Vie mi niekto poradit, ci je to bezne riesenie, a coho sa mame vyvarovat? Na co si pri kupe bytu mame dat predvsetkym pozor, nakolko je na svete mnozstvo podvodnikov.
(Máme moznost docasne rucit aj inou nehnutelnostou, aby nam banka poskytla hypoteku).
Velmi pekne dakujem za pomoc
maca88
Usporiadat
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Lotarka
Vopred sa ospravedlňujem, že Vám skočím svojou otázkou do tej Vašej.
Vieme kúpiť byť, v ktorom sú však do augusta nájomcovia - jeho vlastník ho prenajíma. Nevieme, ako postupovať: - máme spísať zmluvu o budúcej zmluve alebo rovno kúpno-predajnú zmluvu, len tam zakotviť splátku peňazí až v auguste aj s podpisom návrhu vkladu do katastra?
Problémom je ešte to, že jeho vlastník robí v zahraničí a nechodí tak často domov a prípadný splnomocnenej je pre nás nie veľmi prijateľný človek.
Čo by ste mi poradili?
Odporucal by som podpisat zmluvu o buducej zmluve skoncipovanu skusenym pravnikom, v ktorej by som zakotvil to, ze kupna zmluva bude podpisana az ked bude byt pravne v poriadku (bez najomcov) a v den podpisania kupnej zmluvy by som zlozil kupnu cenu do notarskej uschovy s prikazom, aby tieto peniaze boli vyplatene, ak budem na liste vlastnictva do dvoch mesiacov zapisany ako vlastnik, inak sa mi ako kupujecemu vratia.
Kupnu zmluvu mozete podpisat tak isto aj teraz, byt kupit, len tam prava najomcu prechadzaju automaticky na nadobudatela - tzn. na vas, toto by som ja osobne nechcel.
Este podotykam ze na podpisanie zmluvy o buducej zmluve byt mal mat ten splnomocneny vyslovne uvedene splnomocnenie, resp. mat nejaky druh generalnej plnej moci.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Ako chce predavat, ked este neprebehlo dedicske? Ved to je nezmysel, kym nie je rozhodnute o tom, kto byt zdedi, nie je s kym uzavriet KUPNU zmluvu.

Je mozne uzavriet Zmluvu o uzavreti buducej kupnej zmluvy, ale musis si byt ista, ze jej ucastnikmi su vsetci, ktori prichadzaju do uvahy ako dedicia.
Tato tema tu uz bola podrobne rozpisana, napr.

http://www.porada.sk/t24186-p2-preda...ej-zmluve.html

http://www.porada.sk/t20206-kpa-bytu.html
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

josh
Realitna kancelaria nemusi byt evidovana v NARKS. Serioznost sa da overit jedine ich pristupom k robote a najlepsie odporucaniami - referenciami.
Presne tak ako pise JOSH, zakladom su referencie. Clenstvo kdekolvek vypoveda len o tom, ze je tam clovek/organizacia clenom, nie o kvalite prace, pristupe ku klientom a pod.
0 0
nobody007 nobody007

nobody007 je offline (nepripojený) nobody007

Súhlasím s josh-om aj s elli. Zoznam členov NARKS nájdeš TU
0 0
jolaj jolaj

jolaj je offline (nepripojený) jolaj

Pri kúpe bytu treba spísať zmluvu, to mi je jasné, ale neviem či to musí byť pred notárom /vrátane platby/, alebo len medzi predávajúcim a kupujúcim.
Prosím, kto viete, poraďte. Vopred ďakujem.
0 0
Anife Anife

Anife je offline (nepripojený) Anife

jolaj
Pri kúpe bytu treba spísať zmluvu, to mi je jasné, ale neviem či to musí byť pred notárom /vrátane platby/, alebo len medzi predávajúcim a kupujúcim.
Prosím, kto viete, poraďte. Vopred ďakujem.
Predávajúci podpisuje zmluvu pred notárom. Kupujúci neni nutné aby podpisoval zmluvu pred notárom. Čo sa týka platby záleží čo je napísané v zmluve za akých podmienok túto platbu kupujúci vyplatí predávajúcemu.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Na zmluve notar bud osvedci pravost podpisu ucastnika (overi podpis), podla katastralneho zakona staci, aby bol overeny podpis predavajucich, vtedy nezodpoveda za to, ci je ta zmluva v poriadku alebo nie a samozrejme pred nim ani neodovzdavate ziadne peniaze, lebo sa ho to netyka. Takze notar neoveruje zmluvu ale podpisy na nej.
Druha varianta by bolo spisanie zmluvy notarom, vtedy nie je treba overovat na nej podpisy a mozno to vyjde lacnejsie takto. Vtedy notar zodpoveda za spravnost zmluvy, keby ste kvoli pochybeniu notara prisli o peniaze alebo o byt, stat ruci za cinnost notara, tzn. stat vam zaplati skodu, ktoru si bude vymahat od notara. V takomto pripade notar moze uviest do zmluvy (verejna listina), ze peniaze boli pred nim zaplatene a to ma velmi vysoku dokaznu silu - vyssiu ako zmluva spisana napr. v realitke alebo u advokata.
Skuste porovnat ceny advokatov+overenie a notarov a vyberte si tu lacnejsiu variantu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať