Zavrieť

Porady

Uctovnictvo v SVB

uctovnik
Ahojte,potrebovala by som poradit ohladom uctovania v SVB.Som uctovnicka a uctujem v JU a PU pre podnikatelske subjekty a dostala som ponuku uctovat SVB.Nemam s tymto skusenosti,tak si dovolujem oslovit vas s prosbou o radu,kde si mozem rychlo najst uctovnu osnovu pre taketo uctovnictvo ,pripadne predkontacie a pod.Uctovnictvu sa venujem dlho,mam na to aj zivnost,no vzdy som robila len v podnikatelskej sfere.Potrebujem vypichnut nejake specifika pre taketo uctovnictvo.Velmi pekne dakujem za rady.
Usporiadat
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

... len príjmy z prenájmu a pod.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

pozit Pozri príspevok
... len príjmy z prenájmu a pod.
No neviem neviem. Rozoberme si túto vetu:

"ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,"

Mne z toho vychádza, že sú to práve príjmy získané "nepodnikaním" a ak podnikajú musia viesť PÚ bez ohľadu na výšku príjmov ....
0 0
mta mta

mta je offline (nepripojený) mta

odborníci tak vyjadrite sa k tomu. Mne sa totiž vôbec nezdá že do príjmu SVB by som mal zahrňať príjmy za služby, ktoré sa po vyúčtovaní potom vracajú vo forme preplatkov.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Bude dobré, ak si pozrieš tento link, a neskákali sme tu takto z jedného do druhého. Treba si uvedomiť, čo to vlastne SVB je...

http://www.porada.sk/t21396-prijem-s...kov-bytov.html

P.s. Neviem prečo mi to píše hrubo, nič som tým nechcela povedať /mám tam typ písma Verdana a predsa.,./
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Tak ako tu bolo povedané do príjmu sa z hľadiska účtovníctva zahŕňa všetko, t.z. aj keď berieš úver dajme tomu na 2,5 mil. a zálohy vyberiete vo výške 600 tis. už ste povinní účtovať v nasledujúcom účtovnom období v sústave PÚ, pretože ste prekročili hranicu príjmu 3 mil. Sk. Dopytoval som tento problém priamo na ministerstve financií, odpoveď prikladám, aby už bolo všetkým raz a navždy jasno. Pekný večer prajem.
P.S. Niekto tu chcel ešte odpoveď na otázku podľa čoho účtovať v PÚ. Na toto slúžia Postupy účtovania pre neziskové organizácie, tam patrí aj SVB.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

peton Pozri príspevok

Peťo díky za tabuľku, ak dovolíš mám dve pripomienky - vstupný a členský poplatok ZSVB by som presunul do "fondu správy" nie do vyúčtovania. Čo sa týka bankových poplatkov, tu by som ešte poprosil o radu, pretože naše SVB má dva bankové účty. Čiže poplatky účtu slúžiaceho na plnenia spojené s bývaním tiež uhrádzať z FPÚaO? To sa mi zdá nelogické, pokiaľ si dobre pamätám poplatky na inkaso sa u nás vždy vyúčtovávali - inkaso a poplatky banky účtu za plnenia je v podstate skoro to isté.
A druhá pripomienka je k nástrojom, náradiu a posypovému materiálu, resp. materiálu akémukoľvek - to by som priradil do FPÚaO. Čo Ty na to?
svojar Pozri príspevok
V našom SVB poplatky do ZSVB platíme z fondu správy. Taktiež poplatky BÚ. Máme aj účet v stavebnej sporiteľni, tam sa ukladadá časť prostriedkov FÚaO, takže aj poplatky idú z toho.
Náradie na údržbu a opravy nakupujeme z fondu správy a evidujeme ako krátkodobý materiál.
Materiál hradíme z FÚaO.
Členský poplatok ZSVB chápem ako externú službu, a nie náklad na fungovanie SVB, preto ju vyúčtovávam. Z finančného hľadiska je to jedno, lebo je to poplatok na byt, a rovnako je tvorený fond správy.

Čo sa týka bankových poplatkov, tak nejaké dobré vysvetlenie by aj mňa zaujímalo. Keď som tvoril túto našu smernicu, asi som mal dôvod, prečo som ich dal do FPÚaO. Len teraz si naň už akosi neviem spomenúť Asi som vychádzal z toho, že keď sú kreditné úroky príjmom FPÚaO, tak daň z úrokov a poplatky za vedenie účtov budú jeho výdavkom. Ale keď sa nad tým zamyslím, nie je to až taký dobrý dôvod...

Náradie, nástroje a materiál... - vychádzam z účelu použitia - keďže FPÚaO je na presne definované účely prevádzky, údržby a opráv, uhrádzam z neho všetky náklady s týmto súvisiace. Napr. opravujem podlahu v pivnici betónom, tak piesok a cement ide z FPÚaO. Ale lopaty na miešanie betónu, vedrá, fúrik a pod. uhrádzam z Fondu správy, lebo sú majetkom SVB, a neostanú zabetónované v tej pivnici, ale používam ich dlhšie.
Podobne napr. vypálená žiarovka ide z FPÚaO, a rebrík (aby som dočiahol na lampu pri jej výmene) z Fondu správy.
Posypový materiál na chodníky okolo domu tiež (podľa mňa) nesúvisí s prevádzkou, údržbou a opravami domu, ale s udržiavaním verejného priestranstva, takže ho platím z Fondu správy. Iná situácia by bola, keby boli chodníky zapísané na LV ako súčasť domu.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Teraz trochu k inej veci - prosím vás o radu - používate na vybavovanie vecí pre SVB súkromné auto? Ak áno, ako preplácate a účtujete náklady na jeho použitie? Preplácate len benzín, alebo aj nejaký paušál na 1 km?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

S posypovým materiálom nemám skúsenosti, v našom meste sa o všetko až ku vchodu starajú tí, čo pracujú na aktivačný príspevok. Teda odpracú sneh, posypú a teraz keď už zima skoro končí zasa zametajú a odvážajú posypový materiál.
Čo sa týka použita súkromného vozidla pre SVB, využili sme asi 2x za 5 rokov. Účtovanie sa vykonalo tak ako u prac ciest. Teda paušálna náhrada - teraz 6,20 Sk za km + náklady na PH.
0 0
sisteron sisteron

sisteron je offline (nepripojený) sisteron

peton Pozri príspevok
Tak ako tu bolo povedané do príjmu sa z hľadiska účtovníctva zahŕňa všetko, t.z. aj keď berieš úver dajme tomu na 2,5 mil. a zálohy vyberiete vo výške 600 tis. už ste povinní účtovať v nasledujúcom účtovnom období v sústave PÚ, pretože ste prekročili hranicu príjmu 3 mil. Sk. Dopytoval som tento problém priamo na ministerstve financií, odpoveď prikladám, aby už bolo všetkým raz a navždy jasno. Pekný večer prajem.
P.S. Niekto tu chcel ešte odpoveď na otázku podľa čoho účtovať v PÚ. Na toto slúžia Postupy účtovania pre neziskové organizácie, tam patrí aj SVB.
Do príjmov SVB by som nezaratávala finančné prostriedky vlastníkov bytov. Finančné prostriedky platené vlastníkmi bytov za plnenia súvisiace s prevádzkou bytu a do FPÚaO sú majetkom vlastníkov bytov nie sú majetkom SVB. Hlavne preddavky za plnenia poskytované na prevádzku bytov - teplo, TÚV a pod. v žiadnom prípade nemôžu byť príjmom SVB. Tu len SVB vykonáva platby za tieto služby za vlastníkov bytov a následne v ďalšom roku poskytnuté preddavky zúčtuje. Spoločenstvo, ako občianske združenie získava príjmy len za svoju činnosť od vlastníkov bytov t.j. za správu bytov, nebytových priestorov a spoločných častí domu.
Ani stanovisko MF SR nie je jednoznačné.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

evina Pozri príspevok
Kto v akej sústave účtuje je dané zákonom i účtovníctve §9:

1/ Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
2/ V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis,
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodniká a ak objem jej ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
e) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
Áno to je presné. Ešte by bolo dobré popísať čo všetko vstupuje do príjmov pri spravovanom dome. Čo sa považuje za príjem? Kedy je napr. SVB povinné podať DP?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Príjmom sú všetké finančné prostriedky prijaté od vlastníkov bytov, za prenájom neb. priestorov ako aj pôžičky. Síce to všetko nie je majetkom spoločenstva, ale účtovnícky to príjmy sú, ať už niekto chce, alebo nechce.
DP je treba podať, keď je daňová povinnosť. Napr. príjmy z prenájmu neb. priestorov. Ale keď vyplácáte odmeny a z nich odvádzate daň,máte pridelené DIČ a tak môže DÚ vyžadovať podanie DP aj v tomto prípade, aj keď daňová povinnosť nevznikla.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

svojar Pozri príspevok
Príjmom sú všetké finančné prostriedky prijaté od vlastníkov bytov, za prenájom neb. priestorov ako aj pôžičky. Síce to všetko nie je majetkom spoločenstva, ale účtovnícky to príjmy sú, ať už niekto chce, alebo nechce.
DP je treba podať, keď je daňová povinnosť. Napr. príjmy z prenájmu neb. priestorov. Ale keď vyplácáte odmeny a z nich odvádzate daň, máte pridelené DIČ, tak môže DÚ vyžadovať podanie DP aj v tomto prípade, aj keď daňová povinnosť nevznikla.
Súhlasím s Tebou. Mám rovnaký názor a aj som sa dostal do stretu za takýto názor s referentmi daňového úradu, ktorí mi radili niečo iné. Ale ked som im argumentoval tým čo si aj ty napísal, povedali, aby sme to podali ako vieme, že je to na nás !?!?!?
Vidím, že správe domov dobre rozumieš. Ale čo s tebou celkom nesúhlasím je v tom že napr. príjmy z prenájmu spoločných priestorov (preklasifikovaných ako nebytové povolením ich úžívania OÚŽP podľa účelu ich využita uvedenom v nájomnej zmluve), ktorých časť (nájomné) podlieha zrážkovej dani zakladajú daňovú povinnosť. Podľa mňa nezakladajú. Lebo sú prijmom FPUO, ktorý vlastnia vlastníci, tada nejde o zisk v pravom slova zmysle a dan je poriešená fyzicky aj zákonne (§43 zákona). Tu to nie je celkom jasné. Teda hypoteticky ak za by SVB všetko substituoval (odmeny cez dohodu, upratovanie a iné) mandatár, SVB by ušetrilo a nemuselo by podávať DP.
Naposledy upravil empaty : 06.05.07 at 07:46
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Naše spoločné priestory nie sú nebytové priestory, a ich spôsob využitia sa nemenil. Sú však priestory, ktoré nebytovými boli od samého začiatku pri výstavbe domu. O tie sa teda jedná. Za ich prenájom platí prenajímateľ čiastku, ktorá je príjmom FPUO, ale zároveň sa z nich odvádza zrážková daň do 15. 01. nasledújúceho roku. Od 1. 7. toto platí aj pre ostatné organizácie, ktoré nie sú založené za účelom vytvárania zisku, nakoľko bolo zrušené v Zákone o dani z príjmov ustanovenie o tom , že príjem týchto organizácíí do 300.000 sa nezdaňuje.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

svojar Pozri príspevok
Naše spoločné priestory nie sú nebytové priestory, a ich spôsob využitia sa nemenil. Sú však priestory, ktoré nebytovými boli od samého začiatku pri výstavbe domu. O tie sa teda jedná. Za ich prenájom platí prenajímateľ čiastku, ktorá je príjmom FPUO, ale zároveň sa z nich odvádza zrážková daň do 15. 01. nasledújúceho roku. Od 1. 7. toto platí aj pre ostatné organizácie, ktoré nie sú založené za účelom vytvárania zisku, nakoľko bolo zrušené v Zákone o dani z príjmov ustanovenie o tom , že príjem týchto organizácíí do 300.000 sa nezdaňuje.
Ak ste mali od začiatku v dome nebytové priestory, tie predsa museli mať svojho vlastníka a tam je režim rovnaký ako pri bytoch??? podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Prenajímať by ste mohli len priestory, ktoré sú spoluvlastníctvom vlastníkov a to môžu byť len spoločné priestory, alebo preklasifikované spoločné priestory na nebytové, vzhľadom na účel ich využitia. Alebo je to ešte nejak inak?
Ale ak bolo od 1.7. zrušené ustanovenie čo hovoríš, potom by sa musela automaticky pri prenájme vznikať daňová povinnosť? Priznám sa, že tu mi to nie je jasné....
Naposledy upravil empaty : 06.05.07 at 15:37
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Vlastníkom nebytového priestoru bolo mesto. Po založení SVB namiesto toho aby prispievalo do FÚO odovzdalo do správy tento priestor nie jednotlivcom, ale SVB s tým , že nájom bude príspevkom do FÚO nášho Spoločenstva.
Pre organizácie platí povinnosť odvádzať daň z príjmu za prenájom NP.
Keby si prenajímal Ty ako fyzická osoba, Tvoj príjem je oslobodený do určitej čiastky, ktorá sa každý rok mení, lepšie povedané zvyšuje.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Čo ste to mali za nebytové priestory? Nebolo to náhodou na základe novelizácie premenované na spoločné priestory?
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

svojar Pozri príspevok
Vlastníkom nebytového priestoru bolo mesto. Po založení SVB namiesto toho aby prispievalo do FÚO odovzdalo do správy tento priestor nie jednotlivcom, ale SVB s tým , že nájom bude príspevkom do FÚO nášho Spoločenstva.
Pre organizácie platí povinnosť odvádzať daň z príjmu za prenájom NP.
Keby si prenajímal Ty ako fyzická osoba, Tvoj príjem je oslobodený do určitej čiastky, ktorá sa každý rok mení, lepšie povedané zvyšuje.
Tak tomu nerozumiem, hlavne tej druhej vete nie. Mesto Vám darovalo nebytové priestory? SVB? Veď spoločenstvo ich nemôže vlastniť....preto mi nie je jasné, ako ich Vy môžete prenajímať a inkasovať nájomné do FPUO??
Ak sú vo vlastníctve Mesta stále, je mesto povinné prispievať do FPUO podľa veľkosti spoluvl. podielu. A je jeho vec že ich prenajíma. Nájomné patrí mestu, tak ako keby fyzická osoba prenajímala byt.
Naposledy upravil empaty : 06.05.07 at 22:13
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja by som sa zas orientovala LV. Tam je uvedené komu predmetný priestor patrí. Pokiaľ je uvedené na LV, že je v podielovom vastníctve členov SVB je predsa majetkom SVB v podielovom vlastníctve. Preto som sa pýtala či tam nedošlo len k premenovaniu na spoločné priestory. Podľa novelizácie zákona 182 v roku 2004 sa viac menej nebytové priestory už v klasickom SVB pokiaľ nemajú garáže, nejaké obchodíky... považujú za spoločné priestory. Tým pádom je určené komu, kam, začo patria peniaze z prenájom. Jednoznačný príspevok aj do FPOaÚ.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Pokiaľ je uvedené na LV, že je v podielovom vastníctve členov SVB je predsa majetkom SVB v podielovom vlastníctve. Preto som sa pýtala či tam nedošlo len k premenovaniu na spoločné priestory. Podľa novelizácie zákona 182 v roku 2004 sa viac menej nebytové priestory už v klasickom SVB pokiaľ nemajú garáže, nejaké obchodíky... považujú za spoločné priestory. Tým pádom je určené komu, kam, začo patria peniaze z prenájom. Jednoznačný príspevok aj do FPOaÚ.
V LV sa vôbec členovia SVB neuvádzajú ale len vlastníci. LV nemá s SVB nič spoločné!! SVB nemôže zo zákona ani vlastniť žiadne priestory v dome!! Môžeš prosím odcitovať podľa akého paragrafu novely zákona 182/93 z roku 2004 doslo ku zmene nebytových priestorov na spoločné? t.j. ku zmene vlastníckych vzťahov, určite podľa tvojho tvrdenia uvedeného aj na liste vlastníctva a rešpektované teda aj katastrom nehnuteľností? Ja som takéto niečo v zákone nenašiel a nikdy som ani nič podobné nepočul. Rád sa poučím a opravím svoj názor a budem potom vedieť aj o tzv. "jednoznačnom " príspevku do FPUO, čo je podľa mňa absolútny nezmyslel.
Naposledy upravil empaty : 07.05.07 at 09:04
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

O akom darovaní bola reč. Treba poriadne čítať. Mesto previedlo nebytový priestor do správy a nie do majetku. Mesto má inak inú oganizáciu ktorá vykonáva správu nebytových priestorov. Teda sa jednalo o zmenu správy. Nájom týchto priestorov je príspevkom do FÚO, mesto nič nechce, takže je to náš príjem a z neho platíme zrážkovú daň.
Ale myslím, že téma je Účtovníctvo v SVB a nie riešenie majetkových pomerov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať