Zavrieť

Porady

čiastočný invalid

chcela by som vedieť akú maximálnu mzdu môže mať invalidný dôchodca, ktorý nastúpil po dlhoročnej PN, aby neprišiel o invalidný dôchodo.,
aké sú zrážky a čo sa všetko sa posiela do sociálky??

ďakujem
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Penazny prispevok na opatrovanie je prispevok na kompenzaciu pre TZP/tazko zdravotne postihnuteho / cloveka, s ID to nema nic spolocne. prispevok na opatrovanie poskytuje UPSVAR, ID poskytuje SP:

Na urcenie, ci je mozne poberat prispevok na opatrovanie sa predkladaju na UPSVaR doklady o prijme zo samostatnej, alebo zavislej zarobkovej cinnosti za predchadzajuci kalendarny rok.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

SamuelSK Pozri príspevok
Dobry den,

Nenasiel som nikde tuto informaciu zatial, ale zaujima ma, co treba robit v pripade, ak poberatelovi tohto ciastocneho ID hrozi dosiahnutie vysky majetku hranice 800 000 Sk ?
Nasiel som, ze ak ma majetok vyssi ako tato suma, tak nie je opravneny ziskat penazny prispevok za opatrovanie?
Avsak, existuje nejaky limit na prijmoch, alebo vlastnictve alebo majetku a usporach ktore moze mat poberatel (ciastocneho) ID ?

Dakujem
Samuel,
naozaj má majetok teda jeho vlastníctvo taký vplyv ako sa pýtaš. Lebo ak je majetok privysoký, tak predsa človek nepotrebuje kompenzácie ..
ale POZOR!!!! , zase to nie je také strašné pretože do majetku nepatrí :
Za majetok sa nepovažujú:
a) nehnuteľnosť, ktorú užíva na trvalé bývanie,
b) poľnohospodárska pôda a lesná pôda, ktorú užíva pre svoju potrebu,
c) hnuteľné veci, ktoré tvoria nevyhnutné vybavenie domácnosti, hnuteľné veci, ktorými sú ošatenie a obuv, a hnuteľné veci, na ktoré sa poskytla jednorazová dávka v hmotnej núdzi alebo peňažný príspevok na kompenzáciu,
d) osobné motorové vozidlo, ktorého je držiteľom alebo vlastníkom a využíva ho na individuálnu prepravu z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia,
e) hnuteľné veci, ak by bol ich predaj alebo iné nakladanie s nimi v rozpore s dobrými mravmi.
A tých 800 000 sk bolo niekedy, teraz je tá hranica trošku vyššia 39 833 eur.

Tu nájdeš čestné prehlásenie kde je to všetko napísané Vyhlásenie o majetku
1 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Ano chapem, ale co ak sa jeho majetok pohybuje hore dole? Napr ak dnes ma 30 000 , o mesiac bude mat 50 000 ale o dalsie 3 mesiace 20 000 ?

Skor mi ide o to, ze ak poberatel dosiahne istu hranicu, treba im to nahasit a dobrovolne sa vzdat ID ?
(teda za predpokladu ze poberatel nechce prepisat majetok na pribuzneho, a takto to obchadzat)

Ale ina otazka, neviem ci niekto vie - co ak si tento isty poberatel zalozi firmu a bude podnikat, v niecom, kde je takyto kapital nevyhnutny - tiez sa ID treba vzdat?

Ide o to ze ten ID je 180eur, lenze to ze ma clovek 40 000 eur este neznamena ze je za vodou, (kazdopadne ano, je to lepsie ako nic), no ale ak je to protizakonne, tak jasne ze to nestoji za to. Samozrejme a myslim ze mi poberatelia daju za pravdu, ze takto chory clovek by radsej on platil plny ID systemu, len aby bol zdravy .. ale priroda je niekedy kruta a viac ako akykolvek system, ci zakon

oprava, AHA! musim si zopakovat matematiku, ja ze 800 000 SK = 40 000 EUR auc...

dik
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ty stale pises o ID- invalidnom dochodku, no ten s kompenzaciou nema nic spolocne. To som ti napisala uz vyssie. Niekto moze poberat kompenzacie a nemusi mat priznany ID a naopak to plati tiez.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

SamuelSK Pozri príspevok
Ano chapem, ale co ak sa jeho majetok pohybuje hore dole? Napr ak dnes ma 30 000 , o mesiac bude mat 50 000 ale o dalsie 3 mesiace 20 000 ?

Skor mi ide o to, ze ak poberatel dosiahne istu hranicu, treba im to nahasit a dobrovolne sa vzdat ID ? Samo, platieš hrušky z jablkami. ID sa nemusí vzdávať, ID vypláca sociálna poisťovňa. Kompenzácie vypláca úrad práce ak sú schválené.
(teda za predpokladu ze poberatel nechce prepisat majetok na pribuzneho, a takto to obchadzat)

Ale ina otazka, neviem ci niekto vie - co ak si tento isty poberatel zalozi firmu a bude podnikat, v niecom, kde je takyto kapital nevyhnutny - tiez sa ID treba vzdat? Nie.

Ide o to ze ten ID je 180eur, lenze to ze ma clovek 40 000 Má toľko našetrené v úsporách? ??
eur este neznamena ze je za vodou, (kazdopadne ano, je to lepsie ako nic), no ale ak je to protizakonne, tak jasne ze to nestoji za to. Samozrejme a myslim ze mi poberatelia daju za pravdu, ze takto chory clovek by radsej on platil plny ID systemu, len aby bol zdravy .. ale priroda je niekedy kruta a viac ako akykolvek system, ci zakon

oprava, AHA! musim si zopakovat matematiku, ja ze 800 000 SK = 40 000 EUR auc... no to určite 1 euro = 30,126 SK konverzný kurz. Toto si zopakuj.

dik
v texte.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Myslim, ze on sa obava len o ten ID. O ten sa obavat nemusis, nema nic spolocne s prispevkom.
Moze sa stat jedine, ze nepriznaju osetrovatelske, ale ID sa to netyka.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
no 40 tisic este nemam... ale nechcel by som na nieco zabudnut, o desat rokov si nasetrit a potom hups, pojdu po mne

ale moze sa vela zmenit v pravidlach za tie roky..

ale uz chapem, cize to je to osetrovatelske, no na to nastastie nemusim,nepotrbeujem, klopklop na drevo, dufam ze ani nebudem

diky..
0 0
HSC HSC

HSC je offline (nepripojený) HSC

ID nad 70 % neplatí už iba poistenie v nezamestnanosti, všetky ostatné vrátane invalidného platí

ID od 40 do 70 % platí všetky poistenia,

Invalidné poistnenie neplatia iba starobný, predčasný a výsluhový dôchodcovia logicky aj poistenie v nezamestnanosti neplatia

http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2013/924s
0 0
HSC HSC

HSC je offline (nepripojený) HSC

ID nad 70 % neplatí už iba poistenie v nezamestnanosti, všetky ostatné vrátane invalidného platí

ID od 40 do 70 % platí všetky poistenia,

Invalidné poistnenie neplatia iba starobný, predčasný a výsluhový dôchodcovia logicky aj poistenie v nezamestnanosti neplatia

http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2013/924s
0 0
humanity humanity

humanity je offline (nepripojený) humanity

Dobrý deň,
menili sa teraz všetky tie zákony, najmä ohľadne dohodárov a mám v tom trošku chaos. Mohli by ste mi pomôcť?
Máme na zamestnanca na dohodu o vykonaní práce, s nepravidelným príjmom a je poberateľ invalildného dôchodku s mierou pokledu pod 70%. Má u nás aj hlavný pracovný pomer, z ktorého mu odvádzame odvod na zdravotné poistenie v polovičnej výške (2 a 5%). Máme rovnako postupovať aj v prípade dohody a taktiež mu z nej strhávať zdravotné poistenie v polovičnej výške? alebo z dohody neplatí vôbec?
Ďakujem
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Poberatel invalidneho dochodku neplati do ZP pri praci na dohodu. http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012...aktualizovane/
1 0
humanity humanity

humanity je offline (nepripojený) humanity

ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať