Zavrieť

Porady

Chladenie PC

Dobrý večer,

pred nedávnom som začal riešiť otázku chladenia PC. Asi pred rokom som si zaobstaral výkonné komponenty a akosi som neriešil chladenie. V priebehu roka mi odišla doska aj grafická karta. Nemusí to byť tak, ale mám dôvodné podozrenie, že to môže byť práve nedostatočným chladením. Momentálne je situácia taká, že jediný chladič mám na CPU. Aj to len boxový. Uvažujem teda buď o výmene za lepší alebo o pridaní dvoch ventilátorov do skrine (jeden dopredu ako IN a druhy dozadu ako OUT). Ide o to, že finančne si môžem dovoliť len jednu z týchto možností (chcem totiž kvalitu ktorá je drahšia ako priemer). Prvá otázka teda je, čo je lepšie? Nechať boxový chladič a pridať 2 ventilátory do skrinky, alebo vymeniť priamo CPU fan? Čo sa týka skrinky, predbežne som si vybral modely NOCTUA NF-S12B FLX a NOCTUA NF-P14-FLX. Takže druhá otázka... ako to vidíte s pomerom cena/výkon. Viem, že Noctua je absolútna špička, ale nedá sa niečo veľmi podobné výkonom a tichosťou nájsť aj za lepšiu cenu?
Usporiadat
jerrek jerrek

jerrek je offline (nepripojený) jerrek

No na case je vpredu 14 cm a vzadu 12 pre vetraky a CPU... tam skôr sa bojím tej výšky u gelidu. 153 mm môže byť veľa, tažko sa to meria kým to nemôžem vyskúšať.
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

no taketo veci by som nemal radit, ale mozes objednat cez net a do 14dni vratit

ono sa to da aj priblizne zmerat, od dosky po bocnicu, ked ta skrinka zoberie 14cm vetrak tak by som skor tipol ze to asi vojde
pri U9 si asi mozes byt isty ze vojde, len ta cena.... za to mas gelid aj s 2x ventilatorom
0 0
newmi newmi

newmi je offline (nepripojený) newmi

mecky Pozri príspevok
hm, len aby si pri taktovani nenarazil na limit zdroja, tych 400W uz bude velmi na hrane
Nebude. Realnu spotrebu v burne s tou gpu moze mat max do 300W aj s pretocenym cpu. Schvalne, zozen si merac spotreby energie a uvidis ;-)
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

asi takto: zrat to bude okolo 300W, dalsie veci su uz individualne
konkretne to zalezi od toho ako sa mu podari cpu pretaktovat, ak to bude chciet vyssiu voltaz tak cpu sam moze zhltnut 150W, grafika ide v zatazi bez OC okolo 120W
netreba zabudat ani na dalsiu vec ze ten zdroj ma 2 12V vetvy, na ktorych mas zapojene aj dalsie veci, ak na jednej prekrocis odber tak ta to jednoducho vypne
seasonic je kvalitny zdroj, tam sa nieje treba bat nejako poskodenia, stabilne to nemusi byt, ani to nemusi zvladat dlhodobo

len tak na okraj: mam amd X3 435 2,9@3,5Ghz rozdiel medzi stock a OC je 70W, nemam zmeranu priamo vetvu kolko zerie ale kvalifikovany odhad je 125-135W pri oc v zatazi
0 0
newmi newmi

newmi je offline (nepripojený) newmi

na inom fore kam chodim je cca 20stranove vlakno, kde si uzivatelia uvadzaju spotrebu PC, merane je pomocou meracov spotreby energie, zostava podobna jeho mala 290W (a to tam je este 5x FAN)
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

mecky Pozri príspevok
no taketo veci by som nemal radit, ale mozes objednat cez net a do 14dni vratit
Nie je to náhodou iba 7 dní ?
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

Vlado40 Pozri príspevok
Nie je to náhodou iba 7 dní ?
je, sorry, moja chyba. 7 pracovnych dni

newmi: ano tie hodnoty su realne, tie moje skor worst case scenario
inak pozrel som sa blizsie na zakladku v tej zostave, a treba povedat ze o zdroj sa asi ozaj bat netreba, nejake tvrdsie OC ta doska nedovoli (slabsie napajanie cpu)
0 0
jerrek jerrek

jerrek je offline (nepripojený) jerrek

Takže... rozhodol som sa trochu zariskovať a včera som objednal teda ten Gelid a aj tie 2 ventilátory od Noctua. Takže snáď sa to všetko zmestí a nevyskytnú sa problémy. Týmto vám všetkým ďakujem za rady a názory a určite potom napíšem ako to chladenie zabralo v praxi. Aj s nejakým tým následným OC
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať