Zavrieť

Porady

Konferencie, prednášky, školenia

Tibor Mičo
Zakladám túto tému, nakoľko som tu takú nenašiel. Prosím aby prispievatelia poradili ostatným účastníkom porady kedy, kde a na akú tému sa bude organizovať konferencia, nejaké prednášky alebo školenia. Myslím, že táto téma každému príde vhod. Nechcel by som aby sa limitovala na nejaké konkrétne zameranie, každému sa niekedy zíde mať prehľad aj o iných záležitostiach ako o tých, ktorým sa venuje denne.

Zmena obsahu témy: školenia, obchodné praktiky, , teplo, meranie, rozpočítavanie a ktovie čo ešte príde.
Naposledy upravil Tibor889 : 27.10.12 at 20:19
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
veru riadna betónová
Tepelné „bazény“ pod rodinnými domami akumulujúce letné zdroje tepla sú priekopníckou metódou pre severské štáty v Európe.
Do 3,14! Ako dostať riadnu betónovú škatuľu spoza severného polárneho kruhu pod náš rodinný panelák? Priekopnícky, podkopať? Ale však uvažuj, reálne.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Do 3,14! Ako dostať riadnu betónovú škatuľu spoza severného polárneho kruhu pod náš rodinný panelák? Priekopnícky, podkopať? Ale však uvažuj, reálne.
keď nejde mohamed k hore, hora musí k mohamedovi... že by bolo jednoduhšie poslať sita za severný polárny kruh?
Neboj aj na Slovensku budú v lete domy v lete vyrábať energiu z tepla, a v zime si budú užívať z prebytkov leta...vraj už čoskoro aj na Slovensku...vydrž
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
sito Pozri príspevok
657/2004,
Že by výrobca tepla, len preto, že niektorí spoluvlastníci si zateplili svoj dom porušoval zákon? Alebo, že pre týchto, čo nemajú zateplené domy, už vyrábam teplo budem a pre tých, ktorí majú zateplené pre tých začnem až keď klesne zákonom určená teplota o 2 °C?
Neurobí to a preto sa každý musí (môže) zabezpečiť sám. Dá sa to a relatívne lacno. Návratnosť pod 1 rok.
Pridám k tomu večer článok, nejako mi ho nechce nahrať.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
sito Pozri príspevok
Že by, tovar až keď spoluvlastníci odobratého tepla, teda správa ich domu vyplatí výrobcovi tepla faktúru za dodané teplo do ich domu?
Ale vo faktúre nemáš len cenu média, ale aj iné položky (náklady). Fixná zložka ceny tepla nemá skoro nič s tým, koľko tepla si odobral. To že je prepočítaná na regulačný príkon je druhá vec, ale neobsahuje náklady na média spotrebované pri výrobe a distribúcii tepla.
Je to, že dodávateľ tepla zamestnáva a platí ľudí, investuje do zariadení (keď si na to požičia platí úroky banke), udržuje ich v chode, robí revízie atď. , dodávkou tepla? Nie je to služba, ktorú poskytuje svojim odberateľom za úhradu, ktorú má zahrnutú v cene tepla. To ako sa platba za tieto služby rozpočítava medzi jednotlivých odberateľov je pomocou regulačného príkonu.
Podľa mňa, je to takto (v zjednodušenej forme):
Dodávateľ tepla poskytuje odberateľovi službu pripravenosti a možnosti odoberať teplo, ktoré je tovarom. (Takto to pasuje aj na zákony nie?)

Preto, je správne aby konečný odberateľ (vlastník bytu) často zaplatil menej ako je jeho podiel na fixných nákladoch a naopak ten čo odobere viac tovaru (tepla) zaplatil viac z fixného nákladu (aj keď nemá možnosť na ňom niečo zmeniť) ?

Poďme podiskutovať :-D
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Tibor889 Pozri príspevok
Neurobí to a preto sa každý musí (môže) zabezpečiť sám. Dá sa to a relatívne lacno. Návratnosť pod 1 rok.
Pridám k tomu večer článok, nejako mi ho nechce nahrať.
Tu je ten článok:
2 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Článek je přesný v tom, že po zateplení bytový dúm potřebuje jinou teplotu vody ÚT.

Je to možné simulovat přerušovaným topením.



PS
Pasívní BD radiátory nemají, neboť je nepotřebují.
1 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Co se týká fixních cen za teplo, tak si myslím,
že je vhodné uvažovat o rozdělení podle m2.
Dodavatel tepla ÚT se připravil na určitý odběr - musel investovat ap.
Je to okolo 40% až 60% ceny tepla ÚT.

Podobně funguje elektro.
Jistič v podstatě určuje maximální možný příkon v kW na odběrném místě.


Zbytek ceny tepla ÚT potom rozdělit podle PRVN nebo měřidel.
1 0
Retouch.sk Retouch.sk

Retouch.sk je offline (nepripojený) Retouch.sk

Pridavam svoju trosku do mlyna.... http://www.skolenia.retouch.sk/ - o grafike, Photoshop, Corel, .... veci okolo prepress a podobne....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
veru riadna betónová
Tepelné „bazény“ pod rodinnými domami akumulujúce letné zdroje tepla sú priekopníckou metódou pre severské štáty v Európe.
sito Pozri príspevok
Do 3,14! Ako dostať riadnu betónovú škatuľu spoza severného polárneho kruhu pod náš rodinný panelák? Priekopnícky, podkopať? Ale však uvažuj, reálne.
nunenko Pozri príspevok
keď nejde mohamed k hore, hora musí k mohamedovi... že by bolo jednoduhšie poslať sita za severný polárny kruh?
Neboj aj na Slovensku budú v lete domy v lete vyrábať energiu z tepla, a v zime si budú užívať z prebytkov leta...vraj už čoskoro aj na Slovensku...vydrž
nunenko, rád som čítal Verneho aj Cestu na mesiac, 1865. A boli, či neboli, už?

Môžem uveriť, že aj betónová škatuľa bude, raz aj na Slovensku. No ale ak bude pod panelákom, nebude si vlastníci sledovať kto viac využíva, má, mal by viac ... či zadarmo to bude? O stoštyri rokov? Alebo už nebudú paneláky?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tibor889 Pozri príspevok
No, to je otázka na ďalšiu diskusiu:
Je dodávka tepla službou, alebo dodávkou tovaru?
Kedy je služba a kedy dodávka?
Tibko, služba je keď zájdem holičovi, požiadam ho aby ma ostrihal. Ak to spraví, tak splní moje želanie, prianie, túžbu. Vykoná mi službu za ktorú si povie cenu a ja mu ju zaplatím, že. To by mohla byť služba.

Dodávka? Je trebarz auto ktorým mi dovezú picu, šumkovú s čili papričkami. To je tiež služba, že. Ale nie, že prídem o vlasy ako u holiča. V tej dodávke mi je dodaný tovar, ta pica, šumka a čili, a samozrejme obal v ktorom je ten tovar. Horčicu, kečup, atď si už aj sám svojpomocne, dám.

Tibor889 Pozri príspevok
Ale vo faktúre nemáš len cenu média, ale aj iné položky (náklady).

Pravda!

Fixná zložka ceny tepla nemá skoro nič s tým, koľko tepla si odobral.

Správne! Skoro, skoro nič. Ale má, ale v minulosti.

To že je prepočítaná na regulačný príkon je druhá vec,

Nie druhá, stále tá istá. Fixná zložka je to v cene tepla!

ale neobsahuje náklady na média spotrebované pri výrobe a distribúcii tepla.

Nie, nie tie v konkrétnom roku. To je spotrebná zložka ceny tepla!

Je to, že dodávateľ tepla zamestnáva a platí ľudí, investuje do zariadení (keď si na to požičia platí úroky banke), udržuje ich v chode, robí revízie atď. , dodávkou tepla?

No, áno! Ale to tiež ktosi musí zaplatiť, či nie?

Nie je to služba, ktorú poskytuje svojim odberateľom za úhradu, ktorú má zahrnutú v cene tepla.

Jedol si už niekedy rožok? A v obchode ti dali ústrižok, že toto je za múku a toto za pekárovu robotu?

To ako sa platba za tieto služby rozpočítava medzi jednotlivých odberateľov je pomocou regulačného príkonu.

Podľa teba by mala byť rozpočítana pláca za pekárovu robotu medzi kupujúcich si rožky, ako? Podľa toho kto, ako využíval jeho služby, kúpil si rožkov, alebo každý kupujúci rovným dielom za zakúpenie si rohlíka, rožkov, paušál?


Podľa mňa, je to takto (v zjednodušenej forme):
Dodávateľ tepla poskytuje odberateľovi službu pripravenosti a možnosti odoberať teplo, ktoré je tovarom. (Takto to pasuje aj na zákony nie?)

Podľa teba.

Preto, je správne aby konečný odberateľ (vlastník bytu) často zaplatil menej ako je jeho podiel na fixných nákladoch a naopak ten čo odobere viac tovaru (tepla) zaplatil viac z fixného nákladu (aj keď nemá možnosť na ňom niečo zmeniť) ?

Podľa otáznika sa pýtaš, že?

To keď máte to lacné teplo z atómky, ktoré ho hodnota je len 20 % z celkovej ceny tepla tepla, tak 80 % nákladov rozpočítávate podľa m2. Máte pomer 80 : 20 % základná a spotrebná zložka. Že nie, ale veď si trváš na 60 : 40 %.

Je medzi dodávateľom a odberateľom určitý bod v ktorom sa menia ich záujmy. Ten bod je na päte domu, je to fakturačné meradlo. Dodávané, odoberané teplo je rovnaké pred aj za tým bodom. Len záujmy aktérov obchodnej zmluvy sú iné. Dodávateľ chce zarobiť čo najviac, brzdou mu je URSO. Vlastníci chcú tiež zarobiť? A či iné niečo, je v ich záujme?

Poďme podiskutovať :-D
Ak sme každý pochopili čo je to služba a čo dodávka?

Už som spomínal, že tovar sa patrí zabaliť. Ale zabaľ teplo, ak vieš! A vieš, že má obal. Je to prepych výrobcu, dodávateľa tepla, nie len jeho, ale aj tých čo vyrábajú, predávajú PRT, tiež správcov bytových domov do ktorých je teplo dodávané. Nabalia sa, že? Poznáš!

Jasné, aj výrobca tepla, aj výrobca PRT, aj správca domu má posledného. No a tým sa až tak moc z toho prepychu neujde, že? Takže posledný prepadne peklu, a posledný sú vlastníci, je vlastník. Ale až zas také horúčavy v byte nemá, ako v pekle, či?

Tak o čom chceš diskutovať, chceš ma presvedčiť, že to nie je pravda?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tibor889 Pozri príspevok
Preto, je správne aby konečný odberateľ (vlastník bytu) často zaplatil menej ako je jeho podiel na fixných nákladoch a naopak ten čo odobere viac tovaru (tepla) zaplatil viac z fixného nákladu (aj keď nemá možnosť na ňom niečo zmeniť) ?
Vidíš, že aj niekto, ti skočil na špek!

PASKOV Pozri príspevok
Co se týká fixních cen za teplo, tak si myslím,
že je vhodné uvažovat o rozdělení podle m2.
Dodavatel tepla ÚT se připravil na určitý odběr - musel investovat ap.
Je to okolo 40% až 60% ceny tepla ÚT.

Podobně funguje elektro.
Jistič v podstatě určuje maximální možný příkon v kW na odběrném místě.


Zbytek ceny tepla ÚT potom rozdělit podle PRVN nebo měřidel.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
sito Pozri príspevok
Už som spomínal, že tovar sa patrí zabaliť. Ale zabaľ teplo, ak vieš! A vieš, že má obal. Je to prepych výrobcu, dodávateľa tepla, nie len jeho, ale aj tých čo vyrábajú, predávajú PRT, tiež správcov bytových domov do ktorých je teplo dodávané. Nabalia sa, že? Poznáš!
A sypaný alebo čapovaný tovar teda nie je tovar preto , lebo nemá obal?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tibor889 Pozri príspevok
A sypaný alebo čapovaný tovar teda nie je tovar preto , lebo nemá obal?
Tibko, hovorí sa, sypal si popol na hlavu. Myslím, že to nie je tovar, skôr by mal niečo zakryť, ten popol. Ale ak si kúpiš sypaný čaj? Na hlavu ti ho nasypú? A uhlie, neschováš, keď ti ho vysypú, do šopy, pivnice. Piesok, nie je lepšie, ak je v súde, alebo inak zabalený? Veď keď ti naň prší, voda ti ho zmýva, či nie?

Čapovaný? Myslíš Topvar, alebo tovar? Z kotla sa do fliaš, sudov stáča. S nich sa potom čapuje do konzumných nádob, prevažne pohárov, ale nemusia byť, ak je pivo, poháre.

Všetko sa nejak skrýva, zaobaľuje. Neveríš?
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Pivo má byť správne vychladené, na čo slúži teplomer, objem ti odmeria ryska na pohári- takže je to vlastne dodávka chladu do gágora nie?
PS: potrubia, radiátory nie sú nádoba? veď majú svoj objem. A taktiež prietok, ako ked si dáš 5 pol-litrákov za hodinu, tak máš vlastne prietok hrdlom 2,5 litra za hodinu o teplote média 6-8 stupňov či nie? :-D
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Óóó Zabudol som (Paskov by ma zotrel), musí byť teplomer aj ryska ociachovaná v skúšobni. :-D
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tibor889 Pozri príspevok
Pivo má byť správne vychladené, na čo slúži teplomer, objem ti odmeria ryska na pohári- takže je to vlastne dodávka chladu do gágora nie?
PS: potrubia, radiátory nie sú nádoba? veď majú svoj objem. A taktiež prietok, ako ked si dáš 5 pol-litrákov za hodinu, tak máš vlastne prietok hrdlom 2,5 litra za hodinu o teplote média 6-8 stupňov či nie? :-D
Spojené, spojené. Len nie chlad, ale teplo v nich. Ale obal na ..... neudrží to teplo v tých nádobách, preniká, uniká z nich do priestoru.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tibor889 Pozri príspevok
Óóó Zabudol som (Paskov by ma zotrel), musí byť teplomer aj ryska ociachovaná v skúšobni. :-D
Akosi ho nie je vidieť v poslednom čase. Noo, máš sa ty na čo tešiť.

A pekné Vianoce, aj doma, všetkým, prajem.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Podobne, prajem aj všetkým poraďákom , aby sem chodili len klábosiť a nie riešiť problémy.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Tibor889 Pozri príspevok
Podobne, prajem aj všetkým poraďákom , aby sem chodili len klábosiť a nie riešiť problémy.
JááááTibor a to si na to došiel až v tristodevaťdesiatdeviatom príspevku?
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Nie, ale nikoho som nechcel urážať :-D a prišlo mi vhodné zaželať čo najmenej akýchkoľvek problémov všetkým . :-D
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať