Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zumi Pozri príspevok
Zial neda sa cakat na skoncenie MD. Inak neuvidim od firmy vobec nic. Xanti, mozes povedat konkretne. Tym, ze som v ochrannej lehote, splnim podla vsetkeho poziadavky na materske. Jedine, ze by to ovplyvnilo moje prihlasenie sa na urade prace ako nezamestnana. Dik
Hm.. technicky posledným dňom prvej MD Ti skončilo nemocenské poistenie. Počas RD sa nemocenské neberie ako platené, len výnimočne tj. pri reťazových pôrodoch. Takže by Ti nevznikla ochranná lehota po skončení PP aj ked si tehotná.

UP a prihlásenie sa tam nemá s tým nič spoločné. Neviem ako Ti to vysvetliť, ale fakt na MD by si mala nárok ako zamestnanec. Možno ma babenky opravia ... ale ja to viem takto.

Možno ak by si čerpala 1 den dovolenky , a až tak skončila PP ... ale to neviem iste. Možno tak by ti vznikol nárok na MD z OL.
0 0
zumi zumi

zumi je offline (nepripojený) zumi

Bola som na soc.poist. Da sa to. Budem v ochr. lehote do nastupu na MD. Poberanie davky v nezamestnanosti, ak mi ju pridelia, nema na vysku ci pridelenie materskeho vplyv v tomto pripade. Musim sa hlasit na zdrav. poist. ako nezametnana. Ak mi nedaju davku v nezamestnanosti, zostavam na RD do nastupu na MD. Teda je to kvazi retazovy porod vdaka ochr. lehote.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zumi Pozri príspevok
Bola som na soc.poist. Da sa to. Budem v ochr. lehote do nastupu na MD. Poberanie davky v nezamestnanosti, ak mi ju pridelia, nema na vysku ci pridelenie materskeho vplyv v tomto pripade. Musim sa hlasit na zdrav. poist. ako nezametnana. Ak mi nedaju davku v nezamestnanosti, zostavam na RD do nastupu na MD. Teda je to kvazi retazovy porod vdaka ochr. lehote.
No len aby.
Lebo prípad s pred dvoch troch mesiacov. Exkolegovej žene tvrdili na SP, že nič nemusí robiť. Že bude mať nárok na MD z OL. Ja som im hovorila, že nárok mať nebudú ( vedela som , že neskoro uhradili posledné poistné ) , nepočúvli ma ... a ona nedostáva žiadnu materskú. Keby ma boli počúvli mali by maximálnu.

Neverila by som informáciam zo SP, skús napísať dotaz priamo na centrálu a riadne opíš situáciu.

Ja netvrdím, že poberanie dávky v nezamestnanosti ovplyvní nárok na MD. Ja tvrdím, že skončenie PP počas RD a neplatenie odvodov má vplyv na vyplácanie MD.
Over si to ešte, aby si neľutovala.
0 0
zumi zumi

zumi je offline (nepripojený) zumi

Jo...dolezite som zabudla napisat...musim nastupit na jeden do prace, resp. cerpat dovolenku, aby sa obnovilo nemocenske poistenie. To sa prerusilo mojim nastupom na RD v roku 2011.
Kazdopadne vrela vdaka radu a podporu. Drzim palce a vsetko dobre.
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

Dobry den,
chcela by som poprosit o radu v tejto situacii.
Momentalne som na RD, ktora konci 8.3.2013.
Na MD som nastupovala 20.1.2010, VZ sa mi vypocitaval z pracovneho pomeru, ktory trval od 18.1.2010 (cize 2 prac. dni). Mala som maximalnu matersku.
Do 17.1.2010 som mala iny prac. pomer s minimalnou mzdou.
Som znova tehotna, predpokladany termin je 8.10.2013.
Aky je pre mna najvyhodnejsi sposob, aby som dosiahla maximalnu matersku?
Este dodavam dolezitu skutocnost: Vlastnim firmu, v ktorej som zamestnana, cize moznosti su otvorene.
Dakujem
0 0
zuzumojko zuzumojko

zuzumojko je offline (nepripojený) zuzumojko

Dobrý deň, chcela by som sa prosím spýtať..
Robím účtovníctvo a mzdy vo firme, kde som aj zamestnaná. Od 02.01.2013 som na PN. 13. februára 2013 nastupujem na materskú.

Ake povinnosti z toho vyplývajú pre mňa ako zamestnanca a pre zamestnávateľa?
Nevyznám sa v tejto problematike tak, ak ostanem na PN do 12. februára - ukončim 10 K PN-ku k 12/02 a potom 10Z začínam materskú od 13/02?
Na sociálku sa dáva odhláška alebo čo?
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Veľmi pekne Vás prosím o radu. Moja situácia je dosť komplikovaná a aj keď som už prečítala dosť článkov, ale stále si nie som istá...
* Som SZČO od roku 2005 (platím povinné odvody).
* Dobrovoľné NP som si platila 2 roky do konca roka 2008.
* Zamestnala som sa koncom apríla 2009.
* Na MD som nastúpila 1.5.2009. (zamestnanie bolo ukončené cca mesiac po nástupe na MD).
* RD trvala do 22.6.2012 (dostávala som rodičovský príspevok).
* Celý ten čas som bola aj SZČO a platila som si povinné odvody (z minima).
Moja otázka:
Teraz som tehotná, nástup na MD predpokladám cca 1.7.2013.
Pomôže, ak sa teraz zamestnám na minimálne 90 dní? Spočítajú sa mi poistenia z dobrovoľného + zamestnania prvého + zamestnania budúceho = čo by spolu dávalo viac ako 270 dní?
Zároveň dostanem materskú aj z povinných odvodov SZČO?
Dúfam, ze mi niekto potvrdí moju teóriu. Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tie ukončené nemoc.poistenia boli veľmi dávno - PP 6/2009 a DNP 12/2008.
Toto Ti už nemôžu započítať.
Máš vôbec teraz nejaké nemoc. poistenie ?
Si povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou SZČO aj teraz ? Ak nie tak dokedy si platila odvody ako SZČO ?
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Cely cas som SZCO, takze cely cas platim povinne odvody (z minima).
Teraz budem mat dalsie poistenie, ked sa zamestnam (zamestnanie bude trvat viac ako 90 dni, kym nastupim na MD).
Podla mojich vedomosti a zisteni, ak som bola na RD, tie tri roky sa neberu do uvahy pri posudzovani splnenia 270 dni za posledne 2 roky. Mylim sa?
Nepomoze mi teda zamestnat sa? Nespocitaju mi poistenie zo zamestnania s ukoncenymi poisteniami z PP a DNP?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

marianelka Pozri príspevok
Cely cas som SZCO, takze cely cas platim povinne odvody (z minima).
Teraz budem mat dalsie poistenie, ked sa zamestnam (zamestnanie bude trvat viac ako 90 dni, kym nastupim na MD).
Podla mojich vedomosti a zisteni, ak som bola na RD, tie tri roky sa neberu do uvahy pri posudzovani splnenia 270 dni za posledne 2 roky. Mylim sa?
Nepomoze mi teda zamestnat sa? Nespocitaju mi poistenie zo zamestnania s ukoncenymi poisteniami z PP a DNP?
podmienka 270tich dní je - za posledne dva roky dozadu! - tebe poistenie zo zamestnania skončilo pred štyrmi rokmi - a dobrovoľné pred piatimi rokmi.
veď tvoj PP netrvá !
Môžeš skúsiť ten PP (a s dobrým VZ)- a potom ukončiť to povinné poistenie szčo - doby sa spočítajú
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Práve v tom je problém, že Ty si nečerpala rodičovskú dovolenku, lebo prac.pomer si mala ukončený
v 6/2009. Ty si bola iba poberateľkou rodič.príspevku a to je veľký rozdiel.
Takže nárok na materské máš teraz zo živnosti. (aktuálny stav)
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Aha Tak dakujem za radu. Zbytocne by som sa zamestnavala... SZCO prerusit ani ukoncit nemozem.
Bola som v tom, ze som na rodicovskej dovolenke, netusila som, ze je rozdiel byt na dovolenke a poberat rodicovsky prispevok.
Velmi pekne dakujem.
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

Dobry den

chcela by som sa spytat z akej mzdy sa mi bude ratat materska. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a cakam druhe babatko termin porodu mam v july. Bola som zamestnana na dobu urcitu od 1.5.2011 do 30.6 2012 na matersku som nastupila v oktobri.Teraz ma opat oslovil zamestnavatel ze potrebuje vypomoc na cca dva mesiace. Bude to niekedy v case nastupu na matersku co je dobre lebo opat bude trvat nemocenske poistenie len ta mzda bude ovela nizsia ako ta predchadzajuca tak neviem ci sa mi to oplati takto si prilepsit.dakujem za pomoc
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

a este som zabudla dodat ze som bola PN od jula 2011
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natalka 3 Pozri príspevok
Dobry den

chcela by som sa spytat z akej mzdy sa mi bude ratat materska. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a cakam druhe babatko termin porodu mam v july. Bola som zamestnana na dobu urcitu od 1.5.2011 do 30.6 2012 na matersku som nastupila v oktobri.Teraz ma opat oslovil zamestnavatel ze potrebuje vypomoc na cca dva mesiace. Bude to niekedy v case nastupu na matersku co je dobre lebo opat bude trvat nemocenske poistenie len ta mzda bude ovela nizsia ako ta predchadzajuca tak neviem ci sa mi to oplati takto si prilepsit.dakujem za pomoc
Ak tá výpomoc u súčasného zamestnávatela bude trvať aspoň 90 kal. dní, materské ti vypočítajú z tohto príjmu. Ide o pracovnú zmluvu ?
0 0
smileinka smileinka

smileinka je offline (nepripojený) smileinka

Dobry den,
mam otazku ohladom vypoctu materskej. Momentalne pracujem na 3/4 uvazok oficialne - tj. v hrubom je to nejakych 470 eur. Takuto zmluvu mam 3. rok. Pokial by mi zamestnavatel zmenil zmluvu na TPP a vzrastla by vyplata v hrubom v roku 2013 - z akej sumy by sa pocitala materska? Z tych povodnych 470 Eur ktore boli platene pocas roka 2012 alebo by sa pocitala nova zmluva - novy prijem u starej firmy v roku 2013? je rozdiel, ak by bol termin porodu v roku 2012 alebo v roku 2013? Dakujem za rady.
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

ano bude to na pracovnu zmluvu a nebude to trvat viac ako 90 dni lebo projekt zacina v strede maja a v juny ja uz nastupujem na matersku tak bude to trvat cca 50 dni. A mam splnenu aj podmienku 270 dni ? lebo zmluva na dobu urcitu mi zacala 1.5.2011 ale v july som zacala PN tak som v tej poslednej pracovnej zmluve neodpracovala 90 dni ci sa rata aj obdobie na PN ? ja prave nechcem ratat matersku z tej vypomoci tam to bude nizsia mzda ako som mala tu z pracovnej zmluvy tak prave oto mi ide neznizit si materske
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Natalka dnešný stav je taký, že pokiaľ nenastúpiš do práce alebo neuzavrieš DNP - Tebe nárok na materské nevzniká.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

smileinka Pozri príspevok
Dobry den,
mam otazku ohladom vypoctu materskej. Momentalne pracujem na 3/4 uvazok oficialne - tj. v hrubom je to nejakych 470 eur. Takuto zmluvu mam 3. rok. Pokial by mi zamestnavatel zmenil zmluvu na TPP a vzrastla by vyplata v hrubom v roku 2013 - z akej sumy by sa pocitala materska? Z tych povodnych 470 Eur ktore boli platene pocas roka 2012 alebo by sa pocitala nova zmluva - novy prijem u starej firmy v roku 2013? je rozdiel, ak by bol termin porodu v roku 2012 alebo v roku 2013? Dakujem za rady.
Nemáš náhodou chybu v dátumoch ? Pôrod v r.2012 alebo 2013...
2012 už bolo.
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

no zamestnana v case nastupu budem len mi ide oto ci splnam podmienku 270 dni za posledne 2 roky ak zamestnanie trvalo od 1.5.2011 do 30.5.2012 a od 10.jula 2011 som zacala cerpat PN a potom nasledne v oktobr som nastupila na matersku. a ze ci ked nebudem teraz zamestnana viac ako 90 dni ci sa mi materska bude ratat z doby urcite v case od 1.5.2011 do 30.5 2012.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať