Zavrieť

Porady

Dohody od januára 2013

Dobrý deň prosím Vás o informáciu, v novom roku, t.j. 2013 by som chcela zamestnať dvoch dohodárov, nie sú mi však celkom jasné odvody po novom. Dohodár bude pracovať len pár hodín mesačne...cca 10 hodín, dohodnutá odmena je 2 € za hodinu, čo znamená, že za mesiac zarobí 20 €, z týchto 20 € mám za neho platiť odvody?

Ďakujem
Usporiadat
Mária Mojžišová Mária Mojžišová
Mila123 Pozri príspevok
od kedy platí SP dôchodcom do starobného, resp. dôchodkového poistenia?
to sa týka iba takých, kt. platí štát do dôchodk. poistenia (matky na RP, opatrovatelia a pod.)
štát platí príspevok na zdravotné poistenie dôchodcom i poberateľom RP a pod., kt. sa vybavuje cez príslušnú ZP.....

to odhlásenie je aktuálne v prípade, že napr. matka na RP má od 01 01 2013 dohodu, ale vybavuje si tú odhlášku sama......nie cez zamestnávateľa....
Prilepujem odpoveď aj zo SP.

Vážená pani Mojžišová.

Starobný dôchodca, ktorý má uzatvorenú so zamestnávateľom dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti bude platiť poistné len na starobné poistenie. Zamestnávateľ za takéhoto dohodára bude platiť poistné na starobné poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie (za predpokladu, že zamestnávateľ je povinne garančne poistený). Z uvedeného vyplýva, že ak budete mať uzatvorenú akúkoľvek dohodu zo zákona ste povinná byť evidovaná v Sociálnej poisťovni.

S pozdravom


Zuzana Sárkányová
Informačno-poradenské centrum
Odborný poradca

Sociálna poisťovňa - ústredie Tel: 0906 171 989
Ul. 29. augusta 8-10 Mail:
813 63 Bratislava www.socpoist.sk
0 0
cami cami

cami je offline (nepripojený) cami

Pekný deň,
starobný dôchodca môže mať u jedného zamestnávateľa 2 x DoPČ? ak áno, do SP prihlasujem raz alebo na obe dohody zvlášť?
Ďakujem.

(Otázka:
- Dohodár, starobný dôchodca, má nepravidelný príjem (je platený štvrťročne, dohoda na rok). Do ZP sa neprihlasuje, prihlásim ho do SP dohodár - nepravidelný príjem. Je po celý čas prihlásený v SP ako doteraz?, iba RLFO je odlišný?

- Dohoda na jeden deň (starobný dôchodca) , je to nepravidelný príjem. Prihlasujem ho do SP na daný deň, keď prácu vykoná alebo posledný deň v mesiaci? Do ZP neprihlasujem.

Prosím poraďte. Ďakujem.)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mzdarka renca Pozri príspevok
samozrejme, že môže.
ak je študentom denného štúdia tak si môže uplatňovať výnimku s platenia poistného a to len u jedného zamestnávateľa. Je potrebné napísať a podpísať čestné vyhlásenie.

Ja som si také spravila a verím, že pomôže, tak ho prikladám
Ak má u jedného zamestnávateľa 2x DoBPŠ, podpísané vyhlásenie sa uplatňuje potom na celý príjem alebo len na príjem z jednej dohody?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jankasm Pozri príspevok
Ak má u jedného zamestnávateľa 2x DoBPŠ, podpísané vyhlásenie sa uplatňuje potom na celý príjem alebo len na príjem z jednej dohody?
Áno, zdaňuje sa mu príjem spolu, teda z príjmu z PP aj z dohôd. Podpisuje len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmom zo ZČ.
1 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tweety Pozri príspevok
Áno, zdaňuje sa mu príjem spolu, teda z príjmu z PP aj z dohôd. Podpisuje len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmom zo ZČ.
Myslela som vyhlásenie k výnimke platenia poistného, asi som sa nevyjadrila celkom presne .
Tam je to rovnako?
0 0
luckaaal luckaaal

luckaaal je offline (nepripojený) luckaaal

Dobry den,
chcem sa len spytat. Ak mame dohodara a je poberatelom starobneho dochodku plati sa poistne zam-nec starobne poistenie 4%, zam-tel: starobne poistenie,garancne,urazove, rezervny fond = 19,8%. Je to tak?
Dakujem
1 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

áno je to tak, možnosť overiť si to na http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...41018144,d.bGE
0 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

Potrebovala by som poradiť lebo nemám v tom celkom jasno. Starobný dôchodca má dohodu o vykonaní práce od septembra 2012. Dohoda sa mu nemenila a stále trvá. Potrebovala by som poradiť čo mám všetko teraz urobiť?? Len nanovo prihlásiť do SP, či je potrebné i odhlásiť?? A v registr. liste mám označiť že je to dohodár s pravidel. príjmom(má pravidel. príjem, pýtam sa len aby som správne odklikla do RLFO). A zdravotné poistenie mu odpadá???ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

maad Pozri príspevok
Potrebovala by som poradiť lebo nemám v tom celkom jasno. Starobný dôchodca má dohodu o vykonaní práce od septembra 2012. Dohoda sa mu nemenila a stále trvá. Potrebovala by som poradiť čo mám všetko teraz urobiť?? Len nanovo prihlásiť do SP, či je potrebné i odhlásiť?? A v registr. liste mám označiť že je to dohodár s pravidel. príjmom(má pravidel. príjem, pýtam sa len aby som správne odklikla do RLFO). A zdravotné poistenie mu odpadá???ďakujem
zdravotné neprihlasuješ pre SD
a do SP do konca jan. 2013 zaregistruješ (doregistruješ RLFO) vyznačíš príjem pravidelný, typ 3 , a nezabudni v RLFO uviesť od kedy trvá dohoda........
1 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

Mila123 Pozri príspevok
zdravotné neprihlasuješ pre SD
a do SP do konca jan. 2013 zaregistruješ (doregistruješ RLFO) vyznačíš príjem pravidelný, typ 3 , a nezabudni v RLFO uviesť od kedy trvá dohoda........
Treba dať nový reg. list alebo elektornicky stačí len opraviť ten pôvodný a v ňom len označím typ dohodára?? Lebo v tom starom je uvedené: dátum vzniku poistenia 01.09.2012. Teraz nie je potrebné uviesť dátum vzniku??? Prepáčte že sa pýtam ale vôbec mi to nie je jasné pretože doteraz som to nerobila.Som v tomto nováčik.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

maad Pozri príspevok
Treba dať nový reg. list alebo elektornicky stačí len opraviť ten pôvodný a v ňom len označím typ dohodára?? Lebo v tom starom je uvedené: dátum vzniku poistenia 01.09.2012. Teraz nie je potrebné uviesť dátum vzniku??? Prepáčte že sa pýtam ale vôbec mi to nie je jasné pretože doteraz som to nerobila.Som v tomto nováčik.
ani ja osobne som ešte neopravovala dohodárov v SP........

v pôvodných RL chýba prihlásenie napr. na star. poistenie, na PvN, či NP, tieto poistenia sú potrebné dohlásiť......či opraviť......
1 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

V pôvodnom starom RLFO sa nedá odkliknúť možnosť o akého dohodára sa jedná. Tak asi treba vypísať nový RLFO len mi nie je jasné teraz aký mám dať dátum vzniku poistenia keď vlastne poistenie trvá od 1.9.2012 či treba vypísať dátum vzniku poistenia 1.9.2012 alebo 1.1.2013???? Alebo ešte ma napadlo či to nemám uviesť dátum vzniku poistenia 1.9.2012 A dátum vzniku zmeny dať 1.1.2013?????
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

maad Pozri príspevok
V pôvodnom starom RLFO sa nedá odkliknúť možnosť o akého dohodára sa jedná. Tak asi treba vypísať nový RLFO len mi nie je jasné teraz aký mám dať dátum vzniku poistenia keď vlastne poistenie trvá od 1.9.2012 či treba vypísať dátum vzniku poistenia 1.9.2012 alebo 1.1.2013???? Alebo ešte ma napadlo či to nemám uviesť dátum vzniku poistenia 1.9.2012 A dátum vzniku zmeny dať 1.1.2013?????
áno, dátum zmeny k 01 01 2013 a dátum vzniku bude 01 09 2012 ....
1 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

A ešte jedna otázočka do dátumu vzniku právneho vzťahu sa udáva dátum odkedy trvá dohoda čiže 1.9.2012, alebo sa tam uvedie dátum 1.1. 2013??
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Dobrý deň,
máme dohodára, ktorý je zároveň poberateľom sociálnej dávky (dávka v hmotnej n.). Za neho je platiteľom ZP štát. Ak ho prihlásim do ZP, bude pracovať len niekoľko dní v mesiaci - za tieto dni odvediem ZP odvod a zvyšné dni za neho platí štát ? Alebo sa stane samoplatiteľom. Pani na ZP mi to nevedela povedať. Potrebujeme ho len občas na upratovacie práce vo firme a niekedy je to aj len 1 hod. denne - ak by pracoval každý deň 1 hod. nemusím odlasovať a prihlasovať do a z ZP ? A čo víkend ? V sobou a nedeľu sa u nás nepracuje - vtedy odhlasovať zo ZP ?
0 0
Centrum Centrum

Centrum je offline (nepripojený) Centrum

Dôchodkyňa, pracovne stále aktívna. Pred nástupom na dôchodok v rôznych ekonomických funkciách, vedúca ek.odboru, fin. riad., ekonom ...viac
Dátum vzniku poistenia od 1.1.2013 ( zákonné zmeny pre dohody ) a dátum vzniku právneho vzťahu-dohodár o 1.9.2012 ( pôvodný nástup ).
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Miichaela Pozri príspevok
Dobrý deň,
máme dohodára, ktorý je zároveň poberateľom sociálnej dávky (dávka v hmotnej n.). Za neho je platiteľom ZP štát. Ak ho prihlásim do ZP, bude pracovať len niekoľko dní v mesiaci - za tieto dni odvediem ZP odvod a zvyšné dni za neho platí štát ? Alebo sa stane samoplatiteľom. Pani na ZP mi to nevedela povedať. Potrebujeme ho len občas na upratovacie práce vo firme a niekedy je to aj len 1 hod. denne - ak by pracoval každý deň 1 hod. nemusím odlasovať a prihlasovať do a z ZP ? A čo víkend ? V sobou a nedeľu sa u nás nepracuje - vtedy odhlasovať zo ZP ?
aj keď platí za neho štát ZP i Vaša spoločnosť musí platiť ZP.....
prihlásiš ho do 8. dní od začiatku výkonu práce do ZP a potom nahlasuješ zmeny, resp. odpracované dni a termín je do posledného dňa nasledujúceho mesiaca......
do SP sa prihlasuje najneskôr pred začiatkom výkonu práce.....ako pri PPV......
0 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

My budeme platiť ZP len za dni, ktoré u nás odpracuje. Ostatné dni ostáva v jeho prípade platiteľom štát. Ďakujem.
0 0
m.asistentka m.asistentka

m.asistentka je offline (nepripojený) m.asistentka

Mala by som prosbu.Pracujem v chránenej dielni na dohodu ako pracovná asistentka a zároveň som na predlženej rodičovskej dovolenke bez nároku na príspevok.Pracujem 5 hodín denne.Mám povinnosť odvádzať do zdravotnej a sociálnej poisťovne?
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Chcem sa spýtať,dcéra je denná vysokoškolská študentka,pracovala na dohodu o brig.práci študentov a bola tam oslobodená od poistného,končí tam.Chcem sa spýtať,ak si nájde novú brigádu môže si tam uplatniť nárok na oslobodenie od poistného.Ďakujem!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať