Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mija33 tu máš odpovede http://www.porada.sk/t207169-p17-dob...hlasit-sa.html
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom nároku na MD. momentálne som na RD s prvou dcérou.
Detaily:
- zamestnanie do 14.3.2010
- ÚP do 31.8.2010
- zamestnanie od 1.9.2010 vo firme A (kvôli max nároku na materskú)
- na MD od 4.9.2010, potom RD , dcéra bude mať 3 roky 7.9.2013
- v roku 2012 som pracovala od 1.3. do 31.5.2012 v inej firme v prac. pomere, pričom prac. pomer vo firme A trva

- na dalšiu MD nastupujem koncom decembra 2013.
- v 9/2013 vo firme A môžem pracovať, ale aj ukončiť prac. pomer a začať nový, ak by bolo treba

Aké sú moje možnosti na dávku počas MD, resp. čo by bolo dobré urobiť, aby bola čo najvyššia? dakujem veľmi pekne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pozerám, tvoj pp s odvodmi síce netrval 90dní, ale sa mi zdá, tých 90dní sa sleduje len ak nem.poistenie vzniklo v roku nástupu na md alebo rok predchádzajúci nástupu na md, okrem prvého prvý, tj. u teba to nie je podstatné. Kedže nástup na md bude rok 2013, tak budú platiť ešte terajšie zákony, tj. ak v r.2012 si čerpala v tomto prac.pomere len rodič. dovolenku, ani den nič iné (pn, očr ...) a tento prac.pomer bude trvať až do nástupu na md, tak sa ti bude rátať materské z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md, tj. za 12/2013 a ktoré ti mzdárka uvedie do potvrdenie pre soc.poistovnu. Ak budeš mať max. vym.základ, tak z toho. To že si mala ešte iné nem.poistenie v r.2012 z iného nem.poistenia by nemalo prekážať, lebo nárok sa sleduje z každého nem.poistenia samostatne. Ak chceš mať väčšiu istotu, napíš si aj na poradnu soc.poistovne, kde uved tiež dátumy prac.pomerov. Nie je v tvojom prípade ani podstatné, či budeš medzi md a rd na pn, to a vym.základ v r.2013 by bolo podstatné ak by nástup na md bol v r.2014.
0 0
massarro massarro

massarro je offline (nepripojený) massarro

Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom nároku na MD. Kamarátka je momentálne v 9 týždni tehotenstva. Má možnosť získať maximálnu MD? Zamestnaná bola nasledovne:

4.6. 2012 - 31.12 2012 - PP
9.1. 2013 - trvá - PP - VZ 650 eur
zároveň má živnosť od 1. 10. 2011 (príspevok z UPSVaR), živnosť bude trvať do 31. 10. 2013. Zo živnosti odvody neplatí.
Má možnosť nastúpiť do druhého pracovného pomeru. Ak by mala v novom pracovnom pomere VZ z rozdielu maxima - tj. 529 eur, mala by nárok na MD z obidvoch zamestnaní? dakujem za odpoved
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

- áno - môže mať nárok na dávku z dvoch poistení, ak terajší PP bude trvať, aj bude mať nový PP (keďže odvody ako szčo neplatí - tak neberieš vôbec do úvahy)
2 0
xAnka xAnka

xAnka je offline (nepripojený) xAnka

Ahojte, potrebovala by som poradit, mame zamestnankynu, ktora u nas pracuje od 01.05.2013 s HM 1000 €, ma nejake zdravotne komplikacie a od 01.08.2013 bude PN, na matersku nastupuje koncom septembra. Od 01.05.2013 - 31.07.2013 ma splnenu podmienku 90 dni poistenia, ale ak pojde na tie cca dva mesiace na PN, z coho sa bude vyratavat materske? (Predtym riadne pracovala tie asi dva roky v inej firme, cize 270 dni ma splnenych)
Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

z toho istého VZ - ako nemocenské
3 0
xAnka xAnka

xAnka je offline (nepripojený) xAnka

to znamena ze z obdobia 01.05.13 - 31.07.2013, pri nastupe na PN nemocenskepoistenie konci, alebo ako je to?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

prečo by malo končiť ... ukončujete jej PP? - k RO - vi´d zák o SP (§54)
0 0
xAnka xAnka

xAnka je offline (nepripojený) xAnka

no, ked nastupi na PN, tak sa za nu odvody neplatia .. t.j. ze ked priamo z PN prejde na matersku, tak aj pre matersku bude RO 01.05.13 - 31.07.13 (neviem, ci tomu spravne rozumiem)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pozrela si ten § - aj odstavec 10 ?? .. nebudem to tu celé kopírovať !
0 0
xAnka xAnka

xAnka je offline (nepripojený) xAnka

ano, pozrela ... dakujem
0 0
gemerka gemerka

gemerka je offline (nepripojený) gemerka

Xanti, chcem ťa poprosiť o radu v mojom prípade. Písala si, že... 90 dní musím odpracovať (mám 92 dní bez PN, OCR) s max. VZ. To je teda splnené. Nástup na MD by mal byť 19.9.2013. Môžem mať teraz od cca 5.9. až do nástupu na MD péenku aby mi to nepokazilo tú materskú? Už som mohla byť dávno PN lebo mám zdr.problémy, no nechcem to nakoniec pokaziť. Dakujem za radu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

gemerka,
už ti PN nepokazí MD .. ak máš splnenú podmienku 90 dní práce ... takže áno môžeš ísť na PN ...
3 0
gemerka gemerka

gemerka je offline (nepripojený) gemerka

dakujem
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

Dobry den. Prosim Vas,zena zamestnana na PP (mzda minim.) +DNP platene-nastup na MD sept.2012...stale v PP - momentalne uz na RD....planuju 2.dieta...keby nic neurobi tak VZ pre druhu matersku je z predpokladaneho prijmu.... Da sa to neako zvysit?Keby sa prihlasi na najmensi DNP balik nemoc.+dochod. je 28,4% alebo 22,4% ? Keby si toto plati pocas RD aspon 6 mesiacov - rata sa jej z toho nova MD? Alebo je neaka LACNEJSIA metoda zvysenia si MD pri druhom dietati? Dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

suzi22
Dobry den. Prosim Vas,zena zamestnana na PP (mzda minim.) +DNP platene-nastup na MD sept.2012...stale v PP - momentalne uz na RD....planuju 2.dieta...keby nic neurobi tak VZ pre druhu matersku je z predpokladaneho prijmu.... Da sa to neako zvysit?Keby sa prihlasi na najmensi DNP balik nemoc.+dochod. je 28,4% alebo 22,4% ? Keby si toto plati pocas RD aspon 6 mesiacov - rata sa jej z toho nova MD? Alebo je neaka LACNEJSIA metoda zvysenia si MD pri druhom dietati? Dakujem
do kedy mala platnú DP? ktorým dátumom ju zrušila?
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

ukoncenie 14.7.2012
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

suzi22
ukoncenie 14.7.2012
a to už prečo 14 07 2012 ukončila DP? teraz ju to bude stáť viac peňazí....
pre DP platí, že sú vyplácané dávky v prípade, že poistenie trvalo aspoň 270 dní za posledných 2 rokov......
a dávka je vyplácaná z určeného VZ, v prípade, že táto doba je aspoň 26 týždňová.....
Naposledy upravil Mila123 : 30.09.13 at 15:31
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

netusim aj ona uz vie ze to bol zly krok takze teraz keby si chce platit DP -musi to min.platit 26 tyz?staci?a MD by sa ratala zo mzdy + DP?a prosim z VZ 800eur by to kolko vychadzalo mesacne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať