Zavrieť

Porady

Zamyslenie sa - zamestnávanie na dohody po 1.1.2013

Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veru neviem, ale mám stále intenzívnejší pocit, že to naši politici nejakosi nedomysleli. Resp. kedže vládnuca strana sľúbila pred voľbami istoty .. tak tie istoty asi budú... pre špekulantov, ktohovie či si to uvedomuje pán minister a pán premiér.

Pýtate sa ako to myslím, vysvetlím.
Vláda zavedením odvodov z dohôd sa snaží dostať do rozpočtu viac peňazí, do rozpočtu ZP ale aj SP. Čo by bolo chválihodné lenže nie veľmi reálne si myslím.
Dnes je situácia taká, že štát platí príspevky do ZP za nezamestnaných pracujúcich na dohody , dnes je takých dohodárov zhruba 70 000. Štát za svojich poistencov neplatí veľa len nejakých 4,32% ( v porovnaní s tými 14% čo platia zamestnanci, živnostníci a dobrovolne nezamestnaný je to ozaj smiešne % ) . Dajme tomu, že s týchto dohodárov ostane pracovať aj po 1.1.2013 na dohody buchnem číslo z brucha 35 000. Z ich odmien pôjde do štátneho rozpočtu a teda do rozpočtu ZP 14%, čo značí, že už zo zárobku vyššieho ako 55 eur pôjde do rozpočtu viac peňazí ako platí štát teraz. Takže ZP si príde na svoje, a príjem jej porastie.

A čo SP? Iste si aj oni mädlia ruky ako prídu k peniazom. Ved predsa teraz nemajú od štátu za dohodárov nič, kedže štát neplatí nezamestnaným a vlastne nikomu žiadne odvody do SP.
A tu je kameň úrazu , kt. ja vidím.

Zamestnávateľ vezme človeka na dohodu, bude ho potrebovať pár dní aby vykryl väčšiu zákazku alebo nemocného kmeňového zamestnanca. Nič nereálne, deje sa to aj teraz. Poväčšine zamestnávateľ uzatváral zmluvu z dohodárom na rok alebo na neurčito. Vyhovovalo to tak obom stranám, kedy trebalo vtedy sa volal dohodár.

Ale od 1.1.2013 sa to zrejme zmení, minimálne u nas na fy.. lebo platiť prípadné PN pre dohodárov, je prisilné kafe pre zamestnávateľov. Navyše pri zamestnancoch je skúšobná doba, pri dohodároch nie je. Zvýšia sa papierovačky, lebo dohodára človek príjme len na pár dní, na tie kt. ho bude potrebovať a potom mu ukončí dohodu. A dohodárovi naozaj nič nebude brániť v tom ísť na PN v ochrannej lehote.

Ak sa schváli zákon o tom, že človek pracujúci na dohodu nebude môcť byť v evidencii UP, tak ak 1.4. príjmem dohodára, UP ho odhlási zo systému, ale ja ho potrebujem len tri dni .. tak už 3.4. s ním ukončím dohodu pre istotu, aby v prípade že onemocnie som neplatila mu 10 dní PN a on zase pôjde na UP, zase vypisovať žiadosti a papiere. A ak ho budem potrebovať aj 17.4. tak celý cirkus sa zopakuje.
Ale zase kvitujem, pracovníčky na UP a SP budú mať čo robiť, (možno budú prijímať aj oni dohodárov aby zvládli zvýšený nápor ), zvýši sa aj počet rozhodnutí o zaradení a o vyradení z UP, detto o nepriznaní podpory v nezamestnanosti zo SP, tým pádom sa zvýši spotreba papiera a ľudia pracujúci v tomto priemysle budú mať prácu, detto zvýši sa spotreba tonerov a aj tam sa pohne priemysel dopredu. Akurát hlavu v smútku bude mať SP nakoľko dohodár, čo teraz sa liečil doma bez nároku na žiadnu dávku zrazu nárok na dávku mať bude. A ruku na srdce, kto nevyužije možnosť mať aký taký príjem počas PN. A zase ak SP bude tlačiť na lekárov aby nevypisovali ludí na PN, ktorí lekár si vezme na svedomie prípadné komplikácie kt. môžu nastať ak sa dotyčný nebude liečiť asi žiaden, lebo aj na chrípku sa umiera.

No to len také zamyslenie sa, že jednou rukou štát nám vezme a hodí prachy do kasičky, no zároveň ju nechá otvorenú dokorán a špekulanti budú mať možnosť ako odtiaľ tie peniaze dostať, a kasička ostane i naďalej prázdna.

Ale hlavne, že sa zrušila možnosť dobrovolneho nemocenského poistenia, lebo cez toto poistenie sa ťahalo kopec peňazí zo spoločnej kasičky. Ale ľudia museli aspoň nejakú dobu platiť a nebolo to 5 eur, ako bude možno na minimálnu PN stačiť dohodárovi od januára 2013.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

december85 Pozri príspevok
poberateľ invalidného dôchodku, ak bude od 1.1.2013 pracovať na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti, príde o invalidný dôchodok?ďakujem
nepríde......
2 0
december85 december85

december85 je offline (nepripojený) december85

dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Babenky,
zase som premýšľala ( už by som mala prestať ), neviete schválili, že evidovaný nezamestnaný nebude môcť mať príjem z dohôd od apríla? A ak áno, ako to môže byť ak bude mať fy dohodára s nepravidelným príjmom?
Pr.
nezamestnaný, evidovaný na UP si nájde prácu na dohodu s nepravidelným príjmom. Od apríla ho vyradia z evidencie, ale on bude mať príjem len kvartálne napríklad. Kto bude za neho platiť odvody do ZP v tie mesiace kedy príjem mať nebude? Ale bude mať dohodu.

To isté sa týka aj dohodára s pravidelným príjmom, ved predsa nemusí robiť každý mesiac, môže každý druhý a nulové výkazy sa budú podávať na SP, ZP , DU.
3 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Keď bude od januára založená živnosť (nie je v roku 2013 povinnosť platiť odvody do SP, ale mali by sa platiť minimálne preddavky na ZP) a zároveň sa bude pracovať na dohodu, nie je povinnosť platiť preddavky na ZP, keďže za zamestnanca bude platiť zamestnávateľ a ide o súbeh? A ak mu na základe RZZP zo živnosti za rok 2013 vyjdú platiť preddavky na ZP napr. 20 €, tak nemusí platiť minimálne odvody platné v ten rok pre SZČO? Ďakujem...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno - v čase, keď bude z dohody prihlásený ako zamestnanec v ZP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Xanti Pozri príspevok
Babenky,
zase som premýšľala ( už by som mala prestať ), neviete schválili, že evidovaný nezamestnaný nebude môcť mať príjem z dohôd od apríla? A ak áno, ako to môže byť ak bude mať fy dohodára s nepravidelným príjmom?
Pr.
nezamestnaný, evidovaný na UP si nájde prácu na dohodu s nepravidelným príjmom. Od apríla ho vyradia z evidencie, ale on bude mať príjem len kvartálne napríklad. Kto bude za neho platiť odvody do ZP v tie mesiace kedy príjem mať nebude? Ale bude mať dohodu.

To isté sa týka aj dohodára s pravidelným príjmom, ved predsa nemusí robiť každý mesiac, môže každý druhý a nulové výkazy sa budú podávať na SP, ZP , DU.
Ešte neschválili. Keď nebude prihlásený na ZP ako zamestnanec z dohody, bude si platiť poistné sám ako samoplatiteľ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ešte neschválili. Keď nebude prihlásený na ZP ako zamestnanec z dohody, bude si platiť poistné sám ako samoplatiteľ.
No to je riadna hlúposť, vychádzam z toho ako to funguje u nás. Jeden mesiac máme viac práce tak dôjde aj dohodár , druhý mesiac mu prácu nedáme a posielame 0 výkazy .
Takže ak by to náhodou prešlo, že nebude možný súbeh evidencie a práce, tak dohodár s prepáčením h...o zarobí a ešte si zaplatí sám do ZP 55,02 eura, lebo na UP byť nemôže nakoľko bude mať dohodu.
A čo dohodári čo natrafia na super zamestnávateľov , ktorým je šum a fuck také odhlasovanie zo SP , šak jeho to nič nestojí. Alebo to hromadne odhlási na konci roka.
Fakt je to choré nedomyslené. a šité horúcou ihlou. Tú ihlu by trebalo vraziť do riti tím čo také blbosti navymýšľali ..
2 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Nič iné to neprinesie, len sa bude viacej podvádzať a klamať. O papierovačkách ani nehovorím. Do februára 2013 mám podporu, potencionálny zamestnávateľ sa vyjadril jasne: len živnosť alebo ako PO ( napr. jednoosobová sro). December snáď nejako poriešime dohodou, robí sa len pár dní, ale musím sa definitívne rozhodnúť. Má to dobre vymyslené, priestory sa prenajímajú u neho, práca sa teda vykonáva v prenajatých priestoroch, nie u neho. A keďže má viac firiem, tipujem, že sa odberateľ bude striedať. Ak chcem prácu, inú možnosť nemám... Už len z toho, čo som prečítala za pár dní na Porade, mám v hlave totálny zmätok. Tieto sviatky asi strávim lúskaním zákonov a podobných krávovín. O to viac ďakujem všetkým, čo sú ochotní poradiť.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

jeden moj znamy, ktory na dohodu roznasa letaky a zarobi za to smiesny peniaz je teraz tiez tlaceny zamestnavatelom, aby si zalozil zivnost. takych pripadov je vela. dalsi problem je, ze niektori zamestnavatelia sa uz chystaju ukoncit riadne PP svojich zamestnancov a rezamestnat ich na dohody, lebo aj tak budu platit za nich odvody, ale ubudne im povinnost platenia nahrady mzdy za dovolenku. akych to ma sudruh minister prace Richter, absolvent VS politickej poradcov? zjavne nikdy neboli tito ludia v praxi, len sedeli v teplych kancloch a vymyslali hovadiny. podla mna tento nedorobeny nedomysleny zakon sposobi velky chaos v buducom roku a statny rozpocet prilis nenaplni ak vobec
2 0
bikam bikam

bikam je offline (nepripojený) bikam

bikam Pozri príspevok
Zdravím. Len sa chcem uistiť, či uvažujem správne. Momentálne som nezamestnaná, poberám dávku v nezamestnanosti od 1.6.2012 do 30.11.2012, pracujem na dohodu do výšky 143,.. €. V decembri už dávku v nezamestnanosti nedostanem, ostáva mi len príjem z dohody, aj to len do výšky 143,.. €. Je predpoklad, že ma zamestnávateľ nechá pracovať na dohodu aj po januári 2013. V decembri by som ešte ostala evidovaná na úrade práce kôli zdravot. poisteniu, od januára však už zdravotné poistenie bude za mňa platiť zamestnávateľ - z dohody, čiže keď sa dám vyradiť z úradu práce, zdravotné poistenie si už sama platiť nebudem musieť a budem môcť zarobiť viac ako 143,..€, však?
Tak, éra nových dohôd sa začala a mňa by ešte ďalej k mojej situácii zaujímalo zotrvanie či vystúpenie z II.piliera. Mám 35 rokov, ostala som ďalej evidovaná na úrade práce a zároveň mám podpísanú dohodu o vykonaní práce. Práce na podpísanú dohodu je podstatne menej, ako minulý rok, preto som ostala evidovaná na úrad práce. Chcela by som sa spýtať, či príjem z dohody, keďže je "odvodovaný", vpýva na druhý pilier, a či lepšie v takejto situácii v 2.pilieri ostať alebo do 31.1.2012 vystúpiť.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

bikam Pozri príspevok
Tak, éra nových dohôd sa začala a mňa by ešte ďalej k mojej situácii zaujímalo zotrvanie či vystúpenie z II.piliera. Mám 35 rokov, ostala som ďalej evidovaná na úrade práce a zároveň mám podpísanú dohodu o vykonaní práce. Práce na podpísanú dohodu je podstatne menej, ako minulý rok, preto som ostala evidovaná na úrad práce. Chcela by som sa spýtať, či príjem z dohody, keďže je "odvodovaný", vpýva na druhý pilier, a či lepšie v takejto situácii v 2.pilieri ostať alebo do 31.1.2012 vystúpiť.
na túto otázku sa len veľmi ťažko odpovedá, a aj veštica by mala problém
všetko to závisí od toľkých vecí.... budete stále nezamestnaná, alebo si nájdete prácu? ako sa zmenia zákony o druhom pilieri? kedy pôjdeme do dôchodku? aké budete mať aj v budúcnosti príjmy? dožijete sa dôchodkového veku?
ak viete na tieto otázky odpovedať, potom sa dá poradiť
ale vo vašom veku, by som asi radšej zostala v druhom pilieri.... súčasná vláda síce sľubuje, že dôchodky z prvého piliera budú rásť rýchlejšie ako v druhom, ale nie som si istá, že je to za súčasnej situácie aj schopná splniť
pri posúvaní hranice odchodu do dôchodku sa mnohým stane, že sa ho ani nedožijú... tak sa našetrené peniaze dostanú aspoň deťom a neprepadnú zlodejskému štátu ( a je jedno, či je pri moci pravica alebo ľavica, súčasný systém nemyslí na ľudí, len na to, ako nahrabať peniaze na úkor tých najslabších... )
0 0
bikam bikam

bikam je offline (nepripojený) bikam

A ešte váš názor na odvody z dohody a 2. pilier?
0 0
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

ak máme dohodára študenta, ktorý prekročí 66 €, má podpísané zvýhodnenie, platí si potom sám na zdravotné poistenie ako samoplatca?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
25252 Pozri príspevok
ak máme dohodára študenta, ktorý prekročí 66 €, má podpísané zvýhodnenie, platí si potom sám na zdravotné poistenie ako samoplatca?
Za študenta platí zdravotné poistenie štát.
0 0
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

blondy Pozri príspevok
Za študenta platí zdravotné poistenie štát.
platí si niekto odvody do zdravot. poisťovne z dohody sám ak presiahne príjem 155?
0 0
jozefIK jozefIK

jozefIK je offline (nepripojený) jozefIK

Z DBPŠ sa poistné do ZP neplatí, ak je to DVP alebo DPČ tak sa platí do Zp z celej odmeny
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať